Klimaya gaz ilavesi yaptırdım pişman oldum

Forum kuralları
Forumlarımızda siyasi, dini yada toplumun hassasiyeti bulunan konulara değinmek yasaktır.

Klimaya gaz ilavesi yaptırdım pişman oldum

İleti BaTeRRiiSStt » 16 May 2008, 22:06

Yetkili servise gittim yağ ve yağ filtresi değişimi için.Klima zaman zaman soğuk üflüyor zaman zaman sıcak üflüyordu. gaz ilavesi yaptırdım yaptırmaz olaydım klimayı acınca abuk subuk sesler çınlamalar gelıyor klımadan... gaza bastıgımda motor daha çok bagırmaya basladı. Usta gazı fazla geldi dedi bir miktar boşalttı kullandıkca duzelır dedi. ama ben 35km yaptım ve o ses hala var bılhassa gaza basınca.. klımayı kapatınca ses kayboluyor.bu arada soğutması daha kotu oldu :( gaz ılavesıyle neden boyle bırsey olur bılgısı olan varmı acaba?

BaTeRRiiSStt
AMBIENTE
AMBIENTE

Nereden: Bursa

İleti PİCK-UP » 16 May 2008, 22:18

onun için sen sen olacaan yetkili serviste olsa araba bozulmadıkça arıza vermedikçe servise elletmiecen arabanı orjinalligi bir kere bozuldumu toparlayamassın bir daha (km bakımları hariç)
Kullanıcı avatarı
PİCK-UP
AMBIENTE
AMBIENTE

Ad Soyad: Semih KÖYMEN
Nereden: Adana
Arabanız: Felicia Pickup 1.3 LX- VW T5 - CTR. Nemo C.P

İleti AhmetH » 16 May 2008, 22:21

gazla beraber  kompresörün yağlanması  için  yağda  koyarlar   ona..

eğer   bozulduysa  sakın adamın  peşini  bırakmayın   1500 ytl  lik  parça  o
Kullanıcı avatarı
AhmetH
SCOUT
SCOUT

Nereden: İstanbul (Avr.)
Arabanız: '16 Golf 7 1.2tsi dsg allstar

İleti BaTeRRiiSStt » 16 May 2008, 22:21

ya yetkili servis dedik işte kötümü ettık alt tarafı gaz bastı offf be :((( neden boyle bırsey oldu sadece gaz basmakla? nasıl duzelır??
BaTeRRiiSStt
AMBIENTE
AMBIENTE

İleti BaTeRRiiSStt » 16 May 2008, 22:22

[quote="AhmetH"] gazla beraber  kompresörün yağlanması  için  yağda  koyarlar   ona..

[/QUOTE]
eyvahh yağ falan koymadı valla :(( bılgısayara soktuk herhangı bır arıza vermedı su an ıcın yapmam gereken nedır?
BaTeRRiiSStt
AMBIENTE
AMBIENTE

İleti AhmetH » 16 May 2008, 22:27

madem yetkili servis    ısrarla  ses  neden  geliyor  diyerek   zorlayın.

yağ olayını  sorun.

onun  resmen  manometreli   basınç saatli  aleti var..   göz  göre göre  nasıl  fazla  koyabiliyor  bir   yetkili  servis  hayrey  vallaha..Confused

Kullanıcı avatarı
AhmetH
SCOUT
SCOUT

İleti BaTeRRiiSStt » 16 May 2008, 22:28

su an fazla gaz varsa cunku kafasına gore bastı. ben klımayı kullanmadıkca zararı olurmu ? olmazsa kullanmam şu an.
BaTeRRiiSStt
AMBIENTE
AMBIENTE

İleti ufuk » 16 May 2008, 22:41

bencede peşini bırakmayın bende doldurrtumdu çok iyi oldu klima...sizde niye böle bir sorun olsun....
ufuk
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti mygokhan » 16 May 2008, 22:46

[quote="AhmetH"]gazla beraber  kompresörün yağlanması  için  yağda  koyarlar   ona..

[/QUOTE]

Ahmet yağa gerek yok yaa zaten gaz da yağlama özelliği var..Likit yollarlar arada sisteme..Zaten mevcut yağada bişey olmaz...Veya bilmediğim başka bişey mi var?
Skoda Fabia 2011 1.2 70 HP
mygokhan
AMBIENTE
AMBIENTE

Ad Soyad: Gökhan
Arabanız: Skoda Fabia II FL 1.2

İleti mygokhan » 16 May 2008, 22:47

[quote="AhmetH"]

madem yetkili servis    ısrarla  ses  neden  geliyor  diyerek   zorlayın.

yağ olayını  sorun.

onun  resmen  manometreli   basınç saatli  aleti var..   göz  göre göre  nasıl  fazla  koyabiliyor  bir   yetkili  servis  hayrey  vallaha..Confused

