HTP 'nin Açılımı Nedir?

Forum kuralları
Forumlarımızda siyasi, dini yada toplumun hassasiyeti bulunan konulara değinmek yasaktır.

HTP 'nin Açılımı Nedir?

İleti hans35 » 09 May 2008, 02:08

Skodacı taktir ettim seni.ClapBravo valla.Daha önce yazdım Usta var Ustacık var.O kadar da dedim ama anlatamadım Parsan Oto ya.Rektefiye konusuna gelince ne zaman yapılmış kaç km de.Tabi bu belli olmaz ama genelleme yapacak olursak ne zaman yapılmış.Herkes biliyor zaten kayış yerine zincir olduğunu 1.2 de.1.4 tsi de de zincir var.1.4 mpi 68 de de zincir var.Zincir daha güvenli ve daha uzun ömürlüdür öyle kolay kolay kopmaz.Zamanı gelincede değiştirilir bu kadar basit.Söylesin Parsan Oto da uzun süreli demekle km mi sene mi olarak kastettiğini biz de bilelim.Bir de arkadaşımız 1.2 Romide mi aynı demiş.Motor aynı motor ne farki varki arkadaşım.Ayrıca şimdiye kadar rektefiye yapılan 1.2 var mı onu sormak lazım.Bu forumda o kadar çok 1.2 sahibi var kı bu konuyu iyice araştırmadan yazmak yorum değil 1.2 sahiplerine karşı siz aracınızı bir an önce satın der gibi bir yaklaşımdan ibaret olmuyor mu?

hans35
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti lazianke » 09 May 2008, 02:49

[quote="hans35"] Ayrıca şimdiye kadar rektefiye yapılan 1.2 var mı onu sormak lazım.Bu forumda o kadar çok 1.2 sahibi var kı bu konuyu iyice araştırmadan yazmak yorum değil 1.2 sahiplerine karşı siz aracınızı bir an önce satın der gibi bir yaklaşımdan ibaret olmuyor mu?
[/QUOTE]
sadece 1.2 değil acaba km fazlalığı nedeniyle rektifiye yapılan fabia var mı? merak ediyorum...
lazianke
AMBIENTE
AMBIENTE

Ad Soyad: Ömer
Nereden: Rize

İleti parsanoto » 09 May 2008, 11:05

[quote="skodacı"]

İthamların rektifiye kısmını yarın rektifiyeci arkadaşımlada istişare ederek cevap verecem...lakin bugün FSI motorlar bile artık garantili bir şekilde rektifiye görebiliyor...kaldıki 1.2 mi göremeyecek...

Gelelim,1.2 nin eksantrik zincirine...evet eksantriği zincir türünden,kayış türünden değil...belirdiği olay yani kopma bilahare sonucu yaşanan+yaşananlar eksantriği kayış türündende olan araçlarda yaşanması muteberdir...ayrıca soruyorum kendisine bugüne kadar hangi 1.2 nin eksantrik zincirinin koptuğunu gördü...y.servislerin yedek parça bölümü bile bu parçayı sipariş üzeri getiriyorlar...stoklarında tutmuyorlar...zincirin kopma ihtimali %99 dur...zincir bollaşır...bollaşıncada değişir...bollaşma sonucu kullanımıda şakırtı türünden ses yapar...fabia(eski)1.2 bu ithamları hak etmiyor...silindir kapağının açıldıktan sonra eski formuna karışamaması ne demek?yüksek torklu oluşu motorunun hata kabul etmemesi ne demek?bu ithamlar sadece 1.2 için değil diğer tüm marka otolar içinde geçerlidir...silindir kapağı rektifiye işlemi gören her araç tabiki eski formuna ulaşamaz...bilahare hangi marka oto(yeni nesil)motorla ilgili hatayı kaldırabiliyorda,fabia 1.2 kaldıramıyor...iyi ki motor ustasıyım ve iyiki skodacıyım...
[/QUOTE]

SKODACI USTA ARKADAŞIM MERAKIMI MAZUR GÖR..DAHA ÖNCE HİÇ 1,2 MOTOR REKTEFİYE YAPTINMI..PİSTON-SEKMAN,YATAK IVIR ZIVIR DEĞİŞTİRDİNMİ..Bİ ÖNCEKİ YAZIDA DA YAZDIM BU ARACIN MOTORLA İLGİLİ YEDEK PARÇASINI GETİRMİYOR YÜCE OTO,NEDEN GETİRMEDİKLERİNİDE YAZDIM..SEN HANGİ PARÇA İLE REKTEFİYE YAPICAKSIN..FSI MOTOR REKTEFİYE YAPILIYOR DEMİŞSİN EVET YAPILIYOR ÇÜNKÜ PARÇASI VAR...
parsanoto
CLASSIC
CLASSIC

