Fabia direksiyon arızası

Forum kuralları
Forumlarımızda siyasi, dini yada toplumun hassasiyeti bulunan konulara değinmek yasaktır.

Fabia direksiyon arızası

İleti cembeydag » 11 Tem 2008, 01:48

selamlar...

forumdaki önceki yazılanları okuddum ama tam olarak benim yaşadığım problemleri yaşayana rastlayamadım...

malum arıza 2004 model fabia 1.4 tdi bendede başladı...seyir esnasıda bazen 3-5 dakikada bazende 1 saat çalıştıktan sonra yapıyor...bazen de saatlerce kullanıyorum yapmıyor...sürekli direksiyon ışığı yanıyor direksiyon sertleşiyor fakat bende abs el freni emniyet kemeri ışıkları da kafasına göre yanıp sönüyor..arada arabayı kapatıp tekrar çalıştırdığımda geçici olarak düzelme oluyor...en son bakıma götürdüğümde ufak bir kağıtta rapor verdiler. akü seviyesi düşük değiştirin yazıyordu...bugün bir arada motor elektrik lambası yandı...

tabi yetkili servisler hiç bakmadan direksiyon pompasından dediler...oda işçilik dahil 1200-1300 lira yapıyor.

1.bu arızalar aküden kaynaklanabilir mi?

2. yetkili serviste bilgisayara bağladıklarında birsürü iletişim arızası yazıyordu..bunun sebebi nedendir?

acil yardımlarınızı bekliyorum ...

cembeydag
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti BlueVRS » 11 Tem 2008, 11:51

Genellikle direksiyon açı sensöründen kaynaklanıyor bu kronik direksiyon arızası,servise sorarsan arıza veren 5 parçayı da değiştirir,örneğin,bizim k.perderin benzinli fabia'sı için hem oksijen hem devir sensörü değişecek dedi servis,usta arkadaşa gittik abi devir sensörü arızalanıyor düzensiz çalışma yakıtı iyi yakamıyor araç ve oksijen sensörüne arıza sinayli verdirtiyor,sen devir sensörü getir değiştirelim iki arıza uyarısı da bitecek dedi ve dediği gibi oldu,bir arıza elektronik devrede başka arızalar da varmış gibi gösterebiliyor,işten anlayan bir usta kolayca çözer sıkıntıyı..

Mesela benim direksiyonum sertleşse ilk bakacağım şey direksiyon hidrolik yağı seviyesi olurdu..
BlueVRS
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti 9336 » 11 Tem 2008, 12:38

Kolay kolay eksilme olmaz ama 98Pickup arkadaşın dediği gibi direksiyon hidrolik yağı seviyesine bir bakın.  Ayrıca forumumuza hoş geldiniz.
Kullanıcı avatarı
9336
Yeni Üye
Yeni Üye

Ad Soyad: Halil KANDEMİR
Nereden: İstanbul (Avr.)
Arabanız: OCTAVIA A4 (2005)

İleti ünsal » 12 Tem 2008, 00:02

ben bu yüzden güzelim arabamı sattım şimdi feliciaya biniyorum sensör dediler değiştirdim,akü dediler değiştirdim,hidrolik yağından dediler değiştirdim biraz yumuşadı bilgisayardan direksiyon ayarını en hassa getirdiler o kadar anlaşılmıyordu ama benim içimi yiyordu kompşe sistem değişmesi gerekiyor 1000-2000 ytl arası bende arabayı sattım Confused

fabialarda kronikmiş...

AUDİ A3 1.6
Kullanıcı avatarı
ünsal
CLASSIC
CLASSIC

Ad Soyad: ünsal gündogdu
Arabanız: Audi A3

İleti cembeydag » 12 Tem 2008, 00:27

yağ yenilenmişti zaten.... bugün geçici bi yerden akü buldum...değiştirdim...yaklaşık 1 saat kullandım biraz önce eve geldim ....şimdilik yapmadı...umarımda yapmaz...gelişmelerden haberdar edeceğim...

yardımlarınız için teşekkürler
cembeydag
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti ünsal » 12 Tem 2008, 00:37

inşallah yapmaz düzelir...
AUDİ A3 1.6
Kullanıcı avatarı
ünsal
CLASSIC
CLASSIC

İleti ilk aşk » 12 Tem 2008, 01:36

işin zor kardeşim ALLAH KOLAYLIK VERSİN BOL ŞANSLAR
ilk aşk
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti cembeydag » 16 Tem 2008, 00:48

selamlar ,

ne yazıkki akü işe yaramadı..  :( problem devam ediyor..Bir ustanın tavsiyesi ile bu konuda uzman bir usta buldum...yarın oraya götüreceğim...pompanın elektronik aksamını tamir ettiğini söylediler...denemekte fayda olduğunu düşünüyorum..
cembeydag
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti kaya » 17 Tem 2008, 00:34

