DSG Şanzıman

Forum kuralları
Forumlarımızda siyasi, dini yada toplumun hassasiyeti bulunan konulara değinmek yasaktır.

DSG Şanzıman

İleti bosskoc » 29 Kas 2007, 18:19

Herkese Merhaba,
Bana Roomstarın DSG şanzıman hakkında bilgi verebilirmisiniz?

6 vitesi nasıl gidiyor?

Yüksek hızlarda ses nasıl?

serilik?

Neye dikkat etmek gerekir?

Saygılarıma

bosskoc
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti irfant » 29 Kas 2007, 18:21

Roomi'de Tiptronic var, DSG yok! Wink

irfant
Yeni Üye
Yeni Üye

Nereden: İstanbul (And.)
Arabanız: Fabia 1.2 TSI DSG 2011

İleti bosskoc » 29 Kas 2007, 18:27

oraya aldanmayın DSG 6 vites var.Zaten ben skoda çeklere Türkiyenin internet sayfasının günecel tutulmasını şikate etmiştim.
 ben çok kısa da olsa bir test sürüşü yaptım dsg şanzımanlı. Fakat devamlı kullanan arkadşlar bize tecrübelerini anlatsınlar
bosskoc
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti irfant » 29 Kas 2007, 18:31

[quote="bosskoc"]oraya aldanmayın DSG 6 vites var.Zaten ben skoda çeklere Türkiyenin internet sayfasının günecel tutulmasını şikate etmiştim.
 ben çok kısa da olsa bir test sürüşü yaptım dsg şanzımanlı. Fakat devamlı kullanan arkadşlar bize tecrübelerini anlatsınlar
[/QUOTE]

Hangi bayide var, bizde test edelim Roomster DSG'yi...  Wink
irfant
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti bosskoc » 29 Kas 2007, 18:45

tekirdağ daki yüncüler de var;istanbulda konuştuğum tüm bayilerde var özellikle de soruyorum DSG mi diye. Hepsi evet diyor. Ehhh, öyle değilse bayilerin ayıbı...
Neyse otomatik şanzımanli uzun yolda gidiş nasıl? v.s.

Saygılarımla

bosskoc
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti loveskoda » 29 Kas 2007, 18:49

DSG aslında gelişmiş bir otomatikleştirilmiş manuel şanzımandır. Ancak farkı, iki tane debriyaj sistemi olması. Bu sayede 1,3,5 viteslerine bir debriyaj, 2,4,6 viteslerine de bir debriyaj düşmekte. Böylece, her vites geçişinde bir sonraki vites hazır hale geliyor ve sistem zamanı geldiğinde güç kaybı olmaksızın vites değiştirebiliyor...

Passat 2.0 DSG TDI PD: sürüş izlenimi: ben sürmedim ama, bindim ve çok hızlı vites değiştirdiğini gördüm. TDI motor yokuşta düz yoldaymış gibi atak ayrıca DSG müthiş canlılık sağlıyor...
loveskoda
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti trifaze » 29 Kas 2007, 18:49

fena degil ama benimki dsg de degil
calisma prensibi olarak 2 turbin yerine 3 turbin kurulmus. daha seri oldugunu ve yakiti daha ekonomik kullandigini biliyorum. ancak bunu skodadan degil golf den biliyorum.

trifaze
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti sainz » 29 Kas 2007, 20:20

[quote="bosskoc"]tekirdağ daki yüncüler de var;istanbulda konuştuğum tüm bayilerde var özellikle de soruyorum DSG mi diye. Hepsi evet diyor. Ehhh, öyle değilse bayilerin ayıbı...

Saygılarımla

[/QUOTE]

Neyse deyip de geçmeyin ama. Wink Tiptronic ile DSG arasında çok fark var. skoda-auto nickli arkadaşın bahsettiği gibi 1. viteste ilerlerken ikinci milde 2. vites takılmış vaziyette hazır bekliyor. Vites yükseltme komutu verdiğinizdeyse klasik otomatik şanzımanlardaki gibi bir vites geçiş boşluğu yaşanmıyor.

Aşağıdaki linkten animasyonundan da olsa fikir edinebilirsiniz:

http://auto.howstuffworks.com/dual-clut ... ission.htm

İYİ şoför, herhangi bir durumda, iki şoförden birinin durması, ya da yavaşlaması gerekiyorsa, 'Hak, kural' falan demeden, ilk davranan, arabasının kaderini başkasına bırakmayandır.
Kullanıcı avatarı
sainz
ELEGANCE
ELEGANCE

Ad Soyad: Uğur AKAR
Nereden: İstanbul (Avr.)
Arabanız: SEAT Ibiza 1.2TSI DSG N

İleti fabialife » 02 Arl 2007, 02:48

[quote="bosskoc"] tekirdağ daki yüncüler de var;istanbulda konuştuğum tüm bayilerde var özellikle de soruyorum DSG mi diye. Hepsi evet diyor. Ehhh, öyle değilse bayilerin ayıbı...

