Klima Sorunu !!!

Forum kuralları
Forumlarımızda siyasi, dini yada toplumun hassasiyeti bulunan konulara değinmek yasaktır.

Klima Sorunu !!!

İleti mzffrpkr » 03 Ağu 2015, 13:58

Arkadaşlar merhaba bende 1.4 fabia var. 2004 model. Malüm yaz ayları sıcak oluyor. Bende klimayı açtığımda son zamanlarda arabada bi titreme devir almama ve sendeleme gibi sorunlarla karşılaşır oldum. Klimayı kapattığımda sorun kalkıyor ortadan. Mesela yolda gidiyorum 140 km hız ile klimayı açtığımda 120yi geçmiyor. Benzinli aracım bu arada. Hızının kesilmesini anlıyorum klimadan dolayı performansı düşüyor fakat sendelemesi titremesi bi ileri bi geri atıyor gibi araba sanki birşey tıkanmış gibi yada teknik olarak farklı bir sorun. Bilgisi olan varmıdır?

Forza Göztepe!!
mzffrpkr
CLASSIC
CLASSIC

Ad Soyad: Muzaffer Peker
Nereden: İzmir
Arabanız: Skoda Fabia

İleti AhmetH » 03 Ağu 2015, 14:34

gazını yağını değiştirin bir klimacıda 70-80 tl alırlar.

belki farkeder. Etmiyorsa yapacak birşey yok gibi
Kullanıcı avatarı
AhmetH
SCOUT
SCOUT

Nereden: İstanbul (Avr.)
Arabanız: '16 Golf 7 1.2tsi dsg allstar

İleti mzffrpkr » 03 Ağu 2015, 15:38

Gazından olacağını düşünmüyorum ama oda bi ihtimal tabikide 1 yıldır araç bende her hangi bir filtre değişikliğide yapmadım belki bi ihtimal onunlada alakalı olabilir.
Forza Göztepe!!
mzffrpkr
CLASSIC
CLASSIC

İleti mavisel my » 03 Ağu 2015, 15:42

140 km hızda giderken klima açarsanız klima kompresörüne klimaya büyük arızalar açarsınız araç düşük devirlerde yada dururken klima açılmalı.
Klima açıkken performans beklemek hata olur zaten klima motor gücünün %10-15 çalıyor. Titreme için de araçla tecrübe sürüşü gerekebilir. Klima kaynaklıysa klima kontrol edilmeli veya bogaz kelebegi de etki ediyor olabilir.
Kullanıcı avatarı
mavisel my
CLASSIC
CLASSIC

Ad Soyad: Mesut
Nereden: Ankara
Arabanız: Fabia 1.4 16V 101BG HB

İleti mzffrpkr » 03 Ağu 2015, 15:50

140 ile giderken açmıyorum klimayı düşük devirde açıyorum sadece açtığımda max. 120 yapıyor araç. performansının düşmesine takılmıyorum elbette kısacaktır klimanın açık olması fakat 3.viteste dahi gaza basınca 2000devirde kalıyor araba hızlanmıyor öne arkaya sallıyor geri ileri atıyor devir almıyor. çarşamba gününe sanayinde bi ustadan randevu aldm bakalm oraya götürücem orada cıkar sorun neyse artık.
Forza Göztepe!!
mzffrpkr
CLASSIC
CLASSIC

İleti ersın67 » 03 Ağu 2015, 22:01

Klima acıldığında devir saatinde hafif ve yükselme olması normal sıfır araçtada aynısı olmaktadır ve normaldır. 120 km den yukarı çıkmama sebebi tamamen kendi aracımdan yola çıkyorum benden önceki sahibi gaz pedalının altındaki stoplamayı yukarı kaldırmış ben onu tabana çektim ve klima açık 180 km/h kadar çıktım birdene derim.
ersın67
CLASSIC
CLASSIC

Ad Soyad: ersin elgun
Nereden: Kocaeli
Arabanız: 2001 Fabia 1,4 MPI kırmızı.

İleti teksamet » 03 Ağu 2015, 23:33

muzaffer bey,
klima kompresörünün rulmanları ile ilgili bir sorun olabilir. çünkü motorun çalışmasını klima etkiler ama aşırı etkilediğine göre klima devreye girince rulmanlardan biri veya birkaçı dönmeyi zorlaştırıyor.

bunu anlamak için keser sapını steteskop gibi kullan, araç çalışırken keser sapını veya daha uzun bişey daya kompresöre, rulmanların cıyırtısını duyacaksın. bu durum eğer böyle ise hemen yaptır.

aksi takdirde yolda kalırsın; nasıl mı? rulmanlar kitler dönmez olursa kayış sıyırır yerinden , veya en kötü ihtimal kayış yerinden atarsa ve triger muhafazasını parçalayıp trigeride kopartırsa vay halineee. ( bu en kötü senaryo )

ama bunları düşün ve git hemen yaptır, aksatmaya gelecek bir durum değil.

kolay gelsin.
teksamet
AMBIENTE
AMBIENTE

Ad Soyad: ünal tek
Nereden: Ankara
Arabanız: roomster

İleti mzffrpkr » 04 Ağu 2015, 16:57

Teşekkür ederim ilginiz için sabah ofisime gelirken de bi gıcırtı geldi sol arka kapının orlardan geldi sanırım. bi ara sanki bi metal yola sürtüyorda öle bi gıcırtı gibi sonrada bi kayış gibi bi değişik gıcırtı ama yolda giderken kaldırımdaki insanlar kulağını falan kapattı yarın servise götürücem fakat bi gıcırtının sebebi ne olabilir kulak tırmalarcasına bir gıcırtı öyle kapı gıcırtısı gibi falan değil. 2-3 km snra ses kesildi ofise geldm 1 saat sonra cıkıcam ses olacakmı bilmiyorm fakat yarına kadar birşey olmasa iyi olur :)
Forza Göztepe!!
mzffrpkr
CLASSIC
CLASSIC

Fabia

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyenler: Kayıtlı kullanıcı yok ve 5 misafir