Fabia 1.4TDi 75BG Motorda Sağırlaşma

Forum kuralları
Forumlarımızda siyasi, dini yada toplumun hassasiyeti bulunan konulara değinmek yasaktır.

Fabia 1.4TDi 75BG Motorda Sağırlaşma

İleti Clyde » 07 Arl 2007, 12:50

Dizel araçlarda şehirdışı yolda(otoban değil) sürekli 90-100 km hızla gidilmesi motorun sağırlaşmasına neden olur mu?

Şehir içi kullanımında 3.vites ile 40km hızda gidilmesi yine aynı probleme sebep olur mu?

Konuyla ilgili bilgi ve görüşlerinize teşekkür ederim. İyi günler...

Clyde
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti 2007RS » 07 Arl 2007, 13:12

kardeş motoru arada bir sıkıştırıp ciğerlerini açman lazım sürekli düşük devir kullanım yanmış yakıt artıklarının motor yanma odası etrafına tutunması (kurum bağlaması) için elverişlidir yüksek hız yüksek devir yüksek basınç demektir ve yüksek basınçta yanmış yakıt dışarı hızla atılır tutunamaz motor yanma odası ve çevresine ama sen bir 150-200 km radar ve hız sınırlarına uymak için gider de musait ortamda gazlar aracının ciğerlerini açarsan faydası olabilir..
2007RS
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti irfant » 07 Arl 2007, 13:17

Ara sıra hakkını verin aracın, benzinliler o sıkıntıyı daha kolay atarken dizellerin işi daha zordur...
irfant
Yeni Üye
Yeni Üye

Nereden: İstanbul (And.)
Arabanız: Fabia 1.2 TSI DSG 2011

İleti hakanerdogan » 07 Arl 2007, 14:08

bugün eryaman-etimesgut yaptım. daha şimdi geldim eve. hava yağmurlu ve soğuk. 22 km yol yaptım. ortalama 4.4 şu an. hep 1750-2000 arası sürerim.

aracım sağır falan değil. hatta bazen beni bile şaşırtıyor. kalkışta her türlü  standart binek albea ve clio yu bugüne bügün yemiştir. hatta ve hatta anlatmıştım ışıklarda arkadaşımın 1.6 benzinli focusunu büyük rahatlıkla yenmiştir. 190 görür. kalkışlarda metrlerce patinaj çekebilir kuru asfaltta.

tırmanma delisidir. sadece şehir içi mıymıntı kullanırım, oda yakıttan. 2 haftada bi falan asılırım. 4500-5000 göstermek maksadıyla. ama normal kullanımda 2500 devri asla aşmam.
hakanerdogan
ELEGANCE
ELEGANCE

İleti AhmetH » 07 Arl 2007, 14:47

Motor sağırlaşmaz.

motorun  sağır kalacağı  dönem  rodaj  dönemidir..  0-1000 km  arası

o ara bastınız  bastınız..  yoksa  motor  sağırdır..

o  yüzden  bunlara  pek  takılmayın  derim...

ayrıca  araç  organik  bir  yapı  değil  ciğer vs  komik  oluyor Approve
Kullanıcı avatarı
AhmetH
SCOUT
SCOUT

Nereden: İstanbul (Avr.)
Arabanız: '16 Golf 7 1.2tsi dsg allstar

İleti hakanerdogan » 07 Arl 2007, 15:01

[quote="AhmetH"]Motor sağırlaşmaz.

[/QUOTE]

katılıyorum. demir abi, arıza olmazsa düşmez çekişten, gideceği gibi gider.
hakanerdogan
ELEGANCE
ELEGANCE

İleti AV-2006 » 07 Arl 2007, 19:37

[quote="Clyde"]

Dizel araçlarda şehirdışı yolda(otoban değil) sürekli 90-100 km hızla gidilmesi motorun sağırlaşmasına neden olur mu?

Şehir içi kullanımında 3.vites ile 40km hızda gidilmesi yine aynı probleme sebep olur mu?

