Fabia choice hakkında bazı sorular.

Forum kuralları
Forumlarımızda siyasi, dini yada toplumun hassasiyeti bulunan konulara değinmek yasaktır.

Fabia choice hakkında bazı sorular.

İleti irfant » 24 Eyl 2007, 17:20

5'ten dörde inme nedenini ben de anlamadım ama neredeyse tüm markalar kayışın ömrüne 5 yıl veriyor, km'den bağımsız olarak, Ford ve Opel ilk aklıma gelenlerden...

Google'da arama kutusunu "triger kayışı 5 yıl" yazın yüzlerce örnek çıkacaktır.

irfant
Yeni Üye
Yeni Üye

Nereden: İstanbul (And.)
Arabanız: Fabia 1.2 TSI DSG 2011

İleti fabialife » 24 Eyl 2007, 17:32

[quote="irfant"]5'ten dörde inme nedenini ben de anlamadım ama neredeyse tüm markalar kayışın ömrüne 5 yıl veriyor, km'den bağımsız olarak, Ford ve Opel ilk aklıma gelenlerden...[/QUOTE]
şimdi sana soruyorum benim aracımı alalı 3 yıl olmak üzere şu anda 20.000 km de bir yıl sonra satmazsam taş çatlasın 30.00 km de olur, sen benim yerime olsan 30.000 km de hiçbir problemi olmayan triğer kayışını değiştirirmisin.?

Ben aldığım  araba da dahil bütün alet ve  cihazların kullanma kitapçıklarını sonuna kadar okurum. bu arabayı aldığımda da sonuna kadar dikkatlice okudum ama aradan 3 yıl geçtiği için şimdi hatırlamıyorum. kullanma klavuzunda triger kayışı, balata gibi şeylerin değişmesi konusunda yıl olarak süre vermişmi sen hiç gördünmü.?
fabialife
CLASSIC
CLASSIC

İleti skodacı » 24 Eyl 2007, 21:06

fabialife bu konu hakkında daha önce görüşlerimi açıklamış idim...triger kayışı seninde malumun 90.000 km periodik bakım listesinde yer almaktadır.doğrumu?şayet sen aracının imal tarihinden 5 yıla kadar( bu arada4 yıla düşürüldü bu süre zarfı)90.000 km ye ulaşamamış olsan bile,aracına 90.000 km bakımı uygulanmalı...çünkü triger kayışı seninde bildiğin üzere sınırlı ömürlü bir parçadır...triger kayışının ilk bakımdan zamanı gelinceye kadarki son bakımına kadar sürekli kontrol edilmesi gerekir...bu işlemi kullanıcı yapamaz...usta yapar...kayışın tek bir diş atlaması 90.000 km den öncede,4 yıldan öncede gerçekleşebilir.bu bir birazda sanş işidir...bu arada kayışın ömrünü 5 yıldan 4 yıla ben düşürmedim...sınırlı ömürlü malzemelerde üretim tarihini dikkate almanız gerektiğini BAYAT LASTİK adlı araştırma yazımda belirtmiş idim...son olarak soğuk havanın triger kayışına olumsuz etkisi olduğunuda belirtteyim...saygılarımla...
skodacı
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti fabialife » 25 Eyl 2007, 12:48

skodacı kardeş sana sadece sanayideki uygulamayı sormuştum . 4-5 yılı doldu diye istanbul sanayilerinde 20-30-40 bin km deki hiçbir problemi olmayan triger kayışı değiştiriliyormu akdeniz bölgesinde şimdiye kadar böyle bir uygulamaya rastlamdım. sadece merakımdan soruyorum.
fabialife
CLASSIC
CLASSIC

İleti irfant » 25 Eyl 2007, 12:53

Aynen aktardım:

Triger kayışı çabuk aşınan veya kolay kopabilen bir parça değil. İçeriğinde cam elyafı bulunan lastik kayış çok ince olmasına rağmen yaklaşık 2 ton ağırlık taşıyabiliyor. Bu onun sağlamlığını vurgulamak açısından önemli. Ayrıca yağlama gerektirmemesi, hafif olması triger kayışının önemli avantajları. Ama bu avantajlarına karşın triger kayışının ufak bir kusuru bulunuyor. Hiç bir tıkırtı veya ses oluşturmadan ansızın kopabilmesi.

Alıntı: DH

O nedenle zamanı geldiğinde değiştirilmesi öneriliyor.  Ne de olsa kayış değiştirme zamanı yıl olarak geldiğinde araba garantiden çıkmış oluyor, araç sahibinin satıcıya gidip "ya benim triger koptu, oysa daha araç 40.000 km'de, nasıl olur böyle şey" deme şansı kalmıyor.

