Fabia Subap İticiler

Forum kuralları
Forumlarımızda siyasi, dini yada toplumun hassasiyeti bulunan konulara değinmek yasaktır.

Fabia Subap İticiler

İleti ErTaN06 » 07 May 2008, 11:27

Arkadaşlar daha önce aracın sabahları sesli çalıştığını ve 30 sn kadar bi tıkırtı çıkarıp kestiğini yazmıştım fakat bu ses 90000 bakımı yapıldıktan sonrada devam etmekte serviste bunun subap iticilerden olduğu söylendi ve bir hayli masraflı bir iş. Bu konuda bilgisi olan veya başına gelen arkadaş varmıdır ne gibi tavsiyeleriniz olur ?

ErTaN06
CLASSIC
CLASSIC

Ad Soyad: Ertan TEMEL
Nereden: Ankara
Arabanız: 2004 Skoda Fabia Special

İleti derude » 07 May 2008, 12:49

[quote="iceman06"] Arkadaşlar daha önce aracın sabahları sesli çalıştığını ve 30 sn kadar bi tıkırtı çıkarıp kestiğini yazmıştım fakat bu ses 90000 bakımı yapıldıktan sonrada devam etmekte serviste bunun subap iticilerden olduğu söylendi ve bir hayli masraflı bir iş. Bu konuda bilgisi olan veya başına gelen arkadaş varmıdır ne gibi tavsiyeleriniz olur ?[/QUOTE]

Bu dediğiniz ses bende de olmuştu soğuk havalarda.

Dediğiniz gibi ilk 20-30 saniye bir şıkırtı-tıkırtı oluşuyor sonra kesiliyordu.

Dolayısıyla kartere süzülen yağın -20 lerde   sübapları yağlaması sıcak havalardan daha uzun sürer.

Havaların ısınması ile beraber bu ses kalmadı.

Sübap iticilerin bozulması bakımları düzenli yapılmış bir motorda bozulması çok uzak bir ihtimal. Ama motorun yağsız kalması yada aşırı hararete maruz kalması bu durumu değiştirir.

Daha da önemlisi sübap iticileri gerçekten bozulduysa bu sesi sürekli yapması gerekir. Fabialarda sübap ayarı da  yapılmıyor bildiğim kadarıyla.

Sonuç olarak sese neden olan sebebin daha doğru tespit edilmesi gerektiğini düşünüyorum.

derude
CLASSIC
CLASSIC

İleti ErTaN06 » 07 May 2008, 13:11

90000 bakımda 5W30 yağ koydurdum ses farkedilir şekilde azaldı. Aracın tüm bakımları km gelmeden hep yetkili servislerde yapıldı ve yağsız kalmadı, hararet görmedi araç.

ErTaN06
CLASSIC
CLASSIC

Ad Soyad: Ertan TEMEL
Nereden: Ankara
Arabanız: 2004 Skoda Fabia Special

İleti AhmetH » 07 May 2008, 14:59

supap iticiler değişmez kolay kolay.

olay  yağdan kaynaklanıyor.   deniyerek  en  uygun yağı  bulun  ses  kesilsin..

genelde kaliteli ve ince yağlar ile ses kesilir..

Kullanıcı avatarı
AhmetH
SCOUT
SCOUT

Nereden: İstanbul (Avr.)
Arabanız: '16 Golf 7 1.2tsi dsg allstar

İleti formenci » 07 May 2008, 16:42

Zorlukmu çıkarır
formenci
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti hans35 » 07 May 2008, 23:13

Sübab iticileri falan değiştirmeyin.Sebeb arcınıza daha önceden kullanılması gereken yağdan daha kalın bir yağ kullanılması sonucunda oluşuyor.Biz bas bas bağırıyoruz tam sentetik yağ kullanın diye özellikle 1.2 sahiplerine ama dinleyen yok.Bir de kendini usta sanan kişilerde benim dediğimin aksini iddia ettilermi insanı ne koyarlarsa koysunlar dediği oluyor.
hans35
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti greenpain » 09 May 2008, 18:07

abicim benimde başıma geşdi subap iticilerini değistir ewet masraflı oluyora ama başka söylenenlere inanama biçok usta farkına bile varamıyor...
greenpain
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti samsun-55 » 03 Şub 2012, 14:08

arkadaşlar bende de 2005 fabia var 101 bg lpg de araç kendini kasıyor titreme yapıyor yaklaşık 2 aydır benzinde kullanıyorum.ustalardan bazıları lpg bazıları motordan diyor karbüratörleri ölçtürdüm 3.silindirde 7 bar çıktı diğerlerinde ise 10 bar çıktı bundan yapıyor dediler kimisi de sebep bunu diyorlarsa benzinde de yapması gerekiyor dediler.oksijen sensörlerinde de olabilir dediler motor temizleme ilacı katalım pislik oluşmuş olabilir diyorlar ne yapacağımı şaşırdım.motor üst kapağındaki subapları yaklaşık 1500 tl maliyeti varmış.böyle bir problemle karşılasan varsa yadırmcı olursanız sevinirim.yorumlarınızı bekliyorum.
samsun-55
Yeni Üye
Yeni Üye

Ad Soyad: MSOY
Nereden: Isparta
Arabanız: FABİA SPECİAL

İleti yonetici » 03 Şub 2012, 16:52

Araçta motor arıza uyarısı vs. yanıyor mu?

LPG enjektörleri arıza yapmışsa benzer sıkıntılar olabilir LPG ustasının elinde test vs. için enjektör vardır onu taktırıp denemek gerekir.
Kullanıcı avatarı
yonetici
Mesaj Panosu Yöneticisi
Mesaj Panosu Yöneticisi

Ad Soyad: Skodam Yöneticisi
Nereden: İstanbul (And.)

Fabia

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyenler: Kayıtlı kullanıcı yok ve 15 misafir