devir ibresindeki dalgalanma

Forum kuralları
Forumlarımızda siyasi, dini yada toplumun hassasiyeti bulunan konulara değinmek yasaktır.

devir ibresindeki dalgalanma

İleti bolat73 » 03 May 2013, 21:23

merhabalar aracı yeni aldım. 2005 specilal. aslında çok memnunum bir husus hriç. aracımın üzerinde ventgaz var sanırım atigerin yan ürünü. rölantide devir ibresi sürekli aşağıya yukarıya dalgalanıyor. bu bazen oluyor bazen olmuyor. 11 tane ustaya götürdüm. boğaz kalebeği, elektrik, beyin, ekü vs çok sayıda temizlik bakım vs. yapıldı ancak sorun yok olmadı ara sıra stop ediyor... bilgisi olan varsa yardım ederse sevinirim.... ayrıca benzindede gaz dada direksiyonu ni çevirdiğinizde devir ibresi aşağıya iniyor. bu durun kalorifer fanını çalıştırdığım zamanda oluyor. bulunduğum çok sayıda ustaya götürdüm çare bulamadılar.. araç comp test te hiç sorun göstermiyor... bilgisi olan arkadaşlar yardım ederse sevinirim....

bolat73
Yeni Üye
Yeni Üye

Ad Soyad: bolat
Nereden: Ankara
Arabanız: fabia

İleti hakangemini » 04 May 2013, 09:48

LPG map sayfasının resetlenip tekrar kalibrasyon yapılıp görmek lazım.
Kullanıcı avatarı
hakangemini
AMBIENTE
AMBIENTE

Ad Soyad: HB
Nereden: Düzce
Arabanız: 2003 Octavia Business

İleti hakangemini » 04 May 2013, 10:14

LPG map sayfasının resetlenip tekrar kalibrasyon yapılıp görmek lazım. Ayrıca aküden şaseye bağlantıda ve alıcı devrelerin şase bağlantılarında oksitlenme mi var bunu da kontrol etmek lazım. LPG enjektörlerinden de kaçak vb. sorunlar olabilir. Bunun tespitini yetkili servisleri yapar. Bir de motor suyu sıcaklık sensörünün kontrolü gerekir.

Alınıtıdır:

Motorlar 65-70 derece sıcaklığa kadar yüksek devirle çalışırlar. Bu normal çalışmaya göre %200'e varan oranlarda daha yüksek enkjeksiyon süresi anlamına gelir. Araç LPG'ye geçse bile motor normal çalışma sıcaklığına varıncaya kadar bu yüksek enjeksiyon süresi devam eder. Soğuk yağdan dolayı motor iç dirençleri yani motor yükü yüksektir. Bu önceden ECU'de tanımlı sıcaklık ve yük derecesine gelir gelmez aniden normal moda geçerler ve gerçek önceden tanımlı rölanti devri oluşur.

Gaz verip bırakınca rölanti sabit değerlerinin değişmesi motor yük durumunun algılanması konusunda sensörlerden gelen verilerin ecude değerlenmesi konusundaki farklılıktan kaynaklanır. Herhangi bir sensördeki en küçük standart dışı veri gelişi, yada motorda standart dışı yada orjinal olmayan herhangi bir parça, ses sistemleri, modifiye parçalar, aşınmış silindirler yada segmanlar, kirli filtreler bujiler vs. bu önceden tanımlı değerin yakalanmasını zorlaştırır. Bizim gibi eski arabalarda bu yaygın bir durumdur. İşte bu dalgalanmayı oluşturur.

Araç motoru referans alınan benzin enerjisine göre dizayn edildiğinden , LPG yanması esnasında ihtiyaç duyduğu hava farklı olduğundan motor birim zaman aralığında benzine göre daha az enerji üretmiş olur. Yani
rölantide
LPG daha az enerji ürettiğinden motorun rölanti devrinde durması daha zor hale gelir. İşte bu da LPG kaynaklı rölanti problemlerinin ana nedenidir. Çözüm olarak rölanti devri etrafındaki LPG enjeksiyon sürelerinin artırılması ve üretilen enerjinin benzin değerlerine yaklaştırılması tavsiye edilir. Ama bu da tam ve kesin bir çözüm değildir, çünkü rölanti motorunun pompaladığı hava miktarı yine benzine göre tasarlandığından özellikle cutt off dönüşleri hep dalgalanmalı kalacaktır.

