Fabia direksiyon arızası

Forum kuralları
Forumlarımızda siyasi, dini yada toplumun hassasiyeti bulunan konulara değinmek yasaktır.

Fabia direksiyon arızası

İleti BaTeRRiiSStt » 21 Tem 2008, 14:55

kronik bir sorun o zaman bu olay. bana servisteki usta direksiyonu sonuna kadar çevirme diye tavsiye etmişti sonuna kadar çevirip hızlı bir şeklide sonuna vurdurunca açı sensörünü bozuyor demişti.

BaTeRRiiSStt
AMBIENTE
AMBIENTE

Nereden: Bursa

İleti elekci » 21 Tem 2008, 17:40

belkide doğrudur bilinmez ama yakın zamanda uzun yola cıkacağım inş. tam olarak neyden kaynaklandığı anlaşılır. en güzeli yüce otoya gidip bilgi almak...
öğrenince haber veririm ..
elekci
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti elekci » 25 Tem 2008, 22:22

yüce otoya gittim. makinaya bağladılar hata vermedi. çok nette bişey söylemedi yolladı. bi tek akü kablosu oksitlenmiş onu temizleyip bantladı 21 ytlimi aldılar:D

bidaha gitmek istemiyorummm
elekci
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti eneszengin » 27 Ağu 2013, 19:43

2005 model benzinli Fabia sahibiyim. 90.000 km. bakımı için bugün Yüce Auto'da servisten çıktı araç. Bütün bakımları yapıldı ek olarak bu direksiyon hidroliği sorunu da bir aydır benim de başımda malesef.

Serviste önce akü kontrolü, peşinde açı sensörü kontrolü yapıldı. İkisinde de sorun olmadığı söylendi. Servisten aracı aldıktan sonra Bostancı'ya giderken yolda ne kadar arıza ışığı varsa hepsi yanmaya, bazıları da yanıp yanıp sönmeye başladı. Sonra aracımı parkedip işimi hallettim. Geri Skoda'ya dönerken yolda da hiçbir ışık yanmadı. Durumun enteresanlığı da biraz burada zaten.

Serviste cihaza bağladıklarında bütün arızaları gördüler. Direksiyon hidroliği, ABS, Airbag, egsoz vs. arızlar için sıra sıra "Ara Sıra Veri Aktarım Hatası" yazıyordu. Servis son olarak tüm direksiyon takımının değiştirilmesini önerdi ve fiyatını da 3500-4000 TL civarında olduğunu söyledi. Ayrıca ekim ya da kasım aylarında servis kampanyası olacağını, değiştirmeyi düşünürsem beklemem gerektiğini söylediler.

Bir de bu direksiyon takımı, açı sensörü vb içeren şematik bir çizim ve fotoğrafa sahip olan paylaşabilir mi acaba?

Forumda bir yerlerde de eğer direksiyon pompasında arıza olsaydı ışık kırmızı renkli yanar, sarı yandığı için pompada arıza yok demişlerde doğruluğu nedir bilen var mı?
eneszengin
Yeni Üye
Yeni Üye

Ad Soyad: Enes Zengin
Nereden: İstanbul (And.)
Arabanız: Fabia

İleti eneszengin » 07 Haz 2014, 11:08

1 yılı doldurmak üzereyim ve sorunu hala çözemedim. Bir ara sorun düzelir gibi oldu neredeyse hiç arıza vermedi ama artık neredeyse her kullanımda uyarı vermeye başladı.

Şu ana kadar yaptıklarım;

1) Aküyü kontrol ettirdim. Değerleri gayet iyi, herhangi bir sıkıntı yok.
2) Akünün üzerindeki sigortaları kontrol ettirdim. Oksitlenme vb bir problem yok.
3) Açı sensörü arızasını hiçbir zaman vermedi. Bilgisayara bağlandığında da bununla ilgili bir arıza gözükmüyor.
4) Hidrolik pompası iki kere söküldü, bağlantıları temizlendi. Görünürde onda da sorun yok ama pompa bir çalışıyor bir çalışmıyor.

Esasında birçok defa paylaşıldığı üzere yetkili servislerde dahil her usta %90 pompadandır diyor. Kimse kesin şudur diyemediği içinde o kadar parayı riske etmek istemiyorum. Benim bu konuda anlamadığım birşey var. Elektrik bağlantılarında bir sorun yoksa pompa nasıl bir çalışıp bir çalışmamazlık yapabilir?

