LPG Roomster

Forum kuralları
Forumlarımızda siyasi, dini yada toplumun hassasiyeti bulunan konulara değinmek yasaktır.

LPG Roomster

İleti devirsever » 18 Şub 2008, 17:23

1.6 tripronik, lpg full depo (80ytl) ile sakin kullanımda tam 400km gidiyor full şehiriçi ve kışın, nasıl sizce? Sıralı sistem Lovato marka.

devirsever
Yeni Üye
Yeni Üye

Nereden: Samsun

İleti irfant » 18 Şub 2008, 17:32

Çok ekonomik gelmedi bana.

Benim taka 50 YTL benzinle ile şehir içinde 264 km gitti (yüksüz, 95 oktan litresi 3.06 iken), km'de 19-20 kuruş yakıyor. Demek ki 80 YTL benzinle 420 km gidecek. Hiç ekonomik gelmedi LPG. Ayarlarını kontrol ettirmende fayda var.

LPG takılınca garanti de gitti o zaman.

irfant
Yeni Üye
Yeni Üye

Nereden: İstanbul (And.)
Arabanız: Fabia 1.2 TSI DSG 2011

İleti devirsever » 18 Şub 2008, 18:28

Otomatik normal 1.6 ya göre %20 civarı fazla yakıyor, 2 aydır denemedeyim henüz işletmedim. İlk zamanlar adaptasyonu zor oldu, araba yakıt ayarlarını lpg ye göre yapıyor uzun süreli kullanımda sonra sabalrı benzinde ilk çalışmada boğuluyordu, sonra hassas ayarlama ile sorun halloldu. Şimdi sorun yok, önceki arabamdan sökmüştüm, başka 1.6 otomatik kullanıcısı varsa yakıt değerlerini bilmek isterim ben kıyıp benzinde binemiyorum arabaya ama hatırladığım kadarıyla 350 falan yakıyordu.O yüzden km de 150 karım var diye düşünüyorum. Bu arada 1.4 denedim 1.6 otomatik aldım, 1.4 pek 85hp gibi gitmiyor.1.6 havası bırakmıştı bende, aslında düz 1.6 tadından yenmez ama eşim kullanıyor ne yapalım otomatik almak durumunda kaldım. Alırken DSG dediler ama forumdan anlaşıldığı gibi DSG değilmiş sadece tripronikmiş. Aslında çakamadım ama DSG olduğunu anlamak için iki kiriter var ,birinci 0-100 ikincisi yakıt tüketimi, düz versiyona aşağı yukarı bu iki değer eşitse şanzıman DSG, yok benimki gibi %20 fazla yakıyor 1 sn geç hızlanıyorsa eski tip otomatik şanzıman,haksızmıyım?

Bu arada İrfant arkadaşım verdiğin değerlerden yakıt ortalaman 6.18lt ye geliyor yanlış hesaplamıyorsam. Şehiriçi fabrika verisi olan 8.9lt den çok çok az değilmi? Benim 11,2lt şehir içi olması gerek. Yani benzinde minimum şehiriçi km de 342 yakması gerek. Senin aracında 8.9 lt den 272 yakması gerek. Lpg yüzde 40 tasarruf sağlar kabaca, km de benim aracın 205 senin aracın  163 yakması gerek lpgde. Yanılıyormuyum?

Senin rakamlar hesaplamalarım ışığında biraz iyimser geldi. Yada şehir içi derken bir kalkışta ışıklarda durmadan çevre yolundan falanda gidiyor olabilirsin. Oda farkettirir.
devirsever
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti irfant » 18 Şub 2008, 18:37

Az yaktırmak için epey kasıyorum açıkçası. Düşük devir yüksek vites kullanıyorum ama hırpalamadan. Gözüm hep uzağa bakar ışık, trafik tıkanıklığı varsa çok önceden gazdan çekerim ayağımı. Ağır trafik olursa rölantide kalkıyor zaten araba, ayrıca gaz vermiyorum. Bu şeklide km'de 19-20 kuruşu zorluyorum. 1.4 ile 1.6 arasında şehiriçi tüketimde çok fark var. 1.6 Trip. ile 11-12 yakan var litre/100 km'de. 1.4 85 bg motor Fabiş'in 1.4 101 motorundan da daha ekonomik. 1.2 Fabia arabamdan alıştım ekonomiye. Biraz da kullanım tarzı ve arabaya alışma ile ilgili sanırım. Gaz pedalının üzerinde yumurta varmışçasına sürüyorum.
irfant
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti devirsever » 18 Şub 2008, 18:39

Smile hemen uygulamaya başlıyorum senin taktikleri dostum.
devirsever
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti harbi » 18 Şub 2008, 19:34

[quote="irfant"]Çok ekonomik gelmedi bana.

