FABİA BBZ MOTOR EGR VALFİ İPTALİ OLUR MU?

Forum kuralları
Forumlarımızda siyasi, dini yada toplumun hassasiyeti bulunan konulara değinmek yasaktır.

FABİA BBZ MOTOR EGR VALFİ İPTALİ OLUR MU?

İleti samet tek » 06 Ekm 2013, 18:33

SLM ARKADAŞLAR,

MOTOR ARIZA IŞIĞIM YANDI PC YE BAĞLADIĞIMDA EGR ARIZASI OLDUĞUNU GÖRDÜM.

ARIZA KODUNU SİLDİM. FAKAT 50-60 KM SONRA YENİDEN YANDI. TEKRAR SİLDİM GENE YANDI.

BENDE EGR VALFİNİ SÖKTÜM, KRUM BAĞLAMIŞTI İÇİNİ TEMİZLEDİM TAKTIM, ARIZA KODUNU SİLDİM. BAKALIM NE KAÇ KM SONRA YANACAK. BUNUNLA İLGİLİ TEKRARDAN BİLGİ VERECEĞİM.

BENİM EGR VALFİNİ SÖKÜNCE GÖZLEMLEDİĞİM KADARIYLA EGZOS GAZINI MOTORUN HAVA EMİŞ MANİFOLDUNA TEKRARDAN GÖNDERİYOR, BÖYLECE YANMAMIŞ GAZLARI TEKRARDAN YAKMIYOR; AMA BU DA KRUM BAĞLAMASINA NEDEN OLUYOR.

BU KRUM TEMİZLEME İŞİNDEN KURTULMAK İSTİYORUM; BÖYLECE EGR VALFİNİN MOTORA BAĞLANDIĞI YERE KAPALI BİR CONTA KOYACAM VE EGR ARIZA KODUNU SİLECEM BAKALIM SONRA BU UYARI ŞIĞI YANACAK MI?

AMA TEK DÜŞÜNCEM BÖYLE YAPTIĞIMDA KRUM BAĞLAMA İŞİNİ KESMİŞ OLACAM, FAKAT MOTORA BAŞKA BİR ZARAR VERMEM SÖZ KONUSU OLUR MU?

BU KONUDA BİLGİSİ OLAN ARKADAŞLAR PAYLAŞIMLARDA BULUNSUNLAR BÖYLELİKLE ORTAK BİR KARAR VERELİM. KRONİK EGR VALFİ UYARI IŞIĞINDAN KURTULALIM.

samet tek
CLASSIC
CLASSIC

Ad Soyad: samet tek
Nereden: Ankara
Arabanız: skoda fabia 1.4 101hp

İleti lestat » 06 Ekm 2013, 20:50

EGR Exhaust Gas Recirculation
egzos gazı geri dönüştürücüsü gibi bir şey demek. Motordaki görevi kabaca egzozdan gelen gazın bir kısmını emme manifolduna geri vermek
peki bunu neden yapar

silindir içindeki yanma sıcaklığı 1300 derecenin üstüne çıktığı zaman NOx denene azot oksit bileşikleri ortaya çıkar. NOX gazları da çevreye ve insan sağlığını tehdit edici rol oynar. Otomobil üreticileri de bu sorunu çözmek için silindir içindeki sıcaklığı düşürmeye yanmayı kalitesizleştirme yoluna giderler bunu da egr ile sağlarlar.
bunun dışında katalizörde bu gazların bir kısmını tutar. Böylelikle NOX gazlarından %90 95 arasında kurtulursunuz bunda büyük bir rol de egrye düşer yaklaşık %70 %75 ile
Bunun dışında aracın birazcık daha ekonomik olmasını sağlar. ama o da çok öyle aman aman bir fark değildir.
Benim aracımda da aynı sorun var aub motor kodlu 2001 fabia elegance
yazın motor lambası yaktı götürdük egr. Neyse arızayı sildi kalibrasyon yaptı falan 2-3 ay sonra bir daha yaptı. daha göstermedim ama 10/9 egr. Egrsiz motorda çekiş olsun güç olsun yakıt sarfiyatı olsun çok aman aman bir fark yok
PEKİ BEN EGRYİ KÖRLERSEM NE OLUR.

motorun performansı ve yakıt sarfiyatında ufak bir artış olur. (modifiyeciler hemen sevinmesin çok aman aman bişi fark ettirmiyor uğraştığınıza değmez)
-Emme manifoldu temiz kaldığı için motorda kurumlanma azalır.
-silindir içi yanma sıcaklığı yükseldiği için soğutma sistemine yük biner. Hararet sıkıntısı yaşatabilir.
-Motor NOX gazlarının elimine edemediği için Bütün yük Katalizöre biner katalizörün Ömrü kısalabilir.
-Bildiğim kadarıyla VW grubunda egr yazılımsal olarak iptal edilemiyor. Dolayısıyla araç sürekli motor ikaz lambası yakar adamı uyuz eder.
-Bir kaç yerde okudum ama ne kadaar doğru bilmiyorum. Zor çalışma rolantideyken istop etme vs gibi sorunlar çıkabileceğini söylüyorlar.
- Son ve bence en önemlisi Çevre katliamı yaparak dolaşan bir metal yığınınız olur.
Benim de başımda egr belası var Bense şimdilik böyle idare etmeyi elim bollaşır bollaşmaz taktırmayı düşünüyorum. Sonuçta kar edicem diye araçtaki stepneden krikodan çalan araç ürerticileri gereksiz olduğunu bilseler egr gibi 200-300tllik parçayı neden taksınlar.
Kullanıcı avatarı
lestat
AMBIENTE
AMBIENTE

Ad Soyad: Hakan ÖZLER
Nereden: İzmir
Arabanız: Fabia Elegance

İleti cirmak » 06 Ekm 2013, 20:59

Geçen ay değiştirdim. Fakat borularının da temizlenmesi gerekmektedir. yoksa düşük hava emisyonu hatası alıyorsun. Kaça temizlersiniz diye bir sorayım dedim 200 tl dediler. Egr değişti fakat borular temizlenmedi. Kendi ustam temizlerim dedi. Bakımı bekliyorum...
cirmak
CLASSIC
CLASSIC

Ad Soyad: Cem
Nereden: Ankara
Arabanız: Fabia 1.4 74 kw Elegance

Fabia

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyenler: Kayıtlı kullanıcı yok ve 10 misafir