yeni üye fabia 2 ilk bakim ve hüsran ! lütfen yardim !

Forum kuralları
Forumlarımızda siyasi, dini yada toplumun hassasiyeti bulunan konulara değinmek yasaktır.

yeni üye fabia 2 ilk bakim ve hüsran ! lütfen yardim !

İleti gknfabia » 15 Haz 2014, 11:08

Merhabalar..
forum pek kullanmadim hatalarim olur ise affola.
gokhan aldemir, yas 29, anadolu yakasi, astsubay...

sevgili arkadaslar abiler ve degerli ustalar yeni aldigim fabia 1.2 htp benzinli 2006 model aracim vesilesiyle aranizdayim
skodanin ve fabia 1.2 nin bu kadar guzel konforlu ekonomik ve guclu oldugu aklimin ucundan gecmezdi. Kontagi her cevirdigimde yuzum gulerdi ta ki bakim yaptirncaya kadar :(

araci aldiktan sonra hatalari eksikleri tespit amacli hemen bakim yaptirmadim. Biraz tecrube ettikten sonra araci alirken eksperin soylediklerini de gozonunde bulundurarak simsiyah olmus yagi yag filtresini , hava ve polen filtresini, hafie yag sizdıran aks korukerini, ses yapan teker rulmanini, kalkislardaki silkelemeyi duzeltmek, ozellgini kaypetmiş motor ve sanzuman kulaklarini debriyaj setini degiştirmek , fren balata ve disklerini degistirmek, bujileri ve benzin filtresini degistirmek antifrz direksiyon yagini tambmlatmak uzere bakima gittim.
Yazdiklarima ilaveten usta tavsiyesi ile salincak takozlari ve arka amortisor takozlari da degisti.

toplamda iscilik dahil 1360 tl harcadm. Ozillikle orijinal kaliteli malzeme istedim. Bakim tamamlandiktan sonra motor daha sesli calismaya basladi. Cekişte kayip var. Araba calişirken bekleme pozisyonunda caliştigni hissettirmezdi suan titresim var. Ilk calistirdgimizda stop edecekmis gbi devir dusuyordu. Bogaz kelebegini temizledik adaptasyon yaptik suan kesildi. Ancak motor lambası yaniyor. Egr valfi hatasi vermisti ama en son onu da vermiyordu.

simdi bakim yaptirmadan onceki sarsintili kalkis duzeldi. Debriyaj daha altta kavriyor. Rulman ugultu sesi kesildi. Ama motor rahat ve araba akici gidiyordu yokusta falan gayet iyiydi cekıs en basa bahsettigim gibi trafikte vs beklerken cok sessizdi tıtresım yoktu suan bunları kaybettım ve duzelenler hic goyumde yok. O kadar pislik temizledikten ugrastan ve paradan sonra arabamin eski halini arar oldum. Ozellikle titresim ve cekis dusuklugu motorun giderken daha seslı calismasi beni arabamdan soguttu. Bu sekilde kulanmak motorun omrunden yemek gibi geliyor bana. Tum islemler boyunca Ustanin basindan ayrilmadm. Iyi de iscilhk yapti ama. Neden boyle oldu anlamadm. Sabah 9 dan aksam 10 a kadar ugrastik bakim icin.
ayrilirken egr valfine bakicaz gerekirse temizliycez dedi usta.

simdi ben nd yapamaliyim? Bu sikntilar arac temiz malzemelere yenı bujilere falan hemen uyum saglamadgindan mi bunlar? Debriaj seti yapar mi bu cekis dusuklgunu dururkenki hafif de olsa sarsintlili calişmayı giderkenki daha gurultulu calismayi az da olsa cekisteki kaybi? arabayi alirken 74 bg cikarmisti araba suan chikaracagni zannetmem

baska bi ustaya gotursem masraflara gucum kalmadi. Yuzum gulerek bindgim arabamdan suan sogudum. Tavsiyelerinizi bekliyorum. Tessekkurler...

gknfabia
CLASSIC
CLASSIC

Nereden: İstanbul (And.)
Arabanız: skoda fabia 1.2

İleti gknfabia » 15 Haz 2014, 13:21

CEVAP YAZABİLECEK KİMSE YOK MU YAHU BU FORUMDA

bu egr valfi denilen zimbirti yapar mi bu sorunlari canimi sikan husus bakimdan once sorun yoku ne oldu da boyle oldu yag mi buji mi filtreler mi debriaj mi? ustami da degistirmek istemiyorum cok ilgili sagolsun
gknfabia
CLASSIC
CLASSIC

