Yakıt tüketimim ve yedek depo

Forum kuralları
Forumlarımızda siyasi, dini yada toplumun hassasiyeti bulunan konulara değinmek yasaktır.

Yakıt tüketimim ve yedek depo

İleti irfant » 29 Nis 2008, 14:51

[quote="sainz"]Arkadaşlar yemek yediğinizde midenizi dolu tutmuş olursunuz. Yemek borusunun üst taraflarına kadar yemezsiniz. Bırakın arabanın yutağı boş kalsın.Wink[/QUOTE]

Aynen öyle...

Genelde fulletecekseniz pompa atana kadar diyorlar ama ülkemizdeki pompa uçları da yanlış (uzun ya da kısa), arızalı ya da hatalı oluyor. Gereğinden az bile dolduran pompalara (otomatik atımda) rastladım.

O nedenle meblağ söyleyerek doldurturum her zaman.

irfant
Yeni Üye
Yeni Üye

Nereden: İstanbul (And.)
Arabanız: Fabia 1.2 TSI DSG 2011

İleti derude » 29 Nis 2008, 14:56

[quote="irfant"]

Bir de şu var...

Depolarda doldurma kanalı dışında bir de hava kanalı vardır. Bu kanal depodan benzin çekildikçe dışarıdan hava çekilmesini sağlar dolayısıyla deponun deforme olup patlamasını engeller ve sağlıklı dolum sağlar. Ancak 45 lt lik depoya 50-55 lt benzini sıkıştırmak bu sistemi rahatsız eder. Ayrıca benzinin içindeki bazı solventler bu hava kanalına sürekli temas ettiğinde kanalı deforme etmeye başlarlar. Dolayısıyla pek doğru değil aslında bu kadar benzin basmak arabaya...

[/QUOTE]

İrfan hocam; diğer araçların hepsinde aynı mı bilemiyorum ama,

Fabialarda benzin çekildikçe depoya hava girişi sağlayan sistem depo kapağıdır.

Depo kapağının peçeteyle temizleyip ağızla vakum yapıldığında Embarrassed içeri hava girişinin olduğu ama dışarı çıkışın olmadığı test edilebiliyor.( benim gibiSmile

Zaten bu sistem olmasa oluşan vakum ya depoyu büzecek yada benzin otomatiği benzini çekemeyecek.

Sanırım eski araçlarda sıcaktan oluşan genleşme-buharlaşma bir havalandırma kanalıyla dışarı atılıyormuş. Tabi bu yakıtın zayi olması demek.

Yeni araçlarda havalandırma kanalı kaldırılıp genleşme tankı konulduysa o zaman ne diye üretici bu genleşme tankını  kullandırmaya izin veriyor.

Madem patlama tehlikesi var.

Özellikle mühendislerin böyle hayati önem taşıyan bi sistemi kullanıcı keyfiyetine bırakacaklarını düşünmüyorum.

Düşünsenize bir-iki aracın depo tam dolduruldu diye deponun şiştiğini ya da  patladığını.

derude
CLASSIC
CLASSIC

İleti irfant » 29 Nis 2008, 15:01

Benim kastettiğim kanal (boru), depoya daha yakıt doldurulurken, yani depo kapağı açıkken ve yakıt dolarken içerideki havayı, deponun ağzına kadar getiren bir kanal oluyor.

Yani pompa ile dolduruken giren yakıt kadar hacimde hava o kanaldan dışarı atılıyor. Fazla doluma girdiği zaman o kanala da yakıt doluyor. Zira depolar genelde küp şeklinde değil, farklı girinti çıkıntıları oluyor. Bu kanal sayesinde depoda hava kalmıyor.

Zaten yolum düşse Yüce otoya, onların bir köşesi var, arabaların parçalarını gösteren, dalıp bakacağım, yakıt tanklarına.
irfant
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti derude » 29 Nis 2008, 15:06

[quote="irfant"]....

Zaten yolum düşse Yüce otoya, onların bir köşesi var, arabaların parçalarını gösteren, dalıp bakacağım, yakıt tanklarına.
[/QUOTE]

Walla iyi olur, hatta fotolarsanız muhteşem olur.Smile
derude
CLASSIC
CLASSIC

İleti sainz » 29 Nis 2008, 15:20

[quote="irfant"]...Zaten yolum düşse Yüce otoya, onların bir köşesi var, arabaların parçalarını gösteren, dalıp bakacağım, yakıt tanklarına.[/QUOTE]

İnşaallah yolun düşmez de gezmeye gitmiş olursun oralara.Wink
İYİ şoför, herhangi bir durumda, iki şoförden birinin durması, ya da yavaşlaması gerekiyorsa, 'Hak, kural' falan demeden, ilk davranan, arabasının kaderini başkasına bırakmayandır.
Kullanıcı avatarı
sainz
ELEGANCE
ELEGANCE

