son hız?

Forum kuralları
Forumlarımızda siyasi, dini yada toplumun hassasiyeti bulunan konulara değinmek yasaktır.

son hız?

İleti hakanerdogan » 08 Eyl 2006, 17:55

değerli forum üyeleri belki biraz saçma bulacaksınız ama ben fabianızın cinsini ve ulaşabildiğiniz son sürati merak ediyorum yazarsanız çok sevinirim. cinsi derken sedan, hatchback, combi gibi ne tipte olduğu ve buna ek olarak motor özellikleri ile boş aracın ağırlığını belirtirseniz sevinirim.

boş 1206 kg 3 kişi ile toplam 240 kg yükle 1.4 TDI PD 80 hp sedan fabia ile adapazarı istanbul yolunda 170 i kesinlikle geçemedim. sizlerde bu konuda rakamlar verirseniz sevinirim.

bide öncelikle sayesinde çok şey öğrendiğimiz admine ve daha sonra siz arkadaşlara bi sorum olacak; gaz pedalının dibindeki uzunca bi gri renkte bi plastik dikkatimi çekti. bunun amacı pedal çok ileri gitmesin araba 170 i geçmesin diye ilkel bi hız sınırlayıcı mıdır? yoksa pedal ordan da ileri gitse sorunlar baş gösterir mi? çıkarabilir miyiz onu? 

hakanerdogan
ELEGANCE
ELEGANCE

İleti gbasara » 08 Eyl 2006, 18:31

özel bir durum olsa da aracın hızını etkileyen şartlardan bir tanesi yolun bulunduğu bölgenin jeofizik yapısı. bazı bölgelerde manyetik çekim nedeniyle araç zorlanabiliyor. ben bunu çok zaman hissediyorum hatta bulunduğum yerde böyle bir yol var (65km). gidiş yönünde gazı zorluyorum ama dönerken rampa yukarı bile hızlanıyor. bunu bir iki arkadaşım da teyid etti.

ama dediğim gibi bu istisnai bir durum, genel hızlanma değerleri ile ilgili değil. gaz pedalı altındaki parça da hızlanma ile ilgili değil. bahsettiğin aşırı yüklenmelere karşı bir tedbir.

gaz pedalı altına hız sınırlayıcı parça k****k tehlikelidir. zorunlu sollamalarda gaz pedalını dibe vurmayı engeller. sürüş dinamiğini bozar. eğer hız sınırlaması olması istenirse bu, elektronik olarak sadece belli bir limiti aşma durumunda yapılabilir.

gbasara
CLASSIC
CLASSIC

İleti yonetici » 08 Eyl 2006, 18:41

Gaz pedalının altındaki takozu sökseniz bile fabianın elektronik devir kilidini aşamazsınız. Gaz telli araçlara konulan bir paçaydı sanırım teli kopartacak kadar yüklenmemek ve arabayı çok devirlendirmemek için bir önlemdi. O takozu söküp yağ pompasını ve karter kapağını değiştirerek yağlamayı iyileştirerek performans sağlayanlar var. Tabi bu yeni nesil elektronik motor işletim sistemi bulunan araçlarda geçerli bir durum değil. Ama otomatik vitesli araçlarda orada "kick-down" butonu bulunur gazı oraya dayadağınızda araba elinden gelen en iyi şekilde hızlanır gerekirse vites küçülterek devir yükseltir. Bu yüzden o takoz seri üretimin bir eseri olarak orada duruyor olabilir.

Kullanıcı avatarı
yonetici
Mesaj Panosu Yöneticisi
Mesaj Panosu Yöneticisi

Ad Soyad: Skodam Yöneticisi
Nereden: İstanbul (And.)

İleti real81 » 08 Eyl 2006, 22:04

1.2 fabia clasic  64 beygir hp 

Düzce - Adapazarı arası  :    195 km hız    4 kişi bagaj  dolu.......
real81
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti tom ripley » 09 Eyl 2006, 14:33

Hangi marka araç ile olursa olsun, 170 km hız yapmak tüylerimi diken diken
ediyor... Kendinizi düşünmüyorsanız, yolcularınızı düşünün... Yok sadece
meraktan diyorsanız, bu denemeyi bile vukuatsız atlatmak bir şans bence...

Son hız yerine, araç tamamen yüklü iken gerekli hıza ulaşması ile güvenli ve
konforlu bir sürüş sağlaması yeterli bir araç için bana göre. Fabia da bunu
gayet başarılı bir şekilde gerçekleştiriyor...

