Direksiyon ve arıza lambaları !!!

Forum kuralları
Forumlarımızda siyasi, dini yada toplumun hassasiyeti bulunan konulara değinmek yasaktır.

Direksiyon ve arıza lambaları !!!

İleti Fabian » 07 Kas 2014, 10:12

Mrb ,

Yolda giderken 2 günde bir durduk yere; Direksiyon İkazı yanıp kalıyor (Ağırlaşıyor), aynı anda Airbag ve El Freni İkazı yanıp sö nüyor, kesik kesik te sesli uyarı veriyor araç. ( Bazen ABS lambası da yanıyor bunlarla birlikte )

Kontağı açıp kapıyorum, herşey normale dönüyor. 2 gün sonra dümdüz yolda gidiyorum, ne direksiyon çeviriyorum, ne çukura kasise giriyorum, pat yine aynı lambalar ! :Çıldırmak üzereyim...

Araçta herhangi birşey değiştirmemiş, servise fln girmemiştim. (Sadece fren diskleri araç üzerinde tornaya girdi.) Yaklaşık 2 aydır yapıyor bunu ?

Akü sigortaları, Akü Değerleri kontrol edildi sorun yok. Direksiyon hiçbir zaman tam sağlı/sollu bırakılmadı..

Aynı Sorunu yaşayan arkadaşlar var eski konularda, sorunu düzeltebilen var mı? Aracı satacağım da , arızalı aracı satmak istemiyorum kimseye...

Fabian
CLASSIC
CLASSIC

Ad Soyad: Fabian
Nereden: İstanbul (Avr.)
Arabanız: Fabia

İleti hetepe » 07 Kas 2014, 10:38

Büyük olasılıkla direksiyon pompası arızalı...böyle ufak ufak başlıyor, sonrasında daimi olarak arızalı kalıyor, bende alakasız olarak airbag lambası da yanıyordu, sinyal aralığı da değişiyordu...bir düzeliyor, bir arızaya geçiyordu, kazaya da neden olabilecek bir direksiyon sertliği ve yumuşaklığı vardı...
Pompayı değiştirdiğim an gitti, 4 seneyi geçti, sorun yok...(arabam 2005 FL 1.2 HTP)
D ü n y a l ı l a r d a n t i s k i n i y o r u m (G.O.R.A.)
Dünya güzel sanıyordum...Kafam güzelmiş....
Kullanıcı avatarı
hetepe
RS
RS

Ad Soyad: Engin '73
Nereden: Ankara
Arabanız: Fabia 1,4TDI HB '08 80 PS

İleti Fabian » 07 Kas 2014, 10:54

Pompa bir anda tüm işlevini yitiriyor elektriksel olarak Engin. Tüm ikaz lambalarını yakmasına anlam veremiyorum. Ya anlık akü şarj edilmiyor, ya şarj dinamosu, ya V kayışı gerginliğinda sorun var. Problem olduğu anda kayışın, dinamonun anlık kestiğini kontrol etmekte çok zor. Arıza çıktıktan sonra veya yokken bakıldığında haliyle problem yok..Kontağı kapayıp açtığında anında düzelme olması da enteresan..

Akü kutup başı oksitlenme yok, akü sigortaları sağlam..

Direksiyon pompası ise bittim demektir. Artık kutu ile satıyorlar, çıkmasına bile uçuk fiyatlar isteniyor...
Fabian
CLASSIC
CLASSIC

İleti HSYN » 07 Kas 2014, 13:51

sigortataları tek tek sök ayaklarını zımoparala dene ve yagını kontrol et abi
HSYN
CLASSIC
CLASSIC

Ad Soyad: hüseyin ay
Nereden: Konya
Arabanız: felicia

İleti Fabian » 07 Kas 2014, 14:37

HSYN yazdı:sigortataları tek tek sök ayaklarını zımoparala dene ve yagını kontrol et abi

Hangi sigortaları;

Akü üzerindekileri mi?
Sigorta kutusu üzerindeki amperleri mi?
Fabian
CLASSIC
CLASSIC

İleti hetepe » 07 Kas 2014, 14:46

O zaman şöyle bir sıralamyla kontrol yapmak gerek; akü ''gerçekten'' iyi mi?
akü üzerindeki sigortaların kontrol ve lokma anahtar ile yoklanması...
akü kutup başlarının sıkılık kontrolü,
iç sigorta panelinin komple kontrolü
direksiyon pompası 2 adet soketinin çıkarılıp, kontak sprey sıkıldıktan sonra takılması
direksiyon pompası yağının seviye kontrolü...
inşallah bu yazdıklarımdan birinden çıkar, yoksa maalesef pompa...
D ü n y a l ı l a r d a n t i s k i n i y o r u m (G.O.R.A.)
Dünya güzel sanıyordum...Kafam güzelmiş....
Kullanıcı avatarı
hetepe
RS
RS

Ad Soyad: Engin '73
Arabanız: Fabia 1,4TDI HB '08 80 PS

İleti mavisel my » 07 Kas 2014, 14:57

Kardeş aynı olay benimde başıma geldi bende 2 tane fabia var birini sıfır almıştım 1.4TDİ digeri 1.4 101 Bg.
dizel olanda aynı dediğin olay oluyordu balatalar değiştikten sonra lambalar yandı direksiyon sertleşti airbagler abs lambaları yandı bilgisayara baglattıgımızda sol arka abs arıza verdiğinden tüm lambaları yakıyordu arka abs okuyucu ve arka abs kablosu değişti sorun kesildi sen güzelce arabayı bilgisayara baglattır okuyucu veya kablo sıkıntısı vardır
Kullanıcı avatarı
mavisel my
CLASSIC
CLASSIC

