Su Seviyesi Uyarısı

Forum kuralları
Forumlarımızda siyasi, dini yada toplumun hassasiyeti bulunan konulara değinmek yasaktır.

Su Seviyesi Uyarısı

İleti skodacı » 19 Oca 2008, 21:49

motor yatak sarmış...

skodacı
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti lazianke » 19 Oca 2008, 22:39

[quote="skodacı"]

motor yatak sarmış...

[/QUOTE]
hep duyarız da yatak sarmak nedir üstad? yatak nedir?
lazianke
AMBIENTE
AMBIENTE

Ad Soyad: Ömer
Nereden: Rize

İleti skodacı » 19 Oca 2008, 22:46

Motorun yatak sarmasi demek ana yataklar (main cap bearing) veya kol yatak
(connecting rod bearing) ile krank muylusu arasında olan yag filminin
islevini kaybetmesi (yirtilmasi) ve bunun sonucunda krank milinin kol
yatagina yapismasi ve krepaj yapmasıdır.
skodacı
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti lazianke » 19 Oca 2008, 22:56

teşekkürler üstad. demek ki yağ çok önemli bir faktör. hatırladığım kadarıyla raç 56 binde idi. son bakım 40000 de olduğuna ve 50000de değiştirilmediğine göre yağ normal bakım süresinden sonra 6000 km daha fazla kullanılmış ve araba yatak sarmış.
lazianke
AMBIENTE
AMBIENTE

İleti loveskoda » 19 Oca 2008, 23:15

[quote="lazianke"]teşekkürler üstad. demek ki yağ çok önemli bir faktör. hatırladığım kadarıyla raç 56 binde idi. son bakım 40000 de olduğuna ve 50000de değiştirilmediğine göre yağ normal bakım süresinden sonra 6000 km daha fazla kullanılmış ve araba yatak sarmış.[/QUOTE]

Geçmiş olsun... Bu olay ile periyodik bakımların ne kadar önemli olduğunu hatırlamış olduk...
loveskoda
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti ünsal » 20 Oca 2008, 00:29

[quote="lazianke"][quote="minik"]benimde direk kırmızı yanmıştı ...Disapprove[/QUOTE]
conta yaktığında mı?
[/QUOTE]

zaten iki kez yandı conta yaktı ben anlıyana kadar kullanmaya devam ettim Confused sonra conta değişti şimdi sorun yok ...
AUDİ A3 1.6
Kullanıcı avatarı
ünsal
CLASSIC
CLASSIC

Ad Soyad: ünsal gündogdu
Nereden: İstanbul (Avr.)
Arabanız: Audi A3

İleti ünsal » 20 Oca 2008, 00:31

[quote="lazianke"]teşekkürler üstad. demek ki yağ çok önemli bir faktör. hatırladığım kadarıyla raç 56 binde idi. son bakım 40000 de olduğuna ve 50000de değiştirilmediğine göre yağ normal bakım süresinden sonra 6000 km daha fazla kullanılmış ve araba yatak sarmış.[/QUOTE]
geçmiş olsun hocam ...
AUDİ A3 1.6
Kullanıcı avatarı
ünsal
CLASSIC
CLASSIC

Ad Soyad: ünsal gündogdu
Nereden: İstanbul (Avr.)
Arabanız: Audi A3

İleti lazianke » 20 Oca 2008, 00:56

[quote="minik"][quote="lazianke"]teşekkürler üstad. demek ki yağ çok önemli bir faktör. hatırladığım kadarıyla raç 56 binde idi. son bakım 40000 de olduğuna ve 50000de değiştirilmediğine göre yağ normal bakım süresinden sonra 6000 km daha fazla kullanılmış ve araba yatak sarmış.[/QUOTE]
geçmiş olsun hocam ...
[/QUOTE]
sağolun. bizim için sorun yok. araba şirketin doğuş otodan kiralaması. tüm masraflar doğuşa ait. bizim cebe ilişen bir şey yok şükürler olsun yoksa altından çıkılmaz ki. ağabeyime ikinci günü doğuş araba verdi şimdi lineayla geziyor. ailemde en şanslı sürücünün ağabeyim olduğunu düşünürüm. arabayla ilgili en ufak bir masraf yapmadan arabalarla ilgili tüm keyifleri yaşayabiliyor.
lazianke
AMBIENTE
AMBIENTE

