HTP 'nin Açılımı Nedir?

Forum kuralları
Forumlarımızda siyasi, dini yada toplumun hassasiyeti bulunan konulara değinmek yasaktır.

HTP 'nin Açılımı Nedir?

İleti BlueVRS » 09 May 2008, 19:15

Bu konuyla ilgili başka yorum da yapmayacağım..

BlueVRS
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti formenci » 09 May 2008, 19:17

bu kadar yeterlimi diyorsun
formenci
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti skodacı » 09 May 2008, 19:44

[quote="98Pickup"]İlginç açıklamalar diyorum yaa..Hasan ustam biz 1.2 HTP motordan bahsediyoruz sen hala bana A5 fsi motordan bahsediyorsun.. abi 1.2 htp motor daha evvel açtın tamir ve tecrübe ettinmi yoksa sadece iddiaya binaen mi konuşuyorsun varsa bir tecrüben saygı duyarım bana hitaben birşey yazacaksan lütfen net cevap ver A5 fsi vs örneklerle değil bana göre A5 fsi motorun tamir ediliyor oluşu hiçbir şekilde 1.2 HTP motoru bağlayıcı değil,burda bir tecrübesinden bahseden parçacı arkadaşım var birde varsayımlarla ve iddia ederek konuya yaklaşım yapan sen ve diğer forum üyesi arkadaşlar var,ayrıca bende 1.2 motor fabia yada herhangi bir araçta yok.octavia kullanıcısıyım şu an.

[/QUOTE]

bak arkadaşım,rektifiyeci arakadaşımla durumu istişare ettim...üstelik GMY ye üye rektifiyeci arkadaşım...yani skodanın garanti kapsamındaki araçlarının  rektifiye hizmetlerini sunan  çatıya bağlı bir motor yenilemecesi...bir kaç fabia 1.2 ye geçmişte rektifiye işlemi+işlemleri yapmışlar...sadece piston,sekman ve yatak grubu parçalarını orijinal tedarik edememişler...muadil olark tedarik etmişler...çünkü skoda y.parçadan(orijinal) bahsini ettiğim parçaları tedarik edemiyorsunuz...bu parçalar silindir bloğu(pistonlu)

yada komple motorun içerisinde yer aldğından ötürü...bu parçalrın orijinali için,kalkıpta 10.000 ytl verip komple motormu,silindir kapağımı alalım...asla...bunda daha anlaşılmayacak ne var doğrusu anlamış değilim...
skodacı
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti hans35 » 09 May 2008, 20:46

1.2 nin motoru 1.6 Fsi in motorunun bir silindir eksik halidir.1.2 motoru sadece Skoda  kullanılmıyor.Bu motor Seatta da kullanılıyor.Hele hele internet ortamında bu konunun açılmaması gerekiyordu.Bırakın dağınık kalsın bi toplayacak usta buluruz;lakin Parsan Otonun bu konuyu açmaması gerekiyordu.Boşver Parsan Oto sen parça istediğimizde parça gönder bizlere.150.000 km de 1.2 satan adamlar var.O yüzden çokta önemli değil.kafanıza böyle şeyler takmayın.Benim aracım bana güzel.1.2 sahibi olmamla da ilgisi yok.Ben sadece 1.2 de dikkat edilmesi gerekenleri yazıyorum.Tam sentetik yağ kullanın diyorum.Rektifiyesi mümkün olmayan bir motor olabilirmi kardeşim hele hele Türkiye de.
hans35
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti hans35 » 09 May 2008, 20:54

[quote="greenpain"]ya abilerim yapmayın daha iki gün önce rektefiye yaptırdım herşey yapılabiliyor ve motor performansı daha da arttı herşey saat gibi oldu....daha yeni aldım ama kötü benzin sonucu 47bındekı arabama rektefıye yaptırdım ve sorunsuz orjınal servıste yapıldı...[/QUOTE]
Arkadaşım
1 Aracınız 1.2 HTP miydi?
2 Kötü yakıttan dolayı nasıl rektifiye ihtiyacı oldu?
3 Rektifiye de ne parçalar kullanıldı?
4 Rektifiyenin maliyeti size ne oldu?
hans35
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti derude » 09 May 2008, 20:55

[quote="hans35"]........Hele hele internet ortamında bu konunun açılmaması gerekiyordu.Bırakın dağınık kalsın bi toplayacak usta buluruz;lakin Parsan Otonun bu konuyu açmaması gerekiyordu.....[/QUOTE]

Abi neden dağınık kalması gerekiyor?

