Fabia 1,4 TDİ Triger Değişmeli mi?

Forum kuralları
Forumlarımızda siyasi, dini yada toplumun hassasiyeti bulunan konulara değinmek yasaktır.

Fabia 1,4 TDİ Triger Değişmeli mi?

İleti orgeneral » 04 Haz 2014, 13:18

Arkadaşlar merhaba,

araç 139.500 km de, eski sahibinden triger setiyle ilgili net bilgi alamadım, zira kendisi de 2. sahibi.

Aracın trigerini ne zaman değiştirmeliyim, birde normal şartlarda bu kilometrede değişmesi gereken ayrıca parçası varmıdır

bilgi verebilirseniz çok sevinirim.

orgeneral
CLASSIC
CLASSIC

Ad Soyad: Baybora TUĞRUL
Nereden: Ankara
Arabanız: 2004 Fabia 1,4 TDI

İleti blauzahn » 04 Haz 2014, 14:07

Eski sahibi bilgi veremiyor ise elinize geçen ilk fırsatta değişmenizi öneririm. Kafanız daha rahat olur böylece :) Size önerim yağı, filtreleri, suyu, trigeri direk değiştirin. Frenleri kontrol ettirin, değişmesi gereken varsa değiştirin. Hidrolik yağını kontrol ettirin. Bunun haricinde aklıma başka gelmiyor şimdilik.
blauzahn
AMBIENTE
AMBIENTE

Ad Soyad: Kürşad
Arabanız: Honda Jazz

İleti orgeneral » 09 Haz 2014, 09:14

Lojistik skoda ya gittim, Serkan usta ile tanıştım..

triger iyi durumda şimdilik değişmesine gerek yok, ön diskler ve v kayışı değişecek, bunun dışında acil bekleyen birşey yok..

blauzhana değerli yorumu için de teşekkür ederim..
orgeneral
CLASSIC
CLASSIC

İleti hetepe » 09 Haz 2014, 13:23

orgeneral yazdı:Lojistik skoda ya gittim, Serkan usta ile tanıştım..

triger iyi durumda şimdilik değişmesine gerek yok, ön diskler ve v kayışı değişecek, bunun dışında acil bekleyen birşey yok..

''Gitme'' dediğim yere gitmişsin...o da ''yapma'' dediğim şeyi söylemiş, şaşırmadım...Nasıl anladı kayışın daha gideceğini??Bakmakla anlaşılmaz, koparsa bir motor parası gider, göz önüne al bunu... Yarın koparsa ne diyecek serkan ''usta''?
D ü n y a l ı l a r d a n t i s k i n i y o r u m (G.O.R.A.)
Dünya güzel sanıyordum...Kafam güzelmiş....
Kullanıcı avatarı
hetepe
RS
RS

Ad Soyad: Engin '73
Arabanız: Fabia 1,4TDI HB '08 80 PS

İleti Skoda Daima » 09 Haz 2014, 15:22

orgeneral yazdı:Arkadaşlar merhaba,

araç 139.500 km de, eski sahibinden triger setiyle ilgili net bilgi alamadım, zira kendisi de 2. sahibi.

Aracın trigerini ne zaman değiştirmeliyim, birde normal şartlarda bu kilometrede değişmesi gereken ayrıca parçası varmıdır

bilgi verebilirseniz çok sevinirim.

Birinci Soru: satın aldığın kişi aracı kaç binde almış ve kaç Km yapmış?
ikinci soru: Kaç yıldır kullanıyor aracı?

Eğer toplam kullanım süresi 5 yıl ve kullanım süresi 60.000 Km civarıysa doğrudan Ina makara, Hepu devirdaim veya asgari bu kaliteyi sunan markaları kullanarak triger kayış, gergi ve devirdaimini değiştirmenen sağlıklısı. Bunların dışında ön fren disklerini konrol et büyük ihtimalle aşırı yenmiş durumdadır ve sadece balata değil fren disklerinin de değişmesi gerekir. Ayrıca eğer son iki sene i.çinde yapılmamışsa ki yapıldığını düşünmüyorum fren hidrolik sıvısını da mutlaka değiştir çünkü kullanım sonucu ısınma ve kapalı sistem de olsa havadan nem alarak özelliğini kaybetme durumu var hidroliğin.
Triger kayışı gerekli söküm yapılmadan durumu anlaşılamaz motor dinleyerek, kayış sesi dinleyerek (steteskopla dinleyip iyi daha gider diyen dallamalar mebzul miktarda var piyasada) anlaşılamaz. Zaten söküm yapılınca da değişir gider.
Trigerin kilometre dışında bir de zaman ömrü vardır ve bu da beş yıldır. yani aracınız kaç kilometrede olursa olsun beşinci yılda değiştirilmesi gerekir.
Skoda Daima
CLASSIC
CLASSIC

Ad Soyad: Murat Şerif Keçik
Nereden: İstanbul (Avr.)
Arabanız: Octavia 1,6 TID DSG

İleti orgeneral » 09 Haz 2014, 15:35

hetepe yazdı:
orgeneral yazdı:Lojistik skoda ya gittim, Serkan usta ile tanıştım..

''Gitme'' dediğim yere gitmişsin...o da ''yapma'' dediğim şeyi söylemiş, şaşırmadım...Nasıl anladı kayışın daha gideceğini??Bakmakla anlaşılmaz, koparsa bir motor parası gider, göz önüne al bunu... Yarın koparsa ne diyecek serkan ''usta''?

Yine bu sitede çok fazla olumlu yorumları var. sırf tanışmak maksatlı gittim, merkezi kilitteki sorunu bile ben söylemeden söylediler. 3 ayrı kişi fren disklerimin bittiğini söyledi, ayrı ayrı. daha ben sormadan. kapağı açıp trigeri gözle kontrol etti, v kayışını ışıkla gösterdi.

bu kadar kötüleyeceğiniz ne yaptılar ki aracınıza bana da söylerseniz tereddütümü bitireyim?
orgeneral
CLASSIC
CLASSIC

Fabia

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyenler: Kayıtlı kullanıcı yok ve 10 misafir