Ama sen dersen ki daha kayışım yepyeni, kimse karışamaz sana Wink

irfant
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti fabialife » 25 Eyl 2007, 17:17

[quote="irfant"]

Aynen aktardım:

Triger kayışı çabuk aşınan veya kolay kopabilen bir parça değil. İçeriğinde cam elyafı bulunan lastik kayış çok ince olmasına rağmen yaklaşık 2 ton ağırlık taşıyabiliyor. Bu onun sağlamlığını vurgulamak açısından önemli. Ayrıca yağlama gerektirmemesi, hafif olması triger kayışının önemli avantajları. Ama bu avantajlarına karşın triger kayışının ufak bir kusuru bulunuyor. Hiç bir tıkırtı veya ses oluşturmadan ansızın kopabilmesi.

Alıntı: DH

O nedenle zamanı geldiğinde değiştirilmesi öneriliyor.  Ne de olsa kayış değiştirme zamanı yıl olarak geldiğinde araba garantiden çıkmış oluyor, araç sahibinin satıcıya gidip "ya benim triger koptu, oysa daha araç 40.000 km'de, nasıl olur böyle şey" deme şansı kalmıyor.

Ama sen dersen ki daha kayışım yepyeni, kimse karışamaz sana Wink

[/QUOTE]

bu yazdıklarına sonuna kadar katılıyorum, zaten kontrollerde en küçük deforme, çatlak, lif atma vs. görsem 1.000 km de olsa hiç bakmam değiştiririm. benim merak ettiğim konu ben bu güne kadar  hiç bir problem olamadan ve  zamanı gelmeden km den dolayı değiştiğine şahit olmadım.

başka bölgelerde böyle bir temayül varmıdır onu merak ediyorum.
fabialife
CLASSIC
CLASSIC

İleti skodacı » 25 Eyl 2007, 20:56

fabialife eğer aracın üretim tarihinin üzerinden 4 veya 5 yıl geçmiş ise aracın km si isterse 15.000 olsun...ben yinede bu aracın sahibine 90.000 km bakım paketinin uygulanmasını tavsiye ederim...eğer müşterim bu paketin aracına uygulanmasını kabul etmezse imzasını alarak sadece filtre grubu elemanların değişimlerini yaparak kendisini uğurlarım...irfan hocanın dediği gibi triger kayışının ufak(bana göre BÜYÜK) bir kusuru bulunuyor. Hiç bir tıkırtı veya ses oluşturmadan ansızın kopabilmesi...risk almayın,aldırtmayın...
skodacı
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti fabialife » 26 Eyl 2007, 16:22

skodacı kardeşim, sen resmi yada özel skoda servisimisin.?
birde aracın km si 20-30 binde yıldan dolayı sadece triger kayışınımı yoksa set olarakmı değiştiriyorsunuz.? teşekkür ederim
fabialife
CLASSIC
CLASSIC

İleti skodacı » 26 Eyl 2007, 22:01

ben 1989 dan bu yanadır sanayinin tozunu yutmaktayım...özel skoda değil özel vw grup servisiyim...eğer sende benim meslekteşım isen fabialife triger kayışı hakkında geniş bir araştırma yapmanı tavsiye ederim...evet ben üretiminin üzerinden 5 yıl geçmiş tüm vw grup araçların triger setini yani 90.000 km bakımı yapıyorum.çünkü seninde bildiğin gibi  Hiç bir tıkırtı veya ses oluşturmadan ansızın kopabiliyor...bu durumu ayrıca ben değil,üretici firma tavsiye ediyor...bu tür konularda yetkili servis olmasam dahi üretici firmayı dikkate alırım.ne kendim risk alırım,nede müşterilerime risk aldırttırım...senin mantığına göre triger seti(90.000 km bak. pak.)anca araç 90.000 km ye ulaştığında değişmeli...yanlış bir mantık...ya araç 8 yaşındayken ulaşırsa  ilgili km ye...üretici yıl olarak 4 veya 5 demiş...araç bu yaşta garantidemi?hayır...yani bir rant yok...üretici diyorki ilgili km nen dolmasa bile bu aracın triger setini belirttiğim yılda ister yetkili,ister yetkisizde muhakkak değiştir....not:gayrı bu konu hakkında,yorum yapmayacam...
skodacı
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti fabialife » 27 Eyl 2007, 00:22

