fabia gaz pedalı geç tepki veriyor

Forum kuralları
Forumlarımızda siyasi, dini yada toplumun hassasiyeti bulunan konulara değinmek yasaktır.

fabia gaz pedalı geç tepki veriyor

İleti fıratt » 30 Oca 2008, 22:48

arkadaşlar aracım 2003 elegance 68 hp yannız aracımın gaz pedalına bastıgım anda hemen tepki vermiyor biraz daha bastıgımda tepki gorebiliyorum..aracımın bakımı sırasında debraj baskı seti komple değişti bu arada bundan kaynaklanan bi sorun olmayacağını duşunuyorum,bu gaz pedalının pedala bastıgımda hemen etkisini gorme durumum ayarlanabiirmi serviste yani ayarı varmı gaz pedalının...çok acil yardımcı olursanız sevinirim rampalarda kalkışta çok zorlanma yaşıyorum bu sorun nedeni ile..

fıratt
AMBIENTE
AMBIENTE

Ad Soyad: fırat
Nereden: Adana
Arabanız: su aracım yok

İleti elekci » 31 Oca 2008, 01:27

dostum aynı sorun bendede var ama genel olarak düşük beygirli arabaların cogunda bu var. ayarlanıp ayarlanmadıgını tam olarak bilmiyorum.
birde demişsin ki ilk bastıgımda tepki vermiyor biraz daha bastıgımda tepki veriyor. bende basmasan bile hafif bir dokunma yetiyor. yani gaza belli bir miktar basıyorum ve bekliyorum araba böyle önce yığılıyor gibi ve daha sonra gaz yemeye başlıyor gibi oluyor. tıpkı gazlı araba kullanıyormuş gibi hissediyorum.tarif etmeside zor canım:D
elekci
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti ünsal » 31 Oca 2008, 01:35

BENDE DE VAR AMA AYNI SORUN BEN ARABANIN 68 HP OLMASINDAN ZANNEDİYODUM Confused
AUDİ A3 1.6
Kullanıcı avatarı
ünsal
CLASSIC
CLASSIC

Ad Soyad: ünsal gündogdu
Nereden: İstanbul (Avr.)
Arabanız: Audi A3

İleti irfant » 31 Oca 2008, 11:06

Roomster da aynı, boşta iken pedala basınca kısa bir gecikmeden sonra devir yükselir. Vag-com'da bu tepki süresini kısaltmak mümkün diye okudum.
irfant
Yeni Üye
Yeni Üye

Nereden: İstanbul (And.)
Arabanız: Fabia 1.2 TSI DSG 2011

İleti BlueVRS » 31 Oca 2008, 11:13

gaz pedal tertibatı elektronik okuyuculu (telsiz) ise beygir gücününde etkisi var ama daha ziyade gaz pedalı okuyucusundan beyine komutun gitme süresi giriyor araya ve bekletiyor..bu durum güçlü arabalarda pek sorun olmuyor ama 68 hp de sıkıntı verebilir..
BlueVRS
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti derude » 31 Oca 2008, 13:41

Daha önceden bu konuyla ilgili biraz araştırma yapmış ve başka bi forumda yazmıştım, buraya da alıntıladım. Umarım soru ya da sorununuza yardımcı olur.
"Son yıllarda yürürlüğe giren ağır emisyon normları neticesinde,araçların çevreyi minimum oranda kirletmesi amaçlandı.

Bunun sonucunda da otomobil firmaları,işletim sistemleri ve Lambda ile koordineli olarak ürettikleri araçların maksimum gücünü kısıtlama,gaz pedalı tepkilerine geç cevap veren araçlar üretmek zorunda kaldılar.

Günümüzde üretilen birçok otomobilde,yukarıda saydığım sebeplerden ötürü, özellikle ilk kalkış ve ani hızlanma sorunları ciddi olarak var.
Bir elektrik motorunun tahrik ettiği gaz kelebeği, bir tel ile hareket ettirilen gaz kelebeğine göre daha yavaş kalıyor çünkü gaz pedalı konumunu ölçen potansiyometreden alınan veriyi ecu değerlendiriyor, eldeki diğer veriler ile (hava sıcaklığı, debimetre, devir, soğutma suyu sıcaklığı, hesaplanan yük, vs) karşılaştırıyor ve gaz kelebeğinin yeni konumunu buna göre ayarlıyor. Öte yandan telli bir sistemde pedal hareketi direkt olarak gaz kelebeğine iletiliyor.

Sonuç olarak;
Elektronik gaz pedalı sistemleri tepki süresini iyileştirmek için değil, emisyon kontrolü, yakıt ekonomisi(en ön planda), cruise control uygulaması gibi konularda üreticilere daha etkili kontrol olanağı verdiği için kullanılır."

Yaani "ekonomik" diye aldığınız araçların yine "ekonomik" özelliğini kaybetmemek için teknolojinin bu cilvesine katlamak gerekiyor. Fabiasını seven -geç- tepkisine katlanır. En azından şimdilik. Sevgiyle.

derude
CLASSIC
CLASSIC

İleti BlueVRS » 31 Oca 2008, 15:21

detaylı bilgiler için teşekkürler derude..
BlueVRS
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti toGah » 31 Oca 2008, 16:09

benim arabadada aynı sorun vardı ama Lambda sensörü arızalı çıkmıştı değiştirdikten sorna uçmaya başladı kereta..
toGah
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti hetepe » 31 Oca 2008, 16:27

Benim fabia 64 hp ama böyle bir sorunla karşılaşmadım.Ama telli gaz pedalından biraz farklı olması çok doğal.ECU o kadar işlem yapıyor .
D ü n y a l ı l a r d a n t i s k i n i y o r u m (G.O.R.A.)
Dünya güzel sanıyordum...Kafam güzelmiş....
Kullanıcı avatarı
hetepe
RS
RS

Ad Soyad: Engin '73
Nereden: Ankara
Arabanız: Fabia 1,4TDI HB '08 80 PS

İleti fıratt » 05 Şub 2008, 21:02

arkadaşım togah lambda sensorunu değiştirme maliyetin ne kadar oldu..?*
fıratt
AMBIENTE
AMBIENTE