kasko kapsamı

Forum kuralları
Forumlarımızda siyasi, dini yada toplumun hassasiyeti bulunan konulara değinmek yasaktır.

kasko kapsamı

İleti hakanerdogan » 07 Eyl 2006, 19:40

sayın admin çok mühim bir konu için size danışmak isterim;

a)aracımın sol ön kapısını çivi ile çizdiler

b)sol arka kapının biraz arkasına yani sol arka tekerle sol arka kapı arasında vuruk var.

c)sol arka farın dibindeki sacı pürüzlü duvara sürttüm boyası kalktı.

ama aracım kaskolu fakat hiçbir şekilde başvurmadım. gidip servise ve acentaya göstersem aracı yaparlar mı? yoksa sorun çıkarırlarmı? bu konu hakkında bilgilendirirseniz çok sevinirim. bide yapmazlarsa kaça mal olur. ama bi rakam vermeniz mümkün değilse de hoş görürüm. şimdiden teşekkürlerimi ve saygılarımı sunarım.

hakanerdogan
ELEGANCE
ELEGANCE

İleti tom ripley » 07 Eyl 2006, 21:53

Soruyu direkt admin'e sormuşsunuz, ancak ben de fikrimi söylemek isterim.
Kaskonuzun belirttiğiniz hasarları karşılaması gerekir bence. Bununla
birlikte, hasarsızlık indiriminizden de vazgeçmeniz gerekir. Eğer tamirat
masrafı, indiriminizden az ise kasko'dan faydalanmamak daha mantıklı. Bazı
sigorta şirketleri, küçük hasarları indiriminize dokunmadan telafi ediyorlar.
Sigortacınızla görüşmenizde fayda var. Diğer bir konu ise eğer görünümü
çok bozmuyor ise bu tip hasarlara müdahale etmemek. Zira aracınızı
satarken size ilk söylenen "araç boyanmış..." cümlesi oluyor.
tom ripley
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti hakanerdogan » 08 Eyl 2006, 00:18

teşekkür ederim ama ben biraz şüpheliyim... görüntüyü bozuyor ya kaldırdı nası boyayı... mecbur boyanacak da....

yinede çok teşekkürler

hakanerdogan
ELEGANCE
ELEGANCE

İleti yonetici » 08 Eyl 2006, 00:29

Yukarıdaki resimdeki gibi bir hasarın onarılması yetkili serviste 200 YTL civarı tutar (Resimde görülen yer ön kapının altı ve kapıya oranla yaklaşık 4/1 ebatında). Buna göre kendi arabanızdaki masrafı az çok hesaplayabilirsiniz. Hasarlarınızın kaskodan karşılanması için ise kendi el yazınızla her bir hasarın ne şekilde gerçekleştiğini kısaca anlatan beyan yazmanız gerekir. Sigorta şirketlerinin prosedürleri değişkenlik gösterdiği için anlaşmalı bir servise giderek danışmanız daha faydalı olur.

Kullanıcı avatarı
yonetici
Mesaj Panosu Yöneticisi
Mesaj Panosu Yöneticisi

Ad Soyad: Skodam Yöneticisi
Nereden: İstanbul (And.)

İleti tom ripley » 08 Eyl 2006, 11:37

Admin'in http://www.skodam.com/forum_posts.asp?TID=261 adresinde
bulacağınız önerilerini de dikkate alın, mutlaka boyatacaksanız... Kasko'dan
bir hasar karşılanacağı zaman servisler işin kapsamını gereksizce
büyütebiliyorlar. Bir de yukarıdaki örnekte olduğu gibi aracın hasarlı
yerlerinin fotoğraflarını, raporları ve faturaları saklayın mutlaka. Araç
satışlarında geçmişi düzenli bir şekilde belgelerle sunulan araçlar alıcılar için
daha güven verici olabiliyor...
tom ripley
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti hakanerdogan » 08 Eyl 2006, 16:36

eyvallah ya çok saolun teşekkür ederim

hakanerdogan
ELEGANCE
ELEGANCE

İleti skodacı » 01 Ekm 2006, 19:20

ülkemize trafik siğortası zorunlu.kasko ise isteğe bağlı.forumdaki arkadaşlara buradan soruyorum.trafik siğortasından hanginiz kendi aracınızın hasarını veya karşı tarafın hasarını karşılattı.bu demek oluyor ki trafik siğortası süsü.kasko gerekli...
skodacı
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti yonetici » 02 Ekm 2006, 01:36

[quote="skodacı"]ülkemize trafik siğortası zorunlu.kasko ise isteğe bağlı.forumdaki arkadaşlara buradan soruyorum.trafik siğortasından hanginiz kendi aracınızın hasarını veya karşı tarafın hasarını karşılattı.bu demek oluyor ki trafik siğortası süsü.kasko gerekli...[/QUOTE]

Kamyona vurmuştum 8/8 kamyoncu suçlu oldu ve onun trafik sigortası masrafımı karşıladı. Kasko kendiniz suçlu olduğunda karşılar yada trafik sigortasının limitlerinin üzerinde kalan hasara maddi takviye yapar. Trafik sigortasına bir süs demek doğru değildir. Ama bence devlet olaya el atmalı trafik sigortası kapsamını kasko gibi genişletmeli ve zorunlu tutmalıdır. Özel sektörü öldürmemek için prosedür hazırlayıp işten kendi elini çekebilir.
Kullanıcı avatarı
yonetici
Mesaj Panosu Yöneticisi
Mesaj Panosu Yöneticisi