Bence stop etmiyorsa motorunuz gayet düzgün çalışıyordur. Dediğiniz dalgalanmalar LPG'de kaçınılmazdır. Çünkü arabanızın hava ihtiyacı benzine göre hesaplanmıştır.
Kullanıcı avatarı
hakangemini
AMBIENTE
AMBIENTE

Ad Soyad: HB
Nereden: Düzce
Arabanız: 2003 Octavia Business

İleti bolat73 » 04 May 2013, 20:33

hakan arkadaş teşekür ederim ayrıntılı bilgi vermişsin. bunu ustayla birlkte değerlendireceğim. ancak araç rölantide stop ediyor. geçenlerde kırmızı ışığa 40 metre kala boşa aldım araba salınsın diye fark ettim ki motor durmuş... benim sıkıntım burada.. bakalım tekrar değerlendireceğim....
bolat73
Yeni Üye
Yeni Üye

Ad Soyad: bolat
Arabanız: fabia

İleti cirmak » 06 May 2013, 10:42

Selam arkadaşlar,
bu sorun bende yaklaşık 3 yıldır var. Aracım 2002 Fabia 101 Atiker takılı. Benim aracım stop etmiyor fakat arabayı sarsacak kadar dalgalanma oluyor. Bu sorunun birden fazla nedeni olabilir. Egr valfinden tut, ısı müşürüne kadar. İşte çözdüm diyenlere bakınca hepsi birbirinden farklı parçayı değiştirip çözüyorlar. Belki bu link yardımcı olabilir. http://www.skodam.com/felicia-pickup/rolanti-sorunu-t30399.html

Bendeki sorun hali hazır devam ediyor. Lpg ustam arkadaşım zaten ailece görüştüğümüz. Lpg ile ilgili değilmiş. Ki zaten araç bunu benzinde de yapıyor. Bazen tam gaz verince düzeliyor. Anlıyacağın garip bir şey...
Allah kolaylık versin.

Direksiyon çevirince , klima açınca dalgalanma bende de oluyor. Hatta camları kaldırınca. (Farlarda kırpma) Genel bir sorun bu. Onlara kafanı takma derim.

Kolay gelsin.
cirmak
CLASSIC
CLASSIC

Ad Soyad: Cem
Arabanız: Fabia 1.4 74 kw Elegance

İleti umutgiray » 07 May 2013, 11:09

cirmak yazdı:Selam arkadaşlar,

Direksiyon çevirince , klima açınca dalgalanma bende de oluyor. Hatta camları kaldırınca. (Farlarda kırpma) Genel bir sorun bu. Onlara kafanı takma derim.

Kolay gelsin.
bu sorunla ilgili önce akünüzü ölçtürün. akü voltajı düzgün ve şarj tutuyor ise akü baklantı elemanlarını kontrol edin.
Direksiyon çevirince , klima açınca camları kaldırınca dalgalanma olmasının nedeni rölantide çalışan aracın ekstradan elektrik kullanmasından kaynaklanıyor.
Kullanıcı avatarı
umutgiray
AMBIENTE
AMBIENTE

Ad Soyad: SALİH TEMİZ
Arabanız: WW Jetta Comfortline 2011 1.6 TDI Ot.

İleti kizilirmakyunus » 03 Haz 2013, 08:30

bu benim aracda da oluyo ama stop etmıyo bende buna bakıyordum buğün rastladığım i oldu.yukarıda yazıldığı gibi benimkide bazen oluyor bazen olmuyor fazla takmaya gerek yok yani arkadaşlar.
kizilirmakyunus
CLASSIC
CLASSIC

Ad Soyad: yunus kızılırmak
Nereden: Çorum
Arabanız: yok

İleti mataramasukoy » 04 Haz 2013, 19:56

benim fabia dada buna benzer sorun var yazın klimayı açınca dalgalanma oluyor ve sehir içinde stop ediyor.. bulamadılar lpg yok arabamda benzinli
mataramasukoy
CLASSIC
CLASSIC

Ad Soyad: AD
Nereden: İzmir
Arabanız: skoda fabia special

Fabia

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyenler: Kayıtlı kullanıcı yok ve 10 misafir