100 bin bakımında neler değişir

Forum kuralları
Forumlarımızda siyasi, dini yada toplumun hassasiyeti bulunan konulara değinmek yasaktır.

100 bin bakımında neler değişir

İleti tivoli » 16 Eyl 2008, 19:09

[quote="umt_d"][quote="tivoli"]arkadaşım o bakım fiyatlarını nasıl verebiliyorlar anlamadım ben.. octilerde kullanılan yağ başlı başına 95-100ytl arası tutuyor. filtreler ve işçilikleride koy içerisine.. ben yüce motorda 3 hafta evvel 75.000 bakımına soktum aracımı polen filtresi dahil 300ytl mal oldu. 4 adet fren balatasıda işçiliğiyle beraber 180ytl toplam 480ytl para bayıldım.. çok gibi görünüyor ama ekstra birşey çıkmadığı taktirde bu bakım beni en az 6-7 ay gezdirir.. buda demek oluyor ki. octiler için yıllık aşağı yukarı 600 ytl para gidecek buda her ay 12ytl demek oluyor.[/QUOTE]

Matematiğine hayran kaldım abi Smile
[/QUOTE]

Sorma sevgili umt_d , bende hayran kaldım kendime Smile demek ki iftarda yemeği fazla kaçırınca beyinde fazla kan dolaşmıyor... kusura bakma 12 ay ile 12ytl arasında gidip gelmişim SmileSmile

**AIKIDO** 4.KYU
Kullanıcı avatarı
tivoli
AMBIENTE
AMBIENTE

Nereden: İstanbul (And.)

İleti elegance » 16 Eyl 2008, 19:16

[quote="tivoli"][quote="umt_d"][quote="tivoli"]arkadaşım o bakım fiyatlarını nasıl verebiliyorlar anlamadım ben.. octilerde kullanılan yağ başlı başına 95-100ytl arası tutuyor. filtreler ve işçilikleride koy içerisine.. ben yüce motorda 3 hafta evvel 75.000 bakımına soktum aracımı polen filtresi dahil 300ytl mal oldu. 4 adet fren balatasıda işçiliğiyle beraber 180ytl toplam 480ytl para bayıldım.. çok gibi görünüyor ama ekstra birşey çıkmadığı taktirde bu bakım beni en az 6-7 ay gezdirir.. buda demek oluyor ki. octiler için yıllık aşağı yukarı 600 ytl para gidecek buda her ay 12ytl demek oluyor.[/QUOTE]

[/QUOTE]

Sorma sevgili umt_d , bende hayran kaldım kendime Smile demek ki iftarda yemeği fazla kaçırınca beyinde fazla kan dolaşmıyor... kusura bakma 12 ay ile 12ytl arasında gidip gelmişim SmileSmile
[/QUOTE] bit yıl 50 ay degilmiydi hesap dogru
elegance
CLASSIC
CLASSIC

Ad Soyad: uğur
Nereden: Kırşehir
Arabanız: Octavia TDI

İleti tivoli » 16 Eyl 2008, 19:35

[quote="fmaka"][quote="tivoli"][quote="sılver_exelance"][quote="tivoli"]arkadaşım o bakım fiyatlarını nasıl verebiliyorlar anlamadım ben.. octilerde kullanılan yağ başlı başına 95-100ytl arası tutuyor. filtreler ve işçilikleride koy içerisine.. ben yüce motorda 3 hafta evvel 75.000 bakımına soktum aracımı polen filtresi dahil 300ytl mal oldu. 4 adet fren balatasıda işçiliğiyle beraber 180ytl toplam 480ytl para bayıldım.. çok gibi görünüyor ama ekstra birşey çıkmadığı taktirde bu bakım beni en az 6-7 ay gezdirir.. buda demek oluyor ki. octiler için yıllık aşağı yukarı 600 ytl para gidecek buda her ay 12ytl demek oluyor.[/QUOTE] octide hangi yağ kullanılıyor ki 100 ytl tutsun???[/QUOTE]

Şu an yetkili servis anlaşmaları gereği castrol edge 0W-30 yağ kullanıyor dostum..Alttaki linkte yetkili satıcının fiyatları mevcut 4lt. olanı 97ytl görünüyor. servis 93.50ytl yazmış faturama benim.. yarım litrede kendilerinde kaldı Smile

[/QUOTE]

1,6 mpı motorlar ıcın edge bıraz luks değılmı?
[/QUOTE]

Yağ, hiçbir araç için lüks değildir sadece dikkat edilmesi gereken husus onca para sayarak aldığımız yağın aracımız için ve devamlı kullandığımız bölgenin iklim şartlarına uygun olup olmadığıdır.

