Fabia EGR Valfi

Forum kuralları
Forumlarımızda siyasi, dini yada toplumun hassasiyeti bulunan konulara değinmek yasaktır.

Fabia EGR Valfi

İleti simurg66 » 12 Mar 2015, 10:24

Aracımı aldığımdan beri arızalı olup motor arıza ışığını yakan EGR valfini geçen hafta değiştirdim ve sonucu sizlerle paylaşmak istedim. Benim aracın Lpg deyken rölantide stop etme problemi vardı. Tam olarak geçmedi ama ciddi oranda azaldı bu problem. Arıza ışığı söndü ve size özellikle bahsetmek istediğim kısım ise özellikle şehir içi sürüş konforum ciddi şekilde arttı. Nasıl diyeceksiniz, şöyle ki: Daha öncesinde şehir içi dur-kalklarda 1. veya 2. viteslerde ayağımı gazdan çekmiş vaziyette giderken araba yolda üzerindeki matadoru atmaya çalışan boğalar gibi (biraz abarttım ) bir ileri bir geri saçma sapan bir şekilde ilerliyordu. EGR valfi değiştikten sonra bu durum tamamen ortadan kalktı. yani arabam yolda stabil bir şekilde titremeden gidiyor artık. Yakıt da biraz düştü gibime geldi ama bundan emin değilim. Valfin değişimi 350 tl gibi birşeye mal oldu. Değiştirmeden önce değmeyeceğini düşünüyordum ama şu an kesinlikle değdiğini düşünüyorum. Bir de arabanın ön teker bilyelerinden uğultu geliyordu (Ankaranın muhteşem yolları ve biraz sert kullanmamın etkisiyle bilyeler mahvolmuş). Basit ve ucuz birşeydir diye düşünmüştüm ama (cahillik başa bela) rot ayarıyla beraber işçilik dahil 400 tl ye de o mâl oldu. Ne diyelim başa gelen çekilir. İyi forumlar...

simurg66
CLASSIC
CLASSIC

Ad Soyad: bozoklu
Nereden: Ankara
Arabanız: Fabia 1.4 Choice

İleti mavisel my » 12 Mar 2015, 11:55

iyi günler sıkıntının giderildigi iyi olmuş şükür benim araçta arıza lambası vs. yanmıyor lpgde de sıkıntı olmadı ankarada nereye yaptırdınız egr için fiyat işçilik fiyatı dahil mi yoksa porya bilyeleriyle beraber mi işçilik alındı? bu egr nin takma sökme kolaymıdır? zor bir yerdemi başımıza gelmedi ama yinede bilelim :) birde parça garantisi veriyorlarmı?
Kullanıcı avatarı
mavisel my
CLASSIC
CLASSIC

Ad Soyad: Mesut
Arabanız: Fabia 1.4 16V 101BG HB

İleti simurg66 » 12 Mar 2015, 12:23

Gittiğim usta Şaşmazda Teknik Oto, Mehmet Usta. İyi bir insandır, kendisine çok güvendiğim için parça garantisi meselesini sormadım çünkü lpg'yi de ona taktırdım ve bu stop etme meselesinden dolayı 4-5 kere gitmişimdir, her gittiğimde 1-2 saat uğraşmıştır ve hiçbir ekstra ücret talep etmemiştir. Bir de yine daha önceden taktığı balataların ses çıkardığını söylememden dolayı farklı bir markayla değiştirmişti. Fiyatlara gelince şöyle diyeyim; Egr valfi ve porya bilyeleri değişimi için işçiliğe toplam 150 tl yazmıştı. İşin aslı şu işlemleri yaptırdım ve Kredi kartına taksit yaptırdığım için KDV dahil 860 TL ödedim:
Ön porya bilyeleri değişimi(2 adet)
Egr Valfi değişimi
Ön sol kapı gergisi değişimi
Rot Ayarı

Tamir sırasında arabanın yanında değildim o yüzden Egr nin yerini tam olarak bilemeyeceğim maalesef.
simurg66
CLASSIC
CLASSIC

Ad Soyad: bozoklu
Arabanız: Fabia 1.4 Choice

Fabia

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyenler: Kayıtlı kullanıcı yok ve 10 misafir