direksiyon arızası acil

Forum kuralları
Forumlarımızda siyasi, dini yada toplumun hassasiyeti bulunan konulara değinmek yasaktır.

direksiyon arızası acil

İleti hetepe » 25 Kas 2010, 10:22

ares0106 yazdı:2006 fabia ambiante tdi ; dün bendede arabayı çalıştırıp hareket ettikten sonra hafif sağa dönmem gerekti dönerken direksiyon lambası yandı direksiyon sertleşti buyrun burdan yakın 2005 ten sonrasında görmedim diyen arkadaşlar şimdi ne yapacağım bilmiyorum

Akünüz büyük olasılıkla ilk aküsüdür, önce o değiştirilmeli, arıza devam ederse direksiyon hidroliği kontrol ve değişimi gerekir.
Akü iç kapağı üzerindeki sigortalar ve yuvaları kontrol edilip, temizlenmeli(korozyon vb için) arıza devam ediyorsa araç içindeki sigorta paneli kontrol edilmeli, yine olmazsa %99 elektrohidrolik direksiyon pompası arızalı demektir.
Serviste yapılacak arıza tespitinde vag cihazına bağlı aracın direksiyon pompası arızası ekranda görülemeyebiliyor, bende öyle olmuştu, tahminen değiştirdikleri pompadan çıktı arıza.
Bu arızayı tetikleyen en önemli faktör, zamanında değiştirilmeyen akü ve direksiyon hidroliğidir.
Bu parça yaklaşık olarak 1100 tl dir, 100 tl kadar işçilikle yaklaşık 1200 tl gidebilir.
Bu kadar para verecekseniz servis dışında yaptırmamanızı öneririm.Çünkü yapılan işin ve parçanın 1 yıl garantisi olacaktır.
Geçmiş olsun.

D ü n y a l ı l a r d a n t i s k i n i y o r u m (G.O.R.A.)
Dünya güzel sanıyordum...Kafam güzelmiş....
Kullanıcı avatarı
hetepe
RS
RS

Ad Soyad: Engin '73
Nereden: Ankara
Arabanız: Fabia 1,4TDI HB '08 80 PS

İleti teokartal » 25 Kas 2010, 11:28

Arkadaşlar aynı sorunu yazın ben yaşadım direksiyon sertleşme ikaz ışığı farlarda göz kırpma kaç tane ustaya götürdüm kaç defa bilgisayara bağladılar ama hiç birşey çıkmadı.Şarj motoru kömürü dediler açı sensörü dediler direksiyon pompası dediler ama kesin bişey demedikleri için güvenip yaptırmadım.En son ikitellideki uzman oto erdem ustaya götürdüm baktı elektrik aksamından olabileceğini söyledi.Beni bağcılar güngören sanayi sitesindeki ismi aklımda değil bir elektrikçiye yönlendirdi.Elektikçi farlardaki göz kırpmaları için şarj motorundaki kömürlerden olabileceğini söyleyerek aracını kaldırıp kömürleri söktü çıkan kömürler daha yepyeni uzun süre kullanmadıysan rutubetlenmiş olabilir diyerek yeni takarak aracı çalıştırdık.Ama sonuç hüsran....Yine göz kırpmalar devam ediyor tekrar bu sefer şarj motorunu komple söküp içini temizledi tekrar takıp kontrol ettik yine aynı...Sigortaları kontrol falan yine sonuç yok..Direksiyon pompasına akü sigortasından giden pompa üzerindeki soketi çıkardı göz kırpma olayı kayboldu.Senin direksiyon pompası arızalı diyerek arabayı toplamaya başladı.Çıkardığı soketin içinde hafif bir paslanma mevcuttu pası demizledi soketi taktı .Bu arada pompa arızalı deyince başımdan aşağı kaynar sular döküldü tabi fiyatıda 1600tl civarında olduğunu söyleyince dahada beter oldum.Neyse fazla uzatmadan eski kömürleri takıp soketi yerine taktı aracı tekrar çalıştırdım arabadaki göz kırpma direksiyon sertleşme ikaz ışığı uyarısı hiç birşey kalmadı demekki direksiyon pompasının olduğu soketteki paslanmadan dolayı yapıyordu o gün bugundür bir sıkıntı yok.Arkadaşlar direksiyon pompası tam akünün altında yani tamponun içinde cam silecek suyu koyarken taşırdığınız su yeva yağmurun tamponla kaporta birleşiminden girecek su direk pompanın üstüne gelebileceğinden bence ilk önce akü , akü sigortası,ve pompanın soketlerini kontrol ettirin belki benimki bir şanstı ama belkı şıkıntı yaşayanların 10 1 de olsa bu yöntemle sorununu halledebileceğini umuyorum.
teokartal
CLASSIC
CLASSIC

Ad Soyad: sadettin kartal
Nereden: İstanbul (Avr.)
Arabanız: Fabia 1.4i Comfort

İleti Cihan_06 » 25 Kas 2010, 11:58

Bu ne biçim arızaymış okurken bile içim bi tuhaf oldu daha 25 bindeki 2007 aracımı satılığa çıkarmak zorunda olduğumu düşündüm bir an...
Cihan_06
CLASSIC
CLASSIC