İleti gbasara » 02 Ekm 2006, 10:13

trafik sigortasının asıl anlamını kaybettiğini düşünüyorum. şu an sadece hükümet için bir gelir kaynağı. amaç, halkın canını ve malını korumak olsa, ayrı ayrı sigortalara para vermezdik. üstelik senin kamyoncu örneği tüm genellemeyi temsil etmiyor. trafik sigortası kaç YTL hasara kadar ödüyor? 15 bin YTL bir hasar olduğunda bunun ödeneceğini garanti eder misin? istesen de bu garantiyi veremezsin. çünkü ortada devlet denen kurum var. kimseye o kadar para vermez. bir hak da iddia edemezsin ama kaskoda sen bir müşterisin. gerekirse aracın tamamını da değiştiriyorlar.

var mı yanlışım??

gbasara
CLASSIC
CLASSIC

İleti yonetici » 02 Ekm 2006, 10:49

Zorunlu trafik sigortasını devlet tahsil etmiyor o konuda yanlışınız var bu sigortada özel şirketlerce yapılıyor. Mesela benim olayda kamyoncunun trafik sigortası İsviçre Sigortaydı benim arabanın trafik sigortası Axa Oyak'tı. Ayrıca eğer değişmediyse trafik sortası en son 2.000YTL hasara kadar ödüyordu. Bende zaten bunların kasko ile ayrı gayrı olmasına karşı olduğumu önceki mesajımdada belirttim.

Kullanıcı avatarı
yonetici
Mesaj Panosu Yöneticisi
Mesaj Panosu Yöneticisi

İleti irfant » 02 Ekm 2006, 11:15

5.000 YTL olarak hatırlıyorum sanki!
irfant
Yeni Üye
Yeni Üye

Arabanız: Fabia 1.2 TSI DSG 2011

İleti tom ripley » 02 Ekm 2006, 11:21

Trafik sigortası'nın araç hasarlarından çok, insan ile ilgili yönü önemli. Üçüncü şahıslara vereceğiniz zarar tazmin miktarları daha yüksek. Örneğin araç başına 5,750 YTL maddi zarar tazmini yaparken, kişi başına 57,500 YTL tedavi gideri karşılıyor...
tom ripley
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti yonetici » 02 Ekm 2006, 11:42

Aradan yıllar geçtikçe 2.000 YTL lik tutar baya bir artmış. 5,750 YTL bu günkü tutarı ise iyi para artık kasko yapmak boşuna diyebiliriz arabayı pert etmedikçe ve çaldırmadıkça ve zırt pırt yolda bırakan bir aracınız yoksa kasko fuzuli hale gelmiş diyebiliriz.
Kullanıcı avatarı
yonetici
Mesaj Panosu Yöneticisi
Mesaj Panosu Yöneticisi

İleti 10TOPRAK » 02 Ekm 2006, 13:02

Approve AYNEN katılıyorum emir kardeşim,kasko sadece türkiyede hikaye..TÜRKİYEDE neyin garantisi varda garantilimi diye soruyorsunuz.sanki kasko tüm masrafınızı karşılayacak,hepsi ıvır zıvır..!
Bugün yeni cep aldım teknosadan garantili ya güvenli ya HİKAYEEEE..!Aldım telefon bozuk çıktı,hemen iade ettim.YANİ KISACASI bu melekette hiçbir şeyin garantisi yokk..!

10TOPRAK
CLASSIC
CLASSIC

İleti tom ripley » 02 Ekm 2006, 16:19

Arkadaşlar, bir şeyi karıştırmayalım: Trafik sigortası kendi aracınızı değil, üçüncü şahıslara ve araçlarına verdiğiniz zararı tazmin eder. Kendi aracınızı ise kasko ile koruma altına alırsınız...
tom ripley
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti yonetici » 02 Ekm 2006, 17:21

[quote="tom ripley"]Arkadaşlar, bir şeyi karıştırmayalım: Trafik sigortası kendi aracınızı değil, üçüncü şahıslara ve araçlarına verdiğiniz zararı tazmin eder. Kendi aracınızı ise kasko ile koruma altına alırsınız...[/QUOTE]

Kasko yaptırmaktaki çaresizlik burada yatıyor. Kazada suçlu taraf ben olursam aracımın hasarını ödetemem korkusu yüzünden mecburen yaptırılıyor.
Kullanıcı avatarı
yonetici
Mesaj Panosu Yöneticisi
Mesaj Panosu Yöneticisi

İleti tom ripley » 02 Ekm 2006, 18:26

Trafik sigortası sizin veya aracınızın hasarını kesinlikle tazmin etmez. Bu bir sorumluluk sigortasıdır. Kapsamı sadece üçüncü şahısların zararlarını ödemek üzere düzenlenmiştir... Mecburi olmasındaki mantık şudur; kendi mal veya sağlığınız ile ilgili riskleri kabullenip, doğacak zararı karşılayamayacak bile olsanız, kasko yaptırıp yaptırmamak sizin tercihinizdir. Oysa aracınız ile bir başkasına verdiğiniz zararı eğer kendi imkanlarınızla karşılayamazsanız işte bu bir problemdir... Bu yüzden trafik sigortası mecburidir ve trafik sebebi ile mağdur olanların zararını tazmin etmeye çalışır.
tom ripley
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti hakanerdogan » 02 Ekm 2006, 22:34

arkadaşlar işin açıkcası yeni bi araba alınca ki 2006 fabiam var insan ister istemez yaptırıyor... bende bundan önce 94 broadway vardı sigortayıda zorunlu diye yaptırdım. yani kasko insanı çok rahatlatıyor ve yeni arabaya ister istemez yaptırılıyor.
hakanerdogan
ELEGANCE
ELEGANCE

Sonraki

Fabia

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyenler: Kayıtlı kullanıcı yok ve 14 misafir