EN AZ HANGİSİ YAKAR ??

Forum kuralları
Forumlarımızda siyasi, dini yada toplumun hassasiyeti bulunan konulara değinmek yasaktır.

EN AZ HANGİSİ YAKAR ??

İleti ilker_617 » 10 Kas 2006, 22:31

benim aldğım benzin farketmiyor bazen babam da depoyu doldurduğu için 95-97 o okadar önemli deil şuan çünkü sizin aracınız sorunlu...:(bence gidip doğuş grubu elemanlarına teslim edin arabanızı ist. skoda serwislerini bilmiyorum.Fakat dünyadaki en iyi leonu onlar oluşturdu şuan o da burada we ustalarından çok memnun aracın sahibi deneyimli ustalara sahip nede olsa doğuşotomotiv ve volkswagen grubu araçların türkiye yetkilisi.....

ilker_617
CLASSIC
CLASSIC

Nereden: Trabzon
Arabanız: FABİA 1.2HTP 2005

İleti gbasara » 11 Kas 2006, 11:14

öncelikle bir motorun normal ısısına gelebilmesi için en az 4 km bir yol gitmesi gerekir. 7km'lik gidiş gelişler aracın yakıt tüketimini artırır. haftada bir belki uzun yol sürüşleri motor için iyidir. motorun açılması konusu eskidendi. rodaj süresi için 3000km ititna gerekiyordu. oysa şimdilerde bu alıştırma evresi yapılarak fabrikadan çıkıyor araçlar. sonuçta bir makina, yani madde. insan kasları gibi hamlamıyor arabalar. kullanım hataları ve yakıt, yağ gibi sorunlarla mekanik yüzeylerin bozulması aracın tekniğini zayıflatır. periyodik olmayan gelişigüzel bakımlar ve ilgisiz malzeme değişimleri bu tekniği bozan diğer unsurlar. uygun olmayan lastik ve jantlar, bagajdaki gereksiz yükleri de sayabiliriz.

yaz aylarından sonbahara geçişlerde ve sonrasında kış aylarının gelmesiyle yakıt tüketimleri artar. motor, soğuk havalarda daha fazla ısıya ihtiyaç duyar. gerekli torkun sağlanması ve yanma ısısının bu gücü verebilmesi için yakıt daha fazla kullanılır. sanıldığının aksine soğuk sabahlarda motoru gereksiz yere rölantide bekletmek yanlıştır. hemen hareket etmeli ve ilk 4-5km yüksek viteslerde gidilmeli.

bakın, hep yazıyorum, önünüzde düzmüş gibi giden bir yol aslında belli bir çıkış eğimine sahiptir. genişlik ve algılama yanılsamalarından ötürü düzde gittiğinizi ama göstergede tüketimin fazla olduğunu düşünürsünüz. atmosferik motorlar nedeniyle de yüksek veya düşük rakımlarda hava basıncı nedeniyle de tüketim değişir. yolun geçtiği toprak örtüsünün fiziksel ve kimyasal çekimleri de tüketimi etkiler. beşinci viteste sabit hız zorlaması da tüketimi etkiler. bahsettiğim gizli eğimlerde bu hızı tutturabilmek için gaza fazladan basarız. anlık göstergeye de bakınca bir anda 11-12 lt'yi görürüz.

arkadaşlar, 2005 model henüz ikinci bakımda olan bir aracın emin olun hiçbir problemi yoktur. şehir içi kullanımda tüketimi %50 artırın kafanızda. bu normaldir. gereksiz orantılarla hayat boyu o aracı kullandığınız sürece hep huzursuz ve şüpheli olursunuz. rahat olun. nasıl olsa depo bitmeden benzin almak zorundayız. kimse bizden bir seferlik depo ile ömrün sonunu istemiyor. yine şanslıyız ki yeni nesil motorlar artık tüketim konusunda eskiye göre gerçekten çok cimri. bunun daha da azını yapsalar yine tatmin olmayacağız. aracınızın nimetlerini -yüksek hız dışında- kullanın. yani kullanın onu. bunun için yapıldı. vitrine koyup evladiyelik saklamayacağız. o aracı sattığınızda geride size kalan anılarınız, huzursuz sürüşler olmasın.

