direksiyon arızası acil

Forum kuralları
Forumlarımızda siyasi, dini yada toplumun hassasiyeti bulunan konulara değinmek yasaktır.

direksiyon arızası acil

İleti magiciano » 23 Tem 2008, 15:24

değerli arkadaşlar

2004 model fabia 1.4 special 101 hp aracım bir süredir direksiyon arızası veriyor. arıza bazı zamanlarda belirip kayboluyor ve arıza ışığı belirdiğinde abs asr el freni gibi ışıkları da yakıp söndürüyor.

sigortaları kontrol ettirdim, bujiler değişti, yağlar tamamlandı, direksiyon açı sensörü değişti ancak soruna çözüm bulamadım.bu arada izmirde donatım oto, sami usta ve üzeyir ustalar da araca baktı olayı çözemedik. şimdiye kadar toplam 230 YTL masraf yaptım.

Türkiye'de bu sorunu nerede çözebileceksem oraya gitmeye bile razıyım yardımlarınızı bekliyorum. Arızanın direksiyon pompası kökenli olabileceği söylendi ancak direksiyon pompası fiyatı da 1650 ytl ve çıkma direksiyon pompası ya da pompayı tamir edebilecek yer de bulamadım.

magiciano
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti BaTeRRiiSStt » 23 Tem 2008, 15:36

Forumda dikkatimi çekti son konular hep direksiyon arızası üzerine..Aman Allah korusun 1650ytl cok para. Direksiyonun hidrolik yağı varmış zamanla ömrü doluyormuş bu yağa baktırdınızmı yada değiştirdinizmi ?
BaTeRRiiSStt
AMBIENTE
AMBIENTE

Nereden: Bursa

İleti magiciano » 23 Tem 2008, 15:37

evet yağı değiştirttim ne yazık ki olmadı:(
magiciano
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti elekci » 23 Tem 2008, 17:25

dün yüce oto ya gittim.  farlarda ve iç aydınlatmada sık sık göz kırpmalar oluyor ve  aracı uzun sür kullanırsamda ardından direksiyon ikaz lambası yanıyor dedim.  eleman tam bir çözüm bulamadı.  şunu söyledi bana eğer rölantide yapıyorsa dur kaputu aç akünün ordan gıcır gıcır ses geliyorsa açı sensöründendir dedi. direksiyon pompasından olma ihtimalide var ama kolay arıza yapan bir parça değil dedi. daha sonra akünün kapağını açtı kapağı ile akünün negatif ucu arasındaki kısa kablonun eridğini ve oksitlendiğini gördüğü onu yıkatıp kuruttu ve kabloyu elektrik bantıyla sarıp yolladı. aküye baktığında kaliteli akü takılmamış eğer arıza devam ederse önce akü ve kablolarını değiştir dedi. bakalım sonucuna göre ne yapacağımıza karar vereceğiz...
ama şunuda belirteyim serviste arızaya teşhis konulamadı ve yukarıda anlattığım ufacık işlem karşılığında yüce oto 21 ytl hesap çıkarttı. Rabbim ellerine düşürmesin....  Bu tür arızalarla karşılaşmış bir ustaya yaptırmak daha mantıklı olabilir. umarım forumdan biri böyle bir ustaya rastlarda bizede tavsiye eder.....
elekci
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti ünsal » 24 Tem 2008, 02:22

ben izmirde gezmediğim yer kalmadı aynı ustalara bende gittim akü,yağ,açı sensörü hepsi değiştii bir ara oldu gibi oldu ama yine yaptı ve aracımı sattım bu yüzden komple sistem değişirse sorun çözülüyor oda 2000ytl'yi buluyor....
AUDİ A3 1.6
Kullanıcı avatarı
ünsal
CLASSIC
CLASSIC