İleti cirmak » 15 Haz 2014, 19:14

merhaba, egr valfi çekişte düşme yapar. Fakat temizlenmesi pek mümkün değil diye biliyorum. Rolantide yakıt tüketim değeriniz nedir?
cirmak
CLASSIC
CLASSIC

Ad Soyad: Cem
Nereden: Ankara
Arabanız: Fabia 1.4 74 kw Elegance

İleti gknfabia » 15 Haz 2014, 20:01

Merhaba...
deger 0.6 ya da 0.8 tam hatırlayamadım. Degıstırerek cozulecekse razıyım ya da ıptal ıle. Ama bu sorun yoktu ne oldı da boyle oldu anlayamıyorum.
Gıderken gaza bastıginda daha gurultulu calismaya da neden olur mu bu egr. Yag 10 40 magnatec koyduk bujıler bosch plus ne bıleyım bunlardan olur mu. Hava fıltresı benzın filtresı de degıstı. Uzerınden cıkan fıltreler bujıler falan les gıbıydı ama araba mukemmeldi yav. Arabanın calıstıgı anlasılmıyordu. Bakımdan sonra oldu buda benı ınanılmaz sınır ettı.
tesekkurler
gknfabia
CLASSIC
CLASSIC

İleti hetepe » 16 Haz 2014, 07:35

Bujiler ne marka takıldı? sıradan bir bakımda performansa direkt etki eden şey bujidir...bir de keşke bu kadar işlemi bir arada yaptırmasaydınız, şimdi neyi takip edeceğinizi, sorunun ne olduğunu bulmak daha zor...
D ü n y a l ı l a r d a n t i s k i n i y o r u m (G.O.R.A.)
Dünya güzel sanıyordum...Kafam güzelmiş....
Kullanıcı avatarı
hetepe
RS
RS

Ad Soyad: Engin '73
Arabanız: Fabia 1,4TDI HB '08 80 PS

İleti cirmak » 16 Haz 2014, 19:33

gknfabia yazdı:Merhaba...
deger 0.6 ya da 0.8 tam hatırlayamadım. Degıstırerek cozulecekse razıyım ya da ıptal ıle. Ama bu sorun yoktu ne oldı da boyle oldu anlayamıyorum.
Gıderken gaza bastıginda daha gurultulu calismaya da neden olur mu bu egr. Yag 10 40 magnatec koyduk bujıler bosch plus ne bıleyım bunlardan olur mu. Hava fıltresı benzın filtresı de degıstı. Uzerınden cıkan fıltreler bujıler falan les gıbıydı ama araba mukemmeldi yav. Arabanın calıstıgı anlasılmıyordu. Bakımdan sonra oldu buda benı ınanılmaz sınır ettı.
tesekkurler

0,6 normale yakın. 0,8 yüksek biraz. Benim aracımda da egr değişti.Çok araştırdım bu konu üzerine.
benim şuan 0,4 bilemedin 0,5 klima açıkken 0,8 oluyor. Tamamen deneme yanılma yapacak ustalar.
cirmak
CLASSIC
CLASSIC

Ad Soyad: Cem
Arabanız: Fabia 1.4 74 kw Elegance

İleti teknikeleman123 » 16 Haz 2014, 20:24

Konu ile alakali değil ama çok merak ettim araci nerde bakin yaptirdinizi yazarmisiniz
teknikeleman123
CLASSIC
CLASSIC

Arabanız: fabia 1.4 tdi

İleti gknfabia » 16 Haz 2014, 21:28

cirmak yazdı:
gknfabia yazdı:Merhaba...
tesekkurler

0,6 normale yakın. 0,8 yüksek biraz. Benim aracımda da egr değişti.Çok araştırdım bu konu üzerine.
benim şuan 0,4 bilemedin 0,5 klima açıkken 0,8 oluyor. Tamamen deneme yanılma yapacak ustalar.

