Fikrinize ihtiyacim var...

Forum kuralları
Forumlarımızda siyasi, dini yada toplumun hassasiyeti bulunan konulara değinmek yasaktır.

Fikrinize ihtiyacim var...

İleti Okan2106 » 26 Kas 2015, 21:23

herkese selamlar iyi aksamlar

bir konuda yardiminiza ve fikrinize ihtiyacim var . simdiden tesekkur ederim.

aracim 2004 skoda fabia 1.2

gecen sabah bir otoparka giriste 1 mt genisliginde ve oldukca yuksek bir kaldirima gormedigim icin siddetli bir carpma yasadim.kaldirim uzerince sertce gecip gittim. o an hemen oarkettigim icin farketmedim ama isim bitip arabaya dondugumde alttan tak tuk sesler geldigini duydum hemen izmir 3. sanayideki ustama zar zor goturdum.carpma oyle siddetli olmuski motoru govdeye sabitleyen kulak deikleri parca kirilmis. 150 tl ye parca alindi vee takildi sorun giderildi diye ordan ayrildim.

ama sorunum ve sorum bundan sonra basliyor.

yolda isiklarda durdugumda yani arac bosta ve rolantide beklerken eskiye nazaran daha titresimli darbeli calilsmaya basladi.devir 1 gun onceye le ayni olmasina ragmen.yani rolantide 800/900 olmasina ragmen birgpn oncesine ragmen daha titsimle calisir oldu motor. dikkatimi cekti cunku direksiyon bile titrer oldu.aksam is cikisi ustaya geri goturdum. alete baglayip ariza varmi diye bakti alet sadecee arasira silindir elektrlk aktarma kesintisi verdi.hafixayi sildi yeniden bakti bu sef ariza vermedi.usta sabahki kaldirim olayiyla alakasi olmadipini benzin pisliginden olabilivegini solesede yeni benzin aldim fakat gecmedi.

kaldirima siddetli cikma olayi olmadan once nerdeyse calistigi bile olmayan motor simdi ayni devirde rolantide titreyerek calisiyor. bu konuda fikri olan arkadaslardan yardim rica ediyorum tesekkurler

Okan2106
Yeni Üye
Yeni Üye

Ad Soyad: OKAN ERSOY
Nereden: İzmir
Arabanız: SKODA FABIA

İleti mavisel my » 27 Kas 2015, 08:36

Geçmiş olsun öncelikle. Çarpmanın etkisiyle tüm ön düzen etkilenmiştir tablalar fişekler aks rot ve motor kulakları. Aracın sarsıntılı çalışması en büyük nedeni motor kulaklarıdır. Diğer motor kulaklarına ön düzene komple baktırmanız gerekir ayrıca jantlarda eğiklik çatlama vs. varmı diye bakılmalı.
Motor düzeninde problem olmadığına eminseniz (ateşleme sistemi vs.) ön düzene odaklanın önce bir rotçuya çıkın baksınlar test edin beraber daha sonra rotçunun dediği gerekli parçaları degiştirin.
Kullanıcı avatarı
mavisel my
CLASSIC
CLASSIC

Ad Soyad: Mesut
Nereden: Ankara
Arabanız: Fabia 1.4 16V 101BG HB

İleti Okan2106 » 27 Kas 2015, 21:28

Cok tesekkur ederim.yarin servise goturecegim
Okan2106
Yeni Üye
Yeni Üye

Ad Soyad: OKAN ERSOY
Nereden: İzmir
Arabanız: SKODA FABIA

İleti hetepe » 29 Kas 2015, 08:05

Böylesi bir çarpmadan sadece motor kulağıyla kurtulmak kolay değil, ön takım, yürüyen aksamın önce bir rot balansçıda, sonra da düzgün bir usta tarafından incelenmesi gerekir ki, zaten ses ve titreşimle kendini gösteren bir aksaklık var zaten...Kolay gelsin.
D ü n y a l ı l a r d a n t i s k i n i y o r u m (G.O.R.A.)
Dünya güzel sanıyordum...Kafam güzelmiş....
Kullanıcı avatarı
hetepe
RS
RS

Ad Soyad: Engin '73
Nereden: Ankara
Arabanız: Fabia 1,4TDI HB '08 80 PS

Fabia

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyenler: Kayıtlı kullanıcı yok ve 2 misafir