Direksiyon Açı Sensörü Arızası

Forum kuralları
Forumlarımızda siyasi, dini yada toplumun hassasiyeti bulunan konulara değinmek yasaktır.

Direksiyon Açı Sensörü Arızası

İleti eminx99 » 09 Şub 2008, 02:38

geçmiş olsun inşallah sorun devam etmez aynı sorun 2 ay önce başıma geldi forumda yazmıştım sensör değişti  fakat 1 hafta sonra farlar kıpraştı servis  bu sefer pompa diyor  25 binde araba pompa diyorlar anladıklarıda yok ya. bu şekilde kullanıyorum sensör yanmıyor ama zaman zaman direksiyon ağırlaşıyor ve farlar kıpraşıyor bu şekilde kullanacağız artık

fabia 101 elegance
Kullanıcı avatarı
eminx99
Yeni Üye
Yeni Üye

Ad Soyad: emin meriç
Nereden: Bursa
Arabanız: fabia 101 elegance

İleti oulcan » 09 Şub 2008, 18:29

koku işini halledemedim klimanın borularının temizlenmesi gerekiyormuş sanırım. eminx geçmiş olsun işallah benimde başıma gelmez. başka servise sorun derim ben. birde pompa nedir? maliyeti ne kadardır? hadi direksiyon ara sıra öle yaptıgı için katlanılır ama farlar hakkaten mide bulandırıcı.
oulcan
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti fabiasm » 11 Şub 2008, 02:38

aynı dert şimdi bende de var
direksiyon bazen sertleşiyor

lambalarda ve göstergelerde de titreme oluyor

böyle kullanınca ileride başımıza daha büyük dertler açar mı acaba?
fabiasm
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti oulcan » 11 Şub 2008, 17:44

Arkadaşlar sorunun tekrarı üzerine servise tekrar gittim bu sefer direksiyon kutusu ve pompası dediler aracı yeni aldıgımdan dolayı kıllandım ve ekspertize soktum korktugum başıma geldi ve 3.900 ytl masraf çıktı ekspertizde. çogu parçanın aciliyeti olmasa da direksiyon kutusu ve pompa 2.500 ytl tutuyor. Dökümü aldım ve aldıgım galeriye geri götürcem.
oulcan
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti skodacı » 11 Şub 2008, 22:21

[quote="?"]

Bahsettiğiniz ilk problem direksiyon açı sensörünün bozulmasından kaynaklanıyor değiştirmekten başka şansınız yok. 2001 Model Fabia 'ların TOP 10 listesine girecek yaygın bir sorunudur sonraki yıllarda parçayı değiştirdiler. Farlarınızdaki ve konsol ışıklarındaki tüm kırpışmaların sebebi ve direksiyonunuzun sertleşmesi arızalı direksiyon açı sensöründen kaynaklanıyor. Hiç başka yerini kurcalatmaya gerek yok sorun alenen meydanda.

Bu arada "Lütfen Yardım" şeklinde bir başlığın konu ile alakası bulunmadığından değiştirildi.
[/QUOTE]

Demek hiç başka yerini kurcalamaya gerek yokmuş...sorun alenen meydanda imiş...
skodacı
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti eminx99 » 12 Şub 2008, 17:14

anlamadığım servis rezilliği 210 ytl alıp sensör değiştiriyorlar  tamam diyorlar düzelmeyince pompa diyorlar deneme-yanılma yoluyla yapıyorlar bu işi güya ellerinde son sistem cihazlar var boşuna değişen bir sensör.bu pompalar bukadar kalitesizmi  belki başka bir sorun var  ama çözecek servis nerdee?
fabia 101 elegance
Kullanıcı avatarı
eminx99
Yeni Üye
Yeni Üye