İleti parsanoto » 09 May 2008, 11:09

[quote="hans35"] Skodacı taktir ettim seni.ClapBravo valla.Daha önce yazdım Usta var Ustacık var.O kadar da dedim ama anlatamadım Parsan Oto ya.Rektefiye konusuna gelince ne zaman yapılmış kaç km de.Tabi bu belli olmaz ama genelleme yapacak olursak ne zaman yapılmış.Herkes biliyor zaten kayış yerine zincir olduğunu 1.2 de.1.4 tsi de de zincir var.1.4 mpi 68 de de zincir var.Zincir daha güvenli ve daha uzun ömürlüdür öyle kolay kolay kopmaz.Zamanı gelincede değiştirilir bu kadar basit.Söylesin Parsan Oto da uzun süreli demekle km mi sene mi olarak kastettiğini biz de bilelim.Bir de arkadaşımız 1.2 Romide mi aynı demiş.Motor aynı motor ne farki varki arkadaşım.Ayrıca şimdiye kadar rektefiye yapılan 1.2 var mı onu sormak lazım.Bu forumda o kadar çok 1.2 sahibi var kı bu konuyu iyice araştırmadan yazmak yorum değil 1.2 sahiplerine karşı siz aracınızı bir an önce satın der gibi bir yaklaşımdan ibaret olmuyor mu?
[/QUOTE]

DOSTUM İYİCE ARAŞTIRMADAN YORUM YAZMAYIN FALAN DİYORSUN.1,2 ARAÇ SAHİBİ OLDUĞUN İÇİN YAZDIKLARIM SANIRIM KORKUTTU SENİ..MOTORUN ÖMRÜ ARACIN BAKIMI İLE İLGİLİ..HARARET YAPTIRMAZSAN,YAĞINI SUYUNU DÜZGÜN KOYARSAN UZUN Bİ SÜRE SORUNSUZ GÖTÜRÜR SENİ..
parsanoto
CLASSIC
CLASSIC

İleti BlueVRS » 09 May 2008, 12:11

Bende merakla bekliyorum 1.2 HTP motorların rektefiyesi mümkündür diyen arkadaşlar bunu ıspatlayabileceklermi acaba,ayrıca kısa süre kullanır satarım diye düşünecek olursak sorun yok zaten parsanoto arkadaşımız da uzun süreli kullanım için almam demiş en başta,bu motorun rektefiyesi mümkün de bir parçacı olan parsanoto arkadaşımız rektefiye malzemeleri var da para kazanma düşmanımı??olsa parçası satar para kazanır..

Yüce oto yada muadil ithalatçı da parçası var da rektefiyeci ve ustalar tamir olur diyor da Parsan oto 10 yılı aşkındır yaptığı skoda yedek parça işinin düşmanı da mani mi oluyor??

BlueVRS
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti parsanoto » 09 May 2008, 13:02

işte ismail abi ben bunu anlatamıyorum..kısa süre binip satıcaksan al bişey demiyorum..anlattım ama anlamak istemiyor bazı arkadaşlar..acaba benmi yanlış biliyorum diye tekrar yekili servise ustabaşı ile görüştüm..dediği laf şu uydurma olarak bişiler yapılır ama bu aracın orjinalinde motor komple takılıyor,yedek parçası yok diyor..daha önce yapılan toplantılarda da bize bu durm aynen bu şekilde anlatıldı diye konuşuyor..ben bunları burda söleyince ortalık karıştı nedense..

parsanoto
CLASSIC
CLASSIC

İleti lazianke » 09 May 2008, 13:14

skodacının rektefiyeci ustayla görüşüp yazacağı cevabı merakla bekliyorum,  çünkü ben de ileride 1.2 roomster düşünen biriyim.
lazianke
AMBIENTE
AMBIENTE

İleti BlueVRS » 09 May 2008, 13:40

[quote="parsanoto"]

işte ismail abi ben bunu anlatamıyorum..kısa süre binip satıcaksan al bişey demiyorum..anlattım ama anlamak istemiyor bazı arkadaşlar..acaba benmi yanlış biliyorum diye tekrar yekili servise ustabaşı ile görüştüm..dediği laf şu uydurma olarak bişiler yapılır ama bu aracın orjinalinde motor komple takılıyor,yedek parçası yok diyor..daha önce yapılan toplantılarda da bize bu durm aynen bu şekilde anlatıldı diye konuşuyor..ben bunları burda söleyince ortalık karıştı nedense..