Ad Soyad: Uğur AKAR
Nereden: İstanbul (Avr.)
Arabanız: SEAT Ibiza 1.2TSI DSG N

İleti irfant » 29 Nis 2008, 15:21

[quote="sainz"][quote="irfant"]...Zaten yolum düşse Yüce otoya, onların bir köşesi var, arabaların parçalarını gösteren, dalıp bakacağım, yakıt tanklarına.[/QUOTE]

İnşaallah yolun düşmez de gezmeye gitmiş olursun oralara.Wink
[/QUOTE]

Gezmeye de gideceğim, yedek parça bölümüne bu aralar...
irfant
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti serdar89 » 29 Nis 2008, 16:09

Yedek Depo MoTorBisikletde vardır.. en azından Benim eski motorda CBR FF 600 da vardı %5bYakitDeposu.jpg%5dSarı ok ile gösterilenler yakıt çıkışlarıdır. Mavi ile gösterilen bölge “yedek yakıt” olarak anılır. Kırmızı bölge ise kullanılamaz durumdaki yakıttır. Mavinin üzerindeki beyaz bölge ise “normal” depodaki yakıtı gösterir.
serdar89
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti lazianke » 29 Nis 2008, 19:17

[quote="serdar89"]Yedek Depo MoTorBisikletde vardır.. en azından Benim eski motorda CBR FF 600 da vardı %5bYakitDeposu.jpg%5dSarı ok ile gösterilenler yakıt çıkışlarıdır. Mavi ile gösterilen bölge “yedek yakıt” olarak anılır. Kırmızı bölge ise kullanılamaz durumdaki yakıttır. Mavinin üzerindeki beyaz bölge ise “normal” depodaki yakıtı gösterir.
[/QUOTE]
bilgiğim kadarıyla motorlardaki yedek depo sistemi şöyledir, deponun içinde kutu gibi üstü açık bir kısım vardır.yakıt alınca orası dolar, içinde yakıt birikir ve normalde yakıt deponun ana diğer kısmından harcanır, yakıt bitince de deponun altındaki vanayı çevirir yedeği devreye sokarsınız...
lazianke
AMBIENTE
AMBIENTE

Ad Soyad: Ömer
Nereden: Rize

İleti skodacı » 29 Nis 2008, 21:15

akaryakıt  istasyonlarında dolum
borusuda doldurularak yedek depoyuda doldurduk deniliyor.doğru olan
dolum pompası yakıtı kestikten sonra depoya yakıt koymamaktır.uygulamada
daha fazla dolum yapılmasından kaynaklanan nedenlerle yaşanmış bir
sorun duymadım(bu yorumum kesinlikle sorun çıkartmaz anlamına gelmez...). ama depo havalandırmasının emniyetli çalışması için
fazla dolum yaptırmamak gerekir....
skodacı
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti irfant » 30 Nis 2008, 15:38

[quote="derude"][quote="irfant"]....

[/QUOTE]

Walla iyi olur, hatta fotolarsanız muhteşem olur.Smile
[/QUOTE]

Fabia yakıt deposu, görüldüğü üzere 7 litre yakıt alabilecek bir yedek depo yok... 

irfant
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti AV-2006 » 30 Nis 2008, 15:47

Uzun yola çıkarken, ismi ne şekilde telafuz ediliyorsa (depo,tank,kap....)doldurursun orayıda,daha çok km yaparsın.Ha doldurmazsan yine tercih işidir.Orası 7-8 lt lik bir kapsa yada her ne ise zaten bu kadar genleşmenin olabilmesi  mümkün değil.

• FABİA TDI
Kullanıcı avatarı
AV-2006
CLASSIC
CLASSIC

Ad Soyad: hasan murat bilgin
Nereden: Ankara
Arabanız: fabia

İleti irfant » 30 Nis 2008, 15:52

irfant
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti derude » 01 May 2008, 22:43

teşekkürler irfan hocam şema için....
derude
CLASSIC
CLASSIC

İleti YÖRÜKOĞLU » 08 May 2008, 11:26

birkeresinde kırmızı ışık yandığında depoyu genleşme kabı dahil 54 lt motorin almıştı pompacının gazabına uğramışız anlaşılan bana yedek depo demişti. şimdi formda yazılanları okuduktan sonra doldurmuyorum.aracın 100 km deki motorin tüketimi 6 lt ama uzun yolda 5 lt hiç katolok değeri olan 4,1 lt görmedim.yol bilgisayarının verdiği ortalam yakıt tüketim değeri doğru söylemediğini gördüm.3 gün önce depoyu fuledim değerleri resetledim 245,3 km yol yaptıktan sonra 14,69 lt motorin (46,13 ytl) aldı depo.yol bilgisayarının ortalama yakıt tüketim değeri 5,4 lt gösteriyordu. normal tüketimide hesapladığımda 6 lt idi.
YÖRÜKOĞLU
Yeni Üye
Yeni Üye

Önceki

Fabia

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyenler: Kayıtlı kullanıcı yok ve 7 misafir