YARDIM!(Bagaja Tatlı Şerbeti Döküldü.)

Forum kuralları
Forumlarımızda siyasi, dini yada toplumun hassasiyeti bulunan konulara değinmek yasaktır.

YARDIM!(Bagaja Tatlı Şerbeti Döküldü.)

İleti ormankadılı » 01 Kas 2007, 14:58

Henüz 20 günlük aracımın ilk sıkıntısıyla karşı karşıyayım.Geçen gün Çorum'dan Trabzon'a gelirken bagaja özensizce koyduğum tatlı tepsisi devrilip, içerisindeki tüm şerbet bagaj halıfleksine döküldü.

Bir kere deterjanlı su ile fazla bastırmadan sildim çıkmadı.Sonra yani geçen gün bu sefer iyice bastırarak sildim hala yapışkanlık az da olsa var gibi.Bu sefer de alttaki kalın sunta biraz nemlendi.

Şimdi bagajda %25 oranında yapışkanlık var ve bagaj kapağı açık bir şekilde dünden beri bekliyor.Fakat malum Trabzon havası nemli o da kurutmuyor.

Benim sorum bu şekilde kurursa acaba o yapışkanın etkisi sonradan halıflekste kalır mı?Yahut bundan halıflekse ve o kalın suntaya daha da fazla zarar vermeden ve en sorunsuz bir şekilde bu dertten nasıl kurtulurum?Şimdiden teşekkür ederim, sağolun.

ormankadılı
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti irfant » 01 Kas 2007, 15:02

Yine nemli bezle silebilirsin ama fönle vb. yolla çabuk kurutmaya bak. Altındaki sunta iyice ıslanırsa gevrekleşir, yamulur. Şekerli su olduğu için nemli bezle silmeye devam et bence...

Ya da bu işi profesyonellere bırak. Oto kuaför, Ziebart, Sonax gibi..
irfant
Yeni Üye
Yeni Üye

Nereden: İstanbul (And.)
Arabanız: Fabia 1.2 TSI DSG 2011

İleti loveskoda » 01 Kas 2007, 15:04

Kurumayla olmaz... Kurudu diyelim, su dökülünce yine şekerlencek. Veya yalayınca tatlı bi halıfleks....

Bence onu bi şekilde söküp yıkamak lazım. Bkteri falan ürür sonra
loveskoda
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti fabialife » 01 Kas 2007, 18:13

arabanızın ne olduğunu bilmediğim için hb. fabia olduğunu varsayarak yazıyorum.

şerbet halıflekse iyice işlediyse; birincisi eğer imkanınız varsa bagaj halıfleksi iyice temizlenmesi için o halıfleksin sökülüp kontraplağından ayrılıp iyice yıkanıp kuruduktan  sonra işlemin tersi yapılarak yerine takılması gerekir. silme türü yüzeysel temizlemelerde iz, leke, koku benzeri durumlar oluştuğu gibi bakteri üremesi de mümkündür.

buna karar verseniz bile işinizin kolay olacağını zannetmeyin. halıfleksi sökmek için önce arka koltuktaki iki adet emniyet kemeri bağlantılarını sökeceksiniz, ( muhtemelen 17 lokma ve açık- yıldız anahtar lazım olacak ) sonra arka koltukların sırtlıklarını sökmemek için halıfleksin takılan bir yeri olacak orayı maket bıçağı ile keserek dışarı döşemeyi komple çıkartacaksınız. halıfleksi kontraplaktan ayırmak için plastik sekmanların kafalarını maket bıçağı ile kesip kalan parçalarını aşağı doğru iterek çıkarıyorsunuz bunları bir daha kullanamıyacağınız için yenisini alacaksınız.( aynısı veya benzerleri sanayide parçacılarda satılıyor ) çıkarmaya kalkarsanız tırnakları yukarı doğru olduğu için kontraplağın deliğini genişleterek boşluk yapabilir. alttaki süngerlerden kalkan olursa onlarıda derby ile yapıştırırsınız.

ben uğraşamam derseniz bir oto döşemecisine  gideceksiniz sizin yerinize o yapacak.

( nereden biliyorsun derseniz bir arkadaşın arabasının bagajına termos devrilip su dolmuş, kuruması için ben söküp takmıştım. )
fabialife
CLASSIC
CLASSIC

İleti BaTeRRiiSStt » 01 Kas 2007, 18:32

o halıflex sökülmüyormu ordan? aynı ebatlarda aynı renkde yenı bır halıflex koyarsınız oraya.
BaTeRRiiSStt
AMBIENTE
AMBIENTE

Nereden: Bursa

İleti altinkum » 02 Kas 2007, 18:42

bence bi tatlıcıya filan gidin pastahaneye sorun bakalım bunu ne çıkarır.
Vardır elbet tuzlu su vs.. onu söküp çabucak atan bişey olması lazım, sıcak su gibi.. Bu işi zahmetsizce halletmenin yönlerini arayın ilk önce.
altinkum
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti altinkum » 02 Kas 2007, 18:47

Kısa bir araştırma

ÇİKOLATA, KARAMEL, TATLI LEKESİ
Ilık su ile veya suya %5 amonyak ilave ederek tampon yapınız.

ŞEKER
Ilık su ile tampon yaptıktan sonra şampuanlayınız.

AMONYAK
Eczanelerde satılır.
Ilık Su
50 dereceden sıcak olmayan su.
TAMPON YAPMAK
Temiz bir bez, havlu veya kağıt havluyu birkaç kez katlayarak halının ıslak yerine koyup üzerine vurarak hatta kuvvetlice basarak kurutmak.
altinkum
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti loveskoda » 02 Kas 2007, 19:36

Valla bu problemi ancak AYŞE TEYZE ÇÖZER...LOL
loveskoda
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti iris_mavi » 02 Kas 2007, 19:57

Ya eğer üç beş kuruş önemli değilse oto yıkamacıa git orayı halı yıkama makinesi gibi döşeme yıkadıkları makina var yıkattır gitsin derim ...
iris_mavi
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti slamy » 03 Kas 2007, 15:54

KOSLA vanish halı şampuanı var onunla silin hemen alıyor. üstelik renkleride daha canlı hale geliyor. yalnız bezle değil fırça gibi bişey bulup onla silin bezle sadece daha derine gönderirsiniz
slamy
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti hakanerdogan » 03 Kas 2007, 16:01

bizim bagajdaki 20 litrelik su bidonun kapağını sağolsun annem diş sıyırtarak kapatmış, yan yatırmış, bütün su bagaja akmıştı. yedek lastik çukuru havuz gibi olmuş, sular mazot deposunun üzerinden akıyordu. her yerini açıp güneşte bütün gündüz beklettim, kurudu ama malesef suntam biraz engebeli.
hakanerdogan
ELEGANCE
ELEGANCE

İleti gelincik » 03 Kas 2007, 19:49

BİR müşterimin aracının bagajına süt dökülmüştü araç iç-dış temizlemeciler var onlarda temizletti ve sorun kalmadı.ama normal yıkamacı değil.Bu araçlara iç-dış koruma ve temizlik yapan firmalar var onlardan.

gelincik
Yeni Üye
Yeni Üye

Fabia

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyenler: Kayıtlı kullanıcı yok ve 13 misafir