[/QUOTE]

Senin yazdıkların aslında tavsiye niteliğinde,dost acı söyler demiş atalarımız ama anlayana..
BlueVRS
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti skodacı » 09 May 2008, 14:11

evet...a5 şin FSI motorunun yatak grubu parçaları var mı?hayır...1.2 nin var mı hayır...bugün skoda y.servisleri FSI motor a5 lerin rektifiye işlemlerini garantili olarak yaptırmakta...dolayısıyla 1.2 nin de rektifiyelik bir durumu hal alırsa oda tabiki rektifiye görebilir...orijinal olarak fsı motordaki gibi y. servisten yatak grubu parçalarını bulamıyabilirsiniz...ama motor yenilemeciler bu parçaları rahatlıkla temin edebiliyorlar...bu konuda 1.2 sahipleri tedirgin olmasınlar...rektifiyelik bir hal için komple motorun değişecek gibi bir durumu yok...ben bugüne kadar 1.2 nin silindir kapağını sökmedim...eksantik zincirini değiştirmedim...rektifiyelik bir durumunada rastlamadım...bu durum 1.2 nin sağlam bir motora sahip olduğuna delalet eder...şayet rektifiyelik bir duruma rastlarsamda yatak grubu olsun,piston,sekman olsun...parçaları orijinal olmasada temin edebilir ve garantili bir şekildede rektifiyesini yaparım...sadece ben değil,çok usta da bunu yapar... 
skodacı
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti BlueVRS » 09 May 2008, 14:31

Sonuç itibarı ile beklenen yanıt varsayımda kaldı,Parsanoto Hakan arkadaşımız ise yetkili servis ustası ile tekrar görüştüğünü ve söylediklerini teyid ettirdiğini belirtti.

BlueVRS
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti skodacı » 09 May 2008, 15:30

[quote="98Pickup"]

Sonuç itibarı ile beklenen yanıt varsayımda kaldı,Parsanoto Hakan arkadaşımız ise yetkili servis ustası ile tekrar görüştüğünü ve söylediklerini teyid ettirdiğini belirtti.

[/QUOTE]

varsayımda kalan ne???y. servisteki arakadaşına bi sorsun bakayım,aynı konumdaki a5 fsı motora garantili bir şekilde rektifiye yaptırmıyorlarmı?cevap:yapılıyor...üstelik garantili olan araca bile...aynı konumdaki 1.2 motora yapılmasını neden varsayım sayıyorsun...
skodacı
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti BlueVRS » 09 May 2008, 17:22

Kesin olmayan birşey halen 1.2 htp motora rektefiye yapılabilecek olması,kesin olmayan birşeye yapılabilir demek varsayım değilde nedir?

Kesin olan birşey var o da şu parsanoto Hakan arkadaşın zaten belirttiği gibi yetkili servisi aramış sormuş ve rektefiye yapılmıyor komple motor değişiyor demişler,ne yapsın sayın skodacı ustam arayıp şunu mu desin servise?: ''yahu siz A5 1.6 fsi motoru tamir ediyorsunuz da neden 1.2 htp motoru etmiyorsunuz'' 

''Aynı konumdaki''derken neyi kasdediyorsun açıklarmısın 1.2 htp ile A5 fsi motor ne şekilde aynı konumda bilmediğimiz bir ortak yönleri varsa öğrenmiş olalım. 
BlueVRS
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti greenpain » 09 May 2008, 18:00

ya abilerim yapmayın daha iki gün önce rektefiye yaptırdım herşey yapılabiliyor ve motor performansı daha da arttı herşey saat gibi oldu....daha yeni aldım ama kötü benzin sonucu 47bındekı arabama rektefıye yaptırdım ve sorunsuz orjınal servıste yapıldı...
greenpain
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti BlueVRS » 09 May 2008, 18:10

[quote="greenpain"]ya abilerim yapmayın daha iki gün önce rektefiye yaptırdım herşey yapılabiliyor ve motor performansı daha da arttı herşey saat gibi oldu....daha yeni aldım ama kötü benzin sonucu 47bındekı arabama rektefıye yaptırdım ve sorunsuz orjınal servıste yapıldı...[/QUOTE]

1.2 HTP mi aracınızın motoru?
BlueVRS
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti tayel » 09 May 2008, 18:20

[quote="skodacı"]

İthamların rektifiye kısmını yarın rektifiyeci arkadaşımlada istişare ederek cevap verecem...lakin bugün FSI motorlar bile artık garantili bir şekilde rektifiye görebiliyor...kaldıki 1.2 mi göremeyecek...