Arkadaşlar foruma bugün üye oldum. Benim 2001 1.4 mpi 68hp'de de benzer bir sorun var gibi. Direksiyon çok olmasa da biraz sert ve hem kontak anahtarını çevirip aracı çalıştırınca hem de bazen araç hareket halindeyken EPC diye bir uyarı beliriyor devir saatinin ortasında. Nedir bu bilen var mı? Eğer dieksiyon pompasından kaynaklanma durumu varsa iş kötü çünkü 1,5 milyar civarında masrafı olurmuş pompa değiştirmenin.
İkinci bir konu olarak, araçta Landi Renzo sıralı sistem LPG var...14.500 ytl veriyorlar, ne dersiniz satıyım mı, iyi mi bu para? 2001 1,4 mpi 68hp...Yorumlarınız için teşekkürler...
kaya
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti 9336 » 17 Tem 2008, 14:30

[quote="kaya"]Arkadaşlar foruma bugün üye oldum. Benim 2001 1.4 mpi 68hp'de de benzer bir sorun var gibi. Direksiyon çok olmasa da biraz sert ve hem kontak anahtarını çevirip aracı çalıştırınca hem de bazen araç hareket halindeyken EPC diye bir uyarı beliriyor devir saatinin ortasında. Nedir bu bilen var mı? Eğer dieksiyon pompasından kaynaklanma durumu varsa iş kötü çünkü 1,5 milyar civarında masrafı olurmuş pompa değiştirmenin.
İkinci bir konu olarak, araçta Landi Renzo sıralı sistem LPG var...14.500 ytl veriyorlar, ne dersiniz satıyım mı, iyi mi bu para? 2001 1,4 mpi 68hp...Yorumlarınız için teşekkürler...
[/QUOTE]
Öncelikle hoşgeldiniz. EPC(Elektronic Power Control) ikazı genellikle yakıt sorunlarından kaynaklanan durumlarda yanar. Sizin araç ta Lpg'liymiş , muhtemelen Lpg sisteminden kaynaklanan bir sorundur. Forumumuzdaki LPG (Tavsiyeler, Sorunlar, Çözümler)kısmını incelemenizi tavsiye ederim. İyi günler.
Kullanıcı avatarı
9336
Yeni Üye
Yeni Üye

Ad Soyad: Halil KANDEMİR
Arabanız: OCTAVIA A4 (2005)

İleti ibogym » 17 Tem 2008, 17:17

bu sorun herkeste var heralde bende de aynı sorun var pompanın elekronik aksamını tamir eden birini bulursanız forumada yazarmısınınız. bende sırf bu sorundan dolayı arabayı satmayı bile düşünüyorummmm..... saygılarrr
ibogym
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti cembeydag » 18 Tem 2008, 01:10

arkadaşlar pomponın elektronik aksamını tamir ettirdim...bugün 100 km üzerinde yaptım...şimdilik bişey yok...hafta sonuda yoğun bir şekilde test edeceğim...eğer bir problem çıkmazsa yaptırdığım yeri yazacağım
cembeydag
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti ünsal » 18 Tem 2008, 01:19

bu sistemin çözümü geçici oluyor genelde yine aynı arızayı yapıyor ama inşallah yapmaz benim gibi arabanızı satmak zorunda kalmazsınız ...
AUDİ A3 1.6
Kullanıcı avatarı
ünsal
CLASSIC
CLASSIC

İleti kaya » 18 Tem 2008, 01:45

Ünsal,
Benim arabaya (sıralı sistem var) 14.500 veriyorlar , sorun falan çıkmadan satsam mı şimdiden ne dersin? Tecrübelisin sanırım bu konuda..
kaya
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti burutekin » 18 Tem 2008, 20:54

pompanın elektronik aksamı nedir ?Ne kadar masrafınız oldu ve sorunun çözümü derken yukarıda bahsettiğiniz birden fazla sorundan hangisi haloldu?
burutekin
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti fabiasm » 18 Tem 2008, 22:42

evet pompa değişince sorun düzeliyormuymuş? bir de ne kadara maloluyormuş?

arabasına 14500 verilen arkadaşa da tavsiyem hemen sat Big%20smile

fabiasm
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti ünsal » 19 Tem 2008, 01:25

[quote="kaya"]Ünsal,
Benim arabaya (sıralı sistem var) 14.500 veriyorlar , sorun falan çıkmadan satsam mı şimdiden ne dersin? Tecrübelisin sanırım bu konuda..
[/QUOTE]

çok büyük heveslerle aldım aracı ama direksiyon arızasından sonra farlar göz kırpmaya ve bazen kendi kendine aşağı yukarı inip çıkıyordu,tavan lambası bazen yanıyor,kapılar kilitlenmemeye başladı kafasına göre takılmaya aküden başladık şarj dinomosu beyin,pompa,açı sensörü,kapı siwiçleri,ama nafile yine yaptı bende sattım ...  eğer imkanın varsa yaptır bin servisten bu konuda garanti iste yoksa uğraşma sat ...
AUDİ A3 1.6
Kullanıcı avatarı
ünsal
CLASSIC
CLASSIC

İleti elekci » 21 Tem 2008, 14:35

bu yazıları okuyunca tırsmaya başladım. benimde araçta geçen hafta uzun yola giderken önce hidrolik direksiyon ikaz lambası yandı ondan hemen öncede farklar , gösterge ışıklandırması ,teyp ışıklandırması göz kırpıyordu. içimden bir ses aynı sorunları benimde yaşayacağımı söylüyor..
elekci
Yeni Üye
Yeni Üye

Sonraki

Fabia

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyenler: Kayıtlı kullanıcı yok ve 9 misafir