gbasara
CLASSIC
CLASSIC

İleti ilker_617 » 11 Kas 2006, 12:46

[quote="gbasara"]

öncelikle bir motorun normal ısısına gelebilmesi için en az 4 km bir yol gitmesi gerekir. 7km'lik gidiş gelişler aracın yakıt tüketimini artırır. haftada bir belki uzun yol sürüşleri motor için iyidir. motorun açılması konusu eskidendi. rodaj süresi için 3000km ititna gerekiyordu. oysa şimdilerde bu alıştırma evresi yapılarak fabrikadan çıkıyor araçlar. sonuçta bir makina, yani madde. insan kasları gibi hamlamıyor arabalar. kullanım hataları ve yakıt, yağ gibi sorunlarla mekanik yüzeylerin bozulması aracın tekniğini zayıflatır. periyodik olmayan gelişigüzel bakımlar ve ilgisiz malzeme değişimleri bu tekniği bozan diğer unsurlar. uygun olmayan lastik ve jantlar, bagajdaki gereksiz yükleri de sayabiliriz.

yaz aylarından sonbahara geçişlerde ve sonrasında kış aylarının gelmesiyle yakıt tüketimleri artar. motor, soğuk havalarda daha fazla ısıya ihtiyaç duyar. gerekli torkun sağlanması ve yanma ısısının bu gücü verebilmesi için yakıt daha fazla kullanılır. sanıldığının aksine soğuk sabahlarda motoru gereksiz yere rölantide bekletmek yanlıştır. hemen hareket etmeli ve ilk 4-5km yüksek viteslerde gidilmeli.

bakın, hep yazıyorum, önünüzde düzmüş gibi giden bir yol aslında belli bir çıkış eğimine sahiptir. genişlik ve algılama yanılsamalarından ötürü düzde gittiğinizi ama göstergede tüketimin fazla olduğunu düşünürsünüz. atmosferik motorlar nedeniyle de yüksek veya düşük rakımlarda hava basıncı nedeniyle de tüketim değişir. yolun geçtiği toprak örtüsünün fiziksel ve kimyasal çekimleri de tüketimi etkiler. beşinci viteste sabit hız zorlaması da tüketimi etkiler. bahsettiğim gizli eğimlerde bu hızı tutturabilmek için gaza fazladan basarız. anlık göstergeye de bakınca bir anda 11-12 lt'yi görürüz.

arkadaşlar, 2005 model henüz ikinci bakımda olan bir aracın emin olun hiçbir problemi yoktur. şehir içi kullanımda tüketimi %50 artırın kafanızda. bu normaldir. gereksiz orantılarla hayat boyu o aracı kullandığınız sürece hep huzursuz ve şüpheli olursunuz. rahat olun. nasıl olsa depo bitmeden benzin almak zorundayız. kimse bizden bir seferlik depo ile ömrün sonunu istemiyor. yine şanslıyız ki yeni nesil motorlar artık tüketim konusunda eskiye göre gerçekten çok cimri. bunun daha da azını yapsalar yine tatmin olmayacağız. aracınızın nimetlerini -yüksek hız dışında- kullanın. yani kullanın onu. bunun için yapıldı. vitrine koyup evladiyelik saklamayacağız. o aracı sattığınızda geride size kalan anılarınız, huzursuz sürüşler olmasın.

