Bu özelliğide bu gün öğrendim

Forum kuralları
Forumlarımızda siyasi, dini yada toplumun hassasiyeti bulunan konulara değinmek yasaktır.

Bu özelliğide bu gün öğrendim

İleti mehmetunal48 » 22 Eyl 2008, 00:45

Arkadaşlar octimi alalı yaklaşık 10 ay'ı geçmesine rağmen 1.viteste kalkarken ayağımı debriyajdan kaldırırken gaza basmadan aracımın hareket etmesi olayını öğrendim.Bunuda dün sahibinde.com da ilanlara bakarken aynı benim aracın aynısından octinin özelliklerini sayarken"kendisi gaza basar kalkışta"diye okumuştum.bende bugün denedim test ettim.gerçekten çok güzel.şimdiye kadar birçok defa kalkışlarda stop ediyordu.bugün hiç gaza basmadan hareket etti hemen ardından 2.vites.bundan böyle stop ettirmek yok.Daha önceki araclarımda hiç stop ettirmemiştim ve bir türlü alışamamıştım.herkes denesin en azından benim gibi bilmiyenler.

mehmetunal48
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti mygokhan » 22 Eyl 2008, 00:49

Hafif gaz vermek iyidir..Teknik açıklamasını yapamayacağım ama iyi olduğu kanısındayım..
Skoda Fabia 2011 1.2 70 HP
mygokhan
AMBIENTE
AMBIENTE

Ad Soyad: Gökhan
Nereden: Bursa
Arabanız: Skoda Fabia II FL 1.2

İleti kadir_ » 22 Eyl 2008, 00:50

Evet bu ama özellik olduğunu zannetmiyorum genelde kırmızı ışıkta kullanıyorum ben bunu 1-2 metre hareket etmek içinLOL
kadir_
CLASSIC
CLASSIC

İleti sılver_exelance » 22 Eyl 2008, 00:53

[quote="mehmetunal48"]Arkadaşlar octimi alalı yaklaşık 10 ay'ı geçmesine rağmen 1.viteste kalkarken ayağımı debriyajdan kaldırırken gaza basmadan aracımın hareket etmesi olayını öğrendim.Bunuda dün sahibinde.com da ilanlara bakarken aynı benim aracın aynısından octinin özelliklerini sayarken"kendisi gaza basar kalkışta"diye okumuştum.bende bugün denedim test ettim.gerçekten çok güzel.şimdiye kadar birçok defa kalkışlarda stop ediyordu.bugün hiç gaza basmadan hareket etti hemen ardından 2.vites.bundan böyle stop ettirmek yok.Daha önceki araclarımda hiç stop ettirmemiştim ve bir türlü alışamamıştım.herkes denesin en azından benim gibi bilmiyenler. [/QUOTE] Hocam bu bir özellik değilki.Farklı sınıflardaki bir çok araçta bu dediğiniz oluyor(Benim kullandığım tüm araçlarda vardı favorit dahil)Big%20smile bence kullanıcıyla alakalı bir şey ayağını ayarlarsan stop etmeden kendi kalkar gider
sılver_exelance
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti alwaysloser » 22 Eyl 2008, 00:54

kavrama değilmi bu ya tam kavramada sabit tut ilerle
www.turkiyeotoforum.com.tr

[url=http://img3.imageshack.us/i/uu1t.jpg/][IMG]http://img3.imageshack.us/img3/6005/uu1t.jpg[/IMG][/url]
alwaysloser
ELEGANCE
ELEGANCE

Ad Soyad: mevlüt
Nereden: Adana
Arabanız: renault 21 concorde

İleti mehmetunal48 » 22 Eyl 2008, 01:02

ben normalde gaza bastığımı biliyor ve ayağımı debriyajdan kaldırırken neden stop ediyor peki?şimdi hiç gaza basmadan kalkıyor?neden?ve neden böyle yazıyor ilanda?
mehmetunal48
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti sılver_exelance » 22 Eyl 2008, 01:15

[quote="mehmetunal48"]ben normalde gaza bastığımı biliyor ve ayağımı debriyajdan kaldırırken neden stop ediyor peki?şimdi hiç gaza basmadan kalkıyor?neden?ve neden böyle yazıyor ilanda? [/QUOTE] ilanı görebilirmiyiz???
sılver_exelance
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti derude » 22 Eyl 2008, 01:17

Yeni nesil araçlarda,  motor rölanti devri belirlenenin altına düştüğü zaman ECU müdahale ederek olması gereken seviyeye çıkarmak için ayarlar, basit tabirle gaz verir.

Dolaysıyla motorun kalkışta devri düştüğü için ECU tekrar olması gereken rölanti devrine çıkmak için gaz verir. (tabi bu işler ECU tarafından, motor yük durumu, soğutma suyu sıcaklığı vs gibi bilgiler göz önüne alınarak yapılır.)

Karbüratörlü araçta böyle bişeyin olması mümkün değildir.

Karbüratörlü araçlarda rölanti devri sıcak motora göre bir kez ayarlanır manuel olarak. Dolaysıyla gaz pedalına basılmadığı zaman motora giren hava/yakıt oranı stabildir.

