fabia 1.2

Forum kuralları
Forumlarımızda siyasi, dini yada toplumun hassasiyeti bulunan konulara değinmek yasaktır.

fabia 1.2

İleti azakoglultd » 03 Ağu 2008, 21:02

[quote="sılver_exelance"][quote="azakoglultd"]bakıyorum yine yoklugumda herkes 1.2 hakkında kafasına göre konuşuyor. bence ben hic konusmayayim degilmi arkadaşlar nede olsa 1.2 hakkında hiçbirşey bilmiyorum ha bide hyundai hakkında hiçbirşey bilmiyorum LOLLOLLOL [/QUOTE] senin yokluğunla falan bia lkası yok açılmış konular hakkında konusuyoruz sadece...senin yokluğunu veya varlığını hisseden kim ki LOL [/QUOTE]

yav silver var ya inan sırf bana laf yetiştirme diye hayrıma sana bi fabia alacam kurtulacam ya bktım artık hyundai ile skoda yı karşılaştırıp hyundai ye pay çıkartmandan LOLLOLLOLLOLLOL

şekilsiz şemalsiz hyundai ye bineceme en eski en bakımsız skoda ya binerim ondan iyi , senin ki velespitle yamaha motor karşılaştırmak gibi bişey. ha bu arada velespit diye bisikletin ilkel formuna deniyor. LOLLOLLOLLOLLOLLOL

azakoglultd
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti maniak » 03 Ağu 2008, 21:19

fabrika verilerindede anlaşıldığı gibi 1.2 daha ekonomiktir.güçleri neredeyse aynı olduğu için çok fazla bir performans farkı yok.yakıt olarakta 1.4 eski teknolojiye sahip olduğu için doğal olarak biraz daha fazla yakıt tüketir.bir rampaya 5 kişi ile girdiğinizde elbetteki araç bayılma dediğimiz durumu yaşar ama uygun vites ve devirle problem yapacak kadar sorun çıkarmaz ki zaten bahsedilen araç ekonomi aracı ise bunlarda göz önüne alınmıştır.....
maniak
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti sılver_exelance » 03 Ağu 2008, 22:34

[quote="azakoglultd"] [quote="sılver_exelance"][quote="azakoglultd"]bakıyorum yine yoklugumda herkes 1.2 hakkında kafasına göre konuşuyor. bence ben hic konusmayayim degilmi arkadaşlar nede olsa 1.2 hakkında hiçbirşey bilmiyorum ha bide hyundai hakkında hiçbirşey bilmiyorum LOLLOLLOL [/QUOTE] senin yokluğunla falan bia lkası yok açılmış konular hakkında konusuyoruz sadece...senin yokluğunu veya varlığını hisseden kim ki LOL [/QUOTE]

yav silver var ya inan sırf bana laf yetiştirme diye hayrıma sana bi fabia alacam kurtulacam ya bktım artık hyundai ile skoda yı karşılaştırıp hyundai ye pay çıkartmandan LOLLOLLOLLOLLOL

şekilsiz şemalsiz hyundai ye bineceme en eski en bakımsız skoda ya binerim ondan iyi , senin ki velespitle yamaha motor karşılaştırmak gibi bişey. ha bu arada velespit diye bisikletin ilkel formuna deniyor. LOLLOLLOLLOLLOLLOL
[/QUOTE] walla azag sana laf yeriştirmiyorum sadece karşılıklı konuşmayı laf yetiştirme olarak anlıyosan oda senin sorrununSmile....Benim hayra ihtiyacım yok...yinede düşündüğün için sağol....hyundai ile skodayı karşılaştırma olayına gelinceeeee; bu iki araç anca yolda karşılaşır ondada el sallar geçer giderimmmmLOLLOL   şekil şemal olayına  da değineyim ;benim param buna yetti şekilsiz şemalsiz idare edicez artıkkkk napalım zevk meselesi iştee.....sana da şekilli şemalli  skodanla başarılar cnmLOLLOLLOL napalım paramız yok ki alalım bir fabia 1,2 landirenzolusundannnnnLOL Ha bide bilmemne  kontrollüsünden  bardaklıklısındanLOL neyse  sana nazım geçtiği için yazıyorum heee.... sağol beni güldürdün akşama akşammmm
sılver_exelance
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti azakoglultd » 03 Ağu 2008, 23:00

