2003 Fabia 1.4 Benzinli Rampada Hararet Sorunu ?

Forum kuralları
Forumlarımızda siyasi, dini yada toplumun hassasiyeti bulunan konulara değinmek yasaktır.

2003 Fabia 1.4 Benzinli Rampada Hararet Sorunu ?

İleti faba100 » 12 Eyl 2015, 20:15

merhaba
Başlıktada belirttiğim gibi şehir içinde ve şehirler arası Osmaniye mersin arasında sorun yok,
ama Osmaniye yaylası olan zorkun ve çiftmazı diye bilinen piknik alanına rampada araç bayılıp hararet sona vuruyor ve uzun bir süre kenara çekip dinlendirmek ve su takviyesi yapmak durumunda kalıyorum.

Araça bir ustada ilk yapılan müdahale
1-önce sebepleri araştıralım dedi ve radyatörde kireçleme görüldü ve kaçak var dedi ve 2 göz tıkalı diye 300 tl ye orj radyatör takıldı.
2.fan normal çalıştırmada devreye girdikten 5-6 sn sonra erken duruyor dedi 50 tl ye fan sesörü(müşüt ) değişti.
3-devirdaim parçası normal dedi elle çevriliyor

bir deneyelim dedik ve Çiftmazı denilen yere usta ile beraber çıktık,ilk rampaları geçtik biraz daha gittik 3. vitesle gdiyoruz tamam dedik ısı göstergesi ortada ,geri döndük tam geri geliyoruz ki gösterge yavaş yavaş sona vurdu ve hemen su ikaz ışığı dit dit diye ötmeye başladı,serin bir yere geçip durduk ve bekledik biraz ama gösterge hala sonda düşümüyor ,su kapağını yavaş yavaş fokurdamalara rağmen açtık ve su ilave ettik.

mübarek sanki deve,gibi suyu yutuyor vede fokurduyor.
su olmayınca veya fanda sanırım devreye girmiyordu.

usta ile geri döndük sanayiye ve 500 tl lik masraftan sonra dedi ki bunun sorunu üst kapakta veya motordaveya conta da dedi.
Be adam bunu ben san ilk geldiğimde söyledim ama sen bana ilk olası sebeplere bakalım ve sıra ile gidelim dedin.
Bunu şimdi söylüyor bana.

...........Başımdan geçen yaşanmış hikaye bu şekilde,sevgili dostlar bir önerisi veya fabia'mın ilk arabamın sorunu nasıl çözlülür nasıl adam olur...

Sevgiler...

faba100
CLASSIC
CLASSIC

Ad Soyad: Faruk
Nereden: Osmaniye
Arabanız: Fabia 1.4 2003

İleti teksamet » 13 Eyl 2015, 00:34

geçmiş olsun,

senin sorunun muhtemelen contadan.

ilk önce yağ seviyesine ve yağın durumuna bak, seviye iyi ise vede yağda beyazımsı bir köpükleşme yok sa çok iyi. su yağa karışmıyor demektir.

ikincisi ise; yüksek devir de iken araç, egzostan su atıyormu buna bak, muhtemelen böyledir. egsoztan suyu atıyor ve araç susuz kalıp harareti yükseltiyor.

her iki ihtimalde de motor üst kapak contasını değiştireceksin. yaptırmışken o ustaya yaptırma.

sen bu durumları başta paylaşsaydın 500 tl harcamadan kurtulabilirdin.

tekrardan geçmiş olsun.
teksamet
AMBIENTE
AMBIENTE

Ad Soyad: ünal tek
Nereden: Ankara
Arabanız: roomster

İleti faba100 » 13 Eyl 2015, 10:44

Başta ustaya dedim,ama anlamak istemedi yada işine gelmedi.

yağ çubuğunda beyazlaşma veya köpürme yok,ama egsozda bir ara dikkatimi çekti durur vaziyette az da olsa su atma fark ettim.

teşekkür ederim.İnşallah dediğin gibi üst kapak conta ile sorun çözülür.
faba100
CLASSIC
CLASSIC

İleti sainz » 13 Eyl 2015, 12:18

Veriler silindir üst kapak contasını gösteriyor ancak neden düzde veya şehir içinde (ki sık sık dur-kalk olursa fan hemen hemen sürekli devrededir) hararet yükselmiyor da özellikle rampada yükseliyor. Enteresan.
İYİ şoför, herhangi bir durumda, iki şoförden birinin durması, ya da yavaşlaması gerekiyorsa, 'Hak, kural' falan demeden, ilk davranan, arabasının kaderini başkasına bırakmayandır.
Kullanıcı avatarı
sainz
ELEGANCE
ELEGANCE