Konuyla ilgili bilgi ve görüşlerinize teşekkür ederim. İyi günler...
[/QUOTE]

2006 TDI sahibi olarak aracımı bugüne kadar hiç bağırtıp çağırtmadım.Red line denen olayı hiç yapmadım.Dikkat ettiğim tek konu şehir içinde aracı 2000-3000 devir aralığında kullanmak.Sağırlaşma falan da olmadı,olmazda zaten.Dizele fazla devir çevirtmek sadece motoru hırpalar.Rampada gaza dokun yeter anında kükrer.Yanlız birkaç kez yakıt değişikliklerinden (istasyon) kaynaklanan performans düşüklükleri oldu ,onuda çabuk farkedince sorun kalmadı.Aldığınız yakıta dikkat edin bence, rastgele almayın. Şehir içi 40 km ile 3. vitesde gitmek 2000 devrin altında olacağı için bana göre yanlış.Aynı hızda 2.vitesde gitmeyi deneyin.Benim görüşlerim bunlar..Smile

• FABİA TDI
Kullanıcı avatarı
AV-2006
CLASSIC
CLASSIC

Ad Soyad: hasan murat bilgin
Nereden: Ankara
Arabanız: fabia

İleti fabiamania » 08 Arl 2007, 00:16

[quote="AhmetH"]Motor sağırlaşmaz.

[/QUOTE]
+10000000
fabiamania
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti tayel » 08 Arl 2007, 00:42

[quote="irfant"]Ara sıra hakkını verin aracın, benzinliler o sıkıntıyı daha kolay atarken dizellerin işi daha zordur...[/QUOTE]
eveeeeeetClap
tayel
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti irfant » 08 Arl 2007, 12:29

Okuldan bir bayan arkadaşın benzinli Astrası var, motordan çok ses geliyor diye 2500 devrin üzerine çıkarmaz arabayı, şimdi 3500 devrin üzerine çıkmakta zorlanıyor araba. Ama rodajı nasıl geçti bilmiyorum

Ama bu kullanım tarzında rodajı ideal olarak geçmiş bir motor bile kötüleşir. Benzer konuya Onno Usta da açıklık getirmişti.

Yılda bir uzun yol yapıyorum, uzun yolda arabayı epey canlı ve atak kullanıyorum. 1000 km sonunda aracın çekişi hissedilir değerde farkediyor. Şehir içinde küçük vitest dur-kalk motoru tembelleştiriyor.

Benzer konuları yıllardır farklı forumlarda da okudum. Sonradan tembelleşme yeni bir icat değil. Olmaz deyip kesip atmak yerine bu konuda engin tecrübeleri olan insanların bilgi ve deneyimlerine güvenmeyi tercih ederim. Yurtdışındaki forumlarda bu işle profesyonel olarak ilgilenenler var (vrSTU gibi)...
irfant
Yeni Üye
Yeni Üye

Nereden: İstanbul (And.)
Arabanız: Fabia 1.2 TSI DSG 2011

İleti ali » 08 Arl 2007, 12:47

küçükken arkadaşla bana babalarımız, bisikletçiye gidip aynı bisikleti almışlardı. ben çok yavaş kullanırdım. o ise çok hızlı. sonunda bir baktım ki onun bisikleti benimkinden daha atak hale gelmiş. artık ben de hızlı sürmeye başladım. düşünün bu bisiklet.....
ali
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti AhmetH » 08 Arl 2007, 13:57

Rodaj  dışında  hiçbir fiziki açıklaması  olamaz..

sonradan  sağırlaşmada  tamamen  ECU  nun  işi Fuel trim veriyor ..

bende  yıllardır  baya  forumlardan  okudum..

migweb, briskoda , checksumm .. bir o kadar da  bizim  memleketin forumları...

ayrıca  Onno  ustaya  güvenmiyorum.. işi  çok  iyi  bildiği  belli  ancak  riskli  teknik konularda  dergiye  detaylı bilgi vermiyor LOL

özetle  birşey  biliyorsak  paylaşabiliriz..  teknik olarak  kavramadığım bir olayın açıklanması için  hiç kimsenin tecrübesine  güvenmem..
Kullanıcı avatarı
AhmetH
SCOUT
SCOUT

Nereden: İstanbul (Avr.)
Arabanız: '16 Golf 7 1.2tsi dsg allstar

Fabia

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyenler: Kayıtlı kullanıcı yok ve 13 misafir