Buğulanmaya Bir Çözüm Lütfen..

Forum kuralları
Forumlarımızda siyasi, dini yada toplumun hassasiyeti bulunan konulara değinmek yasaktır.

Buğulanmaya Bir Çözüm Lütfen..

İleti mzffrpkr » 28 Kas 2015, 10:15

Arkadaşlar merhaba, hayırlı günler hayırlı işler cümleten. Havalar izmirde de soğudu yağmurlar başladı mağlum. Camlar kapandı artık ve içeride kişi sayısına göre aşırı derece de camlarda buğulanma oluyor. camı açamıyorum klimayı açıp camlara vurdurunca araba da 4-5 kişi olduğunda dik yokuşlar var yolumda mağlüm o zaman da klima acık olduğu için çekişi düşüyor oda tam çözüm değil kısacası. Benzinliklerde buğu önleyici spreyler var cama sıkıp yayıp bırakıyorsun önlüyor dendi onuda denedm pek performans alamadım. Buğulanmayı önleyebileceğim bir çözüm öneriniz varmıdır?

Forza Göztepe!!
mzffrpkr
CLASSIC
CLASSIC

Ad Soyad: Muzaffer Peker
Nereden: İzmir
Arabanız: Skoda Fabia

İleti blauzahn » 28 Kas 2015, 10:22

Araç içi sirkülasyon yaptırmıyor musunuz araca bindiğinizde? Onun çözüm olması gerek. Benim feliciada böyle bir ayar olmadığından soğuk havayı camlara veriyorum dış ısı ile cam iç ısısı aynı olsun buhar yapmasın diye sonrasında bir miktar sıcak hava verince çözülüyor.

Yalnız şöyle bir durum var; daha önce aracın iç tarafından buğu önleyici bir malzeme sürülmüş ise onlar camda yağ gibi bir tabaka bırakıyor ve özelliğini yitirince buğu yaptıktan sonra buğu kolay kolay geçmiyor. Parmağınızı cama sürünce buğunun geçmediğini ve o yağ gibi tabakayı fark edebilirsiniz. Eğer böyle bir durum varsa alkol karıştırılmış temiz bir su ile camı silerseniz normale dönecektir.
blauzahn
AMBIENTE
AMBIENTE

Ad Soyad: Kürşad
Nereden: Ankara
Arabanız: Honda Jazz

İleti mzffrpkr » 28 Kas 2015, 10:33

Önceden sürdüğüm tabakayı tamamen temizledim kalan yağsı bir yapı yok suan onun bir zararı olmuyor. Fakat camlar kapalı 3 kişi içeride soluyunca camların hepsi buğudan görünmück hale geliyor. anlattıgım sebepten dolayı klimayı veya hava sirkule etmesi için fanları calıstıramıyorum. Birde klimayı acarken 4 kademe olarak görünüyor fakat 1, 2 ve 3 te calısmıyor hiç bir ses soluk yok sadece 4e gelince calısıyor o yuzden ya 4te ön yüksekte acmam gerekiyor yada hiç açmamam gerekli.
Forza Göztepe!!
mzffrpkr
CLASSIC
CLASSIC

İleti mavisel my » 28 Kas 2015, 11:43

mzffrpkr yazdı: Birde klimayı acarken 4 kademe olarak görünüyor fakat 1, 2 ve 3 te calısmıyor hiç bir ses soluk yok sadece 4e gelince calısıyor o yuzden ya 4te ön yüksekte acmam gerekiyor yada hiç açmamam gerekli.