Gelelim,1.2 nin eksantrik zincirine...evet eksantriği zincir türünden,kayış türünden değil...belirdiği olay yani kopma bilahare sonucu yaşanan+yaşananlar eksantriği kayış türündende olan araçlarda yaşanması muteberdir...ayrıca soruyorum kendisine bugüne kadar hangi 1.2 nin eksantrik zincirinin koptuğunu gördü...y.servislerin yedek parça bölümü bile bu parçayı sipariş üzeri getiriyorlar...stoklarında tutmuyorlar...zincirin kopma ihtimali %99 dur...zincir bollaşır...bollaşıncada değişir...bollaşma sonucu kullanımıda şakırtı türünden ses yapar...fabia(eski)1.2 bu ithamları hak etmiyor...silindir kapağının açıldıktan sonra eski formuna karışamaması ne demek?yüksek torklu oluşu motorunun hata kabul etmemesi ne demek?bu ithamlar sadece 1.2 için değil diğer tüm marka otolar içinde geçerlidir...silindir kapağı rektifiye işlemi gören her araç tabiki eski formuna ulaşamaz...bilahare hangi marka oto(yeni nesil)motorla ilgili hatayı kaldırabiliyorda,fabia 1.2 kaldıramıyor...iyi ki motor ustasıyım ve iyiki skodacıyım...
[/QUOTE]
işte olay budurClapClapClap
tayel
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti lazianke » 09 May 2008, 18:24

forumumuza hoşgeldin greenpain...
lazianke
AMBIENTE
AMBIENTE

İleti skodacı » 09 May 2008, 18:33

[quote="98Pickup"]Kesin olmayan birşey halen 1.2 htp motora rektefiye yapılabilecek olması,kesin olmayan birşeye yapılabilir demek varsayım değilde nedir?

Kesin olan birşey var o da şu parsanoto Hakan arkadaşın zaten belirttiği gibi yetkili servisi aramış sormuş ve rektefiye yapılmıyor komple motor değişiyor demişler,ne yapsın sayın skodacı ustam arayıp şunu mu desin servise?: ''yahu siz A5 1.6 fsi motoru tamir ediyorsunuz da neden 1.2 htp motoru etmiyorsunuz'' 

''Aynı konumdaki''derken neyi kasdediyorsun açıklarmısın 1.2 htp ile A5 fsi motor ne şekilde aynı konumda bilmediğimiz bir ortak yönleri varsa öğrenmiş olalım. 
[/QUOTE]

Güzel kardeşim,şayet elinde rektifiye görmesi gereken bir fabia 1.2 motoru var ise,gel garantili olarak sana rektifiyesini yaptırttayım...bu beyanım varsayım mı?oct. a5  fsı ile fabia 1.2 nin y.servislerden yatak grubu parçalarını alamazmısınız?çünkü bu parçalar silindir bloğuyla beraber...şimdi soruyorum sana piston,p.sekman,yatak grubu parçalarını değiştirip motora gereken rektifiye işlemlerinden birini veya birkaçını yaptırmak varken kalkıp silindir bloğu veya komple motor mu alalım...a5 fsı motor bir çok rektifiyeci tarafından yatak grubu parçaları(muadil)değiştirilerek garantili bir şekilde rektifiye görüyor(y. servislerdede)...1.2 nin motoruda rektifiye görecek bir hal alırsa garantili bir şekilde aynen fsı motor gibi rektifiye edilir...pistonun,p.sekmanın ve yatak grubu parçaların orijinal olmaması motorun rektifiye görememesi anlamına gelmez...bu  parçaların orijinal olması için kalkıp silindir kapağı(pistonlu) veya komple motor mu alalım?asla...
skodacı
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti BlueVRS » 09 May 2008, 19:14

İlginç açıklamalar diyorum yaa..Hasan ustam biz 1.2 HTP motordan bahsediyoruz sen hala bana A5 fsi motordan bahsediyorsun.. abi 1.2 htp motor daha evvel açtın tamir ve tecrübe ettinmi yoksa sadece iddiaya binaen mi konuşuyorsun varsa bir tecrüben saygı duyarım bana hitaben birşey yazacaksan lütfen net cevap ver A5 fsi vs örneklerle değil bana göre A5 fsi motorun tamir ediliyor oluşu hiçbir şekilde 1.2 HTP motoru bağlayıcı değil,burda bir tecrübesinden bahseden parçacı arkadaşım var birde varsayımlarla ve iddia ederek konuya yaklaşım yapan sen ve diğer forum üyesi arkadaşlar var,ayrıca bende 1.2 motor fabia yada herhangi bir araçta yok.octavia kullanıcısıyım şu an.

BlueVRS
Yeni Üye
Yeni Üye

ÖncekiSonraki

Fabia

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyenler: FaBiCooPeR141 ve 6 misafir