lastik

Forum kuralları
Forumlarımızda siyasi, dini yada toplumun hassasiyeti bulunan konulara değinmek yasaktır.

lastik

İleti Reiskaan » 12 Kas 2007, 19:15

arkadaşlar goodyear, lassa, michelen, brigston vs.firmaları dolaştım. Skoda fabıa comfort araç için hangi lastiği önerirsiniz, dört mevsim mi olsun?bu listik için herhangi bir özellik var mı? bu konuda beni bilgilendirirseniz sevinirim.şimdiden teşekkürler

Reiskaan
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti suppiluliuma » 12 Kas 2007, 19:41

Good Year, Bridgestone, Pirelli, Michelin, Continental...bunlar en baba markalar. Öncelikle kavram konusunda bir düzeltme yapmak gerekiyor. Dört mevsim lastik diye bir şey yoktur, lastikler yazlık ve kışlık diye ikiye ayrılır. Hava sıcaklığının +9 derecenin altına indiği mevsim aralığında kış lastiği kullanılması öneriliyor. Çünkü bu derecenin altındaki soğuk hava lastiğin özelliklerini olumsuz etkiliyor, sertleştiriyor dolayısıyla tutunma yeteneğini belirgin bir şekilde kısıtlıyor. Kış lastiklerinin sadece "kar lastiği" olarak düşünülmesi de yanlış. Kış lastikleri, yağışlı, veya karlı, veya kuru olsun değişken kış şartlarına uygun, soğuktan etkilenmeyen özel hamurdan imal edilmiş, dişleri de özel tasarlanmış lastiklerdir. Konforu göreceli olarak olumsuz etkilese de, güvenlik açısından kullanılması gereken lastiklerdir. Sürekli araç kullanıyorsanız, bütçeniz de müsaitse hazır kışa girmek üzereyken kış lastiği almanızı öneririm. Baharda ayrıca yaz lastiği almak kaydıyla. Eğer bütçeniz buna izin vermiyorsa, yukarıdaki markalardan birinden dört adet yaz lastiği alın, karlı ve buzlu havalarda trafiğe çıkmayın, yağışlı ve kuru havalarda da düşük hızda ve dikkatli seyredin. Muhtemelen arkadaşlar model önerecektir. Daha önceki forumlardan biliyorum, önerilecek modellerden herhangi birisi uygun olur. Bir de önemli olan, en doğrusu her zaman dört lastiğin de değişmesidir.
suppiluliuma
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti Reiskaan » 12 Kas 2007, 20:16

sağol arkadaşım ben zaten vanda ikamet ediyorum burada hava sıcaklığı şimdiden geceleri beş altı derece kış lastiği almaktansa buradakilerin tabiri ile dört mevsim lastik almayı düşünüyorum çünkü burada iki kış kaldı göreceğim birde genelde işe gidip gelirken araç kullandığımdam çok kar yağarsa zincir takmam gerekir bu sebebten sormuştum beni aydınlattığın için tekrar teşekkür ederim
Reiskaan
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti slamy » 13 Kas 2007, 00:37

Michelin Vector 5 önerebilirim eski aracımda kullanmıştım gayet güzel (yaz kış lastik değiştirmek istemiyorsanız)
slamy
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti loveskoda » 13 Kas 2007, 00:57

Abi bence kış sembolü olan dört mevsim lastik alın. Her mevsimde kullanırsınız. Ayrıca kış lastiği yerine de geçiyor. Yazın da kullanılabiliyor. Bridgestone, Lassa, Goodyear iyi markalardır...
loveskoda
Yeni Üye
Yeni Üye

Fabia

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyenler: Kayıtlı kullanıcı yok ve 12 misafir