TDI cilere sorular

Forum kuralları
Forumlarımızda siyasi, dini yada toplumun hassasiyeti bulunan konulara değinmek yasaktır.

TDI cilere sorular

İleti AV-2006 » 14 Arl 2007, 21:55

[quote="skodacı"]naalesef TDI ciler bu yağ yetkili servislerin kullandığı yağın bir alt versiyonu...çünkü bu yağ sade SLX,SLX PROFESYONEL DİR DOĞRUSU...[/QUOTE]

Nerde bulunur bu SLX PROFESYONEL?(Yetkili servis dışında)

• FABİA TDI
Kullanıcı avatarı
AV-2006
CLASSIC
CLASSIC

Ad Soyad: hasan murat bilgin
Nereden: Ankara
Arabanız: fabia

İleti AV-2006 » 14 Arl 2007, 22:00

Önemli olan 505 01 onay koduysa linkteki yağda mevcut.

• FABİA TDI
Kullanıcı avatarı
AV-2006
CLASSIC
CLASSIC

İleti skodacı » 14 Arl 2007, 22:08

hocam,bu yağ tabir yerindeyse amatör 505.01...profesyonel varken amatöre ne hacet...ne yazık ki sadece yetkili servislerde...az sayıda bazı özel servislerde fıçı olarak alıp,bakımını yaptığı araçlara kullanıyor...

skodacı
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti AV-2006 » 14 Arl 2007, 22:25

VW ve grubu (seat,skoda) TDI motorlara 505 01 öneriyorsa ve bu 505 01 onayı herhangibir markada varsa (shell,castrol,elf,vs,vs..)detaylara bakılmaksızın kullanılabilir anlamına gelir. Gerisi sizin , benim yada bir başkasının tercihidir..

• FABİA TDI
Kullanıcı avatarı
AV-2006
CLASSIC
CLASSIC

İleti skodacı » 14 Arl 2007, 22:34

hep muhalefetsin AV-2006 ...doğan sl ile doğan slx arasında hangi fark varsa,slx ile slx profesyonel arasındada bilki yukarıdaki örneklememe benzer bir durum vardır...velhasıl yağ camiasında çok filmlerin döndüğü bir gerçek...

skodacı
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti AV-2006 » 14 Arl 2007, 22:37

İyide üstad sende biz ne yazarsak bir kulp buluyorsun.505 01 slx yağda amatör yazmıyor ki...

• FABİA TDI
Kullanıcı avatarı
AV-2006
CLASSIC
CLASSIC

İleti skodacı » 15 Arl 2007, 00:04

hocam,ben hakikati söylemek zorundayım size...yağ konusundaki hassasiyetimi biliyorsunuz...eğer yetkili serviste aracınızın garantisi bittikten sonra bakım yaptırmak istemiyorsanız alın bir kap,gidin miktarınca yetkili servisten alın...
skodacı
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti skodacı » 15 Arl 2007, 00:14

bakın shell firması,castrol gibi ne şiş(yetkili servis)yansın nede kebap(sanayi) mantığı ile hareket etmiyor...firmanın 505.01 onay kodlu 5w/40 yağı tek...umarım anlatabilmişimdir...castrolu bu tutumundan dolayı eleştiriyor,shelli ise duruşundan dolayı takdir ediyorum...

Shell Helix Diesel Plus VA 5W-40

• Dizel araçlar için mükemmel koruma sağlar.

• Dizel araçlar için en son VW spesifikasyonlarında koruma beklentileri olan mekanikerlerin tercihidir.

• Temel parçalardan oksidasyonu ve tortu oluşumunu minimuma indirerek motor ömrünü uzatır.

• VW 505.01 spesifikasyonuna sahiptir.

STANDARD VE SPESİFİKASYONLAR

API CF
ACEA A3/B3-98
VW 500.00/505.00/505.01
FORD M2C 917A
MB 229.1

AMBALAJ ÇEŞİTLERİ
1L / 4L / 20L Bidon

skodacı
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti AV-2006 » 15 Arl 2007, 00:28

skodacı üstad,  ömer hoca(lazianke) yağla ilgili link istemiş arkadaşa sadece net ile ilgili link vermişim.Ve sonra tdi cilere sorular başlığında arkadaşlara soğuk havada araçlarının yakışını sormuşum.Siz konuyu bir şekilde yağa bağladınız.Aracıma yağımı nereden koyacağımı size sormamışım ki,siz al bir kap git yetkili servise diyorsunuz.Şükür ki aracıma koyacağım yağı nereden alacağımı biliyorum.

