2006 Fabia 1.4 TDI 75 hp Sedan Ambiante

Forum kuralları
Forumlarımızda siyasi, dini yada toplumun hassasiyeti bulunan konulara değinmek yasaktır.

2006 Fabia 1.4 TDI 75 hp Sedan Ambiante

İleti ahmeterol » 24 Ekm 2007, 21:29

Arkadaşlar 2 ay önce 2006 model Fabia 1.4 TDI 75hp Sedan Ambiante aldım ve aldıktan sonra yaklaşık 3000 km yol yaptım. ama izin dönüşü arabanın gaz pedalında yumuşama oldu gaz yemez gibi oldu eski atikliği gitti. acaba yakıttanmı yoksa arabadan kaynaklanmaktadır. yakında serviz olmadığından oraya götüremedim. tlf ettiğimde getirmeniz gerekmekte denildi. ancak sorunu anlattığımda yakıttan olduğunu söylediler mazot filitresi değiştirmem geerektiği yönde bilgiler verdiler. Anlayan arkadaşlardan tavsiyeler bekliyom. Skoda  özel servisi veya yetkili servis en yakın 200 km uzaklıkta. lütfen yardın edin.

ahmeterol
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti loveskoda » 24 Ekm 2007, 21:51

Bencede yakıttandır... Bu TDI ve diğer tüm modern dizel motorlu otomobiller için EURODİESEL tarzı kaliteli yakıt alın....

İnsanlar (özellikle ilk kez dizel kullananlar) arabalarına "mazot" koyduruyor. Hep uyarıyoruz onlar kamyon, komyonet için diiye ama.....
loveskoda
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti skodacı » 24 Ekm 2007, 21:53

siz yetkili servis elemanımısınız skoda-auto ...
skodacı
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti necx28 » 24 Ekm 2007, 21:53

bu işten çok anladığımı iddia etmiyorum ama yakıt aldığınız yeri bir değiştirip yeniden deneyin, yine bir düzelme yoksa ve arabanın yakıt değerlerinde artma varsa arabanın turbosuna bir baktırın derim. ayrıca yakınınızda wv servisi varsa bence onlarda size yardımcı olabilir.
necx28
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti skodacı » 24 Ekm 2007, 21:54

mazot filtresi tıkanmış ise,değişimi gerekli...
skodacı
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti loveskoda » 24 Ekm 2007, 22:17

[quote="skodacı"]siz yetkili servis elemanımısınız skoda-auto ...[/QUOTE]

Değilim...LOL Ancak Autoshow kaynaklı bi bilgi arşivim var.....Wink
loveskoda
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti fabialife » 24 Ekm 2007, 23:53

[quote="skoda-auto"] Bencede yakıttandır... Bu TDI ve diğer tüm modern dizel motorlu otomobiller için EURODİESEL tarzı kaliteli yakıt alın....

İnsanlar (özellikle ilk kez dizel kullananlar) arabalarına "mazot" koyduruyor. Hep uyarıyoruz onlar kamyon, komyonet için diiye ama.....
[/QUOTE]

bugün arkadaşım olan alanya seat müdürünün yanına uğramıştım. biliyorsunuz seat cordaba ile skoda aynı dizel motorlar kullanıyor. müdür bu motorlarda kesinlikle normal mazot kullanılması gerekir, eurodizel kullanılırsa arıza durumunda garanti kapsamından bile çıkar; yeni leonlar içinde 95 oktan benzin kullanılması lazım, 97 kullanılırsa kurum yapar dedi. dizelciler eurodizeller zararlımıdır araştırdımı bilmiyorum ama bu konu önceden sonuçlanmadı ise en yetkili ağızdan bilgi alınsa iyi olur. bu konuda yetkili servisler bile farklı farklı şeyler söylüyor.
fabialife
CLASSIC
CLASSIC

İleti AV-2006 » 25 Ekm 2007, 00:47

[quote="fabialife"] [quote="skoda-auto"] Bencede yakıttandır... Bu TDI ve diğer tüm modern dizel motorlu otomobiller için EURODİESEL tarzı kaliteli yakıt alın....

[/QUOTE]

bugün arkadaşım olan alanya seat müdürünün yanına uğramıştım. biliyorsunuz seat cordaba ile skoda aynı dizel motorlar kullanıyor. müdür bu motorlarda kesinlikle normal mazot kullanılması gerekir, eurodizel kullanılırsa arıza durumunda garanti kapsamından bile çıkar; yeni leonlar içinde 95 oktan benzin kullanılması lazım, 97 kullanılırsa kurum yapar dedi. dizelciler eurodizeller zararlımıdır araştırdımı bilmiyorum ama bu konu önceden sonuçlanmadı ise en yetkili ağızdan bilgi alınsa iyi olur. bu konuda yetkili servisler bile farklı farklı şeyler söylüyor.
[/QUOTE]

EU-3 standardı motorlar Euro dizel.Ankara'da ki servislerde Euro dizeli tavsiye ediyor.Müdür neden içinde 7000 ppm kükürt bulunan normal mazot tavsiye etmiş hayret.Birde garanti dışı kalabilme olasılığı dahada hayret.Confused

• FABİA TDI
Kullanıcı avatarı
AV-2006
CLASSIC
CLASSIC

Ad Soyad: hasan murat bilgin
Nereden: Ankara
Arabanız: fabia

İleti fabialife » 25 Ekm 2007, 12:10

[quote="AV-2006"][quote="fabialife"] [quote="skoda-auto"] Bencede yakıttandır... Bu TDI ve diğer tüm modern dizel motorlu otomobiller için EURODİESEL tarzı kaliteli yakıt alın....