[/QUOTE]

aynen katılıyorum..Manometre denen bişey icat edilmemişmi burda LOL
mygokhan
AMBIENTE
AMBIENTE

İleti BaTeRRiiSStt » 16 May 2008, 22:48

pekı sıze sadece gaz ılavesımı yaptılar yağ ılavesıde yaptılarmı?
BaTeRRiiSStt
AMBIENTE
AMBIENTE

İleti AhmetH » 16 May 2008, 22:51

Gökhan abi   azda  olsa özel bir  yağ gönderiliyor sisteme ben  öyle  öğrendim   hatta  bunuda  öyle gördüm sanayide.

yeni bir teknoloji  varsa  bilemem..  ama   yoktur
Kullanıcı avatarı
AhmetH
SCOUT
SCOUT

İleti ufuk » 16 May 2008, 22:51

bi alete bağladılar gaz eksik dediler yağ falan basmadılar....irsaliyede bassalardı parasını alırdı bu yetkili servisler...
ufuk
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti fabialife » 16 May 2008, 23:00

ister araç ister ev kullanımı için olsun hiçbir klimaya gaz ilavesi yapılmaz. içerisindeki gaz tamamen boşaltılır, nemi alınır, drayer varsa değiştirilir ve orjinal gramajı kadar aynı cinsten gaz basılır. araç klimalarında klima kompresörünün çalışması için yağ ilavesi gerekiyorsa eski yağ boşaltılıp aynı özellikteki yağdan yine gramajı kadar yağ ilave edilir. aslında olması gereken budur, ama ister yetkili ister yetkisiz servisler olsun; ama bilinçsizlikten, ama az masraf gitsin diye veya fazla uğraşmamak için gaz ilavesi yapıyor. klima gaz kaçırmışsa hava almış demektir ve klimadaki  gaz hem eksilmiştir hemde nemlenmiştir. siz servisten gazın tamamen boşaltılıp nemi almndıktan sonra yeniden orjinal granı kadar gaz basmalarını isteyin.
fabialife
CLASSIC
CLASSIC

İleti ufuk » 16 May 2008, 23:06

tamam irsaleyde vardı gaz boşaltımı diye ayrıca görünüyordu. para aldılar bunun içinde ama boşalttılar mı bilmiyorum...o kadarını anlamam....Ama klima güzel oldu...
ufuk
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti mygokhan » 17 May 2008, 00:55

[quote="fabialife"]ister araç ister e
v kullanımı için olsun hiçbir klimaya gaz ilavesi yapılmaz. içerisindeki gaz tamamen boşaltılır, nemi alınır, drayer varsa değiştirilir ve orjinal gramajı kadar aynı cinsten gaz basılır. araç klimalarında klima kompresörünün çalışması için yağ ilavesi gerekiyorsa eski yağ boşaltılıp aynı özellikteki yağdan yine gramajı kadar yağ ilave edilir. aslında olması gereken budur, ama ister yetkili ister yetkisiz servisler olsun; ama bilinçsizlikten, ama az masraf gitsin diye veya fazla uğraşmamak için gaz ilavesi yapıyor. klima gaz kaçırmışsa hava almış demektir ve klimadaki  gaz hem eksilmiştir hemde nemlenmiştir. siz servisten gazın tamamen boşaltılıp nemi almndıktan sonra yeniden orjinal granı kadar gaz basmalarını isteyin.[/QUOTE]

sadece yeni nesil gazlarda bu uygulama yapılır...Eski tip gazlarda ve otomobil klima gazlarında sistemi boşaltmaya gerek yoktur..

Tabi söyledikleriniz doğru..Olması gerekende o aslında..Ama 10 senedir bu işi böyle bilirim sadece R407 gazında bu durum söz konusu..Zira iki ayrı tip gazın bileşiminde oluştuğu için sisteme sıfırdan gaz basılıyor..
Eğer cihazda veya sistemde çok az gaz kaçağı varsa kaçağı bulup gaz ilave yapılmasında bir sakınca yoktur...

Selam ile.....
mygokhan
AMBIENTE
AMBIENTE

İleti bybirim42 » 18 May 2008, 13:07

yetkili servis ne kadara yaptı bu işi ?
bybirim42
CLASSIC
CLASSIC

İleti yexplorer » 18 May 2008, 13:19

ben bosch beyaz eşye yetkili servine yaptırmıştım. adam bi terazi ile geldi gaz haznesini ölçtü ve gazı bastı. tekrar ölçtü. hocam 20.000 tl yeter dedi. klimayı açınca elimi uzun süre tutamıyordum çok sağutuyordu. ama hiç bir problem olmadı.
yexplorer
CLASSIC
CLASSIC

Nereden: Balıkesir
Arabanız: 2003 Business

Fabia

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyenler: Kayıtlı kullanıcı yok ve 5 misafir