Baktm 0.4-0.5 arasi degisiyor ancak arac bakimdan once 0.6 gosteriodu rolantide ve sifir sarsinti vardi...
gknfabia
CLASSIC
CLASSIC

İleti gknfabia » 16 Haz 2014, 22:33

teknikeleman123 yazdı:Konu ile alakali değil ama çok merak ettim araci nerde bakin yaptirdinizi yazarmisiniz

hocam ustami seviyorum cozume ulastıralim olumlu ya da olumsuz paylasacagim cok ilgili kotulemis olmak istemem
gknfabia
CLASSIC
CLASSIC

İleti gknfabia » 16 Haz 2014, 22:38

hetepe yazdı:Bujiler ne marka takıldı? sıradan bir bakımda performansa direkt etki eden şey bujidir...bir de keşke bu kadar işlemi bir arada yaptırmasaydınız, şimdi neyi takip edeceğinizi, sorunun ne olduğunu bulmak daha zor...

bujiler bosch plus uzerinden cikanlari da tekrar denedik durum degsmedi. Standart bakim filtreler yag buji debriaj. Aks korukleri takozlar zaten yurur aksam. Bi gun filtre bı gun buji mi degstirseydim??
gknfabia
CLASSIC
CLASSIC

İleti gknfabia » 16 Haz 2014, 22:55

Arkadaslar bugun egr valfi ve borusu temizlendi bogaz kelebegi baglantilari saglamlaştırildi egsoz borusu baglantisina sivi conta yapildi sente ayari kontrol edildi motorun sogumasi beklenıp adaptasyon yapildi tum ayarlar yeniden bilgisayar ile yapildi katalitik vs tum maddeles ok verdi ama egr vermedi uzerinden cikan egr orijinal degildi. Sonra teste ciktik sorun kalmamısti ok dedik. Eve giderken yine cekıs dustu. kelebeginin dibindeki vidalardan supheleniyoruz. Yarin tekrar ariza ne vermis bakilacak. Yeniden kurulum yapilacak. Baska degerli bi usta yaptı ayarlari. Kutup başinin sokulmesiyle beyin sifirlamis tum ayarlari tekrar yaptmisti olmustu ama eve gidrken tekrar gitti. Parcalar yenilenince arizali parcayi reddediyor dedi egr icin insallah tanitiriz beyne dedı ama tanitamadi osekılde teste ciktik olmustu ama dedgm gbi ev donusu yine gitti. Diger şuphesi Bi yerden hava aliyor gibi dedi. Bogaz kelebegindeki vidalasdan suphelenistik testten once. Eve giderken gevsegdini oynadigni dusunuyoruz. Bakalım ne cikacak yarin.
gknfabia
CLASSIC
CLASSIC

İleti gknfabia » 16 Haz 2014, 22:57

Arkadaslar bugun egr valfi ve borusu temizlendi bogaz kelebegi baglantilari saglamlaştırildi egsoz borusu baglantisina sivi conta yapildi sente ayari kontrol edildi motorun sogumasi beklenıp adaptasyon yapildi tum ayarlar yeniden bilgisayar ile yapildi katalitik vs tum maddeles ok verdi ama egr vermedi uzerinden cikan egr orijinal degildi. Sonra teste ciktik sorun kalmamısti ok dedik. Eve giderken yine cekıs dustu. kelebeginin dibindeki vidalardan supheleniyoruz. Yarin tekrar ariza ne vermis bakilacak. Yeniden kurulum yapilacak. Baska degerli bi usta yaptı ayarlari. Kutup başinin sokulmesiyle beyin sifirlamis tum ayarlari tekrar yaptmisti olmustu ama eve gidrken tekrar gitti. Parcalar yenilenince arizali parcayi reddediyor dedi egr icin insallah tanitiriz beyne dedı ama tanitamadi osekılde teste ciktik olmustu ama dedgm gbi ev donusu yine gitti. Diger şuphesi Bi yerden hava aliyor gibi dedi. Bogaz kelebegindeki vidalasdan suphelenistik testten once. Eve giderken gevsegdini oynadigni dusunuyoruz. Bakalım ne cikacak yarin.
gknfabia
CLASSIC
CLASSIC

