1.4 benzinli Fabia hakkindaki yorumlariniz

Forum kuralları
Forumlarımızda siyasi, dini yada toplumun hassasiyeti bulunan konulara değinmek yasaktır.

1.4 benzinli Fabia hakkindaki yorumlariniz

İleti lestat » 26 Arl 2014, 05:43

kispest yazdı:Ben de yeni bir şey öğrenmiş oldum. Aracın Felicia'dan devşirme olduğunu bilmiyordum. Önyargılı olmamak gerekiyormuş demek ki. Bu vesileyle ustamıza bir özrü borç bilirim. :D

yok araç değil sadece 1.4 mpi motorlar felicia devşirmesi. onun dışındakiler polo ile nerdeyse aynı.
Aslında almak için iyi bir araç seçmiş arkadaş
fabia I oldukça iyi bir araçtır. o kadar ki iç mekanda kullanılan plastikleri bile o yıllarda üretilen corsa cden bile kaliteli.

Kullanıcı avatarı
lestat
AMBIENTE
AMBIENTE

Ad Soyad: Hakan ÖZLER
Nereden: İzmir
Arabanız: Fabia Elegance

İleti simurg66 » 26 Arl 2014, 14:33

lestat yazdı:
chemistanbul yazdı:babamda 1,3 mpi motor tüplü felicia var. birçok arabaya değişilmez. ki dediğiniz araç 1,4 motor. ve fabia. kesinlike tercih edebilirsiniz. tabi 101bg olanlarna göre biraz daha gücü az ama basit bir araç gibi söylenmesi yanlış. bu ülke yıllarca tenekelere mahkum yaşadı.fabia ve dolayısıyla skoda binilebilecek iyi arabalar arasındadır.
ayrıca bende 1,4 tdi fabia var. aldıktan sonra usta bakımlarını yaparken arabayı kaldırdı ve motorunda da wv logosunu bizzat gördüm. rahat olun.alın binin.
herkes parçası pahalı der. ama neye göre. sınıfındaki araçlara göre daha az sorun çıkartıyor olmasını kimse konuşmaz.sadece parçası pahalı derler.
ahanda bu da son söz olsun :D pırlantada küçüktür ama değeri yüksektir. :)

1.4 -1.9 tdi, 1.2 htp ve 1.4 101 bglikler evet VW üretimi; ama 1.4 68 bglikler fabiaların tek vw izi taşımayan parçası. O motor aslında favorit ve feliciada kullanılan motorun biraz büyütülmüş ve elektronik boğaz kelebeği gibi elektronik parçalarla donatılmış hali. Yani o motorun VW ile çok da bir alakası yok
Kötü motor değil ama çok demode. çünkü 8 valfler 90ların ortalarından itibaren bir çok marka tarafından terk edilmeye başladı. Skoda ise 2004 e kadar o motoru kullandı. 2004'te de euro4 normlarını karşılayamadığı için kaldırıldı. O motorun yerine 1.2 htpler geldi. zaten
1.4 68bg likler için beş para etmez denmez tabi. ustanız bence biraz acımasız davranmış ;ama fabianın kullandığı benzinli motorlar arasında en verimsiz olanı da o.
bence tercihinizi söyle sıralayın.
1.4 16v 101 (lpg kullanıcaksanız aub yok sadece benzin ise bbz)
1.2 htp
1.4 68bg (bunlara lpg takıyorlar ama tavsiye etmiyorum. araba zaten 1037 kg felica veya favorit gibi hafif değil. E sen bir de kalkıyon buna lpg takıyon oluyor motor sana 50bg. ondan sonra yok gitmiyor falan filan.)
bakın ilk resim feliciaya, 2.si fabia 1.4 mpi, en son ise 16vlik olana ait. Felicia 1.3 mpi ile fabia 1.4 mpiliğin benzerliği dikkatinizi çekmiştir.

