Fabia 1.4 MPI

Forum kuralları
Forumlarımızda siyasi, dini yada toplumun hassasiyeti bulunan konulara değinmek yasaktır.

Fabia 1.4 MPI

İleti Burwhite » 05 Ağu 2006, 13:42

Merhabalar
Ben 2003 model Fabia 1.4 MPI sahibiyim. Arcı yeni aldım ve çok iyi tanımıyorum. Bu yüzden bir kaç sorum olacak.

1 1.4 MPI ın anlamı nedir? Avantajı ya da dezavantajı var mıdır?
2 Depoyu fulledim ve sadece 430 km yol gidebildim. Ankara trafiğinde şehir içinde kullandım. Bana anlatılanlara göre çok fazla yakıyor.
Aracımın bakımları da yapıldı servise götürdüm bir sorun olmadığını söylediler.
3 Bütün bunlara ek olarak acaba LPG mi taktırsam? NE önerirsiniz ne kadara mal olur?

Yardımlarınız için teşekkürler...

Burwhite
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti yonetici » 06 Ağu 2006, 02:57

1) MPI-Multi Point Injection (Çok noktadan enjeksiyon) 'un kısaltması. Daha net bir tabirle araç karbüratörsüz denmek isteniyor. Fakat bu MPI ibaresinin aracınızı diğerlerinden ayıran bir faydası yok zaten yıllardır karbüratörlü araç üreten marka kalmadı. MPI ibaresini 1.4 16V 101 Hp motor ile 1.4 68HP motorlu aracı kasasına bakarak ayırma maksadı ile uydurup aracın arkasına koymuşlar başka bir espirisi yok.

2) 68HP lik bu araç sakin kullanıma yöneliktir fazla yüklenirseniz çok yakar ama yinede tam dolu deponun 600km kadar gitmesi gerekir. İyimser düşünürsek bu sorun kullanım tarzınızla ilgili olabilir. Aracınızı 3.000-4.000 devir arasında sürmeye özen göstererek sonuçlarına tekrar bakın.

3) LPG taktırırsanız yakıt masrafınız tahminen %40 azalacaktır. Fakat yaklaşık 2.000 YTL maliyetle sıralı gaz enjeksiyon kiti taktırmanız gerekir. Ayrıca bu alanda birkaç ay öncesinden günümüze bir devrim yaşanmadıysa LPG taktırdıktan sonra motor arıza lambanız sürekli yanmaya başlayacak. LPG kiti değilde gerçekten bir arızadan dolayı yanıyor ise bunu ayırt etme şansınız olmayacağı için bu bir dezavantaj.

Kullanıcı avatarı
yonetici
Mesaj Panosu Yöneticisi
Mesaj Panosu Yöneticisi

Ad Soyad: Skodam Yöneticisi
Nereden: İstanbul (And.)

İleti Burwhite » 07 Ağu 2006, 17:16

Yardımlarınız için çok teşekkür ederim...
Burwhite
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti tom ripley » 07 Ağu 2006, 18:34

Sevgili Admin'in söylediklerine katılıyorum...

Ben de Ankara'dayım ve neredeyse 4'üncü vitese bile geçmiyordum... Artık
işler değişti, mümkün olduğu sürece 5'inci vitesle gidiyorum... Sürüş tarzını
gözden geçirmekte fayda var!

Ben LPG meselesini bir çok forumu okuduktan sonra rafa kaldırdım. Zira
sadece Skoda değil, hemen hemen tüm markalarda bayağı problemli bir iş
gibi geldi bana (sıralı sistem için konuşuyorum). Anladığım kadarı ile cihaz
markası ve uygulamayı yapan yer çok ama çok önemli... Açıkçası dertsiz
başıma niye dert açayım diye düşündüm...
tom ripley
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti yavuz günaydın » 17 Ekm 2006, 13:00

aynı  durum bende  de  var 2002  model  51000  de  1,4 motor benzinli  68 beygir  gücünde ki arabam  bana da çok yakıyor gibi geldi . ilk aldığım  sahibi  1050*2 km lik bi  yolu    350 milyona  gidip geldiğini  söylemişti.   dün akşam  depoyu  fulledim  525 km  yazdı  . şimdi  bu hesaba   göre   fazla  yakıyormuş  gibi geldi 
yavuz günaydın
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti sainz » 17 Ekm 2006, 19:08

[quote="yavuz günaydın"]...dün akşam  depoyu  fulledim  525 km  yazdı  . şimdi  bu hesaba   göre   fazla  yakıyormuş  gibi geldi.[/QUOTE]

Yalnız depoyu fullediğinizde bilgisayar son tüketim ortalamasına göre gidilebilecek yolu gösteriyor. Bu artabilir de azalabilir de. Örneğin, yakıt aldıktan sonra, çok yokuş çıkılacak ve trafiğin ağır ilerlediği bir güzergahta kullanırsanız bu değer daha da düşer. Aynı güzergahta otomobilinizi kullandınız ve yakıt aldınız ve mesela gidilecek yolu 400 km olarak gösterdi bilgisayar ve ardından uzun ve açık yolda efendice kullandınız. Bu sefer de bu değer yukarı çıkacaktır.
İYİ şoför, herhangi bir durumda, iki şoförden birinin durması, ya da yavaşlaması gerekiyorsa, 'Hak, kural' falan demeden, ilk davranan, arabasının kaderini başkasına bırakmayandır.
Kullanıcı avatarı
sainz
ELEGANCE
ELEGANCE

Ad Soyad: Uğur AKAR
Nereden: İstanbul (Avr.)
Arabanız: SEAT Ibiza 1.2TSI DSG N

Fabia

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyenler: Kayıtlı kullanıcı yok ve 5 misafir