Ad Soyad: Uğur AKAR
Nereden: İstanbul (Avr.)
Arabanız: SEAT Ibiza 1.2TSI DSG N

İleti faba100 » 13 Eyl 2015, 14:16

Aynen şehir içinde veya 2 saatlik yolda sıkıntı yok,sadece rampada yapıyor bu yüzden canım sıkıldı ve beni araçtan soğuttular sat diyorlar ilk arabam ve son çare satmak istiyorum.
fan sürekli değil de 15 san kadar çalşıyor sonra duruyor bu şekilde,

ama hararet yapıpta araç su ikazı ve hararet gösterdiğinde fan çalışmıyor,nedeni ise su kalmadığından deniliyor.
faba100
CLASSIC
CLASSIC

İleti AhmetH » 13 Eyl 2015, 14:30

Devirdaimi elle dondurdu lafindan 1.4 motorun eski favorit felicia 1.3 motorundan devşirme versiyonu oldugunu dusunuyorum. Termostatinda sikinti olabilir.
Radyator ve fan musurude degistigine gore termostat isi cozebilir olmuyorsa devirdaim yada daha ciddi konu olan conta silindir kapak mezusu arastirilmali. Ama conta yakma belirtileri olan yaga su karistirma su eksiltme gibi durumlar yoksa termostati incelemeden actirmayin motorunuzu.
Kullanıcı avatarı
AhmetH
SCOUT
SCOUT

Arabanız: '16 Golf 7 1.2tsi dsg allstar

İleti Berk Aksoy » 13 Eyl 2015, 17:08

Hocam termostat olabilir parçacı ile biraz samimi iseniz geri vermek suretiyle bir alıp deneyin bence geçmiş ollsun.
Berk Aksoy
CLASSIC
CLASSIC

Ad Soyad: Berk Aksoy
Nereden: Tekirdağ
Arabanız: Skoda Felicia 1.3 Mpi

İleti faba100 » 15 Eyl 2015, 17:17

termostat söktü arızalı dedi,sökünce içinden yay vs dağılmış dedi.ve içi boş taktı.yazın sürekli çalışır motoru soğutur dedi ama kışın muhakkak taktırmamı söyledi.

su azaltma yok,ama hararet yapınca çok su azaltıyor.

termostat bu olsa gerek.
faba100
CLASSIC
CLASSIC

İleti AhmetH » 15 Eyl 2015, 18:02

termostatı bir kapı düşünün radyatör ile motoru birbirinden ayırıyor.
motorda ısınan su termostat açınca radyatöre gidiyor, radyatördeki soğumuş su motora gidiyor.
bu döngü böyle devam ediyor. Nezaman ki radyatör yetişemiyor ozaman fan müşürü devreyi tamamlayıp fanı açıyor.

sizin sorun belli oldu, bu döngü oluşmadığından motor bütün suyu kaynatana kadar ısıtıyor işte çaydanlık gibi.

siz termostatı geri taktırın antifrizinizide ekleyin. muhtemelen sorun kalmayacaktır.

yada masraf etmek istemezseniz elektrikçiden fana anahtar yaptırın hararet başlarken açın hep açık kalsın
Kullanıcı avatarı
AhmetH
SCOUT
SCOUT

Arabanız: '16 Golf 7 1.2tsi dsg allstar

İleti faba100 » 15 Eyl 2015, 18:27

Radyatördeki fan araç sabitken gaza bazıyoruz ısınınca 10-15 saniye devreye giriyor sonra kesiyor.sonra tekrar giriyor böyle devam ediyor.

termostatı internette bulabileceğim site var mı,resim temsili ekledim,buna benziyordu
inşallah termostatdandır.

bilgileri için çok teşekkür ederim.

Fabia 2003 1.4
faba100
CLASSIC
CLASSIC

İleti sainz » 15 Eyl 2015, 19:21

faba100 yazdı:Radyatördeki fan araç sabitken gaza bazıyoruz ısınınca 10-15 saniye devreye giriyor sonra kesiyor.sonra tekrar giriyor ...