Klima açıkken veya kapalı farketmeksizin 1-2-3 kademeler çalışmıyorsa sadece 4 de hava geliyorsa kalorifer fan rezistansı arızalanmıştır ve siz fan hızı 1veya 2-3 deyken bile çalıştığını düşündügünüzden buğu devam edecektir.
Önce fan hızı kademelerinin (1-2-3) çalıştıgından emin olun.
Kullanıcı avatarı
mavisel my
CLASSIC
CLASSIC

Ad Soyad: Mesut
Arabanız: Fabia 1.4 16V 101BG HB

İleti blauzahn » 28 Kas 2015, 14:17

Aynen rezistans sıkıntısı var sizde. Benim felicia'da aynı şekildeydi rezistansı söküp temizleyip taktım sıkıntı çözüldü. En kötü yeni rezistans alırsınız. Bu sorunu çözünce haliyle düşük seviyede açacağınız ve cama vereceğiniz fan sorununuzu çözecektir.
blauzahn
AMBIENTE
AMBIENTE

Ad Soyad: Kürşad
Arabanız: Honda Jazz

İleti mzffrpkr » 28 Kas 2015, 18:43

Teşekkür ederim arkadaşlar.
Forza Göztepe!!
mzffrpkr
CLASSIC
CLASSIC

İleti aslan_1960 » 28 Kas 2015, 22:36

Muzaffer kardeşim,bulaşık deterjanını bir miktar suyla çalkala (pet şişeye koyabilirsin)sonra sonra bez veya süngerle cama sür köpük bir süre sonra kaybolacak uzun süre buhulanma olmaz.
aslan_1960
CLASSIC
CLASSIC

Ad Soyad: Sarper Yalçınkaya
Nereden: Aydın
Arabanız: Skoda forman glx

İleti hetepe » 29 Kas 2015, 08:01

Herhangi bir Fabia'da;

*polen filtresi temizse,
*fan olması gerektiği gibi çalışıyorsa,
*iç ventilasyon düğmesine basılı değilse,
*1 den fazla kişi bindiği an ''fan 2 veya 3 de açılırsa'' buğu olmaz.
D ü n y a l ı l a r d a n t i s k i n i y o r u m (G.O.R.A.)
Dünya güzel sanıyordum...Kafam güzelmiş....
Kullanıcı avatarı
hetepe
RS
RS

Ad Soyad: Engin '73
Arabanız: Fabia 1,4TDI HB '08 80 PS

İleti lestat » 29 Kas 2015, 21:15

bir yerde şöyle bir yöntem görmüştüm daha deniyemedim; ama belki yardımcı olabilir
Kullanıcı avatarı
lestat
AMBIENTE
AMBIENTE

Ad Soyad: Hakan ÖZLER
Arabanız: Fabia Elegance

İleti ffatihh23 » 30 Kas 2015, 09:11

Bende şöyle bir şey duymuştum araç içeriye su alıyorsa buğulanma olabiliyor diye görmediğiniz bir yerde olabilir dikkatlice inceleyin aracınızı
ffatihh23
CLASSIC
CLASSIC

Ad Soyad: Fatih Şahin
Arabanız: Skoda Fabia 1.4 16V 75BG

İleti musti038 » 30 Kas 2015, 09:33

Merhaba,
Arabanın kaloriferi çalışıyorsa böyle bir sıkıntı olmaz klimayla alakalı bir şey değil.
Kalorifer ısıtmıyorsa hava yapmıştır, ustalar genelde tıkalı der,
bu araba hava yapmaz deselerde her araba yaparrrr.
1-2-3 kademe içinde fanında bir problem var.
forumda görmüştüm şundan arızalı diye bende çalıştığı için incelemedim.
musti038
CLASSIC
CLASSIC

Ad Soyad: Murat Korkmaz
Nereden: Kayseri
Arabanız: SKODA FABİA 1.4 16V

İleti kispest » 30 Kas 2015, 13:38

Klimayı açmanıza gerek yok. Yalnızca fan üflese de buğu çözülür. Hatta sıcak üflemesi de şart değil; soğuk üflese dahi buğulanmayı giderir. Klimayı açmadan fanı kaçıncı seviyede çalıştırırsanız çalıştırın çekişi etkilemez.
Kullanıcı avatarı
kispest
AMBIENTE
AMBIENTE

Ad Soyad: Enes
Arabanız: Skoda Fabia (2005) 1.4 Special 101 HP

Fabia

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyenler: Kayıtlı kullanıcı yok ve 8 misafir