Ad Soyad: emin meriç
Arabanız: fabia 101 elegance

İleti baha » 12 Şub 2008, 17:16

abi demek hep aynı arızaları yapıyor bu arabalar fabiaya binilmez o zaman
baha
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti BaTeRRiiSStt » 12 Şub 2008, 17:24

bursada hangı servıs bunu size yapan ?
BaTeRRiiSStt
AMBIENTE
AMBIENTE

İleti burutekin » 12 Şub 2008, 23:28

dostum bu arıza bence ne pompa nede sensör ben 2 sinide 3 defa değiştirdim bi dğişmeyen kutu kaldı hala ilk aldığım ayki yumuşaklığı yakalayamadım he ama kırpışma ötme ve hiç bir sorun yok sadece göreceli olarak sert sanki ama binende ne kadar yumuşak diyo vastan ayarlanabilir dendei gerçekten yumuşuyo ama 1 2 ay sonra pompa değişmek zorunda kalıyo çünkü pompa yumuşamayı sağlayabilmek için dahada zorluyo ve sonunda pompa tırt nasıl anlıyosun tam turlarda man iett otobüslerinin çıkardığı bir vuuulama sesi çıkarıyo hatta bu sesi opel sitesinde you toubeye koymuş ve opelcilerden yardım istiyordu fabiacı olarak bu aracın en can sıkıcı sorunu bu bence
burutekin
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti oulcan » 13 Şub 2008, 01:03

Abi anladıgım kadarıyla çogu fabiada bu sorun var ve sorun direksiyon kutusunun degişimine kadar gidiyo. sensör 210ytl  pompa 800 ytl kutu 1.300 ytl bu sorunu olan arkadaşlar süreç içinde 2.300 ytl masraf yapacak öylemi? üzgünüm ama fabia hiç iyi bi seçim degilmiş bunu anladım. Hele ekspertiz raporundan sora aynen galeriye geri bırakıyorum arabayı konuştum kabul ettiler. Belkide benim arabanın şanssızlıgı ama çogu kişide varmış sorun fabia maceram kısa sürdü.
oulcan
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti Taureau » 13 Şub 2008, 02:29

arkadaşlar bende 2001 comfort 102 beygir araç alıp aranıza katıldım ama bende de böyle bir sıkıntı var şöyle ki motor soğukken çalıştırma sonrası direksiyon uyarı lambası sönmüyor ve direksiyon sertleşiyor ve 1-2 dakika çalıştırmadan sonra motoru kapatıp açınca direksiyon yumuşuyor ve lanba yanmıyor servis bu sorunun soğuk havadan kaynaklandığını söyledi sizin bahsettiğiniz gibi herhangi iç ışıklarda yanma sönme yok sizce açı sensörü arızasımı yoksa başka birşey mi birde şu olyadan çok korkuyorum diyelim yüksek süratle yolculuk yaparken birden direksiyon ağırlaştı ve siz farketmediniz ve direksiyonu döndürmeniz gerekti napacaksınız böyle bir arıza olabilir mi
Taureau
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti BaTeRRiiSStt » 13 Şub 2008, 11:03

[quote="burutekin"] dostum bu arıza bence ne pompa nede sensör ben 2 sinide 3 defa değiştirdim bi dğişmeyen kutu kaldı hala ilk aldığım ayki yumuşaklığı yakalayamadım he ama kırpışma ötme ve hiç bir sorun yok sadece göreceli olarak sert sanki ama binende ne kadar yumuşak diyo vastan ayarlanabilir dendei gerçekten yumuşuyo ama 1 2 ay sonra pompa değişmek zorunda kalıyo çünkü pompa yumuşamayı sağlayabilmek için dahada zorluyo ve sonunda pompa tırt nasıl anlıyosun tam turlarda man iett otobüslerinin çıkardığı bir vuuulama sesi çıkarıyo hatta bu sesi opel sitesinde you toubeye koymuş ve opelcilerden yardım istiyordu fabiacı olarak bu aracın en can sıkıcı sorunu bu bence [/QUOTE]
Mesajını okuyunca dikkatimi çekti. Ben aracımla 1.viteste park ederken direksiyonu çevirdiğimde sanki bir vuuuu lama duyuyorum direksiyonu bilhassa tam yada yarım ttur çevirirken bu sesi duyuyorum kalkışlarda falan. Bu ses normalmidir? her fabiada varmı bu ses?
BaTeRRiiSStt
AMBIENTE
AMBIENTE

