CHIP TUNNING

Forum kuralları
Forumlarımızda siyasi, dini yada toplumun hassasiyeti bulunan konulara değinmek yasaktır.

CHIP TUNNING

İleti umt_d » 21 Oca 2008, 14:36

Arkadaşlar benim arabaya chip tunning yaptırsam ne akdar faydasını görebilirim aranızda yaptıran var mı ve yakıt sarfiyatı ne kadar çoğalıyor herkese cevapları için şimdiden çok teşekkür ediyorum

umt_d
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti irfant » 21 Oca 2008, 14:48

Dizele iyi gider, iyi bir yerde iyi bir marka ile harika olur ama garantisi iptal olur. 2 yıl sonra daha mantıklı olur.
irfant
Yeni Üye
Yeni Üye

Nereden: İstanbul (And.)
Arabanız: Fabia 1.2 TSI DSG 2011

İleti PİCK-UP » 21 Oca 2008, 14:49

[quote="irfant"]Dizele iyi gider, iyi bir yerde iyi bir marka ile harika olur ama garantisi iptal olur. 2 yıl sonra daha mantıklı olur.[/QUOTE]

bencede 2 yıl daha idare et...
Kullanıcı avatarı
PİCK-UP
AMBIENTE
AMBIENTE

Ad Soyad: Semih KÖYMEN
Nereden: Adana
Arabanız: Felicia Pickup 1.3 LX- VW T5 - CTR. Nemo C.P

İleti umt_d » 21 Oca 2008, 14:58

aranızda yaptıran var mı ve yakıt sarfiyatı ne kadar çoğalıyor herkese cevapları için şimdiden çok teşekkür ediyorum
umt_d
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti BlueVRS » 21 Oca 2008, 15:01

senin arabayı 105 hp ye kadar çıkarır,!!!Ayrıca yakıt artmıyor hatta düşüyor.

Benim bildiğim kadarı ile btg-maslak var ''superchips'' sadece beyine yazılım atılacak emin değilim ama garantiden çıkmıyor diye biliyorum araçlar.http://www.btgmaslak.com sen bu adamlara sor eğer çıkmıyor garantiden derlerse doğrudur sağlam firma çünkü.

Bende daha evvel crdi ler için powerbox vardı ve 80 bg lik megane da kullandım ve basit birşey söyleyeyim aracı sattığımda söktürdüm ve teslim etmeye giderken araçta ne kadar fark ettiğini daha iyi anladım..

Ayrıca btg maslak ın web sitesine girdiğinde son yapılan araçlar bölümünde 2007-2008 model bmw e-92 ler vs göreceksin garantiden çıksa adamlar 65-70.000 euro luk arabalara yaptırmazlar bence.
BlueVRS
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti BlueVRS » 21 Oca 2008, 15:13

maddi imkanlar musaitse ve garantiden çıkmıyorsa araç şiddetle tavsiye ederim arabandan zevk alırsın benim megane dizeldi ve 80 den 98 bg e yükseldi ve yakıt kesinlikle düştü ben keyfe keder yaptırmadım arabam 1400 kg idi ve 80 bg ile yerinden kalkmıyordu ayrıca aracının son hızı da artacak 175 falan yapıyorsan 185-190 a çıkarsın.yazılım attırdıktan sonra 
BlueVRS
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti umt_d » 21 Oca 2008, 15:34

Motorun daha çabuk yıpranması gibi bir dezavantajı var mı ? yani daha çabuk biter mi motor?
umt_d
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti BlueVRS » 21 Oca 2008, 16:02

benim tek şüphem turbo zarar görebilir motora zararı sözkonusu olamaz,turbo ile ilgili de ilk çalıştırmada ısınmayı ve stop etmeden önce soğumasını beklersen sorun çıkma ihtimali azalacaktır.Benim kendimce bir denklemim var eğer araca %20 güç katacaksa bu işlem turbonun ömrüde en fazla %20 kısalır.birde basit bir amorti etme fikrim var yukarda yazdığım gibi ısıtma ve soğutma olayına özen gösterilirse gösterilmeyen ve tuningsiz aracla aynı turbo ömrü zaten yakalanır diyorum.