[quote="sılver_exelance"][quote="azakoglultd"] [quote="sılver_exelance"][quote="azakoglultd"]bakıyorum yine yoklugumda herkes 1.2 hakkında kafasına göre konuşuyor. bence ben hic konusmayayim degilmi arkadaşlar nede olsa 1.2 hakkında hiçbirşey bilmiyorum ha bide hyundai hakkında hiçbirşey bilmiyorum LOLLOLLOL [/QUOTE] senin yokluğunla falan bia lkası yok açılmış konular hakkında konusuyoruz sadece...senin yokluğunu veya varlığını hisseden kim ki LOL [/QUOTE]

[/QUOTE] walla azag sana laf yeriştirmiyorum sadece karşılıklı konuşmayı laf yetiştirme olarak anlıyosan oda senin sorrununSmile....Benim hayra ihtiyacım yok...yinede düşündüğün için sağol....hyundai ile skodayı karşılaştırma olayına gelinceeeee; bu iki araç anca yolda karşılaşır ondada el sallar geçer giderimmmmLOLLOL   şekil şemal olayına  da değineyim ;benim param buna yetti şekilsiz şemalsiz idare edicez artıkkkk napalım zevk meselesi iştee.....sana da şekilli şemalli  skodanla başarılar cnmLOLLOLLOL napalım paramız yok ki alalım bir fabia 1,2 landirenzolusundannnnnLOL Ha bide bilmemne  kontrollüsünden  bardaklıklısındanLOL neyse  sana nazım geçtiği için yazıyorum heee.... sağol beni güldürdün akşama akşammmm [/QUOTE]

yav silver ne diyim ben sana yav beni bi sen anladın sende yanlış anladın ben kardeşim.Para pul meselesi nerden çıktı şimdi yeminle öyle birşey ima etmedim benimde maksadım muhabbet.O kadar gülücük koyduk yav cümlelerin sonuna , ondan da mı anlamadın.

seni kırdıysam kusura bakma kardeşim , benimki birazda işte skoda manyaklığı ne yapayım dayanamıyom işte laf olunca illa cevap verecem LOLLOLLOLLOLLOL
azakoglultd
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti sılver_exelance » 03 Ağu 2008, 23:05

LOLyok abiciğim ayıp ettin anlıyorum ben seni no problem ..... aynı kafadanız o yüzden bi problem yokkkk LOL
sılver_exelance
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti azakoglultd » 03 Ağu 2008, 23:12

ha bu arada takdir ettim yav benim arabanın bütün donanımını ezberlemişsin yav tek tek saydın helal LOLLOLLOLLOL
azakoglultd
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti sılver_exelance » 03 Ağu 2008, 23:16

[quote="azakoglultd"]ha bu arada takdir ettim yav benim arabanın bütün donanımını ezberlemişsin yav tek tek saydın helal LOLLOLLOLLOL [/QUOTE] LOLLOLLOL  karşılığını bekliyorum bak ona göre
sılver_exelance
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti azakoglultd » 03 Ağu 2008, 23:21

[quote="sılver_exelance"][quote="azakoglultd"]ha bu arada takdir ettim yav benim arabanın bütün donanımını ezberlemişsin yav tek tek saydın helal LOLLOLLOLLOL [/QUOTE] LOLLOLLOL  karşılığını bekliyorum bak ona göre[/QUOTE]

yav valla gusura bakma kardeşim ama aklımda bi tek şu 1.5 motor dediğin kalmış başka bişey hatırlamıyom LOL
azakoglultd
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti sılver_exelance » 03 Ağu 2008, 23:23