Pompanın üzerinde de şöyle bir ibare var.

VWAG 6Q0 423 155AH Koyo HPI (Koyo marka çıkması ile değiştirsem sorun olmayacaktır diye düşünüyorum)

Çözümü bulduğum zaman yine paylaşırım.
eneszengin
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti hetepe » 09 Haz 2014, 07:27

Pompa %99.9 olasılıkla bozuk, başka yerde aramayın arızayı...
Aynı hikayeyi ben de yaşadım, pompa değişti, 5 yıldır sorun yok.
Çıkma tavsiye etmem.
D ü n y a l ı l a r d a n t i s k i n i y o r u m (G.O.R.A.)
Dünya güzel sanıyordum...Kafam güzelmiş....
Kullanıcı avatarı
hetepe
RS
RS

Ad Soyad: Engin '73
Nereden: Ankara
Arabanız: Fabia 1,4TDI HB '08 80 PS

İleti Bluedays » 09 Haz 2014, 08:13

Piyasada zaten koyo marka çıkma pompa bulmanız neredeyse imkansız.
Bulsanız bile sfır pompaya yakın para istiyorlar.
Bu pompa işi biraz sıkıntılı. Birgün serviste karşılaştığım bir vatandaş, bu pompanın alttan bir yerinden su girdiği zaman arıza verdiğini ve o su kuruduğunda arızayı kestiğini bu sebeple ara ara arıza yaptığını belirtmişti.
Kendisi giderek, pompayı söktürüp, temizletip, taktırdığını ve arızanın düzeldiğini belirtmişti.
Yani bulunduğunuz yer neresi bilmiyorum ama bazı yerlerde bu pompayı tamir edebiliyorlar.
İyice araştırmanızı tavsiye ederim.
Sizler, yani yeni Türkiye'nin genç evlatları! Yorulsanız dahi beni takip edeceksiniz, Dinlenmemek üzere yürümeye karar verenler, asla ve asla yorulmazlar.Türk Gençliği gayeye, bizim yüksek idealimize durmadan, yorulmadan yürüyecektir. M.Kemal ATATÜRK
Kullanıcı avatarı
Bluedays
ELEGANCE
ELEGANCE

Ad Soyad: Alem Adam
Nereden: Ankara
Arabanız: 2005 Fabia 1.4 Special HB 101 Hp

İleti eneszengin » 09 Haz 2014, 16:28

Hem İstanbul'da hem Kütahya'da birçok farklı ustaya gösterdim. Son gösterdiğim usta pompa sıkışma yapıyor ama pomaya vurunca bir süre çalışıp yine sıkışma yapıyor dedi. Kontrolü yaptığında yanında olmadığım için doğrulunu bilemiyorum ama güvenilir bir ustaydı.

Arıza kaydında açı sensörü ile ilgili hiçbir şey yok. O nedenle değiştirip denemek hiç aklıma gelmedi. Çıkma pompa ile şansımı deneyeceğim sanırım.
eneszengin
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti SpoilT » 28 Haz 2014, 02:00

Fabiada KRONİK 2 yıldır biniyorum baktırmadığım yeri kalmadı. Sonun durup dururken devir saati bozuldu hep sıfırda kalıyor. Ama artık hata vermiyor ben istemeden orasını burasını oynatmıyor. Varsın devir saati çalışmasın böyle idare ediyorum ama satmak farz oldu çok işkence etti bana
SpoilT
Yeni Üye
Yeni Üye

Nereden: Gaziantep
Arabanız: Fabia 1,4 comfort sedan 70bg

İleti heart23 » 29 Haz 2014, 11:27

Akü tablasinin üzerindeki sigortaları kontrol edin aynı arıza bende dr vardı sigortadan çözdük.
heart23
Yeni Üye
Yeni Üye

Arabanız: fabia 2001 elegance

İleti Fabian » 14 Kas 2014, 17:48

Cem ve Enes arkadaşlarımız sorununu çözdü mü acaba?

Çözen varsa cevaplarını bekliyorum...
Fabian
CLASSIC
CLASSIC

Ad Soyad: Fabian
Nereden: İstanbul (Avr.)

Önceki

Fabia

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyenler: Kayıtlı kullanıcı yok ve 11 misafir