• FABİA TDI
Kullanıcı avatarı
AV-2006
CLASSIC
CLASSIC

İleti lazianke » 15 Arl 2007, 00:56

[quote="mustafa_mvk"]lazianke büyüksün baba ya.senin açmış olduğun konular her zaman ilgi duyuyor.ve gereksiz konular olmuyor.[/QUOTE]
sağolasın da ben kafayı yiyeceğim. bakım kapıya dayandı. internetten 505 01 aldığım sitenin stoklarında yağ kalmamaış. arrefe günü gelecekmiş. vallahi ben bu yağın gerçekte de olmadığına inanacağım bu gidişle.Angry
lazianke
AMBIENTE
AMBIENTE

Ad Soyad: Ömer
Nereden: Rize

İleti lazianke » 15 Arl 2007, 00:57

[quote="skodacı"]hocam,ben hakikati söylemek zorundayım size...yağ konusundaki hassasiyetimi biliyorsunuz...eğer yetkili serviste aracınızın garantisi bittikten sonra bakım yaptırmak istemiyorsanız alın bir kap,gidin miktarınca yetkili servisten alın...[/QUOTE]
verirler mi ki?
lazianke
AMBIENTE
AMBIENTE

İleti AV-2006 » 16 Arl 2007, 19:38

Bu yakıtı deneyen var mı? (TDI ci arkadaşlar)

Petrol Ofisi’nden "Temiz Dizel"!
V/Max Eurodizel 10

Yok denecek kadar az (0-10 ppm*) kükürt oranıyla dünyanın en çevreci, motoru en iyi koruyan, performans artışı ve tasarruf sağlayan dizeli Türkiye’de ilk kez ve sadece Petrol Ofisi’nde…

Türk akaryakıt dağıtım ve madeni yağ sektörünün lideri Petrol Ofisi, henüz Avrupa Birliği ülkelerinde yeni kullanılmaya başlanan ürününü, Türkiye’de en önce pazara sunarak, hem bir “ilk”e daha imza attı, hem de çevreye ve insan sağlığına duyarlılığını bir kez daha gözler önüne serdi.

Avrupa’da 2009 yılından itibaren Euro-5 emisyon standartlarının yürürlüğe girmesiyle kullanımı zorunlu hale gelecek olan Ultra Düşük Kükürtlü Motorin V/MAX Eurodizel 10 “Temiz Dizel” sloganıyla Petrol Ofisi istasyonlarındaki yerini aldı.

Yeni nesil dizel araçlar için en üstün seçenek olan V/MAX Eurodizel 10, içerdiği yok denecek kadar düşük seviyedeki kükürt oranıyla dünyanın en çevreci dizeli olarak tanımlanıyor. V/MAX Eurodizel 10, çevreyi ve motoru korurken, temiz ve zamanında yanma sağlıyor. Aynı zamanda en yüksek setan sayısı ile motorun performansını artırıyor ve motordaki vuruntuyu azaltarak sessiz ve seri sürüş imkanı sunuyor. V/MAX Eurodizel 10’in Türkiye pazarına sunulmasını değerlendiren Petrol Ofisi CEO’su Melih Türker, “Türkiye’nin lider ve ulusal akaryakıt dağıtım şirketi olarak toplumsal sorumluluğumuz gereği çevreye ve tüketicimize saygımızı gösteren bir ‘ilk’e imza atmanın gururunu taşıyoruz” diye konuştu. Petrol Ofisi’nin en ileri teknolojiyle, üstün özelliklere sahip yeni ürünleri tüketicisine ulaştırmayı kendine ilke edindiğini hatırlatan Türker, ‘’Çevreye ve insana saygılı “Temiz Dizel” V/MAX Eurodizel 10 da bu yenilikler zincirinin en yeni halkası” dedi.

Çok daha iyisi aynı fiyata
V/MAX Eurodizel 10’un çevreye, insan sağlığına ve araçlara tüm yakıtlardan daha duyarlı bir ürün olduğunu söyleyen Petrol Ofisi Perakende Satışlar Direktörü Ertan Çakır ise “V/MAX Eurodizel 10, Euro3 normlarıyla karşılaştırıldığında % 80 oranında daha az kükürt, % 60 oranında daha az nitrojen oksit içeriyor. ‘Temiz dizel’ V/MAX Eurodizel 10, çevreyi ve motoru korurken, temiz ve düzenli yanmayla yakıt ekonomisi sağlıyor. Üstelik kükürt oranı daha yüksek olan ürünlerle aynı fiyata satılıyor” şeklinde konuştu.

