Roomster 1.4 lt 85 HP 16V kullanımı hakkında

Forum kuralları
Forumlarımızda siyasi, dini yada toplumun hassasiyeti bulunan konulara değinmek yasaktır.

Roomster 1.4 lt 85 HP 16V kullanımı hakkında

İleti adrenallin83 » 23 Eyl 2010, 22:39

Arkadaşlar.

Aile aracı olarak piyasadaki çoğu 4-5 kişilik çocuklu aile aracı araştırdım. Fiyat, güvenlik ve ucuzluk olarak en ön planda skoda roomster çıkıyor. Fakat bazı sorularım olacak bu konuda bana yardımcı olursanı çok sevineceğim..

1- 1.4 motor araç full dolu ve biraz bagajda eşya olduğunda rampa kalkışları , uzun yool gidişleri, bayırlardaki performansı nasıl. yazın özellikle rampa çıkışlarında klima açıkken bariz bir performans düşüklüğü varmı?

2- Uzun yolda aracın ses izolasyonu nasıl çok rahatsız edici seviyedemi? Ortalama 100 - 120 km uzun yoldaki ses olayı rahatsız edicimi.

3- Yakıt tüketimi nasıl. Gerçi bursada fazla trafik sorunu yok. Sehir içi ve şehir dışı benzin tüketim değerleri ne kadar.

4- Boyum 1.80 boyu uzun olanları B sutununun yan görüşü engelleyebileceği yazıyor. Benim boyumda olan hatta benden biraz daha yüksek olanlar bu konuda ne der.

5- Bursada bu aracı test edeceğim bir yer biliyormusunuz?

6- Bu aracın bakım peryot aralığı nekadardır 10 bin mi 15 binmi? bu bakım maliyeti ne kadar tutyor. Triger kayışımı var yoksa zincir sistemimi? Piyasadaki araçlara göre Yedek parça fiyatları uygunmu?

7- Elimde 96 model tipo sx 138000km de benzinli, bunu satıp. Bütçemi maksimum 22.000 TL ye çıkartabiliyorum. Sizce bu fiyata kaç model kaç km ve hangi versiyon roomster alabilirim veya bu 22.000 tl ye piyasada kullanacağım başka bir model önerebeilirmisiniz?

Şimdilik aklıma gelenler bu kadar.Sormuş olduğum sorular dışında roomster kullanan arkadaşların araçları hakkında olumlu veya olumsuz yönlerini eklerseniz minnettar olurum.

şimdiden sorularıma cevaplarınız için, görüşleriniz ve duyarlılığınız için teşekkür ederim.

adrenallin83
CLASSIC
CLASSIC

Ad Soyad: Mustafa YAZICI
Nereden: Bursa

İleti can.tasan » 23 Eyl 2010, 23:01

Umarim istediginiz cevaplari ve istediginiz gibi bir arabayi bulursunuz. Romsterci arkadaslar mutlaka daha iyi yardimci olacaklardir ama bence Skoda sizi memnun edecektir. Forumdan takip ettigim kadari ile her skodaci gibi romster sahipleri de arabalarindan hayranlikla bahsediyorlar cunku...

Kolay gelsin.
Kullanıcı avatarı
can.tasan
AMBIENTE
AMBIENTE

Ad Soyad: Can TASAN
Nereden: Ankara
Arabanız: 2003 Fabia Elegance 101

İleti sarper » 24 Eyl 2010, 04:44

roomster kullanıcısıyım.ben 23500 tl ye 8000 kmde aldım aracı.aracım 2008 model ve çok memnunum.tam bir aile aracı.yazın klimada çekşten güç kaybetmiyor.çünkü bazı araçlarda olduğu gbi klimanın tamamı motora bağlı diğil.akü destekli oldğndan çekşten kaybetmiyor yani.1400 cc motor için şehir içi ortalama bi yakıt harcıyor.yani ne az nede çok.şehir dışında ise gayet az harcıyor.tam değer olarak skodanın stesinden bilgi edinebilirsiniz.10000 de yağ değişimi altında bakım yapılıyor okadar.gürültü konusundada motor sesi braz duyuluyor ama o da rahatsız edici seviyede diğil.sonuçta çok lüx bi aracada binmiyoruz yani dimi :D
sarper
CLASSIC
CLASSIC

Ad Soyad: sarper akın
Nereden: Balıkesir
Arabanız: roomster

İleti adrenallin83 » 24 Eyl 2010, 10:13

Roomster kullanıcıları bu kadarmı cevap veren yok??
adrenallin83
CLASSIC
CLASSIC

İleti hiko » 24 Eyl 2010, 10:46

Arkadaşım ,
Aramıza hoş geldin.
Duyarlılığın için tebrik ederim.
Ben 2009 temmuzunda 1,4 cc 85BG, benzinli baz model sıfır bir roomster aldım. ancak ÖTV den dolayı araba stokları olmadığı için deneme sürüşü yapamadım.Eğer yapsaydım da o an ciddi anlamda performans için bir sonuç gene çıkmazdı diye düşünüyorum.

