Rampa cıkarken KM düşüyor neden?

Forum kuralları
Forumlarımızda siyasi, dini yada toplumun hassasiyeti bulunan konulara değinmek yasaktır.

Rampa cıkarken KM düşüyor neden?

İleti ysfynmz » 11 Şub 2014, 15:41

Selam arkadaşlar araçım Skoda Fabia 1.4 mpı comfort 2002 modeldir. Araç rampaları cıkarken KM düşüyoru nasıl oluyor derseniz 120 ile rampar cıkarken devir saati ve km saati hızla geriliyor ve gaz yemiyor. araç benzinlidir hiç tüp taktırılmamıştır. Neden Yapabilir?

ysfynmz
Yeni Üye
Yeni Üye

Ad Soyad: yusuf yanmaz
Nereden: Kütahya
Arabanız: skoda Fabia

İleti SKDFORMAN » 11 Şub 2014, 15:51

Rampa çıkarken hızın düşmesi normal. Araç rampada zorlanıyor. Rampalarda vites düşüp çıkabilirsin. Bilikleti düşün yokuş yukarı çıkarken zorlanırsın. Aynı mantık. Ayrıca bunun benzinle gazla fazla ilgisi yoktur. Eyimde zorlanma ve hız kaybı herzaman olur :)
SKDFORMAN
AMBIENTE
AMBIENTE

Ad Soyad: Mustafa
Nereden: Ankara
Arabanız: Forman LX

İleti ysfynmz » 11 Şub 2014, 15:54

pozantı yokusunda aracım 120 ile giderken rampaya cıktıgımda hızım 40 a geriledi tabi vites küçülttüm yalnız agır vasıtalardan da agır bir şekilde cıkıyor yokuşu arac nerdeyse 1 vitesle cıkacak pozisyona geliyor sıkıntı burda
ysfynmz
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti SKDFORMAN » 11 Şub 2014, 15:57

hmm fabia yı tam bilmiyorum. forman yada favorit olsa normal diyebilirdim. Çünkü benim forman tamda senin dediğin gibi rampalarda :)
Şunuda söliyim. ben 115bg bir arabayla yüklü halde pozantı yokuşunda 3. vitese kadar düşmüştüm. Orada eyim fazla yanlış hatırlamıyorsam....
SKDFORMAN
AMBIENTE
AMBIENTE

İleti ysfynmz » 11 Şub 2014, 16:02

evet dediğin gibi egim fazla ama bunu başka normal rampalardada denedim mesela kalkarkende aynı sıkıntıyı veriyo gaza yüklenmeme ragmen kalkışta debryaj dan ayagımı yarıya getirdigimde devir kendi kendine sıfıra iniyor gaza yüklenmeme ragmen
ysfynmz
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti SKDFORMAN » 11 Şub 2014, 17:10

Valla değerrli kardeşim. Fabia dan anlamam ben. Hiç kullanmadım. Şimdi kafanı karıştırmak istemem. aracın kaç bin km de. Motor ölçümü yapıldımı hiç. Sanayine bujileri söküp kompresör ölçümü diye bişi yapıolar. O ölçümde motor düşükse sekman veya rektefiye gerekebilir. Ama dediğim gibi ben genel yazdım. Senin araçtan anlamam. Belki başka bi arızası vardır. Ama kesinlikle baskı balatadan vs. diil bunu bil.
Syglarımlaaa...
SKDFORMAN
AMBIENTE
AMBIENTE

İleti djisis » 11 Şub 2014, 18:18

Sorun herşeyden olabilir,
En kötüsüyse silindir kapak contasından yapabilir,
Arkadaşın dediği gibi önce ateşleme sistemini kontrol ettirmen gerekli, subaplar sıkıda olabilir, triger sente atlamışta olabilir, baskı balatan bitikte olabilir, contan hasar almışta olabilir, hatta frenlerin sıkıyor bile olabilir teker teker bakılması lazım,
Sanayide tavsiye edilen bir ustaya git baktır ama hemen de şusu busu değişecek dediğinde araştırıp yaptır derim...
djisis
CLASSIC
CLASSIC

Ad Soyad: Bahadır AYDOĞDU
Arabanız: Forman 135 GLX

İleti ysfynmz » 15 Şub 2014, 17:22

cevaplar için cok teşekkür ederim. arkadaşın dedigini gecen hafta yaptırdım 120 bası dediler motorun bi sıkıntısı yok dediler yalnız gecen haftaki tamirci benzin pompasından dediydi bugün tekrar gittim gaz kelebeğine baktı başka tamirci kalkışı fln düzeldi fakat rölantı değişti ilk çalıştıgı sırada şıkır şıkır ses gelmeye başladı.
ysfynmz
Yeni Üye
Yeni Üye

Fabia

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyenler: Kayıtlı kullanıcı yok ve 9 misafir