edge 0W30 çok ince bir yağ olduğundan dolayı motorun her noktasına rahatça ulaşarak yağlama yapar ayrıca kış ayları içinde çok ideal bir yağdır. Bu özellik bu yağı kullanmak için birçok araç sahibi tarafından kabul edilebilir olmakla beraber 10W-60 ise daha geniş bir viskozite aralığına sahip olmasından dolayı çok sıcak iklimlerde, sıcaklık değerleri çok yükselen ve yüksek performans beklenen motorlarda kullanılması gerektiği vurgulanıyor yağ üreticileri tarafından. Öyle sanayide motor ustalarına filan sormayın arkadaşlar herkes ekmeğinin derdinde orada.. Eski arabamı bakıma götürmüştüm bundan 2 yıl evvel.. bakım yaptırdığım yerin sahibi elf marka yağın bayiliğini almış. dolayısıyla banada elf markayı anlatıyorda anlatıyor..sanırsınız babası elf'in sahibi..sonra dedim ki yahu şu magnatec teknolojisi var hiç duydunmu dedim.. Atölyenin sahibide demezmi yaw onların hepsi para tuzağı be abicim. magnetec diye yutturuyorlar bizim gibi 3.dünya ülkelerine demezmi.. Adam o firmanın içinde ne kadar mühendis kimyager varsa 2 kelimeyle sildi süpürdü attı taa kadosan sanayi sitesinden
**AIKIDO** 4.KYU
Kullanıcı avatarı
tivoli
AMBIENTE
AMBIENTE

İleti tivoli » 16 Eyl 2008, 19:40

[quote="elegance"][quote="tivoli"][quote="umt_d"][quote="tivoli"]arkadaşım o bakım fiyatlarını nasıl verebiliyorlar anlamadım ben.. octilerde kullanılan yağ başlı başına 95-100ytl arası tutuyor. filtreler ve işçilikleride koy içerisine.. ben yüce motorda 3 hafta evvel 75.000 bakımına soktum aracımı polen filtresi dahil 300ytl mal oldu. 4 adet fren balatasıda işçiliğiyle beraber 180ytl toplam 480ytl para bayıldım.. çok gibi görünüyor ama ekstra birşey çıkmadığı taktirde bu bakım beni en az 6-7 ay gezdirir.. buda demek oluyor ki. octiler için yıllık aşağı yukarı 600 ytl para gidecek buda her ay 12ytl demek oluyor.[/QUOTE]

[/QUOTE]

[/QUOTE] bit yıl 50 ay degilmiydi hesap dogru[/QUOTE]

BELKİDE 50 YIL 12YTL'DİR
**AIKIDO** 4.KYU
Kullanıcı avatarı
tivoli
AMBIENTE
AMBIENTE

İleti skodacı » 16 Eyl 2008, 22:44

[quote="mehmetunal48"]arkadaşlar octimin 90.000 km bakımından sonra 100.000 km bakımı var.yağ,hava ve yağ filtresinden başka neler değişiyor?bugün sanayideydim.bir tamirciye gittim,yağ,yağ filtresi,hava ve yakıt filtresi dedi,başka yere gittim yağcıya yani,o sadece yağ,yağ filtresi ve hava fltresi dedi.fethiye skoda özel servisi aradım,o da polen filtresini ekledi,yakıt filtresine gerek yok dedi.toplam 140 ytl dedi.ilk uğradığım castrol 10/40 yağ olursa+hava+yağ+yakıt=125 ytl.3.şahıs da,yağ+yağ filtre+hava filtresi100 ytl.çıkın içinden çıkabilirseniz.birinin dediğini öbürkü hakaret ederek anlamıyor gerzekler diyor.anlayan arkadaşlar bir el atsın.10.000km bakımına yani 100.000 km bakımına sadece 250 km kaldı. [/QUOTE]

yağ(0W/30 veya 10W/40 4,5 lt),yağ filtresi,hava filtresi...buji,polen ve yakıt filtreni 90.000 km bakımında değiştirmişsen şayet kontrol ettir...kontrol sonrasında ilgili parçaların,değişimi öngürülürse değiştirmeni tavsiye ederim...
skodacı
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti mehmetunal48 » 17 Eyl 2008, 09:00

buji 4000 km önce değişti,polen 90000km de ğişmiş ama yakıt filtre değişmemiş.geri kalan ne varsa değişmiş.
mehmetunal48
Yeni Üye
Yeni Üye

Önceki

Octavia

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyenler: Kayıtlı kullanıcı yok ve 2 misafir