Hele hele internet ortamında neden açılmaması gerekiyor?

Bilmemiz gereken birşey mi var, yada gizli kalması gereken birşey mi var?

Varsa gerekçesi nedir?

derude
CLASSIC
CLASSIC

İleti irfant » 09 May 2008, 20:58

HTP aracımı ilk çıktığı modelde almıştım (2004 model). O yıldan beri rektifiye olamaması gibi hiçbir yazı karşıma çıkmadı Alman, Briskoda ya da Çek forumlarında...

200 bin km gören HTP'ler var. Bakalım ne çıkacak sonunda...
irfant
Yeni Üye
Yeni Üye

Nereden: İstanbul (And.)
Arabanız: Fabia 1.2 TSI DSG 2011

İleti hans35 » 09 May 2008, 22:26

[quote="irfant"]HTP aracımı ilk çıktığı modelde almıştım (2004 model). O yıldan beri rektifiye olamaması gibi hiçbir yazı karşıma çıkmadı Alman, Briskoda ya da Çek forumlarında...

200 bin km gören HTP'ler var. Bakalım ne çıkacak sonunda...
[/QUOTE]
İşte bu İrfan Hocam teşekkür ederiz.Parsan Oto arkadaşımız tamam anlatmaya çalışmış ama 200.000 km az değil sonuçta.Tamam belki haklılık payı olabilir ama bir sürü 1.2 kullanıcısı arkadaş var.Onlar ister istemez acaba demek zorunda kalabilir.Bu sebeble konuyu açma demiştim bende.Ondan bundan duyma şeylerle değil gözünüzle gördüğünüz bir olaydan bahsetmek bence daha iyi.1.2 burada kötülenmiş oluyor ve arkadaşlarımızın kafası karışıyor.Böyle bir şey olsa sizce VW bu motoru Fabia ya koydu diyelim yaklaşık olarak 60-70 kg daha ağır olan Romi ye bir daha ne koysun.Onun için gönül rahatlığıyla binmek gerekiyor.Yalnız Yağ ve bakımını tam yaptırmak gerekiyor.İrfan Hoca ya ve Skodacı ya yorumları için teşekkürler.
hans35
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti skodacı » 09 May 2008, 22:43

değerli arkadaşlar,beni çoğunuz az-çok tanırsınız...bilgim dahilinde hepinizi dahili bilgimle bilgilendirmeye çalışıyorum,uzun zamandır...fabia 1.2 hakkında söylenen asılsız iddaalar beni bugün son derece rahatsız etti...belki bu iddaalarda bulunan kişide art niyet yok...ki olmadığına can-ı gönülden inanıyorum...lakin istişare etmeden direkt olarak bu foruma konulan yorumlar ister istemez teknik bilgisi olmayan veya yetersiz olan kişileri bahsini olumsuz bir şekilde lanse ettiğimiz araçdan(ki aslında olumsuz herhangibir durumu yok) uzaklaştırıyor...benim rahatsız olduğum nokta işte bu...
skodacı
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti sainz » 10 May 2008, 12:50

[quote="hans35"]1.2 nin motoru 1.6 Fsi in motorunun bir silindir eksik halidir...[/QUOTE]

