Boya Koruması Yaptırmanın Faydası...

Forum kuralları
Forumlarımızda siyasi, dini yada toplumun hassasiyeti bulunan konulara değinmek yasaktır.

Boya Koruması Yaptırmanın Faydası...

İleti Öner » 26 Haz 2008, 02:09

Arkadaşlar bugün arabayı yıkattım ve o kadar çok moralim bozuldu ki. Arabayı bir iki defa benzinliklerde bulunan yıkama makinalarına sokmuştum ve her tarafını zımpara gibi çizmiş o makina. Pasta cila yaptırayım dedim ama o da boyayı inceltiyor dediler. Bu ufak çizikler için ve bu tür ufak çiziklerin daha da zor oluşması için boya koruma falan diyorlar aramızda yaptıran var mı acaba? Malum bir sürü marka var hangisini önerirsiniz?
Bir de benim fabiş metalik gri 2004 model. Bundan önceki de siena idi 99 model. Siena'da metalik griydi be  güneş yanığı oluşmuştu ve bana fiatın bütün arabaları böyle demişlerdi. Bizim skoda ya da fabişlerde de böyle bir sorunu olan var mı acaba ya da bilgisi. Şimdiden tüm arkdaşlara teşekkür ederim.

Öner
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti loveskoda » 26 Haz 2008, 02:20

Önce pasta cila yaptırın, ardından Ziebart DiamondGloss uygulatın... Biraz tuzlu olur ama süper olur...

loveskoda
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti melodizm » 26 Haz 2008, 11:29

tuzlu derken ne kadara mesela tahminen.. bakarsın uyarsa bende yaptırırım...
melodizm
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti BlueVRS » 26 Haz 2008, 11:37

Ziebart'tan en son ben iç detaylı temizlik ve koltuk koruma+dış temizlik ve boya koruma toplam 350 ytl.fiyat almıştım sadece dış 200 ytl olması lazım.
BlueVRS
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti elegance » 26 Haz 2008, 13:59

ya arkadasım boya koruma dedikleri ne arabaya pastayı cekiyolar 2 kere cila cekiyolar adı boya koruma sen sanayide pasta cila yaptır bosver o kdar para vermene gerek yok
elegance
CLASSIC
CLASSIC

Ad Soyad: uğur
Nereden: Kırşehir
Arabanız: Octavia TDI

İleti farukege » 26 Haz 2008, 15:22

elegance arkadaşım ben arabamı dün  16 km de teslim aldım şimdi 0 arabayı boya koruma diye neden pasta attırayım yanlış bilgilendirmeyelim arkadaşları  gerçekten bu işi yaptırmış olanlar dan alalım bilgileri lütfen

Kullanıcı avatarı
farukege
Yeni Üye
Yeni Üye

Nereden: İstanbul (And.)
Arabanız: FABİA 2008 1.6 OTM

İleti elegance » 26 Haz 2008, 15:43

ama arkadasımızın arabası sıfır degil ve ustaya sordum bu boya koruma ne diye ince yüzeysel bi pasta gecerler sonrada 2 katcila atarlar dedi
elegance
CLASSIC
CLASSIC

Ad Soyad: uğur
Nereden: Kırşehir
Arabanız: Octavia TDI

İleti farukege » 26 Haz 2008, 15:45

o zamn ona pasta cila atma denir boya koruma farklı bir olay
Kullanıcı avatarı
farukege
Yeni Üye
Yeni Üye

Nereden: İstanbul (And.)
Arabanız: FABİA 2008 1.6 OTM

İleti fabialife » 26 Haz 2008, 16:55

boya korumada araç sıfır ise yıkanıp temizlenip iyice kurutulduktan sonra özel boya koruma malzemeleri ile 1 yada 2 kat uygulanır ve boyanın üzerinde mikron kalınlığında tabiat şartlarına dayanıklı film tabakası oluşur. üzerinde su, toz tutmaz. bu bakımın 6 ayda veya 1 yılda tekrarlanması gerekir. yani bu koruma, şartlara göre aracı 6 ayla 1 yıl arasında korur.

araç eski ise duruma göre pasta cila, sadece cila, renkli cila , rutuş vs. uygulandıktan sonra yukarıda bahsedilen boya koruma yapılır. bunların maliyeti markalı ciddi iş yapan firmalarda 200-500 ytl arasında değişebilir.

ayrıca bunu yaptırmaktansa kendinizin uygulayabileceği pratik ve ekonomik çözümler arıyorsanız ve aracınızın boyası iyi ise ,sadece aracınızı yıkarken kaliteli, cilalı şampuanlar kullanmanız yeterli olacaktır. boyanın üzerinde derin olmayan kılcal çizikler var ise araca cila yaptıktan yada yaptırdıktan sonra yine aynı şampuanla yıkamaya devam edin.

boyada matlıklar, biraz derin çizikler vs. var ise önce ince pasta ile ve mutlaka elle (kesinlikle makina ile pasta yaptırmayın çünkü aracın köşe ve setlerindeki boyaları fazla alacağı için büyük bir ihtimalle kısa sürede boyanın altındaki astar ortaya çıkar.) pasta yapıldıktan sonra cila yapılması gerekir.
fabialife
CLASSIC
CLASSIC

İleti fmaka » 26 Haz 2008, 17:13

[quote="fabialife"]

boya korumada araç sıfır ise yıkanıp temizlenip iyice kurutulduktan sonra özel boya koruma malzemeleri ile 1 yada 2 kat uygulanır ve boyanın üzerinde mikron kalınlığında tabiat şartlarına dayanıklı film tabakası oluşur. üzerinde su, toz tutmaz. bu bakımın 6 ayda veya 1 yılda tekrarlanması gerekir. yani bu koruma, şartlara göre aracı 6 ayla 1 yıl arasında korur.

araç eski ise duruma göre pasta cila, sadece cila, renkli cila , rutuş vs. uygulandıktan sonra yukarıda bahsedilen boya koruma yapılır. bunların maliyeti markalı ciddi iş yapan firmalarda 200-500 ytl arasında değişebilir.

ayrıca bunu yaptırmaktansa kendinizin uygulayabileceği pratik ve ekonomik çözümler arıyorsanız ve aracınızın boyası iyi ise ,sadece aracınızı yıkarken kaliteli, cilalı şampuanlar kullanmanız yeterli olacaktır. boyanın üzerinde derin olmayan kılcal çizikler var ise araca cila yaptıktan yada yaptırdıktan sonra yine aynı şampuanla yıkamaya devam edin.

boyada matlıklar, biraz derin çizikler vs. var ise önce ince pasta ile ve mutlaka elle (kesinlikle makina ile pasta yaptırmayın çünkü aracın köşe ve setlerindeki boyaları fazla alacağı için büyük bir ihtimalle kısa sürede boyanın altındaki astar ortaya çıkar.) pasta yapıldıktan sonra cila yapılması gerekir.
[/QUOTE]

bilgi için teşekkrler
fmaka
CLASSIC
CLASSIC

Nereden: Konya
Arabanız: a5 octavia elegance mpı/lpg

İleti Öner » 26 Haz 2008, 21:16

fabialife arkadaşım çok teşekkür ederim. sanırım sonax'ta yaptıracağım boya korumayı.
Öner
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti loveskoda » 26 Haz 2008, 21:17

Sonax ta çok iyidir...
loveskoda
Yeni Üye
Yeni Üye

Fabia

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyenler: Kayıtlı kullanıcı yok ve 12 misafir