Merhaba Hakan Bey. İletinizin bir yerinde "1.4 16v 101 (lpg kullanıcaksanız aub yok sadece benzin ise bbz)" yazmışsınız bunun sebebi bbz lerin lpg takıldığında yağ yakması mı? Çünkü benim araçta bbz var ve lpg'li, şu an 10.000 km de 2-3 lt kadar yağ eksiltiyor. Öyle ise bunun için herhangi bir çözüm tavsiyeniz var mı?
simurg66
CLASSIC
CLASSIC

Ad Soyad: bozoklu
Nereden: Ankara
Arabanız: Fabia 1.4 Choice

İleti lestat » 26 Arl 2014, 17:13

aslına bakarsanız akif bey 16v lerin karakterinde var yağ eksiltmesi. Hatta aracın kullanma klavuzuna bile yazmışlar. 1000km de yarım litreye kadar eksiltebilir diye. benim aracım aub motor kodlu ve sadece benzinde kullanıyor o bile eksiltiyor. ingiltere'de briskoda gibi forum sitelerinde bu motora ad bile takmışlar oil thirsty (yağa susamış)diye. Belki biraz kalın yağ kullanılabilir; ama onun dışında aklıma pek de bişi gekmiyor
lpg için aub daha iyi olabilir dememin sebebi. (tabi forumlarda okuduğum kadarıyla konuşuyorum. kendi gözlemlerim değil).
aublarda ateşleme bobini tek parça ve bujilere kablolar aracılığıyla dağıtılıyor.
bbzlerde ise direk bujilerin üzerinde.
bilindiği gibi lpg yandığı zaman benzinden daha fazla ısı üretiyor. dolayısıyla ateşleme bobinlerinin ömrünü kısaltabilir.
ama çok aman aman bir fark değil. zaten iki motor arasındaki fark devede kulak kadar bişi
Kullanıcı avatarı
lestat
AMBIENTE
AMBIENTE

Ad Soyad: Hakan ÖZLER
Nereden: İzmir
Arabanız: Fabia Elegance

İleti simurg66 » 26 Arl 2014, 17:40

Anladım teşekkür ederim. Kitapçıktaki o ifade benim de dikkatimi çekti ama 10.000 km yerine yanlışlıkla 1000 yazmışlardır diye düşünmüştüm. :D Ama bu motoru kullanan bazıları hiç yağ eksiltmiyor diye yorum yapıyorlar, kafamı biraz o karıştırdı.
simurg66
CLASSIC
CLASSIC

Ad Soyad: bozoklu
Arabanız: Fabia 1.4 Choice

İleti kispest » 26 Arl 2014, 18:12

lestat yazdı:
kispest yazdı:Ben de yeni bir şey öğrenmiş oldum. Aracın Felicia'dan devşirme olduğunu bilmiyordum. Önyargılı olmamak gerekiyormuş demek ki. Bu vesileyle ustamıza bir özrü borç bilirim. :D

yok araç değil sadece 1.4 mpi motorlar felicia devşirmesi. onun dışındakiler polo ile nerdeyse aynı.
Aslında almak için iyi bir araç seçmiş arkadaş
fabia I oldukça iyi bir araçtır. o kadar ki iç mekanda kullanılan plastikleri bile o yıllarda üretilen corsa cden bile kaliteli.

Araç derken aslında bu motoru kastetmiştim Hakan kardeşim, teşekkür ederim. :)
Kullanıcı avatarı
kispest
AMBIENTE
AMBIENTE

Ad Soyad: Enes
Arabanız: Skoda Fabia (2005) 1.4 Special 101 HP

İleti hakanerdogan » 01 Oca 2015, 23:15

Biraz geç oldu ama yüksek devrin yanı sıra az buçuk yağı da sever 101 Fabialar kısa strok geniş çap motorları ile. BUD kodlu 1.4 80 hp benzinli(az bulunur) makinesi benim en hoşlaştığım optimal seçeneği Fabia MK I serisinde.
hakanerdogan
ELEGANCE
ELEGANCE

Önceki

Fabia

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyenler: Kayıtlı kullanıcı yok ve 10 misafir