Arabanız: Fabia classic 2007

İleti ares0106 » 25 Kas 2010, 12:44

biraz önce sanayiye gittim bilgisayara bağladılar aküye falan baktırdım bir şey çıkmadı ancak soketlere falan baktırmadım bir daha arıza verirse birde onu kontrol ettireyim inşallah pompa arızası değildir
ares0106
CLASSIC
CLASSIC

İleti YUSUFUM » 14 Şub 2011, 14:45

BENDEDE BENZE BİR DURUM VARDI SERVİSE GİTTİM 400 TL VERDİM AÇI SENSÖRÜNÜ DEĞİŞTİRDİM SORUN HALOLDU
YUSUFUM
CLASSIC
CLASSIC

Ad Soyad: Kazım POLAT
Nereden: Şanlıurfa
Arabanız: SKODA FABİA

İleti dominik » 14 Şub 2011, 16:15

Öncelikle iyi bı oto elektrikciye gitmenizi öneririm elekrik düşük olursa
Bu tip olaylar görülür bilginize bosa bu kadar masraf acmayın kendinize ustaya gidersen hemen parçayı değiştireyim der ben ise sakın haa derim :) (ama iyi bir usta sorunu ucuza çözer)
alamandan saşma,japonu aşma.türk atasözü araç için (bana göre biçok dalı da kapsar)
dominik
AMBIENTE
AMBIENTE

Ad Soyad: halil demir
Nereden: İstanbul (Avr.)
Arabanız: fabia 2001 101bg 16v

İleti Bluedays » 29 Haz 2011, 10:59

Bu sorun bendede oldu. Aracım 2005 model special. Daha önce bir kez giderken tam göbekten dönerken bir anda o ışık yanmış ve direksiyon taş gibi olmuştu. Kontağı kapatıp, açtım düzeldi. Servise götürdüğümde, hatayı sildiler. Bir daha olmamıştı. Bugün yine aracı çalıştırırken o sarı uyarı ışığı yandı. Kontağı kapatıp, açtım söndü. Giderken tekrar yandı. Şu an o sarı renkteki direksiyon ve ünlem işareti yanıyor.
Ne yapmalıyım?
Sizler, yani yeni Türkiye'nin genç evlatları! Yorulsanız dahi beni takip edeceksiniz, Dinlenmemek üzere yürümeye karar verenler, asla ve asla yorulmazlar.Türk Gençliği gayeye, bizim yüksek idealimize durmadan, yorulmadan yürüyecektir. M.Kemal ATATÜRK
Kullanıcı avatarı
Bluedays
ELEGANCE
ELEGANCE

Ad Soyad: Alem Adam
Arabanız: 2005 Fabia 1.4 Special HB 101 Hp

İleti Bluedays » 29 Haz 2011, 17:01

Anlaşılan herkes o kadar konuşmuş, sıkılmış ki bu konudan, kimse yorum yapmıyor.
Neyse, sonuçları sizlerle paylaşırım...
Sizler, yani yeni Türkiye'nin genç evlatları! Yorulsanız dahi beni takip edeceksiniz, Dinlenmemek üzere yürümeye karar verenler, asla ve asla yorulmazlar.Türk Gençliği gayeye, bizim yüksek idealimize durmadan, yorulmadan yürüyecektir. M.Kemal ATATÜRK
Kullanıcı avatarı
Bluedays
ELEGANCE
ELEGANCE

İleti Bluedays » 30 Haz 2011, 09:19

Arkadaşlar araca baktım, direksiyon hidroliği var. Çok az eksik görünüyordu. Aracı şöyle bi salladım. Çalıştırdım yine yanıyordu. Fakat bugün baktım yanmıyor. Kullandım bayada ışık falan yok, direksiyonda sertlik de yok.
Direksiyon yağını değiştireyim, sonra bakayım diyorum.

Sizce bu basit bi elektronik hata mı yoksa ilerde ki bir durumun habercisi mi?
Kullanıcı avatarı
Bluedays
ELEGANCE
ELEGANCE

İleti onurson » 30 Haz 2011, 09:47

bu sorun benimde korkulu ruyam aklıma bile getirmiyorumki başıma gelmesin..
Kullanıcı avatarı
onurson
ELEGANCE
ELEGANCE

Ad Soyad: onur sonmez
Arabanız: YENİ KİA RİO SEDAN

İleti Bluedays » 30 Haz 2011, 10:18

onurson yazdı:bu sorun benimde korkulu ruyam aklıma bile getirmiyorumki başıma gelmesin..