[quote="azakoglultd"] [quote="sılver_exelance"][quote="azakoglultd"]ha bu arada takdir ettim yav benim arabanın bütün donanımını ezberlemişsin yav tek tek saydın helal LOLLOLLOLLOL [/QUOTE] LOLLOLLOL  karşılığını bekliyorum bak ona göre[/QUOTE]

yav valla gusura bakma kardeşim ama aklımda bi tek şu 1.5 motor dediğin kalmış başka bişey hatırlamıyom LOL
[/QUOTE] oda yeter başka bi şey yok zaten.....LOLLOL şunlarda eften püften şeyler işte:16Valf km rede 15 kuruş yakar ,   Sis farı , Arka Sis Farı, Aktif Gergili Emniyet Kemeri , Elektrikli Ayna , 4 Cam Otomatik , Uzaktan Kumanda , İmmobilizer , Alarm ,  , Direksiyon Ayarı , Fonksiyonlu 2 Ön Koltuk , Katlanabilir ve Açılabilir Çift Parça Arka Koltuklar , içeriden açılan bagaj ve depo kapagı, otomatik anten, bardaklık, çift taraflı ve yönlü harita okuma lambası......bide bunlar abiciğimmmmm  fazla bi şey değil hemen ezberle .....ödev
sılver_exelance
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti RAZOR10 » 04 Ağu 2008, 00:31

1,2 motoru sıkıştırmadan gidersen her zman 1,4 e göre daha az yakar, küçük motorlu araçları 1,2 1,3 gibi özellikle buji lastik durumu we basıcı vs vs.. bunlar düzenli olursa we vites aralıklarını zamanında deiştirip çok hızlı durup kaklmasanız her zman az yakar,1,4 1,6 gibi motolar bunlara göre daha rahat çalışır ama inanki 1,2 ye göre her zman fazla yakar... iş yerinde 1,3 dizel palio we 1,4 disel fiesta kullanıyorum we şehir içi durumuna bakılırsa palio daha az yakıyor
Kullanıcı avatarı
RAZOR10
AMBIENTE
AMBIENTE

Ad Soyad: selçuk ÇİMŞİR
Nereden: İstanbul (And.)
Arabanız: Skoda Fabia ambiente 2005

İleti SEAHAWK » 04 Ağu 2008, 00:31

Öncelikle olaya diret olarak "küçük motor zorlanırken, büyük motor az yakar" diye yaklaşmamalıyız.

Bu belki benzer teknolojili bazı motorlarda ve bazı durumlarda geçerli olabilir. Ama sözü edilen 68'lik motorun fazladan hacmiyle beraber doğru düzgün ne fazladan torku, ne de gücü var. Yani büyük motorun "daha fazla tork" denilen avatajına sahip değil.

Kaldı ki sözünü ettiğimiz araçlar aynı vites oranlarını kullanmak zorunda değil. "2 aracı aynı hıza çıkaralım, görelim kimin çok yaktığını" dersek, işte o zaman vites oranlarına bir göz atmamız gerekir. Tahminime göre 1.2'nin vites oranı daha kısadır. Bu durumda -atıyorum- 1.2'nin 3000 devirde gittiği hızda, 1.4 belki 2850 devirde gidebilecektir. Burdan çıkarmamız gereken sonuç ise sanıldığının aksine "1.2 çok yakar" değil, "1.2 ile uzun yolda ekonomiyi devam ettirmek için daha yavaş gitmek lazım" olmalıdır.

Zaten 1.2'lik bir aracın uzun yolda daha ekonomik olduğunu da iddia etmeye gerek yok. Aracın vites oranları kısa ise doğal olarak yüksek süratlerde boyundan fazla yakacaktır.