İleti lazianke » 01 Şub 2008, 04:00

ağabeyimin polonun motorunda gömlek hariç ne varsa değişmişler. üç sayfalık bir değişen parça listesi varmış. motorda aşırı kurum birikmesi olduğunu belirtmişler. öyle ki bir milyon km lik bir araçta o kadar kurum olur demişler.yağ değiştirmeyi unuttukları için mi öyle bir şey söyleyip kabahatlerini gizlemişler bilmem. acaba değişmeyen ve eskiyen yağ zamanla motora mı yapışmış kurum yapmış olabilir mi? bu arada motoru elleyince triger de değiştirilmiş çünkü değişmeliymiş. zira ayarı bozuluyormuş.

bir de yeni versiyon atmışlar. ağabeyim artık arabasının hantallığından şikayet etmiyor ama son hızı düşmüş, önceden 165 iken şimdi 155 e inmiş.  gelecek ocakta araçlar satılacak. %30 indirimli alma hakkı vardı fakat bu arızadan sonra iyice soğudu. vw gurubundan soğumuş tamamen. motor arızasından önce de şanzıman arızası vermiş. bir parça için araba 2 ay serviste yatmış ve ispanyadan parça gelmesini beklemişlerdi. 

osüreçte hep farklı marka kiralık kullanan ağabeyimini vw polo sınıfı hakkındaki olumlu görüşü de şu: linea, hyundai, megane,colt,doblo, bora, jetta. hepsini sürdüm fakat yol tutuşunda hiç biri polonun emniyet hissini vermediler bana.
lazianke
AMBIENTE
AMBIENTE

İleti umt_d » 01 Şub 2008, 04:44

Geçmiş olsun tahtalara vuralım..
umt_d
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti lazianke » 01 Şub 2008, 16:24

sabah ağabeyimi hava alanına bıraktım. gerçekten de araç versiyondan sonra bayağı ataklaşmış.  ama en çok dikkatimi çeken şey 2.v,teste 3,3-3,4 gibi anlık değerlerle gitmesiydi. 2 .viteste 4 lt li anlıok değeri hiç görmedim. trabzonda şehir içinde 24 km yol yapmışım 5,2 lt ort. verdi. trabzonun trafiğini bilen bilir. bizim tdi den az yakıyor gibi geldi bana.
bu arada faturayı gördüm. her şet bedelsiz yapılmış sadece adamlar motru temizlemek için 35 lt benzin kullanmışlar onun parasını almışlar. bir de 10/40 yağ kullanmuşlar. yuhh yani dedim.
lazianke
AMBIENTE
AMBIENTE

İleti Aykan DURAN » 01 Şub 2008, 17:00

[quote="lazianke"]sadece adamlar motru temizlemek için 35 lt benzin kullanmışlar onun parasını almışlar. .[/QUOTE] Abi O Kadar temizlik malzemesi var yahu niye benzinle temizliyolar.Tongue
Aykan DURAN
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti lazianke » 04 Şub 2008, 18:01

[quote="bLaCkmaiL"][quote="lazianke"]sadece adamlar motoru temizlemek için 35 lt benzin kullanmışlar onun parasını almışlar. .[/QUOTE] Abi O Kadar temizlik malzemesi var yahu niye benzinle temizliyolar.Tongue[/QUOTE]
faturada tüm parçalara -ki 29 kalem sadece parça vardı- bedelsiz yazarken sadece benzin 35 lt diye parasını yazmışlardı. araba benim olsa onu da vermem. herifler yağı değiştirmiyorlar. garantiden tamir yapıyorlar. benzinin masrafını alıyorlar. tabii yağ değiştirmediklerini söylememişler. ama 56 bindeki bir arabada 1000000 km lik kurum vardı diye savunmaları saçma.üstelik tüm yakıtını tts olduğundan mecburen shellden w-power alıyor. benim düşüncem kurumun nedeni değiştirilmeyen yağdır. zavallı yüksek sıcaklıkta yapışıvermiştir motora. sonra da yatak sarmıştır.
lazianke
AMBIENTE
AMBIENTE

Önceki

Fabia

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyenler: Kayıtlı kullanıcı yok ve 9 misafir