Aynen öyle,
Valla arabadan soğutur abi adamı bu durum ne demek 2.000 TL ya üstüne 1000 daha koy motoru yak daha iyi :)

Yalnız, her arabada kronik sorun vardır mutlaka ama geçmişteki tüm mesajları tek tek okudum, arkadaşların yorumuna katılıyorum. Bu meblağ çok yüksek.
Ne demek abi 2.000 TL ya. Adam düşün 12-13 bine arabayı alıyor 6da birini tamire veriyor. Trink hemen.
Allah kimsenin başına vermesin.
Kullanıcı avatarı
Bluedays
ELEGANCE
ELEGANCE

İleti Bluedays » 30 Haz 2011, 10:41

Arkadaşlar,
Bilgisayara bağlanınca açı sensörü arızası olup, olmadığı anlaşılıyormuş. Bilgisayar sonuçları ne derece güvenilir. Yani şu an direksiyon ışığı söndü, ağırlıkta yok ama bilgisayarda açı sensörü arızalı derse, yüzde yüz doğru mudur? Lütfen bilen arkadaşlardan yorum bekliyorum.
Boşa para harcamak istemiyorum.
Kullanıcı avatarı
Bluedays
ELEGANCE
ELEGANCE

İleti Bluedays » 02 Tem 2011, 14:20

Arkadaşlar bugün aracı tamirciye götürdüm.
Makinaya bağladılar. Baktılar, geçici açı sensörü arızası vermiş. G250 diye bi kod. Servisci, bunun parçanın bozuk anlamına gelmediğini ara sıra arıza verebildiğini söyledi. Sonra baktık, hidrolik yağı azalmış. Usta, yağı tamamladı, dolaş, gel bakalım dedi. Dolaştım, geldim, tekrar makinaya bağlayıp, baktığında arıza yoktu. Yani yağdan kaynaklanan bir durummuş çok şükür
Kabuslarım son buldu :)
Kullanıcı avatarı
Bluedays
ELEGANCE
ELEGANCE

İleti erdemguner35 » 02 Tem 2011, 17:34

Bluedays yazdı:Arkadaşlar bugün aracı tamirciye götürdüm.
Makinaya bağladılar. Baktılar, geçici açı sensörü arızası vermiş. G250 diye bi kod. Servisci, bunun parçanın bozuk anlamına gelmediğini ara sıra arıza verebildiğini söyledi. Sonra baktık, hidrolik yağı azalmış. Usta, yağı tamamladı, dolaş, gel bakalım dedi. Dolaştım, geldim, tekrar makinaya bağlayıp, baktığında arıza yoktu. Yani yağdan kaynaklanan bir durummuş çok şükür
Kabuslarım son buldu :)

Kardeş bu hidrolik yağına akunun altındaki farın arkasında kalan yeşil kapağı açıpta bakıldı dimi?sonra ordan dolduruldu tekrar. bir de ne ile doldurdu? piyasadaki adı markası ne verirmisin burdan bize....

"Çalışmadan, yorulmadan, üretmeden rahat yaşamak isteyen toplumlar önce haysiyetlerini, sonra hürriyetlerini ve daha sonra da istiklal ve istikballerini kaybetmeye mahkumdurlar."
Mustafa Kemal Atatürk

erdemguner35
AMBIENTE
AMBIENTE

Ad Soyad: ERDEM GÜNER
Nereden: Manisa

İleti hdoner » 02 Tem 2011, 18:00

Dost tavisyesi satın kurtulun derim.Ben epey para harcadım baktım olmayacak sattım geçtim.
Kullanıcı avatarı
hdoner
AMBIENTE
AMBIENTE

İleti Bluedays » 04 Tem 2011, 08:58

hdoner yazdı:Dost tavisyesi satın kurtulun derim.Ben epey para harcadım baktım olmayacak sattım geçtim.

Dostum, satmak kurtuluş değil ki. Alan adama yazık değil mi? Ben bu sebeple satamazdım. Ama artık gönül rahatlığı ile satabilirim :) Arabam sağlam :)

Şaka bir yana ben arabamdan memnunum.

Arkadaşımız hangi marka koydular demiş. Ben bu konuyu araştırdım. Çoğu tamirci, yada servis, atf kullanıyor. Şanzıman yağı olan atf direksiyon hidroliği yağı olarak da kullanılıyormuş. Tabiki onlar da kullanıyor. Bunun zararlı olduğunu öğrendim. Orjinal olanı FEBİ marka yeşil renk olan.
Aynen belirttiğiniz gibi akünün altında kapağı bulunuyor. Açtığınızda eksik mi değilmi anlarsınız.İçinde bir metal bulunuyor. SAnıyorum, bu metalin sıvının içinde kalması gerekiyor. Eğer o metali görüyorsanız, yağınız eksilmiş olabilir.
Kullanıcı avatarı
Bluedays
ELEGANCE
ELEGANCE

İleti mevlüt » 04 Tem 2011, 10:03

fabia direksiyon pompası soran arkadaşlarımın dikkatine beni arayın lütfen mevlüt 05322455538
mevlüt
CLASSIC
CLASSIC

İleti mevlüt » 04 Tem 2011, 10:05

fabia direksiyon pompası arıyan arkadaşım lütfen beni arayın mevlüt 05322455538
mevlüt
CLASSIC
CLASSIC

ÖncekiSonraki

Fabia

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyenler: Kayıtlı kullanıcı yok ve 9 misafir