Ad Soyad: Mesut
Arabanız: Fabia 1.4 16V 101BG HB

İleti Fabian » 07 Kas 2014, 15:03

mavisel my yazdı:Kardeş aynı olay benimde başıma geldi bende 2 tane fabia var birini sıfır almıştım 1.4TDİ digeri 1.4 101 Bg.
dizel olanda aynı dediğin olay oluyordu balatalar değiştikten sonra lambalar yandı direksiyon sertleşti airbagler abs lambaları yandı bilgisayara baglattıgımızda sol arka abs arıza verdiğinden tüm lambaları yakıyordu arka abs okuyucu ve arka abs kablosu değişti sorun kesildi sen güzelce arabayı bilgisayara baglattır okuyucu veya kablo sıkıntısı vardır

Arıza devam ederken mi cihaza bağlandı, yoksa uyarı lambaları kesildikten sonra bağlandığında cihaz sorunu kaydetmiş miydi kardeşim?

Ben cihaza bağlattığımda fren müşürü arızası diyor. Onda da ön kızdırma bujisi yanıp sönüyor. Fren Müşürü değişecek bakalım o uyarı kesilecek mi?

Bu direksion abs el freni ile ilgili bir sorun kaydı çıkmıyor..Ama öyle tahmin ediyorum ki, bu sorun Frenler tornaya girdikten sonra başladı.. Dediğin gibi abs olabilir belki..
Fabian
CLASSIC
CLASSIC

İleti mavisel my » 07 Kas 2014, 15:46

Kerdeşim 2 defa bilgisayara bağlandı birinde sönüktü lambalar digerinde aracı götürdüğümde hiç istop etmeden götürdüm ve lambalar yanarken baglattım her ikisindede aynı sorunu verdi. Yok kardeşim direksiyon airbaglerle alakası yok. ilk gittiğim de okuyucu değişti tekrar gelirken otobanda lambalar geri yandı ertesi gün gittiğimde kabloyu değiştirip hallettik
Kullanıcı avatarı
mavisel my
CLASSIC
CLASSIC

Ad Soyad: Mesut
Arabanız: Fabia 1.4 16V 101BG HB

İleti Fabian » 10 Kas 2014, 11:21

hetepe yazdı:O zaman şöyle bir sıralamyla kontrol yapmak gerek; akü ''gerçekten'' iyi mi?
akü üzerindeki sigortaların kontrol ve lokma anahtar ile yoklanması...
akü kutup başlarının sıkılık kontrolü,
iç sigorta panelinin komple kontrolü
direksiyon pompası 2 adet soketinin çıkarılıp, kontak sprey sıkıldıktan sonra takılması
direksiyon pompası yağının seviye kontrolü...
inşallah bu yazdıklarımdan birinden çıkar, yoksa maalesef pompa...

Akü ile ilgili problem çıkmıyor Engin.

Lambalar yanınca hemen servise götürdüm öylece. Cihaza bağlandı ; Pompa dedi...Akü üst sigortalarını lokma ile söküp taktı. Söküp takma esnasında arıza lambaları gitti, geldi.. Sonra tekrar gitti. (Umarım bir daha da geri gelmez ) Kesin emin olduktan sonra, yine Pompa dedi.

Yağını değiştirelim ''BELKİ'' düzelir dediler. 172 TL işçilik dahil fiyat verince vazgeçtim. Yağ eksilme vs yok dedi usta bakmadan. Yağ özelliğini kaybediyormuş vs...

172 TL düzelip düzelmeyeceği belli olmayan bir durum için fazla risk geldi bana. Akabinde sis farlarının rölesi yoktu, onu taktırdım elektrikçide. Termostat da arızalı sanırım ara sıra hararet düşüyor...Elektriksel bir problem olmadığından emin olmam lazım sanırım öncelikle..

Sonra dediğin gibi, soketleri çıkarıp temizleyip takmalıyım..
Fabian
CLASSIC
CLASSIC

İleti Skoda Daima » 10 Kas 2014, 14:00

Ulan bu kadar güzel araba yapıp da neden bu kadar sorun çıkartan bir direksiyon sistemi kullanırlar anlamak mümkün değil. Bir ara forumda Astra direksiyon kutusu ayarlayan ve çok memnun olan birisi vardı yanılmıyorsam o konuyu bulup faydalanabilirsiniz.

Benim başmdan geçen direksiyon problemine göre şöyle yorumda bulunabilirim. Eğer yağ eksiltmiyorsa pompadan arıza olması düşük ihtimal çünkü pompa arızasında direksiyon yağını boşaltıyor diye biliyorum (bende öyle olmuştu). Açı sensörü arızası ve/veya elektriksel problem olması ihtimali bence daha kuvvetli
Skoda Daima
CLASSIC
CLASSIC

Ad Soyad: Murat Şerif Keçik
Arabanız: Octavia 1,6 TID DSG

Fabia

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyenler: Kayıtlı kullanıcı yok ve 20 misafir