Ad Soyad: ünsal gündogdu
Nereden: İstanbul (Avr.)
Arabanız: Audi A3

İleti eminmurat » 25 Tem 2008, 21:42

arklar ben de 2001 fabia var direksiyon lambası yanıyordu servise götürdüm bana direksiyon sensöründen dediler tr de bulamadılar yurt dışından geldi 200 ytl şimdi çok iyi düzelti sorun
eminmurat
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti agros » 25 Tem 2008, 21:45

[quote="elekci"]dün yüce oto ya gittim.  farlarda ve iç aydınlatmada sık sık göz kırpmalar oluyor ve  aracı uzun sür kullanırsamda ardından direksiyon ikaz lambası yanıyor dedim.  eleman tam bir çözüm bulamadı.  şunu söyledi bana eğer rölantide yapıyorsa dur kaputu aç akünün ordan gıcır gıcır ses geliyorsa açı sensöründendir dedi. direksiyon pompasından olma ihtimalide var ama kolay arıza yapan bir parça değil dedi. daha sonra akünün kapağını açtı kapağı ile akünün negatif ucu arasındaki kısa kablonun eridğini ve oksitlendiğini gördüğü onu yıkatıp kuruttu ve kabloyu elektrik bantıyla sarıp yolladı. aküye baktığında kaliteli akü takılmamış eğer arıza devam ederse önce akü ve kablolarını değiştir dedi. bakalım sonucuna göre ne yapacağımıza karar vereceğiz...
ama şunuda belirteyim serviste arızaya teşhis konulamadı ve yukarıda anlattığım ufacık işlem karşılığında yüce oto 21 ytl hesap çıkarttı. Rabbim ellerine düşürmesin....  Bu tür arızalarla karşılaşmış bir ustaya yaptırmak daha mantıklı olabilir. umarım forumdan biri böyle bir ustaya rastlarda bizede tavsiye eder.....
[/QUOTE]

tam da dedigin gibi akünün oradan ses geliyor arkadasım benim de. eyvah eyvah desene benim açı sensörü arızalı.
Kullanıcı avatarı
agros
CLASSIC
CLASSIC

Nereden: Antalya
Arabanız: 2011 Toyota Corolla 1.33 Comfort Dual VVT-i

İleti elekci » 25 Tem 2008, 22:23

derte etme dua et:D inşallah direksiyon pompası değildir. asıl parayı yiyen o. sen yine şanlsının arızan tespit edildi:D
elekci
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti elekci » 09 Ağu 2008, 02:00

bu açı sensörünü değiştiren varsa bir zahmet fiyatını birde nerede taktırdığını yazarsa sevinirim.
yedek parça satan yerlerden almamız mümkün mü acaba?
elekci
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti ünsal » 09 Ağu 2008, 12:13

[quote="elekci"]bu açı sensörünü değiştiren varsa bir zahmet fiyatını birde nerede taktırdığını yazarsa sevinirim.
yedek parça satan yerlerden almamız mümkün mü acaba?

[/QUOTE]

50-60 arası demişlerdi galiba çin olanı ...
AUDİ A3 1.6
Kullanıcı avatarı
ünsal
CLASSIC
CLASSIC

Ad Soyad: ünsal gündogdu
Nereden: İstanbul (Avr.)
Arabanız: Audi A3

İleti magiciano » 09 Ağu 2008, 15:39

bende de olan direksiyon arızasında açı sensöründen olabilir mi diyerek sensörü değiştirtmiştim. elimde bir tane gereksiz ve sağlam fabia açı sensörü var. izmirden bir arkadaşa lazım olursa yardımcı olabilirim
magiciano
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti fabiasm » 10 Ağu 2008, 02:16

herhalde 2001 model fabiası olup da direksiyon arızası ve sağ cam otomatiği arızası olmayan yok
bende de aynı dertler var

arabayı satmayı düşünüyorum ama satamıyorum da

ne diyip satacam? yazık değil mi alana? binecez artık gittiği yere kadar

arabanın bir direksiyon arızası arabanın 1/5 i kadar tutar mı?