Ancak şehir içine geldiğinizde de kısa vitesleri sayesinde yüksek viteslere bir an önce geçebilme avantajına sahip olabilecektir. Örneğin Diğer araçlar 50-60 km/s'de 5. viteste sağlıklı bir şekilde yol alamazken, siz 1.2 ile ışık kalkışlarında erken erken vites değiştirerek 5. viteste 55 km/s ile çok güzel yol alabileceksiniz. Bu da şehir içinde mükemmel bir yakıt ekonomisi getirir.

Yokuş çıkma olayına ise vaktiyle 1.2 sahibi bir arkadaşın verdiği cevabı tekrarlamak isterim: Uygun vites uygun hız kombinasyonuyla girdiğinizde sorun olmaz. 80'lik TDI'da bu kombinasyon çok çok dik bir yokuş olmadığı sürece 5. vites 2200 devir 100 km/s'dir. 1.2 aracınız varsa, aracınıza göre tavır belirleyip, örneğin 70 km/s'lik hızla 3. vitesi tercih ederek (değerler tahmini. kullananlar daha gerçekçi yorumlarda bulunabilir) hem ekonominin kulağına kar suyu kaçırmaz, hem de yokuşta bayılmazsınız. Ama süratten feda edersiniz, o ayrı. O kadarını da 1.2 sahibi olarak kabul etmişsinizdir zaten.

Sonuç olarak, üst motorun performansı kendisinden beklenmediği sürece, bir alt motorun daha az yakıt harcayacağını düşünüyorum. Yeterki motorun haddi bilinsin. Ha, çok sıradışı durumlar (Hakan'ın da belirttiği gibi sürekli tırmanış vb.) olursa gene "belki" derim ya; o sıkıntı yaratan alt motora uygun davranışta bulunulursa, gene daha az yakar derim ben. Tabii teknolojiler aynı olmak kaydıyla.Smile (1.2 64 hp'lik motor teknolojik olarak da 1.4 68'likden daha üstün bir makine. Zaten bunu veriminden de anlıyoruz)
SEAHAWK
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti hakanerdogan » 04 Ağu 2008, 01:19

yani olayı çok farklı açılardan inceleyip, sık dokumak lazım hangi motorun ekonomik olduğu konusunda. olay hacimde falan değil, kullanıcının motorunun verimli aralıklarını bilip ona göre davranmasıyla ekonomi olur...

ama hacmi küçük olan çok yakar gibi bi genelleme olmaz bence 350 lik V8 chevy motoruyla rölantide yokuş insen, 1.2 nin tırmanışından çok yakar Tongue sapıkça bir benzetme oldu ama umarım derdimi anlatabilmişimdir.
hakanerdogan
ELEGANCE
ELEGANCE

İleti HTP » 04 Ağu 2008, 01:22

[quote="SEAHAWK"]

Öncelikle olaya diret olarak "küçük motor zorlanırken, büyük motor az yakar" diye yaklaşmamalıyız.

Bu belki benzer teknolojili bazı motorlarda ve bazı durumlarda geçerli olabilir. Ama sözü edilen 68'lik motorun fazladan hacmiyle beraber doğru düzgün ne fazladan torku, ne de gücü var. Yani büyük motorun "daha fazla tork" denilen avatajına sahip değil.

Kaldı ki sözünü ettiğimiz araçlar aynı vites oranlarını kullanmak zorunda değil. "2 aracı aynı hıza çıkaralım, görelim kimin çok yaktığını" dersek, işte o zaman vites oranlarına bir göz atmamız gerekir. Tahminime göre 1.2'nin vites oranı daha kısadır. Bu durumda -atıyorum- 1.2'nin 3000 devirde gittiği hızda, 1.4 belki 2850 devirde gidebilecektir. Burdan çıkarmamız gereken sonuç ise sanıldığının aksine "1.2 çok yakar" değil, "1.2 ile uzun yolda ekonomiyi devam ettirmek için daha yavaş gitmek lazım" olmalıdır.

Zaten 1.2'lik bir aracın uzun yolda daha ekonomik olduğunu da iddia etmeye gerek yok. Aracın vites oranları kısa ise doğal olarak yüksek süratlerde boyundan fazla yakacaktır.