İki defa tatile gittim, ikinci gidişim de araba 10.000 km yi devirmişti.
O nedenle bu seneki yolculukta , hatta şehir için de bile sanki performans artışı var gibi geliyor. (şimdiki arabalarda motor açılması olmaz diye biliyorum ama -- belki de arabaya iyice alıştık ondandır)

Sonuç olarak ilk tatile göre 1,4 almazdım, özellikle arabanın tam devrini veremeyip, rampaya girerseniz veya rampa çıkarken önünüze bir engel çıkarsa çok çabuk devirden düşüyor toparlaması güç oluyor.
Örneğin daha önceleri Ankara' da Cinnah cadddesini çıkarken bir engel çıktığı zaman , 2. vitese kadar düşüyordum. Şimdi 3. vitesten aşağı düşmüyorum.

Benzin tasarrufunu düşünmeyip arabanın hakkını verirseniz (arabayı tanıdıkça hangi devirde, hangi vitesde gideceğiniz öğrenirseniz çok keyif verici bir araba, özellikle arkada oturanlar için, tabi ki sonuçta 1,4 motor,135 tork, fazla bir şey beklemeyeceksiniz)

Eğer gücünüz yeterse 1,4 80 bg diesel ve styl yada comfort modellerini tercih et derim. Onlarda tork daha yüksek ve yakıt masrafı düşük. arti oldukça lüks...

Görüş alanı alışana kadar sıkıntılı, ben 30 yıldır araba kullanırım, bu araba ile bomboş bir alanda geri geri gideken daah önce hiç yapamadığım birşeyi, ağaca çarpmayı becerebildim.!!!!!!!!

hayırlısı olsun , ne olursa olsun, kazasız , belasız günler ve sürüşler.
hiko
CLASSIC
CLASSIC

Ad Soyad: Hikmet Demirtaş
Arabanız: 1.4 16 V 85 BG ROMMSTER

İleti hiko » 24 Eyl 2010, 10:49

İLave olarak, Alacağın arabanın sahibi ile görüşüp,
yakıt masrafını karşılayarak, bir 50 km uzun yol yap derim.Özellikle yokuş olan bir yerde dene, kafan rahat olsun....
hiko
CLASSIC
CLASSIC

Ad Soyad: Hikmet Demirtaş
Arabanız: 1.4 16 V 85 BG ROMMSTER

İleti mygokhan » 24 Eyl 2010, 12:25

Test için Bursa'da skoda bozkurt'a gidebilirsin..

Bende 1.2 motorlusu var.1.4 motorlusu daha az tüketebilir şartlar uygun olursa..Performans konusunda 1.4 gayet iyidir.Ben 1.2 ile bile çoğu zaman memnun kalıyorum.1.2'nin yüklü dahi olsa rampa performansı 1-2-3 .viteslerde çok iyi..

Ses olayı B segmentindeki çoğu araç gibi.Yani tatminkar seviyede..Yeni kasalarda (2010 ve 2011) ses seviyesi daha iyi seviyede..
Skoda Fabia 2011 1.2 70 HP
mygokhan
AMBIENTE
AMBIENTE

Ad Soyad: Gökhan
Arabanız: Skoda Fabia II FL 1.2

İleti adrenallin83 » 24 Eyl 2010, 23:13

arkadaşlar renault clio grand tour 1.5 dci 85 mi skoda roomster mi? gerçi klasmanlar biraz farklı ama yinede yorumlarınızı bekliyorum
adrenallin83
CLASSIC
CLASSIC

İleti mygokhan » 25 Eyl 2010, 11:28

adrenallin83 yazdı:arkadaşlar renault clio grand tour 1.5 dci 85 mi skoda roomster mi? gerçi klasmanlar biraz farklı ama yinede yorumlarınızı bekliyorum

Roomster benzinli mi olacak?

Eğer öyleyse dizel clio daha mantıklı..Tabi sadece yakıt yönünden düşündüm.

Ama dizel bir skoda Roomster daha ferah daha kullanışlı olur bana göre..
Skoda Fabia 2011 1.2 70 HP
mygokhan
AMBIENTE
AMBIENTE

Ad Soyad: Gökhan
Arabanız: Skoda Fabia II FL 1.2

İleti grey_wolf » 25 Eyl 2010, 11:57

adrenallin83 yazdı:arkadaşlar renault clio grand tour 1.5 dci 85 mi skoda roomster mi? gerçi klasmanlar biraz farklı ama yinede yorumlarınızı bekliyorum

1,2 tsi roomster daha mantıklı olacaktır. daha ferah daha kaliteli. vergisi düşük gücü yüksek bir motor seçeneği olmuş olur.

2006 Fabia Sedan 1.4 16V Ambiante + landirenzo omegas
Kullanıcı avatarı
grey_wolf
AMBIENTE
AMBIENTE

Ad Soyad: EROL YÜKSEL
Nereden: İstanbul (Avr.)
Arabanız: 2006 FABİA AMBIANTE SEDAN 1.4 16V

Roomster

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyenler: Kayıtlı kullanıcı yok ve 1 misafir