Sıfır Fabia 1.Vites Sorunu

Forum kuralları
Forumlarımızda siyasi, dini yada toplumun hassasiyeti bulunan konulara değinmek yasaktır.

Sıfır Fabia 1.Vites Sorunu

İleti pheus » 11 Ekm 2015, 17:26

Merhabalar. Arabamı alalı 1 ay oldu. Sıfır aldım. Dün akşam ışıklardan yolda kaldım resmen. 1.vitese bir türlü geçmedi. Debriyajı çek bas yapınca takabildim. Normalde de 1.vitese atarken zorlanıyor. Diğer vitesler yağ gibi hiçbir sıkıntı yok sadece 1.viteste yapıyor bunu. Mesela durduğum yerde ilk 1e takmayı denediğimde zor, ikinci deneyişimde daha iyi, üçüncü deneyişimde çok rahat geçiyor. Dünden beri kafama çok taktım. Sorun nedir?

pheus
Yeni Üye
Yeni Üye

Ad Soyad: arda şahbaz
Nereden: Bolu
Arabanız: Skoda Fabia

İleti teksamet » 11 Ekm 2015, 20:31

geçmiş olsun,

yeni şanzımanlarda tam senkromeçli şanzıman kullanılıyor, fakat bunu yapması çok sürpriz olmuş.

muhtemelen senkromeçinizde sorun var, manuel vitesteki tecrübeniz nedir bilmiyorum ama, bu durumu sizin yapma olasılığınız yüksek.

şimdi yetkili servise gidip 1. viteste sorun var derseniz genel skoda servis anlayışı " kullanıcı hatası " diyecekler.

sizde burda tecrübenizi konuşturup. o yetkili kişiye deyin ki, oturun direksiyona bende yanınıza oturacam;

araç ile teste çıkın deyinki 2. vitesin senkromecini bozun kabulümdür diyecem deyin.

benimde başıma buna benzer bişey gelmişti, peugeot partner araç almıştım sıfır sene 2004 5. vites dişlisi kırıldı daha ilk haftada, gittim servise direk olarak kullanıcı hatası dedi, bende gel şunun 4. vites dişlisini sen kır dedim kabul edecem. cevap yok.

hemen 1 günde sıfır şanzıman geldi taktılar,

o yüzden bilinçi olmanız veya bilinçli davranmanız lazım servislere karşı.

tekrardan geçmiş olsun.
teksamet
AMBIENTE
AMBIENTE

Ad Soyad: ünal tek
Nereden: Ankara
Arabanız: roomster

İleti pheus » 12 Ekm 2015, 04:09

teksamet yazdı:geçmiş olsun,

yeni şanzımanlarda tam senkromeçli şanzıman kullanılıyor, fakat bunu yapması çok sürpriz olmuş.

muhtemelen senkromeçinizde sorun var, manuel vitesteki tecrübeniz nedir bilmiyorum ama, bu durumu sizin yapma olasılığınız yüksek.

şimdi yetkili servise gidip 1. viteste sorun var derseniz genel skoda servis anlayışı " kullanıcı hatası " diyecekler.

sizde burda tecrübenizi konuşturup. o yetkili kişiye deyin ki, oturun direksiyona bende yanınıza oturacam;

araç ile teste çıkın deyinki 2. vitesin senkromecini bozun kabulümdür diyecem deyin.

benimde başıma buna benzer bişey gelmişti, peugeot partner araç almıştım sıfır sene 2004 5. vites dişlisi kırıldı daha ilk haftada, gittim servise direk olarak kullanıcı hatası dedi, bende gel şunun 4. vites dişlisini sen kır dedim kabul edecem. cevap yok.

hemen 1 günde sıfır şanzıman geldi taktılar,

o yüzden bilinçi olmanız veya bilinçli davranmanız lazım servislere karşı.

tekrardan geçmiş olsun.

Benim kiracagimi dusunmuyorum cunku arabayi sadece uzun yolda kullandim ve sehiricinde 1 ayda en fazla 10 kere kullanmisimdir. Arabayi ilk aldigimdan beri biraz zorlandigini hissederdim hep. Bayiye dediginiz sekilde soyleyecegim ve ayrica dediginiz gibi 1.vitesi ben kirdiysam digerlerini de kirarim diye dusunuyorum. Arabayi cok yumusak kullandim. Yarim debriyaj degil hep sonuna kadar bastim. Cunku hep soruyolar debriyaja tam basmiyo musun diye. Ben kendimde onu kiracak bir hata goremiyorum. Bundan once broadway, h100, clio gibi araclar kullandim defalarca. Evet tecrubem az ama hicbirinde sorun olmazken 0 arabada nasil olabilir anlam veremiyorum. Gozum gibi bakiyorum yani. Umarim dediginiz gibi olur. Cevapladiginiz icinde cok tesekkur ederim.

Bir sorum olacak. Eger disliler kirildiysa nasil tekrar denedigimde cok daha guzel gecis sagliyor ben bunu anlayamadim?
pheus
Yeni Üye
Yeni Üye

Ad Soyad: arda şahbaz
Nereden: Bolu
Arabanız: Skoda Fabia

İleti AhmetH » 12 Ekm 2015, 10:13

Debriyajin altina paspas sıkışıyordur.
Kullanıcı avatarı
AhmetH
SCOUT
SCOUT

Nereden: İstanbul (Avr.)
Arabanız: '16 Golf 7 1.2tsi dsg allstar

İleti hetepe » 12 Ekm 2015, 12:45

Birçok kullanıcının gözardı ettiği bir durum bu paspas...
D ü n y a l ı l a r d a n t i s k i n i y o r u m (G.O.R.A.)
Dünya güzel sanıyordum...Kafam güzelmiş....
Kullanıcı avatarı
hetepe
RS
RS

Ad Soyad: Engin '73
Arabanız: Fabia 1,4TDI HB '08 80 PS

İleti teksamet » 12 Ekm 2015, 22:37

evet paspas sıkışması normal olabilir,

fakat 2 kere basınca bu işlem düzeliyorsa, paspas sıkışması yüksek olasılıklar arasında,

dikkat edin paspas gaz pedalına sıkışmasın, bu debriyaj dan daha tahlikeli olabilir.

geçmiş olsun.
teksamet
AMBIENTE
AMBIENTE

Ad Soyad: ünal tek
Arabanız: roomster

Fabia

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyenler: Kayıtlı kullanıcı yok ve 15 misafir