SKODACI KARDEŞ KONU HAKİKATEN UZADI AMA;
FORUMA ÜYE OLDUĞUMDAN BERİ SENİN YORUMLARINI İZLİYORUM KONULARA HAKİMİYETİN, BİLGİN, DONANIMIN, ÜSLUBUN DİKKATİMİ ÇEKTİ BU KONULARDA BİLİRKİŞİ OLABİLECEĞİN DÜŞÜNDÜĞÜM İÇİN SENİN FİKRİNİ SORMUŞTUM. SENİ ELEŞTİRMEK GİBİ BİR NİYETİM YOK. BİRDE İMZA ALIRIM FALAN DEYİNCE İMZAYI ALSA ALSA ANCAK YETKİLİ SERVİS ALIRDA ONDAN SORDUM.
BEN SANAYİCİ DEĞİLİM AMA HEM ÇOK ARABA DEĞİŞTİRDİĞİM İÇİN HEMDE BÜTÜN AKRABALARIMIN VE ARKADAŞLARIMIN BİR KISMI WV VE SKODA YETKİLİ VE ÖZEL SERVİSLERİNDE ÇALIŞTIĞI, BİR KISMIDA GALERİCİ VE BAYİ OLDUĞU BENİM DE ÇOK İLGİMİ ÇEKTİĞİ İÇİN TATİLLERİMİN VE YILLIK İZİNLERİMİN BÜYÜK KISMINI SANAYİDE GEÇİRİRİM. BİR ŞEY SORUP KONUYU BENDE KAPATIYIRUM.
DİYELİM ARABA 15.000 KM DE AMA TİRİGER KAYIŞI NETİCEDE LASTİK, CAM ELYAFINDAN MAMUL 4-5 YILDA DOĞAL ŞARTLARDAN YIPRANDIĞI İÇİN DEĞİŞMESİ GEREKİYOR AMA GERGİ BİLYASI GİBİ SET PARÇALARIDA MI YIPRANIR. KATKILARIN İÇİN TEŞEKKÜR EDERİM, SAĞLICAKLA KAL.
fabialife
CLASSIC
CLASSIC

İleti irfant » 27 Eyl 2007, 10:25

Özellikle İstanbul'da sıkışık trafikte araç çok fazla yol yapmıyor ama ters orantılı olarak motorun çalışma süresi gittiği yola oranla çok fazla oluyor. 1 saatte 5 km yol gittiğimi çok bilirim.

5 km yol gidiyorsun ama motor o 1 saat boyunca hep çalışıyor. Km geçmesen bile parçalar yıpranıyor. İstanbul araçları hızlı eskiyor.

O nedenle Kocaeli'ne 2. el araç almaya giden çoktur İstanbul'dan.
irfant
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti fabialife » 27 Eyl 2007, 18:42

[quote="irfant"]Özellikle İstanbul'da sıkışık trafikte araç çok fazla yol yapmıyor ama ters orantılı olarak motorun çalışma süresi gittiği yola oranla çok fazla oluyor. 1 saatte 5 km yol gittiğimi çok bilirim.

5 km yol gidiyorsun ama motor o 1 saat boyunca hep çalışıyor. Km geçmesen bile parçalar yıpranıyor. İstanbul araçları hızlı eskiyor.

O nedenle Kocaeli'ne 2. el araç almaya giden çoktur İstanbul'dan.
[/QUOTE]

BU KONUDA ÇOK HAKLISIN İRFAN HOCAM.

İSTANBULLULAR KOCELİ, ADAPAZARINDAN ARABA ALIYOR,  İSTANBUL ARAÇ PİYASASI ANADOLUDAN %20 CİVARINDA DAHA UCUZ OLDUĞU İÇİN DE İSTANBULUN BÜTÜN YIPRANIKLARINI GALERİCİLER TOPLAYIP ANADOLUDA SATIYORLAR.
fabialife
CLASSIC
CLASSIC

İleti lazianke » 27 Eyl 2007, 20:50

hakikaten fabialife güzel bir konuya temas etmiş.mesela benim araç 45000 bakımına girecek olsun. baktık trigerde çatlak var. tüm 90000 bin bakımı mı yaptırmalı yoksa sadee kayış mı değişmeli?
lazianke
AMBIENTE
AMBIENTE

Ad Soyad: Ömer
Nereden: Rize

İleti onder27 » 27 Eyl 2007, 23:13

Görüşleriniz İçin teşekkürler arkadaşlar Triger kayışı her 60000 binde veya 5 sene diye biliyorum eski aracımdada bu şekildeydi opel astra g sedan ancak ben her 55000 bir değiştirmeyi tercih ederim..zira koptuğu zaman çok büyük masraflar gerekiyor.Herkese iyi forumlar diliyorum.
onder27
Yeni Üye
Yeni Üye

Önceki

Fabia

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyenler: Kayıtlı kullanıcı yok ve 10 misafir