Evet bu doğru. Şayet 1.6 FSI motorlara motor yenileme işlemi yapılıyorsa, piston, sekman, gömlek gibi şeylerde sıkıntı olmaz diye düşünüyorum. Acaba başka bir nedeni daha mı vardır ki rektifiye olmaz diyorlar?
İYİ şoför, herhangi bir durumda, iki şoförden birinin durması, ya da yavaşlaması gerekiyorsa, 'Hak, kural' falan demeden, ilk davranan, arabasının kaderini başkasına bırakmayandır.
Kullanıcı avatarı
sainz
ELEGANCE
ELEGANCE

Ad Soyad: Uğur AKAR
Nereden: İstanbul (Avr.)
Arabanız: SEAT Ibiza 1.2TSI DSG N

İleti BlueVRS » 10 May 2008, 13:14

[quote="sainz"][quote="hans35"]1.2 nin motoru 1.6 Fsi in motorunun bir silindir eksik halidir...[/QUOTE]

Evet bu doğru. Şayet 1.6 FSI motorlara motor yenileme işlemi yapılıyorsa, piston, sekman, gömlek gibi şeylerde sıkıntı olmaz diye düşünüyorum. Acaba başka bir nedeni daha mı vardır ki rektifiye olmaz diyorlar?
[/QUOTE]

Uğur abi parsanoto ümraniye de skoda parçacısı arkadaşımız,rektefiye olmaz demesinin sebebi de yüce oto yada herhangi bir kaynaktan bu motorun rektefiye parçalarını tedarik edememiş olması ve yetkili servis ustalarının rektefiye edilmiyor komple ya da yarım motor şeklinde değişiyor şeklinde bilgi vermesinden kaynaklanıyor.
BlueVRS
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti greenpain » 10 May 2008, 13:34

öncelikle hoşbulduk...ewet aracım 1.2htp ben ıkı ay önce fabia almaya karar verdim aldımda ama sanırım eski sahibinin sürekli motoru hırpalamıs olması ve kötü benzin yani(solvent)denilen maddenin benzine bol miktarda karıştırması subaplara zarar verdi ve bunu arıza lambası yandı ve ustalara sordugumda bısey olmaz o eksozla ılgılı yanar soner dedıler bende içime pek sınmesede devam ettım yola ama bı gun araba tıtremeye ve 2bın devırı gecmemeye basladı ve sonucu motorumda anlayamadıgım bi cok sorun meydana cıkmıs ve aracımı servıse bıraktım motor bastan asağı rektefıyeye gırırcek dedıler ve gayet güzel yaptılar...yani açıkcası içiniz rahat olsun burası TÜRKİYE burada gerçek ustaların yapamayacağı hiç birsey yok:D:D:D
greenpain
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti greenpain » 10 May 2008, 13:35

üst üste yazmak istemezdim kususruma bakmayın yüce oto hertürlü  parçayı temin edebiliyor bizzaat ben konustum hiç bir seyin sorun olmayacagını soledıler
greenpain
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti BlueVRS » 10 May 2008, 13:49

[quote="greenpain"]öncelikle hoşbulduk...ewet aracım 1.2htp ben ıkı ay önce fabia almaya karar verdim aldımda ama sanırım eski sahibinin sürekli motoru hırpalamıs olması ve kötü benzin yani(solvent)denilen maddenin benzine bol miktarda karıştırması subaplara zarar verdi ve bunu arıza lambası yandı ve ustalara sordugumda bısey olmaz o eksozla ılgılı yanar soner dedıler bende içime pek sınmesede devam ettım yola ama bı gun araba tıtremeye ve 2bın devırı gecmemeye basladı ve sonucu motorumda anlayamadıgım bi cok sorun meydana cıkmıs ve aracımı servıse bıraktım motor bastan asağı rektefıyeye gırırcek dedıler ve gayet güzel yaptılar...yani açıkcası içiniz rahat olsun burası TÜRKİYE burada gerçek ustaların yapamayacağı hiç birsey yok:D:D:D [/QUOTE]

Geçmiş olsun..Masrafı ne kadar tuttu acaba birde hangi serviste yaptırdınız?
BlueVRS
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti greenpain » 10 May 2008, 13:55