İleti onurson » 18 Haz 2014, 08:03

Sorun düzeldi mi?
Kullanıcı avatarı
onurson
ELEGANCE
ELEGANCE

Ad Soyad: onur sonmez
Arabanız: YENİ KİA RİO SEDAN

İleti gknfabia » 20 Haz 2014, 23:48

ilgilenen arkadaslar tsk.
sorun duzeldi mi bilmiyorum ama arcimin eski performansinda olmadgindan eminim
baski balatadan supheleniyrm simdi. Saks takildi parcalara ozellikle dikkat ettim ama...Ogun eve donerken motor sicakti ve cekiste kayip vardi. Sabah tekrar ustaya giderken hic sikinti yasamadm. Bilg bagladgmzda ariza vermedi.
Yeni degisen baski balata sehirci kullanimda isinip boyle cekis kaybi ya da gaz tepkisi azalmasi yapar mi? Yeni baski balatanin alisma gibi bi durumu var mi kullandikca duzelir mi? Hava filtresinden olurmu?
Ya da bukadar bakimdan sonra aracin alisma adaptasyon sureci mi yasadiklarim?
bildiklerinizi yazarsaniz sevinirim.
gknfabia
CLASSIC
CLASSIC

İleti faruk_sakarya » 21 Haz 2014, 13:10

Merhaba arkadaşım..Kolay gelsin..2009 yılından beri fabia 1.4 elegance kullanıyorum.Başta yazdıklarını okudum.Yorumların tümümü ve aralardaki yazdıklarnı bilmiyorum ama motorun titreşimli çalışması bana bujilerden gibi geldi.gap aralıklarını kontrol ettir.Bazen sıfır alınan bujilerde bile ateşleme yapan kısımdaki aralıkların standart dısı olması yada tamamen kapalı olması gibi durumlar olabiliyor bu bir.bir diğeri baskı balatanın çekişe etkisi olumlu yönde olur(değişen parça bu sıkıntıyı vermez)Çekiş düşmesinin sebebi yakıt olma ihtimali yüksek.Aracın benzinlimi gazlımı bilemiyorum ama ben genelde kaliyeli yakıt alıyorum.genelde opet ama sen dene shell ve total de iyi..Hangisinin performansı iyiyse onu kullan.Şu bogazı temizletmek iyi birşey sanıyorlar.Bilen bilmeyen yapıyor sıkıntı oluyor.evet kirlenirse dediğin problemler(titreşim ve güç kaybı oluyor)Ama temizlemek için söküldüğünde adam gibi randıman vermiyor diyorlar.Bende 2009 da aracı ilk aldıgımda yaptım.Sorun yok şimdi ama uzun zaman ugrastım.Kendiliginden düzeldi.Bu konuda ayrıca birşey yapmadım.Sen aracın verdiği hata kodunun egr oldugunu söyledin.EGR (exhaust gas recirculation)yani eksoz gazını silindirler içine yeniden gönderip yanma odası sıcaklıgını düşürüp emisyon değerlerini düşürmeye yarayan bir valftir.iptal edilip devre tamamlanarak motor lambası yanmadan halledilebilir düye düşünüyorum.Ayrıca motor ikaz lambası yandığında araca motor ecu(Beyni)bir problem oldugunu söylüyor ve performansı kısıyor.Eğer motor ikaz lambası yanıyorsa performans düsüklüğü kesinlikle bu yüzden.Lambayı söndürdügünde muhtemelen ses ve performans kaybı şikayetlerin ortadan kalkacaktır.Sen tekrar bağlat bilgisayara eğer hata kodunu sildirdiğinde ısrarla egr hatası veriyorsa bence yetkili servisten destek al.Parça ve işçilik bu model araçlarda indirimli oluyor.motor arıza lambası söndüğünde hepsi geçecektir.SAygılar,selamlar...
CnF
faruk_sakarya
CLASSIC
CLASSIC

Ad Soyad: FARUK DELERGEÇER
Nereden: Sakarya
Arabanız: SKODA FABİA ELEGANCE 101 HP

İleti faruk_sakarya » 21 Haz 2014, 13:19

yazdıklarım sırasıyla değil karışık gibi görünsede tüm ihtimalleri yazmak istedim.Ama dediğim gibi motor arıza lambası halen yanıyorsa ilk sebebi kesinlikle bu.Diğerleride ihtimal..Selamlar...
CnF
faruk_sakarya
CLASSIC
CLASSIC

Ad Soyad: FARUK DELERGEÇER
Nereden: Sakarya
Arabanız: SKODA FABİA ELEGANCE 101 HP

İleti gknfabia » 05 Tem 2014, 22:57

Tşk cevaplar icin
gknfabia
CLASSIC
CLASSIC