Araçtan gelen kötü koku

Forum kuralları
Forumlarımızda siyasi, dini yada toplumun hassasiyeti bulunan konulara değinmek yasaktır.

Araçtan gelen kötü koku

İleti gbasara » 07 Eyl 2006, 18:18

sayın admin'e bir sorum olacak

havalandırma kanallarından çok ağır bir koku geliyor. çok rahatsız edici. polen filtresini değiştirdim geçmedi. bu konuda servis de çok fazla birşey söyleyemedi. aslında filtreyi boşuna değiştirdim desem yalan olmaz. kullandığım temizlik spreylerinden olurmuş gibi anlattılar ama bence pek inandırıcı değildi.

aklıma gelen, bir su kenarı vardı, orada bir iki kez yıkadım ve o aralar yün yıkayanlar vardı. oradaki o pis kokuya çok benziyor. zaten kokudan sonra gitmedim. ama anlayamadığım bu kokunun sinmiş olabileceği su ile yıkadığımda bunun içeri hangi yollardan girebileceği. üstelik motor kapağını hiç açmadım. klima kapalıyken daha çok geliyor. akşamları daha yoğun. iç bölgede hiç koku sprayi kullanmadım.

polen filtresi girişi haricinde başka bir giriş var mı bilmiyorum,

bu konudaki görüşlerin için şimdiden teşekkürederim.

gbasara
CLASSIC
CLASSIC

İleti yonetici » 08 Eyl 2006, 00:41

Düşük kalite kauçuk paspaslar sıcağın etkisiyle zamanla ağır koku yapmaya başlarlar böyle birşey olabilir aracınızı yıkamınızla sadece zaman açısından bir bağlantısı vardır kokunun kaynağı oradaki su olmayabilir yani. Klimayı açınca koku azalıyorsa demekki koku aracın içinden geliyor. Araç içinde ıslanmış paspas, koltuk falan varsa rutubet kokusu yapabilir. Halı paspaslarınız varsa çıkarın 1-2 gün onlar olmadan deneyin. Arabayı havadar rüzgarlı bir yere çekin birkaç saat kapı, bagaj, kaput ne varsa açın havalandırın. Aracınzı oto yıkamacıda iç-dış yıkattırın alttanda bol bol su tutulmasını tembihleyin. Araç içinde çoluk çocuğun sağa sola düşürdüğü unuttuğu gıda malzemesi kalmış ve çürümüş olabilir etrafı iyice bir arayın.

Kullanıcı avatarı
yonetici
Mesaj Panosu Yöneticisi
Mesaj Panosu Yöneticisi

Ad Soyad: Skodam Yöneticisi
Nereden: İstanbul (And.)

İleti gbasara » 08 Eyl 2006, 12:37

sayın  admin,

bahsettiğim koku sadece hava kanallarından geliyor, eğilip gelen havayı kokladığımda çok net -baydığı için- belli oluyor. kapakları kapatınca da zaten kesiliyor.

dün en son, polen filtresini çıkardım ve elimin yetiştiği yerlere kadar güzel kokulu bir temizleyici ile sildim. polen filtresinin oturduğu kenar dip fitillerini de itinayla temizledim.giriş kanalının alt içinde süngerimsi bir malzeme kaplanmış. onun da üzerini ovalayarak sildim.

havalandırmayı açtım, temizleyicinin kokusu geldi önce sonra da kayboldu. çok uzun süre deneyemedim ama sanki o ağır koku gitmiş gibi.

düşüncem, kötü kokan su içeri girerek kalıntı yapmış ve hava her geçtiğinde buradan kokuyu alıyordu.

bu konuyu uzatmamın sebebi, arkadaşlarımın aracını yıkarken dikkatli olmaları ve kaputu açıp tazyikli suyu polene kaçırmamalarıdır..

ilginiz dolayısıyla teşekkürederim..

gbasara
CLASSIC
CLASSIC

İleti irfant » 08 Eyl 2006, 12:58

Polen filtresine takılan mikroorganizmalar en küçük bir nem varlığında üreyebiliyorlar ve oraya takılmış çer-çöp üzreinde besleniyorlar. Metabolik artıkları kötü koku yayıyor.

Polen filtresi çok ucuz bir parça, yenisini alman daha verimli olacaktır. 10-12 YTL'ye değiştirebilirsin.

Mann marka alırsan kodu CU2545'tir.

irfant
Yeni Üye
Yeni Üye

Arabanız: Fabia 1.2 TSI DSG 2011

İleti gbasara » 08 Eyl 2006, 13:37

marka tercihini servis dışında yapabiliriz ama serviste o şansımız yok. tüm seçim skoda insiyatifinde oluyor.

polen filtresini en son 30 Ağustos'da değiştirdim. önceki de 19 Mayıs idi. bana göre tecrübesi fazla olan bir sanayi ustası servisten -çok spesifik onarımlar dışında- daha iyi. yani markalar, servislerine tüm eğitimi veremiyorlar. bildiğiniz markayı hissedebilmek çoğu zaman servislerde mümkün olmuyor. markanın o gücü belki Avrupada hissediliyordur ama Türkiyede tüm ürün mağazaları da dahil genelde bölgesel özellikler görünüyor. olması gereken Ankara veya İstanbuldaki bir servis ile Malatyadaki servisin eş düzeyde olması. İstanbuldan bir servis ustası oralara gitse aynı olur ama o yöreden seçilenler zaten sanayi ortamından parası olup da bayilik alan kişiler.

bu konuda kurumsal yapısını tamamlamış Mercedes, BMW veya VW dışında diğer markalar çok nadir. bir ahbabın -çok yeni olmayan- bir mercedesi var, o anlatıyor, servise bırakıp hiç birşey söylemeden adamlar neyi var neyi yok tespit edip onaylatıyorlarmış. sürücünün aklına bile gelmeyen parçalarda öngörüde bulunup tedbir öneriyorlarmış. bense hala tam kapanmayan arka kapı konusunda sevisi ikna edemedim. ne desem bir şey buluyorlar. oysaki bu kadar laf yerine ilgi gösterseler sonuç müşteri memnuniyeti olur. onlara göre araç yerlere düşecek hasar belli olacak, onlar da bu hasarı tespit (!) edip yapacaklar.!

gbasara
CLASSIC
CLASSIC

İleti irfant » 08 Eyl 2006, 15:11

Memnuniyetsizliğinizi daha yukarıya iletmeniz yararlı olabilir (kapı ile ilgili hususta)!
irfant
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti sanalalem » 21 Eyl 2006, 23:35

Kardeş polen filtresi pek koku yapmaz senin sorunun evaporatör (araç gögüs içindeki klima radyatörü ) yani radyatör,evaparatör sorunun burdan kaynaklanıyor olabilir. Geçenlerde bu tür sikayetten dolayı bir müşterim gelmişti parçasını değiştirdik ve koku kesildi

Saygılar sanalalem
sanalalem
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti gbasara » 22 Eyl 2006, 09:56

peki son maliyet ne kadar oldu.?

hala gitmeyen bu koku beni bayağı meşgul ediyor.

teşekkürler, saygılar....
gbasara
CLASSIC
CLASSIC

İleti irfant » 22 Eyl 2006, 11:17

Polen filtresi çok ucuz, en azından onu yenileyerek bu ihtimali aradan çıkarmış olursunuz! Hala koku varsa sorunu başka yerde aramak lazım elbette. Sizin durumunda filtreyi silkelemek ya da koku sıkmak çözüm olmayacaktır.
irfant
Yeni Üye
Yeni Üye

Fabia

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyenler: Kayıtlı kullanıcı yok ve 11 misafir