Örneğin 265-280 hp lik subaru gibi araçlara chip yada eksoz sistemleri gibi modifiye ler yapılırken turbo da sökülüp iç yüzeyine parlatma diye bir işlem uyguluyorlar turbonun basıncı ve devri arttığı için pervane rahat dönsün diye sanırım.
BlueVRS
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti by wodoo » 21 Oca 2008, 16:51

alırsan hks tavsiye ederim başka marka alma zaten 
by wodoo
CLASSIC
CLASSIC

Ad Soyad: Emre Şahin
Nereden: Ankara
Arabanız: Astra GSİ

İleti umt_d » 21 Oca 2008, 22:37

Güncel
umt_d
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti loveskoda » 21 Oca 2008, 22:42

Motorlar ekonomi ve performansı ve uzun ömrü verecek ayarlar içerir...

Chip tuning ise, ekonomiyi ve motor ömrünü çok az düşürerek performansı arttırma çalışmasıdır... Bence 2 yıl sonra yaptırın....

Chip ile yaklaşık 100-110hp çivarna kadar gücü arttırabilirsiniz...

Chip ile aynı işlevi gören ve bildiğim kadarıyla garantiyi bozmayan seçenek ise ara beyin uygulamasıdır... Rapid ve Powersystems markaları ara beyin uygulamalarında öne çıkan markalardır...Wink
loveskoda
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti lazianke » 21 Oca 2008, 22:49

[quote="irfant"]Dizele iyi gider, iyi bir yerde iyi bir marka ile harika olur ama garantisi iptal olur. 2 yıl sonra daha mantıklı olur.[/QUOTE]
hocam kısaca mantığı nedir bu işin? motora zararı var mı?
lazianke
AMBIENTE
AMBIENTE

Ad Soyad: Ömer
Nereden: Rize

İleti loveskoda » 21 Oca 2008, 22:56

[quote="lazianke"][quote="irfant"]Dizele iyi gider, iyi bir yerde iyi bir marka ile harika olur ama garantisi iptal olur. 2 yıl sonra daha mantıklı olur.[/QUOTE]
[/QUOTE]

Dediğim gibi... Ekonomi ve motor ömründen biraz ödün verip performanstan kazanmak....

Bunu da elektronik işletim sistemi sağlıyor.... (chip tunıng veya ara bayin)
loveskoda
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti umt_d » 21 Oca 2008, 23:20

[quote="loveskoda"][quote="lazianke"][quote="irfant"]Dizele iyi gider, iyi bir yerde iyi bir marka ile harika olur ama garantisi iptal olur. 2 yıl sonra daha mantıklı olur.[/QUOTE]
[/QUOTE]

Dediğim gibi... Ekonomi ve motor ömründen biraz ödün verip performanstan kazanmak....

[/QUOTE]

Peki siz bu bilgileri kulaktan dolma mı edindiniz yoksa yaşadınız mı?
umt_d
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti loveskoda » 21 Oca 2008, 23:32

[quote="umt_d"][quote="loveskoda"][quote="lazianke"][quote="irfant"]Dizele iyi gider, iyi bir yerde iyi bir marka ile harika olur ama garantisi iptal olur. 2 yıl sonra daha mantıklı olur.[/QUOTE]
[/QUOTE]

[/QUOTE]

Peki siz bu bilgileri kulaktan dolma mı edindiniz yoksa yaşadınız mı?
[/QUOTE]

Bunları yıllardır okuduğum oto dergilerinden edindim...
loveskoda
Yeni Üye
Yeni Üye

Fabia

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyenler: Kayıtlı kullanıcı yok ve 11 misafir