Ancak şehir içine geldiğinizde de kısa vitesleri sayesinde yüksek viteslere bir an önce geçebilme avantajına sahip olabilecektir. Örneğin Diğer araçlar 50-60 km/s'de 5. viteste sağlıklı bir şekilde yol alamazken, siz 1.2 ile ışık kalkışlarında erken erken vites değiştirerek 5. viteste 55 km/s ile çok güzel yol alabileceksiniz. Bu da şehir içinde mükemmel bir yakıt ekonomisi getirir.

Yokuş çıkma olayına ise vaktiyle 1.2 sahibi bir arkadaşın verdiği cevabı tekrarlamak isterim: Uygun vites uygun hız kombinasyonuyla girdiğinizde sorun olmaz. 80'lik TDI'da bu kombinasyon çok çok dik bir yokuş olmadığı sürece 5. vites 2200 devir 100 km/s'dir. 1.2 aracınız varsa, aracınıza göre tavır belirleyip, örneğin 70 km/s'lik hızla 3. vitesi tercih ederek (değerler tahmini. kullananlar daha gerçekçi yorumlarda bulunabilir) hem ekonominin kulağına kar suyu kaçırmaz, hem de yokuşta bayılmazsınız. Ama süratten feda edersiniz, o ayrı. O kadarını da 1.2 sahibi olarak kabul etmişsinizdir zaten.

Sonuç olarak, üst motorun performansı kendisinden beklenmediği sürece, bir alt motorun daha az yakıt harcayacağını düşünüyorum. Yeterki motorun haddi bilinsin. Ha, çok sıradışı durumlar (Hakan'ın da belirttiği gibi sürekli tırmanış vb.) olursa gene "belki" derim ya; o sıkıntı yaratan alt motora uygun davranışta bulunulursa, gene daha az yakar derim ben. Tabii teknolojiler aynı olmak kaydıyla.Smile (1.2 64 hp'lik motor teknolojik olarak da 1.4 68'likden daha üstün bir makine. Zaten bunu veriminden de anlıyoruz)
[/QUOTE]

guzel cevabın icin tesekkur ederim.Clap

HTP
CLASSIC
CLASSIC

Ad Soyad: ibrahim çakır
Nereden: İstanbul (Avr.)
Arabanız: Skoda Fabia 1.2 HTP

İleti azakoglultd » 04 Ağu 2008, 01:27

son söz ... fabia nın 1.2 motoru avrupanın en verimli çalışan yüksek teknoloji motor ödülünü almıştır , şimdi linkini hatırlamıyorum ama forumu arştırırsanız bir yere yazmıştım.
azakoglultd
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti sılver_exelance » 04 Ağu 2008, 01:27

[quote="azakoglultd"]son söz ... fabia nın 1.2 motoru avrupanın en verimli çalışan yüksek teknoloji motor ödülünü almıştır , şimdi linkini hatırlamıyorum ama forumu arştırırsanız bir yere yazmıştım. [/QUOTE] tabi canım tabiii LOLLOLLOL SON SÖZ
sılver_exelance
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti 34SCU59 » 04 Ağu 2008, 01:38

valla orasını bilmem ama skoda hakkında bilgiler burada

NEW İBİZA CUPRA 2013 YEARS..
34SCU59
AMBIENTE
AMBIENTE

Ad Soyad: Barbaros ÇAKIR
Nereden: İstanbul (And.)
Arabanız: 2011 FORD C-MAX TİTANYUM X 1.6 TDCİ

İleti sainz » 04 Ağu 2008, 13:37

Arkadaşlar,

Defalarca, farklı onlarca başlıkta bu byük motor küçük motor tartışmasını yapmıştık. Önce şu soruyu sorup gene cevabını da kendim vereyim:

Neden hemen her markanın, hemen her modelinde 1.2' den 2.0' a kadar motor seçenekleri var?