Yetmez mi?...
tom ripley
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti federaL » 20 Eyl 2006, 19:02

Bende fabia ambiante 80 hp ile en son 200 gördüm ama ama telefonla resim çekene kadar 190 a kadar düştüm. Araba çok savruluyor. Babamda octavia elegance var onunla 220 yi gördüm balikesir ayvalik yolunda havalani gibi bir yol var 6 şeritli orada yaptim bu hizi inanin octaviada sarsilma bile yoktu ama fabia öyle değil arada fazla bir kg araliğida yok neden böyle anlamadim. (edit : Fabia 1.4 TDI)

federaL
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti ilkem01 » 21 Eyl 2006, 02:07

hehefabia ve en yuksek hız he ozaman sole bsy deyım ben bu konunun aynısını baska bı forumdaacmıstım kılıtledıler .........AngryAngryAngry

sımdı ıse sıze yaptım hızı ve katranı neredeyse kıracak olan fabısımı gosterıyım Winkhttp://img172.imageshack.us/my.php?imag ... 05pxw3.jpg

yer kayserı-ankara karayolu

arabamda super chıp egzos sıstem , headers var 110 cıvarında hp gucu var.......
ilkem01
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti ressam » 21 Eyl 2006, 02:59

1,4 fabia elegance  101 hp   

seydişehir-konya arası      220km

yollar müsait değil bu arabalar 240km bir sorunu yoksa rahat görür.[ayrıca arabada sıralı tartarini marka tüp var]sürekli gidiyorum bir ara foto eklerim.
ressam
Yeni Üye
Yeni Üye

Nereden: Konya
Arabanız: octavia collection plus

İleti aekaragoz » 21 Eyl 2006, 19:38

1.4 fabia special 101 hp
Keşan-Gelibolu yolu 200 km
aekaragoz
CLASSIC
CLASSIC

Nereden: İstanbul (Avr.)
Arabanız: Skoda Superb

İleti gbasara » 22 Eyl 2006, 10:08

sevgili arkadaşlar,
lütfen bu son hız konusunu çok fazla rekabete açmayalım. bakarsınız içimizden biri daha yüksek hız fotoğrafı için yola çıkar ve sonu kötü biten bir olay gelir başına.

çok küçük bir dalgınlık, saniyeden bile küçük bir anda yola bakmayışımız ve çok küçük bir sürüş bozukluğu hayatımıza neden olabilir.

lütfen o hızlarda "zınk" diye durdurulduğunuzu düşünün. çarpmadan ziyade bu etki ile insan ölür. kaza olduktan sonraki görüntüleri bir canlandırın kafanızda. ne çok pişmanlık duyarsınız. bu hızlar ancak, yüksek lükse sahip motor hacimleri büyük ağır arabalar için bile tehlikeli. çarpışma testleri 60 km/sa hızlarda yapılıyor.sonuçlar ortada. bunun bir de 160km olduğunu düşünürseniz ne hava yastığı ne emniyet kemeri bir işe yarar.

lütfen hayati sorumluluklarımızı, ailelerimizi düşünelim, çünkü buna hakkımız yok!!
gbasara
CLASSIC
CLASSIC

İleti irfant » 22 Eyl 2006, 11:18

[quote="gbasara"]sevgili arkadaşlar,
lütfen bu son hız konusunu çok fazla rekabete açmayalım. bakarsınız içimizden biri daha yüksek hız fotoğrafı için yola çıkar ve sonu kötü biten bir olay gelir başına.

çok küçük bir dalgınlık, saniyeden bile küçük bir anda yola bakmayışımız ve çok küçük bir sürüş bozukluğu hayatımıza neden olabilir.

lütfen o hızlarda "zınk" diye durdurulduğunuzu düşünün. çarpmadan ziyade bu etki ile insan ölür. kaza olduktan sonraki görüntüleri bir canlandırın kafanızda. ne çok pişmanlık duyarsınız. bu hızlar ancak, yüksek lükse sahip motor hacimleri büyük ağır arabalar için bile tehlikeli. çarpışma testleri 60 km/sa hızlarda yapılıyor.sonuçlar ortada. bunun bir de 160km olduğunu düşünürseniz ne hava yastığı ne emniyet kemeri bir işe yarar.

lütfen hayati sorumluluklarımızı, ailelerimizi düşünelim, çünkü buna hakkımız yok!!
[/QUOTE]