İleti yonetici » 13 Şub 2008, 11:41

[quote="Taureau"]şu olyadan çok korkuyorum diyelim yüksek süratle yolculuk yaparken birden direksiyon ağırlaştı ve siz farketmediniz ve direksiyonu döndürmeniz gerekti napacaksınız böyle bir arıza olabilir mi[/QUOTE]

Araç seyir halinde direksiyon dönmeyecek bir seviyede sertleşmez. En fazla hidrolik direksiyonu olmayan bir araç gibi olur.
Kullanıcı avatarı
yonetici
Mesaj Panosu Yöneticisi
Mesaj Panosu Yöneticisi

Ad Soyad: Skodam Yöneticisi
Nereden: İstanbul (And.)

İleti yonetici » 13 Şub 2008, 11:49

[quote="Taureau"]motor soğukken çalıştırma sonrası direksiyon uyarı lambası sönmüyor ve direksiyon sertleşiyor ve 1-2 dakika çalıştırmadan sonra motoru kapatıp açınca direksiyon yumuşuyor ve lanba yanmıyor servis bu sorunun soğuk havadan kaynaklandığını söyledi[/QUOTE]

Sorunun soğuk hava ile bağlantısını görmek için aracı çalıştırın fakat direksiyonuna elinizi bile sürmeyin. Araç hararet ibresi taban çizgisinden yükselmeye başlayacak kadar rölantide çalıştıktan sonra stop edin tekrar direksiyonu asla ellemeden çalıştırın eğer direksiyon arıza lambası sönmezse soğukla alakası yok demektir.
Kullanıcı avatarı
yonetici
Mesaj Panosu Yöneticisi
Mesaj Panosu Yöneticisi

Ad Soyad: Skodam Yöneticisi
Nereden: İstanbul (And.)

İleti 10TOPRAK » 13 Şub 2008, 12:35

Denemede fayda var..
10TOPRAK
CLASSIC
CLASSIC

İleti burutekin » 13 Şub 2008, 21:43

ses çok hafifse zaten pompanın sesi normal ama ötme varsa normal değil
burutekin
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti sainz » 14 Şub 2008, 12:32

[quote="?"]...Sorunun soğuk hava ile bağlantısını görmek için aracı çalıştırın fakat direksiyonuna elinizi bile sürmeyin. Araç hararet ibresi taban çizgisinden yükselmeye başlayacak kadar rölantide çalıştıktan sonra stop edin tekrar direksiyonu asla ellemeden çalıştırın eğer direksiyon arıza lambası sönmezse soğukla alakası yok demektir.[/QUOTE]

[quote="Taureau"]...motor soğukken çalıştırma sonrası direksiyon uyarı lambası sönmüyor ve direksiyon sertleşiyor ve 1-2 dakika çalıştırmadan sonra motoru kapatıp açınca direksiyon yumuşuyor ve lanba yanmıyor...[/QUOTE]

Zaten arkadaş da hemen hemen aynı şekilde uyguluyormuş.Wink
İYİ şoför, herhangi bir durumda, iki şoförden birinin durması, ya da yavaşlaması gerekiyorsa, 'Hak, kural' falan demeden, ilk davranan, arabasının kaderini başkasına bırakmayandır.
Kullanıcı avatarı
sainz
ELEGANCE
ELEGANCE

Ad Soyad: Uğur AKAR
Nereden: İstanbul (Avr.)
Arabanız: SEAT Ibiza 1.2TSI DSG N

İleti Taureau » 15 Şub 2008, 13:22

dostlar problem zayıf aküden kaynaklanıyormuş akiyü değiştirdim çözüldü şimdi de egr valf arızası çıktı yav ne problemli araçmış şu fabişler aldığıma alacağıma pişman oldum bence eski beyinsiz araçlar bunlardan daha iyi
Taureau
Yeni Üye
Yeni Üye

Önceki

Fabia

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyenler: Kayıtlı kullanıcı yok ve 5 misafir