[/QUOTE]

ARkadaşım sen sanırım octavia kullanıcısısın...dediğin bence mantıksız burda 1.2 motor bir fabiadan bahsediyoruz hemde 2005 bende 1.2(2005) kullanıcısıyım we okadar yaktığım zamn olmadı...ANcak 6000 dewirde kullanırsan o sewiyelere bile çıkmıyo denilebilir.
ayrıca araç sahibi diyorki ben aracımı zorlamadn kullanıyorum bu kdar olacağını zannetmem....

ilker_617
CLASSIC
CLASSIC

İleti gbasara » 13 Kas 2006, 10:48

"arkadaşım sen sanırım octavia kullanıcısısın" yaklaşımı çok ilginç. bunun konumuzda nasıl bir farklılık yarattığını anlamadım. 1.6 motor kullanıyor olmam genel sürüş zaaflarını değiştirir mi? 1.2 motor kullanırken de anlık göstergede 11-12 lt değerlerini görebilirsin. 1.viteste gaza yüklen 50 lt bile görürsün. aracı zorlamadan kullanmak demek motor sesini yükseltmemek değil sadece. vitesleri kendi devir aralığının altında da kullandığında tüketim artar. Düşük bir tüketim ortalaması için mesafe çok kısa.

Yazdıklarımın mantıksız olduğunu düşünmüyorum. Sürücüden veya araçtan kaynaklandığını sen de belirtmişsin. Ben sürücüden olanlarını doğru buldum. Üstelik bir depo ile şehir içinde sadece kısa mesafelerde gidiş geliş ile 550km menzil bana göre normal.

Octavia dışındaki modellerde -teknik konularda- çok fazla görüş bildirmiyorum. Ama genel kapsamlı bir konu açıldığında söyleyecek bir iki sözüm varsa yazıyorum. Çoğunda da yazdıklarımın bağlayıcı olmadığını, kişisel görüşler olduğunu belirtiyorum. Neyse uzatmayım, size iyi “forumlar” dilerim.
gbasara
CLASSIC
CLASSIC

İleti ilker_617 » 13 Kas 2006, 19:43

[quote="gbasara"]

"arkadaşım sen sanırım octavia kullanıcısısın" yaklaşımı çok ilginç. bunun konumuzda nasıl bir farklılık yarattığını anlamadım. 1.6 motor kullanıyor olmam genel sürüş zaaflarını değiştirir mi? 1.2 motor kullanırken de anlık göstergede 11-12 lt değerlerini görebilirsin. 1.viteste gaza yüklen 50 lt bile görürsün. aracı zorlamadan kullanmak demek motor sesini yükseltmemek değil sadece. vitesleri kendi devir aralığının altında da kullandığında tüketim artar. Düşük bir tüketim ortalaması için mesafe çok kısa.

Yazdıklarımın mantıksız olduğunu düşünmüyorum. Sürücüden veya araçtan kaynaklandığını sen de belirtmişsin. Ben sürücüden olanlarını doğru buldum. Üstelik bir depo ile şehir içinde sadece kısa mesafelerde gidiş geliş ile 550km menzil bana göre normal.

Octavia dışındaki modellerde -teknik konularda- çok fazla görüş bildirmiyorum. Ama genel kapsamlı bir konu açıldığında söyleyecek bir iki sözüm varsa yazıyorum. Çoğunda da yazdıklarımın bağlayıcı olmadığını, kişisel görüşler olduğunu belirtiyorum. Neyse uzatmayım, size iyi “forumlar” dilerim.
[/QUOTE]

ÖZÜRDİLERİM yanlış bir kelime kullandım sanırımOuch.NEyse:(Unhappy

ilker_617
CLASSIC
CLASSIC

İleti skodacı » 13 Kas 2006, 21:17

Arkadaşlar şu anlık tüketim olayını biraz açarmısınız?
skodacı
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti placebo » 15 Kas 2006, 07:01

[quote="skodacı"] Arkadaşlar şu anlık tüketim olayını biraz açarmısınız?[/QUOTE]

Yol bilgisayarında görülebilen bilgilerden biri bu. Diyelim ki yokuş çıkıyorsunuz ve doğal olarak düz yolda gittiğinizden çok daha fazla gaz veriyorsunuz. O an itibariyle geçerli olan yol eğiminde, sizin o anda gaz pedalına uyguladığınız kuvveti sabit tutarak 100 km giderseniz ne kadar benzin yakacağınız litre olarak görünüyor ekranda. Yokuşlarda tabii 30-40 litre gibi rakamlar görmek mümkün.