MERSİNDE YAPTIRDIM BEN KIBRISTA ÖĞRENCİYİM ANKARADA YAŞIYORUM VE BURDAN ANKARAYA GÖTÜREMEDİM O YÜZDEN MERSİNDE 4K OTOMOTİVDE YAPTIRDIM VE Bİ ÜCRET ÖDEMEDİM SEVDİĞİM Bİ ABİM SAYESİNDE AMA BANA DIŞARDAN USTALARIN SÖLEDİKLERİ EN AŞAĞI 2 MİLYARI AŞACAĞIYDI...
greenpain
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti BlueVRS » 10 May 2008, 14:01

[quote="greenpain"]MERSİNDE YAPTIRDIM BEN KIBRISTA ÖĞRENCİYİM ANKARADA YAŞIYORUM VE BURDAN ANKARAYA GÖTÜREMEDİM O YÜZDEN MERSİNDE 4K OTOMOTİVDE YAPTIRDIM VE Bİ ÜCRET ÖDEMEDİM SEVDİĞİM Bİ ABİM SAYESİNDE AMA BANA DIŞARDAN USTALARIN SÖLEDİKLERİ EN AŞAĞI 2 MİLYARI AŞACAĞIYDI... [/QUOTE]

O sevdiğin abin kimse ısrarla sevmeye devam et..LOLLOLWink Bizde tanışsak kendisi ile bizim de abimiz olurmu acaba?
BlueVRS
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti greenpain » 10 May 2008, 14:05

Smile haklısınClapolur neden olmasın çok iyi bi insan herkese yardım etmeye çalışır
greenpain
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti sainz » 10 May 2008, 14:12

[quote="98Pickup"]...Uğur abi parsanoto ümraniye de skoda parçacısı arkadaşımız,rektefiye olmaz demesinin sebebi de yüce oto yada herhangi bir kaynaktan bu motorun rektefiye parçalarını tedarik edememiş olması ve yetkili servis ustalarının rektefiye edilmiyor komple ya da yarım motor şeklinde değişiyor şeklinde bilgi vermesinden kaynaklanıyor.[/QUOTE]

Tamam orasını  anladım.

Niye öyle demişler acaba?

Bir de "motor açıldığı zaman bir daha ayar tutmuyor" demişler. Neden bir daha ayar tutmasın ki? Eğer öyleyse, 1.2' lerin silindir kapak contası yandığında komple motor mu almak gerekiyormuş acaba?

1.2HTP' lere rektifiye yapılamıyor diye bir yerden daha duymuştum ama oradan da tatmin edici bir cevap alamamıştım.

Mesela kuru gömlek olarak tabir edilen Anadol otomobillerin motorlarına da iki sefer rektifiye yapılabiliyor. Sonrasında bloğu da değiştirmek gerekiyor diye bilirim. Bunu kulaktan dolma olarak duydum aslını astrını bilmiyorum, araştırmadım da ama en azından "şundan dolayı" diye bir ifade var.

Ustalar (!) "bu modeller böyledir" deyip savuşturuyorlar meseleyi. greenpain arkadaşın başına gelene bak mesela. Arıza lambası yanıyor ve sanki süs diye yanıyor ve "bir şey olmaz devam et" deniyor. Bir şey olamyacaksa ne demeye yanıyor o cihaz o zaman.

Bunları sormamın nedeni, neden yapılamaz sorusuna cevap bulabilmek.

Gene çenem düştü.Big%20smile
İYİ şoför, herhangi bir durumda, iki şoförden birinin durması, ya da yavaşlaması gerekiyorsa, 'Hak, kural' falan demeden, ilk davranan, arabasının kaderini başkasına bırakmayandır.
Kullanıcı avatarı
sainz
ELEGANCE
ELEGANCE

Ad Soyad: Uğur AKAR
Nereden: İstanbul (Avr.)
Arabanız: SEAT Ibiza 1.2TSI DSG N

ÖncekiSonraki

Fabia

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyenler: Kayıtlı kullanıcı yok ve 9 misafir