Yukarıda anlatılanları çok basit bir uygulamayla test edebilirsiniz.

Örneğin ECU su bulunan bir aracı hafif rampalarda hiç gaza dokunmadan gittiğini test edebilirsiniz.

Bunu karbüratörlü araçta denerseniz   -eğer rölanti devri olması gerekenden yüksek değilse-  stop edecektir

derude
CLASSIC
CLASSIC

İleti 34SCU59 » 22 Eyl 2008, 01:21

enjeksiyonlu arabada olur zaten bu...stop etmez
NEW İBİZA CUPRA 2013 YEARS..
34SCU59
AMBIENTE
AMBIENTE

Ad Soyad: Barbaros ÇAKIR
Nereden: İstanbul (And.)
Arabanız: 2011 FORD C-MAX TİTANYUM X 1.6 TDCİ

İleti mehmetunal48 » 22 Eyl 2008, 01:29

[quote="sılver_exelance"][quote="mehmetunal48"]ben normalde gaza bastığımı biliyor ve ayağımı debriyajdan kaldırırken neden stop ediyor peki?şimdi hiç gaza basmadan kalkıyor?neden?ve neden böyle yazıyor ilanda? [/QUOTE] ilanı görebilirmiyiz???[/QUOTE]vallahi ne diyeyim şimdi tekrar tek tek dolaşmam lazım hangisinde olduğunu ?denk geldi tesadüfen yani.bulursam link veririm.ama şimdi foto yükleyemiyorum onunla meşgulüm ne yapacağımıda bilemiyorum.başlıkta açtım.
mehmetunal48
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti alwaysloser » 22 Eyl 2008, 01:33

hocam sizin araçta sorunda olabilir mi
www.turkiyeotoforum.com.tr

[url=http://img3.imageshack.us/i/uu1t.jpg/][IMG]http://img3.imageshack.us/img3/6005/uu1t.jpg[/IMG][/url]
alwaysloser
ELEGANCE
ELEGANCE

Ad Soyad: mevlüt
Nereden: Adana
Arabanız: renault 21 concorde

İleti mehmetunal48 » 22 Eyl 2008, 01:35

[quote="alwaysloser"]hocam sizin araçta sorunda olabilir mi[/QUOTE]şu ana kadar bir sorun çıkmadı,gayet de menunum.ne olabilir sence?
mehmetunal48
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti Öner » 22 Eyl 2008, 01:39

O BİR ÖZELLİK DEĞİL Kİ. BİZİM 89 MODEL TOROS DA YAPARDI AYNISINI. MODELLİ ARABALARDA BEYİN OLDUĞU İÇİN GAZI BİRAZ DAHA FAZLA VERİYOR O KADAR. SAYGILAR
Öner
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti mehmetunal48 » 22 Eyl 2008, 01:52

benim tempra ve optimada olmuyordu ama hiç stop etme durumu olmadı ve yaşamadıydım.Shocked
mehmetunal48
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti derude » 22 Eyl 2008, 02:07

Kullanmadım bilmiyorum ama belki motor büyük yada rölanti yüksektir.

Demeye çalıştığımız kısaca şu, ecu olan araçlarda motor rölanti devrine müdahale vardır, karbüratörlülerde yoktur.

Karbüratörlü araçlar zamanında yapılmış ayarla aynı düzeyde hava/yakıt ilel besler motoru.
derude
CLASSIC
CLASSIC

İleti kobalt » 22 Eyl 2008, 02:19

Normal bir durum ve arkadaşların hemen hepsinin dediği gibi enjeksiyonlu arabaların rölanti devrinin ecu da belirlenen değerden aşağıya düşmemesi sonucu aracın kavrama noktasında gereken gücü rölanti devrinden alabilmesi ile ilgili.Ancak kesinlikle aracınıza has bir durum değil,benim 2 tonluk reno master da kalkıyor gaz vermeden.

kobalt
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti mehmetunal48 » 22 Eyl 2008, 02:23

[quote="kobalt"]

Normal bir durum ve arkadaşların hemen hepsinin dediği gibi enjeksiyonlu arabaların rölanti devrinin ecu da belirlenen değerden aşağıya düşmemesi sonucu aracın kavrama noktasında gereken gücü rölanti devrinden alabilmesi ile ilgili.Ancak kesinlikle aracınıza has bir durum değil,benim 2 tonluk reno master da kalkıyor gaz vermeden.

[/QUOTE]"Ancak kesinlikle aracınıza has bir durum değil"
doğrudur ama o ilandaki yazıdan sonra bende aynısını denedim ve öylede olması hoşuma gitti.ama dediğiniz doğrudur ben bilmiyordum.öğrenmiş oldum.
mehmetunal48
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti octaviaman » 22 Eyl 2008, 10:25

Soğuk motorda her araba yapar toros dahil.Ki onda elle kumandalı jikle var.Burda bahsedilen olay farklı.Arkadaşlar açıklamış saolsunlar.
Kullanıcı avatarı
octaviaman
AMBIENTE
AMBIENTE

Nereden: İzmir
Arabanız: Octavia Ambiente 1.9TDI

Sonraki

Octavia

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyenler: Kayıtlı kullanıcı yok ve 7 misafir