Anlaşılıyor ki fan müşirinde de sıkıntı var. Favorit' te de böyle olmuştu aralıklı çalıştırıyordu fanı. Değiştirince sıkıntı kalmamıştı. Tavsiyem dğerleri orijinal olacak şekilde hem termostatı hem de fan müşirini yenileyin.
İYİ şoför, herhangi bir durumda, iki şoförden birinin durması, ya da yavaşlaması gerekiyorsa, 'Hak, kural' falan demeden, ilk davranan, arabasının kaderini başkasına bırakmayandır.
Kullanıcı avatarı
sainz
ELEGANCE
ELEGANCE

Ad Soyad: Uğur AKAR
Arabanız: SEAT Ibiza 1.2TSI DSG N

İleti JAGUARR55 » 15 Eyl 2015, 20:12

iyi günler elinizden geliyorsa fanı söküp kömürlerine bi bakın derim.3 tane vida tutuyor.bildiğim kadarıyla fabiaların sogutma sistemi iyi olduğundan fan hiç çalışmasa bile düz yolda hararet pek yapmıyor.büyük bir ihtimal fanın kömürlerinde olabilir.bir de aracınızda tek fan varsa eğer klimayı açıp fanın durmunu kontrol edebilirsiniz.klimayı açında tek fan varsa devamlı çalışması gerekir.inş fandadır sorunda bir sürü masraf etmezsiniz.bence büyük İhtimal FAN ...
aşağıda forumdan bir arkadaş tamirini bile yapmış ... nicki diseqc

kendin-yap/fabia-radyator-fani-buyuk-sogutma-fani-tamiri-resimli-t25270.html
JAGUARR55
CLASSIC
CLASSIC

Ad Soyad: Serkan
Nereden: Samsun
Arabanız: fabia praktik 1.4 tdi

İleti faba100 » 16 Eyl 2015, 17:25

merhaba

Fan sıfır takıldı,fan müşürü sıfır değişti,radyatör orjinal değişti,klima fanıda çalışıyor,Yukarıdaki arkadaşın tavsiyesi üzerine termostatı değiştirmeyi düşünüyorum,o da olmaz sa artık üst kapak contasına baktırmayı düşünüyorum son çare olarak.

Fabia için "termostat" alabileceğim site varmı bildiğiniz.

değerli bilgileriniz için herkese teşekkür ederim.
faba100
CLASSIC
CLASSIC

İleti faba100 » 18 Eyl 2015, 18:42

Arıza motor üst kapak contadan çıktı,merak edenlere ve benzer arızayı yaşayanlar için paylaşmak istedim.

Arızasız nice günler
faba100
CLASSIC
CLASSIC

İleti teksamet » 18 Eyl 2015, 21:26

bence en başından belliydi,
belli bir miktar su kaybı olunca radyatör hortumları hava yapar, ısı müşürü motora çok yakındır, ama termostat müşürü genelde radyatörün ordadır. radyatör hava yapınca; yeterli ısı görmediği için fan açmaz. ama motor ısısı yükselmiştir çoktan.
bu gibi sorunları 1 kere yaşayanlar genelde %95 tahmin ederler.

ustanız nasıl bilememiş böyle basit bir durumu; zaten ustanın işi para kazanmak tamir yapmak değilki, bol bol parça değiştirmek.

geçmiş olsun
teksamet
AMBIENTE
AMBIENTE

Ad Soyad: ünal tek
Nereden: Ankara
Arabanız: roomster

İleti felicia560 » 19 Eyl 2015, 08:47

Ayni sorun bende var istanbul trafiginde arabama hic bisey olmuyor ama uzun yilda ranpalarda hararet tirmaniyor.ben teshisimi direk blok contasi bitik veya blokta catlak vardir diye koymustum.
Ama onceliklerim triger zinciri su an onunla mesgulum sonrasinda baski balata en son motoru acip segmanlara gomleklere filan bakacam contayida ozaman degiscem insanlah blokta catlak yoktur.
Harareti sadece ranpada yapmasinin mantikli aciklamasini hic cozemedim.rampadaki ayni sartlari rolantide durdugu yerde sagliyorum hararet yapmiyor.
Au azaltiyor ama sehir icindeyken degil uzun yokda iken suyu azaltiyir yag kapagindaki.meahur mayanezimsi kivamdan bende de azicik var. Ve uzun yol veya sehir ici veya rolanti farketmez araci stop ettikten sonra genlesme kabinda normalin uastunde bi basinc oluyo hatta genlese genlese kabda yariklar bile olmus bagaja yedek genlesme kabi koydum simdilik takmiyorum oda ayni olur diye.sorun cozulunce takacam ya da yokda virakir kavi patlatirsam :)
felicia560
CLASSIC
CLASSIC

Ad Soyad: erdem hakki bagama
Nereden: İstanbul (And.)
Arabanız: 1997 skoda felicia

İleti faba100 » 10 Ekm 2015, 19:01

Sizede geçmiş olsun

Evet sorun Üst contadan çıktı ve şuan sorun yok.herhese teşekkürler
faba100
CLASSIC
CLASSIC