+1
irfant
Yeni Üye
Yeni Üye

Nereden: İstanbul (And.)
Arabanız: Fabia 1.2 TSI DSG 2011

İleti hakanerdogan » 23 Eyl 2006, 14:26

bu konuyu açtığım için bütün skodacılar dan özür dilerim rekabete dönüşeceğini tahmin edemedim. fakat 190 200 hatta 220 gibi süratleri görünce şaşırmamak mümkün değil gerçi onlar benzinli fabia lar ve ufaktan modifiyeli aslında normal benim 3 pistonlu TDI PD 80 hp fabia ile 170 i geçememem ve gbasara bu konuda çok haklı kendisinden ve bütün skodacılardan özür dilerim.... fabia sürat arabası değildir. ekonomik ulaşım aracıdır. (RS hariç) yavaş gidin emin gidin. en fazla kaç dakika kazanabilirsiniz ki....
hakanerdogan
ELEGANCE
ELEGANCE

İleti alibal60 » 23 Eyl 2006, 20:11

Skoda FAbia 1,4 TDI 80 BG-Ankara Konya 190 Km
alibal60
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti 10TOPRAK » 23 Eyl 2006, 20:58

Orjinalini yazan: gbasara

sevgili arkadaşlar,

+1

İrfan

+100000000

YAĞMURDAN

+100000000000
10TOPRAK
CLASSIC
CLASSIC

İleti real81 » 24 Eyl 2006, 00:10

benim arac  1.2 64 beygir..... onunla 195 km yaptı... yapılan hızlar zaten otobanda yapılıyor.... dikkatli olundugu sürece pek problem olmaz.......

real81
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti ressam » 24 Eyl 2006, 03:16

ARKADAŞLAR ŞARTLARI SAĞLADIKTAN SONRA BU ARABALAR 240LARIDA RAHAT GÖRÜR.SÜREKLİ HIZ YAPAN BİRİ OLARAK YOLLARIN KALİTESİNİ GÖZ ARDI ETMEYİN.DÜZ OLMASI YETMİYOR.YOLDAKİ KÜÇÜK BİR EĞİM SİZİ YOLDAN ÇIKARIR.ARABALARA DEĞİL YOLLARA DİKKAT EDİN.TÜRKİYE ŞARTLARI BU KALİTEYİ VERMİYOR BİLDİĞİNİZ GİBİ.

YİNEDE DUANIZI UNUTMAYIN....Smile
ressam
Yeni Üye
Yeni Üye

Nereden: Konya
Arabanız: octavia collection plus

İleti ünsal » 24 Eyl 2006, 13:46

.....konturolsüz güç güç değildir......Disapprove
AUDİ A3 1.6
Kullanıcı avatarı
ünsal
CLASSIC
CLASSIC

Ad Soyad: ünsal gündogdu
Nereden: İstanbul (Avr.)
Arabanız: Audi A3

İleti ereny5 » 24 Eyl 2006, 20:07

FEDARAL NİCKLİ ARKADASIM,ONCELIKLE DIZEL BIR ARACLA BU KADAR SURAT YAPMAK HEM ARACA ZARAR VERIR,HEMDE SANA.ANLIK BIR HATA SENI OLUME GOTURUR.

GELELIM DIGER KONUYA;

FABIA AGIRLIK OLARAK HER NE KADAR OCTAVIA'YA YAKIN OLSA DA ,HACIMSEL OLARAK ONDAN FARKLIDIR.OCTAVIA GENIS VE UZUN BIR ARACTIR,LASTIK EBATLARI AMORTISORLEER VE YOL TUTUSU FABIA'DAN COK FARKLIDIR.

AYRICA SIZ 200 KM HIZ YAPTIM DIYORSUNUZ,OYSA BU ARACIN FABRIKA VERILERINE GORE MAXIMUM HIZI 170 KM.TABI MOTORU ZORLARSANIZ 200 VURURSUNUZ BUNA ITIRAZIM YOK AMA,OCTAVIA ILE FABIA'YI BIRBIRINDEN AYIRIN.IKISININDE SINIFI FARKLIDIR.

OCTAVIA,SUPERB,PASSAT GIBI ARACLAR YUKSEK HIZLARDA SAVRULMAZLAR,DAHA DOGRUSU BU SINIFTAKI ARACLAR YUKSEK HIZLARDA SAVRULMAZLAR.COGU YERE YAKIN RUZGAR ALMAYACAK SEKILDE URETILMISLERDIR.

NOT:DIZEL ARACLA ASIRI HIZ, MOTORUN  OMRUNU KISALTIR.
ereny5
Yeni Üye
Yeni Üye

Sonraki

Fabia

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyenler: Kayıtlı kullanıcı yok ve 11 misafir