Yakıt tüketimi ile ilgili olarak yol bilgisayarının gösterdiği diğer bilgiler:
1. Aracınızla katettiğiniz son 100 km.deki ortalama benzin harcamanız (son 100km.de şehir içinde veya dışında kullanmış olmak, yüksek devirli kullanmış olmak, sürekli dur-kalk yapmış olmak gibi faktörler çok etkiliyor tabii bu rakamı) ve

2. Son 100 km.deki ortalama benzin harcamanız baz alınarak hesaplanan, depoda kalan benzinle aracınızın daha kaç km. yol yapabileceği (çok kesin bir rakam değil tabii)

Umarım sorunuzu yanlış anlamamışımdır. Selamlar...
placebo
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti şimşek 2334 » 18 Oca 2007, 13:04

arkadaşlar bendede 1.2 fabia var 100 140 hatta bir ara 190 lara kadar çıktım toplam 611 km ye 105 milyon benzin aldı mesafe istanbul manisa salihli arası ama ekonomik kullanayım 90 100 gideyim dersen 30 lira daha fark olacağını tahmin ediyorum
şimşek 2334
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti irfant » 18 Oca 2007, 18:53

1.2 ile 90 km hızda son derece ekonomik değerler görmek mümkün!
irfant
Yeni Üye
Yeni Üye

Nereden: İstanbul (And.)
Arabanız: Fabia 1.2 TSI DSG 2011

İleti hans35 » 08 Şub 2007, 16:24

101 hiç bir zaman 1.2 den az yakamaz
hans35
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti mygokhan » 08 Şub 2007, 20:20

[quote="irfant"]1.2 ile 90 km hızda son derece ekonomik değerler görmek mümkün![/QUOTE]

aynen !!! 1 depo ile 800 km görmüşlüğüm var!!!
Skoda Fabia 2011 1.2 70 HP
mygokhan
AMBIENTE
AMBIENTE

Ad Soyad: Gökhan
Nereden: Bursa
Arabanız: Skoda Fabia II FL 1.2

İleti 10TOPRAK » 09 Şub 2007, 11:34

Hug kupalar hep 1,2 ye yakışır...
10TOPRAK
CLASSIC
CLASSIC

İleti emirkaansbp » 09 Şub 2007, 20:23

YA ARKADAŞLAR BANA SERVİS EN EKONOMİK HIZ OLARAK FABİA 1.4 İÇİN 120-125km DEMİŞLERDİ.
BEN ANKARADA DEPOYU 98 OKTAN BENZİNLE FULLEYİP(2 AY ÖNCESİNE KADAR HEP 98 OKTAN KULLANIYORDUM)ORTALAMA 120 km HIZLA  KAYSERİYE GİTTİM. ORDA DEPOYU TEKRAR FULLETTİĞİMDE 61YTL LİK 98 OKTAN BENZİN ALDI....

350 KM'DE 61YTL LİK 98 OKTAN BENZİN YAKIYOR BENİM FABİA CHOİCE

AMA BENCE KESİNLİKLE 1.4, 1.2 DEN DAHA EKONOMİK OLAMAZ
emirkaansbp
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti nuriatasoy » 14 Şub 2007, 00:12

Benim Fabia ortalama  yol bilgisayarında şehirdışında 5,6 şehiriçinde 8 litre yakıyor.
nuriatasoy
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti toGah » 03 Mar 2007, 13:22

2001 FABİA ELEGANCE 101HP -

ANKARA - TEKİRDAĞ ARASI -

650 KM ...

DEPO BOMBOŞTU

120 YTL Lİ BENZİN KOYDUM.

ŞUAN MENZİL 95 KM DAHA GİDER DİYOR IŞIK YANMADI.

ORTALAMA HIZ 140-160 ARASI

KÖPRÜDE 1,5 SAAT BEKLEDİM DUR KALK...

toGah
Yeni Üye
Yeni Üye

Önceki

Fabia

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyenler: Kayıtlı kullanıcı yok ve 6 misafir