[/QUOTE]

[/QUOTE]

EU-3 standardı motorlar Euro dizel.Ankara'da ki servislerde Euro dizeli tavsiye ediyor.Müdür neden içinde 7000 ppm kükürt bulunan normal mazot tavsiye etmiş hayret.Birde garanti dışı kalabilme olasılığı dahada hayret.Confused

[/QUOTE]

öncelikle bu konunun 1.9 un altındaki tdi motorlar için geçerli olduğunu belirtelim.

( ben birçok arkadaşta cady var onlar çoğunlukla eurodizel kullanıyor dediğimde onlar 1.9  onlarda problem yok demişti. akşam vakti idi müşteri geldiği için konuyu derinlemesine soramadım. bu gün aradım rahatsızmış ulaşamadım. )

hemşerim,  bu konuları çözebilmiş değilim benzinlisi de aynı dizelide aynı. eurodizel konusunda bazı  servisler hatta aynı servisteki birkaç usta bile başka telden çalıyor. tavsiye etmeyenlerin öne sürdükleri sebep genelde;  bu motorlar normal mazota göre yapılmış eurodizel katkılı ve daha kaliteli olmasına rağmen çok yakıyor ve motora zarar veriyor diyorlar. bazıları eurodizel kaliteli mazot onu kullanın diyor. ( memlekette adam gibi normal mazot varmıdır onuda bilmiyorum ya.? )

benzinlide de 95 oktan tavsiye ediliyor, kullanınca da yazın klima açık kırmızı ışıkta kalkerken stop ediyor. ya yarım debriyaj kalkıp debriyaja zarar vereceksin yada klimayı kapatacaksın. alanya gibi cehennemde klima kapatmak zorunda kalıyoruz. 97 kullanırsak ıkına sıkına kalkıyor araba. bizde kışın 95 yazın yarı yarıya karışık kullanacaz herhalde

yalnız bir çok yerde okuduğum birşey var, yakıt içerisindeki kükürt oranı ne kadar yüksek olursa yağlama oranı o kadar yüksek oluyor, 1.9 un altındaki dizellerde hacim küçük tork yüksek olduğu için kükürt oranı azalıp yanma yükselince yağlama da azaldığı için motora zarar veriyor olabilirmi.?
fabialife
CLASSIC
CLASSIC

İleti mkemal » 25 Ekm 2007, 13:11

Arkadaslar simdi bana bir uzmanin sooylediklerini aynen aktariyorum. Yeni nesil CDTİ motorlarda turbo motorla butunlesik (ortak yollu) oldugundan kukurt oranin az olmasi ve icerisinde yaglanma yapmamasi amaciyla eurodizelden baskasini kullanmak motorun omrunu azaltiyormus ayni zamanda motoru garanti kapsamindan cikariyormus.

Bunun aksine bizim skodalarin dizel motoru direk prensiple calistigi ve butunlesik yol izlemediginden normal mazot kullanimi daha dusuk yakit tuketimine sebep oluyormus ve motora zarar vermiyormus.

Simdi tum bunlarin ustune bizim servisteki dandun ustalar ve satis temsilcisi abi sen yinde ilk baslarda eurodizel koy sonra da ne koyarsan koy farketmez diyo iste musteri bilinclendirmek boyle bise oluyor demekkiBig%20smile
mkemal
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti ahmeterol » 26 Ekm 2007, 23:06

bana skoda servisi yakıtın temiz olsun euro,biyo veya normal farketmez dediler. bir arkadaşımın seat cordabası var o hep normal dizel koymuş hiç problem çıkmadı dedi. arabayı sıfır aldı şimdi 50.000 de...

ahmeterol
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti ahmeterol » 26 Ekm 2007, 23:11

arkadaşlar bu sorunu yaşadıktan sonra bayram iznine gittim giderken opetden eurodizel aldım dönüşte po'dan yen çıkan w/max ürün aldım yine eurodizel ama değişiklik olmadı.
ahmeterol
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti skodacı » 30 Ekm 2007, 21:01

yetkili servislerin sözden yetkili özde yetkisiz kişilerin beyanlarından başka bir şey olmaz bu beyanlar...

skodacı
Yeni Üye
Yeni Üye

Fabia

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyenler: Kayıtlı kullanıcı yok ve 4 misafir