sadece yuh diyorum

fabiasm
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti derude » 10 Ağu 2008, 14:04

[quote="fabiasm"]herhalde 2001 model fabiası olup da direksiyon arızası ve sağ cam otomatiği arızası olmayan yok
bende de aynı dertler var

arabayı satmayı düşünüyorum ama satamıyorum da

ne diyip satacam? yazık değil mi alana? binecez artık gittiği yere kadar

arabanın bir direksiyon arızası arabanın 1/5 i kadar tutar mı?

sadece yuh diyorum

[/QUOTE]

katılıyorum...
derude
CLASSIC
CLASSIC

İleti enigmaxxx » 11 Ekm 2008, 03:29

dostum ne kadar istiyorsun açı sensörüne ve sağlam durumda mı??fotorafını koyarsan sevinirim:)
enigmaxxx
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti fabiasm » 13 Ekm 2008, 00:17

Arkadaslar anladıgım kadarıyla bır sensor bır de pompa arızası var.yanı sadece acı sensoru ıle de bu sorundan kurtulabiliriz,200 ytl civarında.peki pompadan kaynaklanıyorsa bu pompaların fiyatının dusme ihtimali var mı sizce?ya da cıkma bulma ihtimali var mı acaba?bilgisi olan varsa tesekkurler
fabiasm
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti aozcan » 30 Ekm 2008, 14:03

arkadaşlar 1hafta oldu skoda fabia 1.4 comfort alalı.Dün ankara şaşmaza
gittim.Aracın göstergesindeki hidrolik direksiyon işareti arada
yanıyodu ve yandığında bahsettiğiniz gibi sertleşme oluyordu
direkssiyonda..Bununla ilgili olarak direksiyon açı sensörü diye bir
parçanın değişmesi gerektiğiniz söyledi oradaki skoda ustası ve bu
parça için servisten alınan fiyat 290ytl idi.Takılması ile birlikte
sanırım 320-350 arası bişii isticek şaşmazda yaptırırsam..

İkinci
husus olarak yine tüm ışıklarda kırpma oluyor, yine skoda ustası bi
elektrikçiye gittim..onun da söylediğine göre bilme ne sensörü
değişecekmiş(sanırım direksiyon pompası demişti), parçası da 800 falanmış takmasıyla 1 milyarı bulurmuş.ya
elektrikçi saf gördü beni ya da kazıklama politikası..Bende vazgeçtim
titrek ışıklarıyla kullanacam.Başlarım sensörüne..Bu arada bilmiyorum
bununla mı alakalı ama geçenlerde çalıştırdıktan sonra tüm ışıklar
söndü ve bir müddet karanlıkta sürmek zorunda kaldım aracı.var mı böyle
sorunla karşılaşan?

aozcan
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti miyidogan » 30 Ekm 2008, 14:34

Benim de 2004 fabiam da geçen gün hareket ettikten bir süre sonra direksiyon sertleşti baktım arıza ışığı yanıyor. Stop ettim tekrar çalıştırdım geçti. Bir daha da olmadı , böyle bir şey başına gelen var mı, geçici bir durum heralde...
miyidogan
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti celiker » 30 Ekm 2008, 16:13

benim 2001 fabia, aynı sorun bendede var,
ilk önce ışıklar göz kırpıyor, ve akünün oradan ses geliyor, devanıbda bazı zamanlar sarı direksiyon işareti yanıyır ve direksiyon acayip agırlaşıyor.

forumdan ögrendigime göre, bu açı sensoru arızası. ama biraz daha beklicem yaptırmak için. göz kırplarlar her gün oluyor ama...

ne etmeli bilmiyorum, ne kadar tutar acaba...
celiker
Yeni Üye
Yeni Üye

Sonraki

Fabia

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyenler: Kayıtlı kullanıcı yok ve 10 misafir