1.2 1.4' ten her şartta fazla yaksa zaten kimse almaz ve üretici de üretimden ve seçenekler arasından kaldırır. Mesela hangi motoru hangi şartlarda kullandığınızla alakalıdır. Sürekli olarak bagajı ağzına kadar dolu ve 5 kişi ile kullanılacaksa tabii ki 1.2 fazla yakacaktır. Böyle bir durumda belki de 1.4 motor bile 2.0 kadar yakıt tüketmeye başlayacaktır. Eğer tek kişi ve büyük oranda şehiriçi kullanacaksanız, 1.2 gayet yeterli bir performans ve az bir yakıt tüketimi gerçekleştirir. Aynı şartlarda 2.0 motor daha fazla yakacaktır. Otoban şartlarında 120 km/s sabit hızla gidebilmek için 2.0 2500 d/d çevirirken, 1.2 bir motor belki de 3500 d/d çevirecektir. Bu durumda da 2.0 motorun avantajı ortaya çıkıyor.

Diyeceğim şudur ki, seçtiğiniz aracı nasıl ve hangi şartlarda kullanacaksınız sorusuna vereceğiniz cevap önemlidir. "Makaslara gireceğim, rampaları deli gibi tırmanacağım" diyorsanız zaten bunları 1.2' den elde edemezsiniz. Etseniz de bir yere kadar. "Ben sakin gideceğim, genelde de düşük ve sabit hızla akan trafikte kullanıyorum aracımı" cevabını veriyorsanız 1.2 daha uygun olacaktır.

"Küçük motor az yakar" ifadesi her şart için doğru olsaydı neden kamyonetlere, kamyonlara 9-10 litrelik motor koysunlar? Büyük motor konuluyor zira sürekli yüklü halde rampa çıkacağı düşünülüyor ki bu aracın satın alınma amacı da bu zaten. Mercedes' in bir kamyonet modeli (tam model ismini hatırlamıyorum) azamî sürati 101 km/s idi. 101 HP' lik Fabia' yı düşünün mesela. O da 1.4 ama azamî torkunu 4400 d/d' de veriyor ve azamî çevirdiği devir sayısı 6000 d/d. Bu da otoban gibi açık yollarda avantaj sağlayacaktır ancak şehiriçinde özellikle dur-kalkın yoğun olduğu durumlarda tüketimi artacaktır.

Son olarak; hangi motoru seçmişseniz, üretim amacına uygun olmayan şartlarda kullanıldığında fazla yakacaksınızdır.
İYİ şoför, herhangi bir durumda, iki şoförden birinin durması, ya da yavaşlaması gerekiyorsa, 'Hak, kural' falan demeden, ilk davranan, arabasının kaderini başkasına bırakmayandır.
Kullanıcı avatarı
sainz
ELEGANCE
ELEGANCE

Ad Soyad: Uğur AKAR
Arabanız: SEAT Ibiza 1.2TSI DSG N

İleti sainz » 04 Ağu 2008, 13:40

[quote="SEAHAWK"]...vites oranlarına bir göz atmamız gerekir. Tahminime göre 1.2'nin vites oranı daha kısadır...[/QUOTE]

Üstad buyrunWink:

1.2 12V HTP/47 kW
I-3.769 II-2.095 III-1.387 IV-1.026 V-0.851 R-3.182
Diferansiyel : 4.188

1.4MPI/50KW(68 HP)
I-3.462 II-1.957 III-1.310 IV-0.975 V-0.756 R-2.923
Diferansiyel : 4.118
İYİ şoför, herhangi bir durumda, iki şoförden birinin durması, ya da yavaşlaması gerekiyorsa, 'Hak, kural' falan demeden, ilk davranan, arabasının kaderini başkasına bırakmayandır.
Kullanıcı avatarı
sainz
ELEGANCE
ELEGANCE

Ad Soyad: Uğur AKAR
Arabanız: SEAT Ibiza 1.2TSI DSG N

ÖncekiSonraki

Fabia

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyenler: Kayıtlı kullanıcı yok ve 7 misafir