Saffet ÜÇÜNCÜ: Skoda mühendislerini kutlamak lazım

Forum kuralları
Forumlarımızda siyasi, dini yada toplumun hassasiyeti bulunan konulara değinmek yasaktır.

Saffet ÜÇÜNCÜ: Skoda mühendislerini kutlamak lazım

İleti loveskoda » 14 Oca 2008, 11:54

Skoda Fabia Ambiente 1.4 TDI

Yeni Skoda Fabia tasarımı, yol tutuşu ve tasarruflu yakıt tüketimi ile kendi sınıfında büyük bir atağa kalkıyor.

Skoda%20Fabia%20Ambiente%201.4%20TDI

Yazı: Saffet Üçüncü Fotoğraflar: Dinçer Dinç

Yeni Skoda Fabia’yı ilk gördüğümde dış görünümünü çok beğendim. Dış görüntüsü Mini Cooper’ı oldukça andırıyordu. Sevgili Emir Berduk Marsan’ın test için gönderdiği otomobil çok canlı kırmızı bir renge ve beyaz tavana sahipti. Bu renk kombinasyonu otomobile çok yakışmış. Bu otomobilin ticari performansının Skoda için son derece önemli olduğunu düşünüyorum, çünkü Fabia’nın birinci jenerasyonunun Skoda Auto’nun tarihindeki en başarılı model olduğunu biliyorum. Yeni Fabia’nın da bu başarıyı yakalaması dileğiyle testimize başlıyoruz. Bir mühendis olarak yenilenmiş ön tamponun, gövdeye entegre eğimli şekli, çok şık ön farlar ve sert hatlı arka stoplarının otomobilin gövdesine entegrasyonunu çok beğendim. Bu sadece estetik açıdan değil; otomobilin hava sürtünme katsayısının azalması anlamına da geliyor ki bu benim için daha da önemli. (hava sürtünme katsayısı: 0.33) Otomobilin sürtünme katsayısının azalması da otomobilin yakıt tüketiminin azalması ve desibel seviyelerinin daha iyileşmesi anlamına da geliyor.

Ayrıca biraz önce sizlere bahsettiğim ön tamponun gövdedeki sabit elemanlara bağlantı mesafesi çok arttırılmış. Yani önde esnek, daha uzun bir tampon mesafesi oluşturulmuş. Bu özelliği araştırdım. Herhangi bir yayaya çarpma halinde yayaya verebileceği zararın çok daha azaltılması amacını taşıyor. (EU new directive protecting pedestrians Phase1)
Yeni Skoda Fabia’da beni en çok etkileyen özelliklerden biri de hatchback Fabia’nın iç ölçüleri oldu. Otomobili ilk gördüğümde özellikle arka koltuklardaki fevkalade geliştirilmiş omuz ve diz mesafeleri dikkatimi çekti. Bu yüzden önce arka koltuklara oturdum. Ben 1.82m. boya sahibim, buna rağmen ön koltuk normal ayarında iken dizlerimle arasında çok rahat bir mesafe kaldı. Ayrıca baş ile tavan arasında kalan mesafe de son derece rahattı.
Yeni Fabia’nın iç hacim gelişimi beni çok etkilediği için öncelikle bu özelliklerinden sizlere bahsettim. Umarım sizde aracın içine girdiğinizde aynı şeylerden etkileneceksiniz.
Skoda’nın yeni jenerasyon ürünlerde iç hacim parametresini strateji haline getirdiğini çok net algılayabiliyorum. Tabi ki bu benim şahsi görüşüm ama kendi adıma eminim. Beni böyle düşünmeye iten öncelikle geçen yıl Paris Motorshow’da gördüğüm Skoda’nın yeni modeli Roomster oldu.
Roomster’in en büyük farklılığı iç hacminin son derece geniş ve kullanışlı olması. Yeni Fabia’da da otomobilin iç ve gövde tasarımında çok büyük mühendislik emeği harcandığını göreceksiniz.
Bu iç hacim genişliğini incelerken yeni Fabia’nın resmi boyutlarına baktım. Otomobilin uzunluğu 3992 mm’ye yükseltilmiş, yüksekliğinin de 1498 mm. ve genişliği de 1642mm. olarak tasarlanmış. Bu değerlerle Skoda Fabia kendi sınıfındaki en büyük otomobillerden biri haline gelmiş.
Ayrıca  yeni Fabia’nın bagaj bölmesi 300lt. hacminde, eğer arka koltukları katlarsanız bagaj hacmi 1163lt’ye kadar yükseliyor.
Tüm güvenlik önlemlerine ek olarak herhangi bir kaza anında yeni Fabia’da dörtlü flaşörler otomatik olarak yanmaya başlıyor, iç aydınlatma yanıyor, kilitler otomatik olarak açılıyor ve yakıt akışı otomatik olarak kesiliyor.

170’e çok kolay çıkıyor
Test ettiğimiz yeni Fabia 1400 cc, 3 silindirli turbo dizel motora sahipti. V

loveskoda
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti yonetici » 14 Oca 2008, 12:08

Saffet abi içinden gelerek mi yazdı acaba bu yazıyı? Nede olsa Doğuş Motorsport Direktörü ...
Kullanıcı avatarı
yonetici
Mesaj Panosu Yöneticisi
Mesaj Panosu Yöneticisi

Ad Soyad: Skodam Yöneticisi
Nereden: İstanbul (And.)

İleti umt_d » 14 Oca 2008, 12:44

Amortisör'ün konfor yerine başka etkiler yarattıgını düşünüyorum 40 km hızla bir çıkıntıdan geçseniz ya da bir tümsekten motor yerinden fırlayıp araba şaha kalkacakmışi gibi bir his uyandırıyor =)
umt_d
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti yonetici » 14 Oca 2008, 13:07

Fabianın amortisörleri eski kasasında da sertti. Paranız varsa değiştirin rahat edersiniz.
Kullanıcı avatarı
yonetici
Mesaj Panosu Yöneticisi
Mesaj Panosu Yöneticisi

Ad Soyad: Skodam Yöneticisi
Nereden: İstanbul (And.)

Fabia

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyenler: Kayıtlı kullanıcı yok ve 7 misafir