Benim taka 50 YTL benzinle ile şehir içinde 264 km gitti (yüksüz, 95 oktan litresi 3.06 iken), km'de 19-20 kuruş yakıyor. Demek ki 80 YTL benzinle 420 km gidecek. Hiç ekonomik gelmedi LPG. Ayarlarını kontrol ettirmende fayda var.

LPG takılınca garanti de gitti o zaman.

[/QUOTE]

arkadaşım  banada  seninki  bir  garıp  geldi öyle  olsaydı  hayatta lpg  taktırmazdım
harbi
CLASSIC
CLASSIC

İleti abarigandimuti » 18 Şub 2008, 20:34

Hayırlı uğurlu olsun...

Sanıyorum benim gavurun ikiz kardeşinden almışsınız. Çok isabetli bir seçim, emin olun!.. 2007'nin Mayıs'ından beri kullanıyorum.

Şu tiptronic olayı muhteşem, alışınca göreceksiniz. Araba kullanmaktan zevk alıyor insan. Biraz fazla tüketimi dışında bir kusuru da yok!..

Keşke şu LPG'yi iki yıl sonra taktırsaydınız da aracın garantisini bozmasaydınız.

Araçla ilgili sorunuz olursa (yakıt tüketimi ile ilgili net bilgiler hariç, çünkü bir hesap yapabilmiş değilim) beklerim... 

Kazasız belasız kullanmanız dileğiyle!...
abarigandimuti
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti skodacı » 18 Şub 2008, 22:02

devirsever aracının lpg sistemi parçaları arasında SİMÜLATÖR var mı?
skodacı
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti devirsever » 19 Şub 2008, 12:42

skodacı arkadaşım simulator parçasından kastın nedir?Laptop üzerinden kabloyla yazılım atıyorlar ama simulator görmedim
devirsever
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti devirsever » 19 Şub 2008, 12:43

[quote="abarigandimuti"]Hayırlı uğurlu olsun...

Sanıyorum benim gavurun ikiz kardeşinden almışsınız. Çok isabetli bir seçim, emin olun!.. 2007'nin Mayıs'ından beri kullanıyorum.

Şu tiptronic olayı muhteşem, alışınca göreceksiniz. Araba kullanmaktan zevk alıyor insan. Biraz fazla tüketimi dışında bir kusuru da yok!..

Keşke şu LPG'yi iki yıl sonra taktırsaydınız da aracın garantisini bozmasaydınız.

Araçla ilgili sorunuz olursa (yakıt tüketimi ile ilgili net bilgiler hariç, çünkü bir hesap yapabilmiş değilim) beklerim... 

[/QUOTE]

Dostum ruhsatta yazmadıkça garanti dışı kalmıyor, sorun çıkarsa söktürüp servise girecek,servisle kanka sayılırız bir önceki aracımda 2007 swift 4x4 tü oradan almıştım aynı servis. Deneme yapmak için işletmemiştim bakalım duruma göre işleteceğim.
devirsever
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti devirsever » 19 Şub 2008, 12:45

bu arada bir fırsat bulunca benimkinin fotolarını ekleyeceğim. Saten mavi diye geçiyor benim araba galiba, üst cam işte ESP falan hız sabitleyicisi var. Yalnız esp sayesinde bu karda kışta swift 4x4 ümü aratmadı bana, tabi 4 kar lastiğininde etkisi çok büyük
devirsever
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti abarigandimuti » 19 Şub 2008, 13:30

[quote="devirsever"][quote="abarigandimuti"]Hayırlı uğurlu olsun...

[/QUOTE]

Dostum ruhsatta yazmadıkça garanti dışı kalmıyor, sorun çıkarsa söktürüp servise girecek,servisle kanka sayılırız bir önceki aracımda 2007 swift 4x4 tü oradan almıştım aynı servis. Deneme yapmak için işletmemiştim bakalım duruma göre işleteceğim.
[/QUOTE]

Bir düzeltmede bulunmak isterim.

"Ruhsata işletmedikçe sorun yok" bilgisi tamamen yanlış... Çünkü, araca dışarıdan yapılacak herhangi bir müdahale, garantinin bitmesinin nedenidir. Zira servisteki arkadaşlar bunu ruhsata bakmadan da hemen anlıyorlar.

Ayrıca, bu madahalenin LPG dönüşümü olması da şart değil... Müdahaleyi geçtim, hatta araca konulacak yanlış bir akaryakıt bile (mazot) sorumluluğu üzerlerinden atmalarına yol açıyor.

Ama servisle bir ahbap çavuş ilişkisi varsa, o ayrı tabii ki...
abarigandimuti
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti irfant » 19 Şub 2008, 13:32

Aynen! LPG taktın mı garanti gitti. Garantiyi veren Skoda Çek Cum'dir. Bugün arabanın başına bir iş gelse senin usta mı muhatap olacak onlarla.
irfant
Yeni Üye
Yeni Üye

Roomster

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyenler: Kayıtlı kullanıcı yok ve 1 misafir