yakıt uyuşumu

Forum kuralları
Forumlarımızda siyasi, dini yada toplumun hassasiyeti bulunan konulara değinmek yasaktır.

yakıt uyuşumu

İleti hakanerdogan » 08 Tem 2006, 13:20

sayın admin;

bildiğiniz üzere bizde 2006 fabia 1.4 80hp TDI PD araç var. fakat özellikle son zamanlarda akaryakıta gelen zamlar üzerine yakıta para yetiştiremez olduk. ve aklımıza hemen biodizel geldi. fakat fabia el kitabında bir uyarı var ve şöyle diyor; 1,4 litre 59 kw TDI PD EU 4 tipi motorda bioyakıtın kullanımı DIN EN 14 214 standartına göre yasaktır. ki bahsettiği araç bizimkinin aynısı. acaba bu yasağın sebebi nedir? bu benim hiç bio yakıt kullanamayacağım anlamına mı gelir? bide ekonomik açıdan fayda sağlayacak her türlü tavsiyenize açığım...

şimdiden teşekkürler

hakanerdogan
ELEGANCE
ELEGANCE

İleti yonetici » 08 Tem 2006, 16:18

DIN EN 14214 numarası avrupadaki biodizel standartını tanımlayan numaradır yani bizdeki TSE numaraları gibi birşey. Eğer bu bilgiyi türkçe olmayan bir klavuzdan okuyorsanız tercüme hatası yapmış olma ihtimaliniz yüksek. Çünkü orada büyük ihtimalle DIN EN 14214 RME standartı haricinde yakıt kullanmanız yasaktır diyordur. Yani bu standartta yakıtı kullanın diğerlerini değil demeye çalışmış olabilir. Fakat konu ilgili dökümanların çoğu almanca olduğu için ve ortaokulda gördüğüm almancayı unutalı bayağı zaman olduğu için  tam olarak anlayamadım ama bu "yasaktır" kelimesi gerçekten varsa EURO 4 emisyon oranlarına uyumluluktan kaynaklanıyor olma ihtimali yüksek. Detaylı bilgi istersen her ne kadar almanca bile olsa aşağıda adresini veriyorum.

http://www.adac.de/Auto_Motorrad/Tanken ... e_Kraftsto ffe/Biodiesel/Raps_im_Tank.asp?ComponentID=66474&SourceP ageID=10119&TL=2

yukarıdaki dökümanın google tarafından ingilizceye dönüştürülmüş halide aşağıda bu daha çok işine yarayabilir.

http://www.google.com/translate?u=http% ... ww.adac.de%2 FAuto_Motorrad%2FTanken%2FAlternative_Kraftstoffe%2FBiodiese l%2FRaps_im_Tank.asp%3FComponentID%3D66474%26SourcePageID%3D 10119%26TL%3D2&langpair=de%7Cen&hl=en&ie=UTF8

Kullanıcı avatarı
yonetici
Mesaj Panosu Yöneticisi
Mesaj Panosu Yöneticisi

Ad Soyad: Skodam Yöneticisi
Nereden: İstanbul (And.)

İleti hakanerdogan » 10 Tem 2006, 19:01

yani şimdi ben aracıma gidip atıyorum petrol ofisinden biodizel koysam gider mi olur mu yani?
hakanerdogan
ELEGANCE
ELEGANCE

İleti yonetici » 10 Tem 2006, 19:20

Bu yabancılar bir şeye yasaktır diyorsa kesin kanunen yasaktır. Yok eğer araba açısından zararlı ise "kesinlikle/asla koymayınız, karıştırmayınız v.s." gibi tabirler kullanıyorlar. Bence bir mahsuru yok fakat bizim ülkemizde biodizel standartları belli değil bu yüzdende bir ara üretimi ve satışı yasaklanmıştı şu anda durum nedir bilmiyorum. Ayrıca yakıtın içerisindeki biodizel oranı maksimum %5 olarak izin veriliyor bu küçük oran size fiyatta ne kadar avantaj sağlayabilir merak ettim.

Kullanıcı avatarı
yonetici
Mesaj Panosu Yöneticisi
Mesaj Panosu Yöneticisi

Ad Soyad: Skodam Yöneticisi
Nereden: İstanbul (And.)

Fabia

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyenler: Kayıtlı kullanıcı yok ve 5 misafir