Saygılarımla

[/QUOTE]

roomsterleri bilmem ama oktavialardaki bütün tripronic şanzumanlar dgs ancak fiat listesine bakın 1.9 tdi ve 2.0 tdi ların yanında dgs oldugunu belirtiyor ancak benzinlilerde özellikle belirtmiyorlar. benzinliden daha düşük donanıma sahip dizelleri 10 milyar fazlasına nasıl satacaklar. buda onların müşteriyi yanıltma pahasına da olsa satış taktiği. bu nedenle her modele ayrı bir şanzuman yapmayacaklarına ve bütün wolksvagen grubu arabalarda aynı şanzumanlar kullanıldıpğına göre %99 roomsterlerdeki triproniclerde dgs dir.
fabialife
CLASSIC
CLASSIC

İleti loveskoda » 02 Arl 2007, 03:05

DSG vites sistemi Skoda da şu an sadece Octavia 1.9 ve 2.0 TDI motorlarında opsiyon olarak sunulmaktadır. Diğer hiçbir model ve motorda yok.

Bayilerin Roomster DSG dediği yanlış. Bilmediklerinden kaynaklanıyor...
loveskoda
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti irfant » 02 Arl 2007, 12:34

Ben de Türkiye'de DSG Roomster henüz yok diye biliyorum...

DSG şanzımanlı olsa fiyat listesinde yazar diye söylediler Yüce Oto'dan...  Wink
irfant
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti skodacı » 02 Arl 2007, 12:44

irfan hocam,DSG=Tiptronic...
skodacı
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti irfant » 02 Arl 2007, 12:58

[quote="skodacı"]irfan hocam,DSG=Tiptronic...[/QUOTE]

Yukarıda sainz'in bir mesajı var, ona baktın mı?

DSG şanzımanların ayrıca tiptronic fonksiyonu var...

irfant
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti skodacı » 02 Arl 2007, 13:02

DSG nin tiptronic şanzumanın kısaltması olmadığınımı beyan ediyorsunuz?
skodacı
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti irfant » 02 Arl 2007, 13:12

[quote="skodacı"]DSG nin tiptronic şanzumanın kısaltması olmadığınımı beyan ediyorsunuz?[/QUOTE]

Hayır tiptronik şanzıman ayrı DSG triptonik ayrı.

DSG şanzımanlarda ayrıca Tiptronik özellik var.

Ama sadece tiptronik olanlarda DSG yok. DSG farklı bir sistemdir.

Yani Tiptronik ile DSG aynı demek yanlış... Bu konuda çok makale var ama hepsi Almanca o nedenle buraya eklemedim.

Ama şunu açıkça yazayım, Roomster fiyat listelerinde Tiptronic yazan araçlar kesinlikle DSG değil...

Şu link fikir verebilir...

irfant
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti skodacı » 02 Arl 2007, 13:22

hocam DSG(yarı otomatik) şanzuman eğitimi görmüş biri olarak konuşuyorum...sizinde dediğiniz gibi DSG ayrı DSG+tiptronic ayrı...bu arada triptronic diye bir şanzuman türü yoktur.bu kavram tiptronic şanzumanın halk arasındaki söyleniş türüdür.romilerin sadece aşağıda belirttiğim tipleri DSG şanzumana sahiptir.

Roomster Roomster 1.6 105 hp DSG

Roomster Comfort 1.6 105 hp DSG

bu türleri bir 1.9 tdı  superb elegance gibi istenildiğinde manuel olarak kullanamazsınız...sizinde belirttiğiniz gibi DSG lerde ayrıca tiptronic özellik mevcut tıpki skodanın şu modelinde olduğu gibi.(

Yeni Octavia Ambiente 1.9TDİ 105 hp DSG Tiptronic
skodacı
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti irfant » 02 Arl 2007, 13:31

DSG sadece Octavia'da var şu an.

Bir de Yüce Oto'nun fiyat sayfasına bakar mısın? En azından Yüce Oto distribütör. Bu konuda çalışan adamları var. Onlar niye siteye DSG koymamış?

Roomster Tiptronic, Atik'in sayfasında DSG olarak verilmiş. Atik 1.6 105 Roomster'a 31.458 YTL isterken Yüce Tiptronic yazan aynı araca 32.878 YTL istemiş. Sence bu işte bir yanlışlık yok mu?

Bu fiyata DSG'li araba almaya imkan yok bence, arabalarıın donanımlarını bilmeyen çok bayi var.

irfant
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti skodacı » 02 Arl 2007, 13:40

hocam bu konu hakkında aslında aynı şeyleri söylüyoruz  senle galiba...seninde dediğin gibi arabalarının donanımlarını tam anlamıyla bilmeyen çok bayi var...mesala geçenlerde isim vermiyeyim bir skoda bayisine gittik arkadaşla...showroom da bir skoda superb 1.9 tdı comfort donanımlı araç var idi...satış sorumlusu bu aracı tiptronic olarak tanıtınca hemen müahalede bulundum.comfort donanımın tiptronic i yok diye...superb de tiptronic sadece 1.9 elegance donanımda var diye çıkıştım...yani anlıyacağınız otomatik vitesli aracı bize yarı otomatik olarak tanıttılar...
skodacı
Yeni Üye
Yeni Üye

Sonraki

Roomster

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyenler: Kayıtlı kullanıcı yok ve 5 misafir