Petrol Ofisi geleceğimizi koruyor
Dünya Sağlık Örgütü’nce açıklanan rakamlara göre, küresel ısınmaya yol açan sera gazlarının %77’si kara araçları tarafından üretiliyor. Dünyada hava kirliliğine bağlı sebeplerden dolayı yılda 750 bin k

• FABİA TDI
Kullanıcı avatarı
AV-2006
CLASSIC
CLASSIC

İleti hakanerdogan » 16 Arl 2007, 22:06

bi deneyen çıksa, bizi cesaretlendirse belki denerim.
hakanerdogan
ELEGANCE
ELEGANCE

İleti hakanerdogan » 16 Arl 2007, 22:15

bugün Fox tv de gördüm. Ufuk Sandık yeni fabia TDI 80 hp yi test etti. benim arabamla aynı motoru taşıdığı için dikkatimi çekti seyrettim.

adam dedi ki, evet sevgili seyirciler; bu ses benden gelmiyor, midemden gelmiyor. bu arabanın motorunun sesi dedi. arabayı çok övdü ama 5-6 kez motor gürültüsünden yakındı. hatta sesten rahatsız olan biriyseniz bu arabayı almayın dedi.

halbuse ben hiç rahatsız olmuyorum, hoşuma bile gidiyor.
hakanerdogan
ELEGANCE
ELEGANCE

İleti hakanerdogan » 16 Arl 2007, 22:21

bugün ışıklarda durdum. yeşil yandı sakin sakin kalktım. sonra kavşağa geldim, hiç vites değişmeden bi daha durdum, sonra tekrar kalktım, elimi vitese attım 2. Vitesteymiş!!!! 

2 kez üst üste 2 de kaldırmışım arabayı ve o kadar sakin kalktım ki.... bana hiç hissettirmedi.

TDI=tork 

bu motor hakikaten çok güçlü. rampalarda 2 de tırmanırken gazlıyorum, ufak çukurlarda ön takım atlama yapıyor, torktan deliriyor 3500-4000 arası. bugün çok şaşırttı beni. 
hakanerdogan
ELEGANCE
ELEGANCE

İleti skodacı » 17 Arl 2007, 20:58

AV-2006 kardeşim e;ben V/MAX Eurodizel 10 adlı yakıt türünün ifade edildiği rakamdaki gibi ppm oranına sahip olmadığına inanıyorum...
skodacı
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti slamy » 17 Arl 2007, 21:11

ya sanki yeni kurulan bir firmada cesaret bekliyorsunuz. alın kullanın PO nun yakıtından zarar gelmez...
slamy
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti lazianke » 31 Arl 2007, 23:37

[quote="lazianke"]
lütfen cevaplarken soru numarasına göre cevaplayınız. (her soru 50 puan süre 5 dk dır.Smile)

1- ilk çalıştırmada motor sallantı yapıyor mu? ilkten kasıt kontağı çevirdikten hemen sonra.

2- 2.vites ve üst viteslerde en az kaç devirle sürüyorsunuz ve bu devirlerdeki yaklaşık hızımız kam km/h oluyor?

cevaplar için şimdidien teşekkürler....
[/QUOTE]
bu soruyu konuyu açarken sormuştum. cevap veren tüm forumdaşlara teşekkürlerimi iletirim. şimdi aynı sorunun devamı sayılabilecek bir soru kafama takıldı.

- 2.viteste 2000 devirde sürdüğümüz zaman -ki genel kanı 2000 devri düşmemek idi- arabamız yaklaşık 35 km hız yapıyor. bunu en alt vites devir ilişkisi sayalım. peki 3. viteste 55-60 la giderken gazı kesip de hızımız 35 e düştüğünde vitesi 2.vitese taktığımızda araç kompresyon yapıyor. madem minimum devir vites ilişkisi 2. vites/2000 devir idi niçin yüksek hızdan düşük hıza inerken araç kompresyon yapıyor?

(ya da benimki mi sadece öyle???Smile)
lazianke
AMBIENTE
AMBIENTE

ÖncekiSonraki

Fabia

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyenler: Kayıtlı kullanıcı yok ve 12 misafir