fabia yardım..

Forum kuralları
Forumlarımızda siyasi, dini yada toplumun hassasiyeti bulunan konulara değinmek yasaktır.

fabia yardım..

İleti istanbulos34 » 21 Eyl 2007, 04:36

arkadaşlar bugün bitane 2005 model fabia special'e bakmaya gittim araba 33000 km de 1.4 16v hepsi 101 hp mi bilmiom ama bu 101 beygirmiş motorun üstünde sadece 1.4 yazıyor 1.2lerde 1.2 12v yazıo garipsedim...kafama takılanlar aracın debriyajı çok yukarda kavrıyor ve eski 1.6 75 hp polom kadar atak gelmedi tahminim debriyaj balatasının bitik oluşundan yana sizce değişimi nekadara çıkar ve 33000deki aracın kliması ses yaparmı biraz gürültülü çalışıyor bakalım yarın kredi sonucu belli oluyor eğer çıkarsa cumartesi günü serwisimize göstercem arabayı yinede sizlerin fikirlerini almak istedim fiyatıda 16500 dedi 15500 e kadar indirdik ön fikirlerinizi alabilirmiyim arkadaşlar

istanbulos34
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti istanbulos34 » 21 Eyl 2007, 04:45

hee bide arkadaşlar eski polomda stop edik durumdayken debriyaja basmadan vites çok zor geçerdi fabia da tesadüf eseri vitesle oynarken stop edikken vitesler tıkır tıkır geçiyor debriaj balatasınıdanmı acaba dedim 33000deki arabada böyle şeyler normalmi bazen içime şüphe düşüo acaba km yi düşürdülermi die ama aracın koltukları falan pırıl pırıl açık renk ya çok belli edio kendini
istanbulos34
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti fabialife » 21 Eyl 2007, 14:15

km si düşürülmüş olabileceği gibi bayan yada genç birileri kullanmış da olabilir ( malum bunlar kullanınca debriyajın yarı ömrü boşa heba oluyor da ) debriyaj baskı balata normal kullanımda ( problem çıkmazsa ) çoğu arabada 60-80 bin km dayanıyor. sen arabanın bakım kitapçığına bak bakımlara hangi tarihlerde girmiş km si kaçtaymış bunlardan fikir edinebilirsin bir de çok km yapan arabanın direksiyonu, vites topuzu ile fren, gaz ,debriyaj pedallarının üstü silinerek parlar çok silinmişmi ona bak .tabi birde servise göster.
anlattıklarına bakılırsa debriyajda problem var gibi görünüyor, benim şahininde şanzımanını söken usta düzgün toplayamadığı için vitesler debriyazsız geçmeye başlamıştı, yıllık izinden döndükten sonra memlekette tekrar söküldü ve toplandı. tabi son sözü servis söyleyecek.

dijital kilometre göstergesi  olan araçların kilometresini silip istenilen kilometreyi yazabiliyorlar ancak bu olay serviste bilgisayara bağlanınca ortaya çıkarmı bilmiyorum. bu konuda bilgisi olan arladaşlar varsa paylaşsın
fabialife
CLASSIC
CLASSIC

İleti suppiluliuma » 21 Eyl 2007, 15:05

Daha önce de birkaç kez yazmıştım, bende Fabia'dan önce Ibiza Sport 1.4 16v vardı. Yani aynı motor. Onda da motor kapağında 16V yazmıyordu sadece 1.4 yazıyordu. Takma kafana motor 16V.
1.6'ya kıyasla atak gelmemesi de normal, çünkü bu motorun torku daha düşük, 4000 devirden sonra canlanıyor. Zamanla alıştığında aslında ne kadar atak olabildiğine şaşacaksın.

Araç çalışmazken viteslerin geçmesinde de ters bir şey yok.

Debriyajın yukarıda kavraması mutlaka debriyajın bitik olduğu anlamına gelmez. Benim Ibiza da öyleydi. Emin olmak için park halinde el freni çekiliyken 2'ye tak ve yavaşça kalkmaya çalış, stop ederse debriyajda (şimdilik) sorun yok demektir. Stop etmezse servis yolları gözüküyor.

Kısaca hayırlı olsun, memnun kalacaksın.
suppiluliuma
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti fabialife » 21 Eyl 2007, 15:16

[quote="istanbulos34"] eski polomda  debriyaja basmadan vites çok zor geçerdi fabia da tesadüf eseri vitesle oynarken stop edikken vitesler tıkır tıkır geçiyor 

[quote="suppiluliuma"].

debriyaja basmadan viteslerin rahatlıkla geçmessi sence normal bişey mi?
fabialife
CLASSIC
CLASSIC

İleti suppiluliuma » 21 Eyl 2007, 15:28

[quote="fabialife"][quote="istanbulos34"] eski polomda  debriyaja basmadan vites çok zor geçerdi fabia da tesadüf eseri vitesle oynarken stop edikken vitesler tıkır tıkır geçiyor 

[quote="suppiluliuma"].

debriyaja basmadan viteslerin rahatlıkla geçmessi sence normal bişey mi?
[/QUOTE]

Motor çalışmazken...İlk Seatta başıma geldiğinde ben de tedirgin olmuştum ama sonra baktım hep öyle. Benim Fabia'da öyle. Gerçi sormadım ama bunun normal olduğunu düşünüyorum. Bu konuda en doğru bilgiyi ? ve diğer teknikçi arkadaşlar verebilir herhalde.

suppiluliuma
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti burutekin » 21 Eyl 2007, 16:52

o fiyata o kilometrede bende de aynı araba var km si 17500 sattsam herhalde 19000 dan aşağı vermezdim 101 liklerde veya genel olarak vw lerde genel olrak debriyaj zaten birazdaha yukarda kavrar arabayı sağlam bi kontrolden geçirtin bence
burutekin
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti hakanerdogan » 21 Eyl 2007, 22:48

[quote="suppiluliuma"]Daha önce de birkaç kez yazmıştım, bende Fabia'dan önce Ibiza Sport 1.4 16v vardı. Yani aynı motor. Onda da motor kapağında 16V yazmıyordu sadece 1.4 yazıyordu. Takma kafana motor 16V.
1.6'ya kıyasla atak gelmemesi de normal, çünkü bu motorun torku daha düşük, 4000 devirden sonra canlanıyor. Zamanla alıştığında aslında ne kadar atak olabildiğine şaşacaksın.

Debriyajın yukarıda kavraması mutlaka debriyajın bitik olduğu anlamına gelmez. Benim Ibiza da öyleydi. Emin olmak için park halinde el freni çekiliyken 2'ye tak ve yavaşça kalkmaya çalış, stop ederse debriyajda (şimdilik) sorun yok demektir. Stop etmezse servis yolları gözüküyor.

Kısaca hayırlı olsun, memnun kalacaksın.
[/QUOTE]

ben 2 de çok rahat kaldırabiliyorum! araba ''0'' 18000 binde. bi sorun olabilir mi?
hakanerdogan
ELEGANCE
ELEGANCE

Fabia

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyenler: Kayıtlı kullanıcı yok ve 9 misafir