Hız Sabitleyicim ve Asr sisitemim çalışmıyor.

Forum kuralları
Forumlarımızda siyasi, dini yada toplumun hassasiyeti bulunan konulara değinmek yasaktır.

Hız Sabitleyicim ve Asr sisitemim çalışmıyor.

İleti Alfonzo » 29 Ekm 2015, 14:34

Merhabalar arkadaslr ben aranıza yenı katıldım. 10 gün once ılk arabamı 2004 Skoda Fabia Chocie 1.4 16V 101 Hp satın aldım.Aracımdan cok memnunum daha 60.000 km de yakıtı çekişi 10 numara. Aracımda 2 sorun var.Aracımda fabrıka cıkışlı Hız sabitleyici ve ASR (Patinaj Engelleme Sisitemi) var ama calışmıyor Skoda servisine gittigimde muhtemelen çoğunluğun başına gelmiş olan o ilgi alaka ile karşılaştım.Servisteki usta bilgisayara bağlayıp kontrl ettikten sonra hız sabitleyicisi kolunun komple bozuk deyip 400 tl cik bi ücretle yeni kol ıle değiştirelm dedi. ASR ıle ılgili de patinaja düştüğünde otomatık gaz kesmesı lazım deyip başından savdı. Hız sabitleyicisindeki kol muhabbeti gibi ASR tuşunu komple değiştirmeyi teklif etti. Forumdakı arkadaslardan bazıları oksitlenme problemınden bahsetmişlerdi kendi başlıklarında.Hız sabitleyicisi için böyle bi kronık sıkıntı var temzleyebilrmsn dedm ısrarla değiştirelm dedi. Ben de kabul etmeyip cıktım servisten cunku bana cok mantıksız geldi hız sabitleyicinin bağlı olduğu aynı kol ile sorunsuz sinyal ve uzun farları calıştırıyorm. Daha once bi arkadas nasl temzleneceğnı anlatmış sanırım ama fotoğraflı anlatımını acamadım. Oksitlenmeyi nasıl temizleyebilrim bilgisi olan varsa lütfen yardımcı olsun. ASR ılgili de elektrk işlerine bakan bi ustaya sigortaları gösterdm yine forumda bahsedilen kronık ABS-ASR ışığı ıle ılgılıdır die sıgortalarda sorun yokmuş. Bılgisi olan arkadaşlr yorum yaparsalar sevinrm. teşekkrler...

Kullanıcı avatarı
Alfonzo
Yeni Üye
Yeni Üye

Ad Soyad: Ömer
Nereden: Rize
Arabanız: skoda fabia chocie 1.4 16v

İleti AhmetH » 29 Ekm 2015, 20:44

Abs/asr birbirine bagli sistemlerdir asr calismiyirsa abs de calismaz.

Velhasil her tekerlegin bir sensoru vardir genelde aks lalesi denen parcanin uzerindeki centikleri okur. Yuksek ihtimal on sag yada sol sensorden biri ya pislik icinde yada kablosu kopmustur.

Asr sonunce hiz sabitlemede yuksek ihtimal duzelir.
Esp/abs/asr/lastik basinc kontrolu hep bu sensor marifetleri ile calisir.
Kullanıcı avatarı
AhmetH
SCOUT
SCOUT

Nereden: İstanbul (Avr.)
Arabanız: '16 Golf 7 1.2tsi dsg allstar

İleti Alfonzo » 29 Ekm 2015, 21:59

Bilgi paylaşımınz için teşekkrler ahmet bey. Kendi imkanlarımla temizleyp deneyeceğim olmazsa ustaya gösterip özellikle bu noktaları kontrol etmesini isteyeceğim. Demekki benim aracımda enteresan bi durum var kontak açıkken Abs lambası yanıyr bi kaç saniye sonra sönüyr bu kısım gayet normal ancak Asr lambası hiç yanmıyr ne kontagı ılk açtığımda ne aracı çalıştırdığmda.Sert fren yapıca Abs gösterge panelinde ışık yakmıyr ama lastiklerde bloke olmuyr.Benim şaşrdığımda bu normalde Abs devreye girince gösterge panelinde işaretinin çıkması gerekmez mi??? Asr işleyişi Skoda servisinin dediğine göre patinaja düştükten 1-2 sn sonra devreye girip gaz kesmesi şeklindeymş. Ama kendi aracımda çakıllı bi yolda denedm ben gazdan çekmesem patinaj sonuna kadr dewm edeck. Abs-Asr beyni mi arızalı acep ????
Kullanıcı avatarı
Alfonzo
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti AhmetH » 29 Ekm 2015, 22:10

yanan ışıklar gayri faal olduğu zaman belirir.

yani abs çalışıyorsa haberler güzel. asr de elbet çalışıyordur.

4 tane sensör var biri sıkıntılı belliki.
Kullanıcı avatarı
AhmetH
SCOUT
SCOUT

İleti Alfonzo » 29 Ekm 2015, 22:23

İnşallah problemın kaynağı dediğinz gibidir. Eger öyleyse Basit bi sorun halletmesi kolay. Ama hız sabitleyicisini başka bi sistem üzerinden çalıştıgını sanıyordum, hatta problemn hız sabitleyicisinin takılı olduğu koldaki oluşması muhtemel oksitlenmeden kaynaklandığını sanmıştım.
Kullanıcı avatarı
Alfonzo
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti AhmetH » 30 Ekm 2015, 04:00

Oksit yani kuflenmesi icin bir neden yok, motosiklet gibi acikta kalan bir aracin bile elektrik kumandalari sudan falan etkilenmiyor. Hadi bu araba sistem kendi icinde kapali direksiyon kolonu etrafi plastiklerle sarili yetmezmis gibi bu parca arac icinde :)

Sivi temasi ile oksitlenmesi akil isi degil
Kullanıcı avatarı
AhmetH
SCOUT
SCOUT

İleti Alfonzo » 30 Ekm 2015, 14:39

Bir kaç forum sitesinde okumuştum oksitlenme ile ilgili bu kasalarda olabilyrmuş die ama banada mantıklı gelmemişti oyle bi durumda neden sadece koldaki herşy sağlm kalsın sadece hız sabitleyicisi bozulsn. Pazartesi ilk işim ustama sensörleri göstertecgm ve sonucu yazacgm.Tekrar tesekkrler.
Kullanıcı avatarı
Alfonzo
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti Alfonzo » 02 Kas 2015, 19:11

ewtt sonunda sorunları çözdük aracım eksiksz çalışıyr Ahmet bey bilgi paylaşımnz için teşekkürler
Kullanıcı avatarı
Alfonzo
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti AhmetH » 02 Kas 2015, 19:38

Sorunun kaynaği neymiş hocam? Geçmiş olsun :)
Kullanıcı avatarı
AhmetH
SCOUT
SCOUT

İleti Alfonzo » 02 Kas 2015, 22:06

Hız sabitleme cihazında bi ayarszlık varmış pc ye bağlayıp ayar cekti problm kalmadı. sanayide ki işim Toplam 1 saat bile sürmedi.
Kullanıcı avatarı
Alfonzo
Yeni Üye
Yeni Üye

Fabia

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyenler: Kayıtlı kullanıcı yok ve 5 misafir