OCTAVIA HAKKINDA birkaç soru

Forum kuralları
Forumlarımızda siyasi, dini yada toplumun hassasiyeti bulunan konulara değinmek yasaktır.

OCTAVIA HAKKINDA birkaç soru

İleti fever2006 » 29 Eyl 2008, 14:27

Merhaba arkadaşlar.Aslında siteye üye olmaktan baya bi çekinmiştim.TC no  isteyince güvenemedim.Ama bu siteden başka kaynak bulamayınca ve düzeyli konuşmaları görünce bi sorun olmayacagını düşündüm,aranıza katıldım.
 Şimdilik bir skodam yok.Araştırma aşamasındayım aklımda octavia,jetta,vectra,passat gibi modeller var.
 Octavia konusuna gelince,bu araba hakkında aklıma takılan epey soru var.Öncelikli olarak MPI motorun performansı ve yakıt tüketimi.MPI(A5 kasa elegance) alırsam şayet,LPG uygulamayı düşünüyorum.şimdiki aracım opel corsa 1.4 90hp.MPI motor bana bu araçtan sonra performans olarak nasıl gelir?yakıt tüketimi nasıldır?
 diğer bir soruma gelecek olursak, forumda okudugum kadarıyla octavia'nın kaliteli oldugunu fakat baya da bir işçilik sorunu oldugunu düşünüyorum.Tıkırtılar,cam düşmeleri vs vs. siz bu konuda ne diyorsunuz?Vectra'dan kalite olarak nasıldır?
 Octavia'da park sensörünün radyo ekranından gösterimi oldugunu biliyordum,yanlış mı biliyorum?KEsik kesik çizgilerle mesafe gösterimi vardı.
 Kafamda daha birkaç soru var ama çok uzun oldu.Bu soruları cevaplarsanız sevinirim.Okudugunuz için de teşekkür ederim.
saygılar değerli skodacılar

fever2006
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti octaviaman » 29 Eyl 2008, 15:04

hoşgeldiniz.tıkırtı ve ses  türü şikayetler tüm vw grup araçlarında oluyor zamana bağlı olarak.vw forumlarına girdiğiniz de aynı şikayetleri görürsünüz.Birazda beklentinin yüksek olması insanı bu küçük detaylara itiyor.Ben 2008 octavia 1.6 mpı elegance sahibiyim ve çok memnunum.Eğer performans düşkünü iseniz size uygun olmayabilir.Ama Türkiye şartlarında her yönden uygun bir tercih, lpg de takılabilir.Bir gömlek üstünü 1,6 fsi motor 115 Hp var ama o da şehir içinde düşük devirlerde hantal kalıyor mpı a göre.Eğer otoban performansı arıyorsanız fsi uygundur ama lpg sorunlu olur.Daha da performans isterseniz son söz Tdi diyorum paranız varsa.Hayırlısı olsun.
Kullanıcı avatarı
octaviaman
AMBIENTE
AMBIENTE

Nereden: İzmir
Arabanız: Octavia Ambiente 1.9TDI

İleti umt_d » 29 Eyl 2008, 15:25

Performans istiyorsanız 1.8 turbo alın lpg taktırın hem performansınız olsun hem de cebinizde paranız kalsın Tongue
umt_d
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti fever2006 » 29 Eyl 2008, 16:01

benim performans beklentim,araç sollarken karşı şeride yapısıp kalmamasıdır.Corsa'yla çok yaşadım bunu.kısa mesafede sollamalara girdiğim zaman karşıma araç çıktıgında gazı köklüyorum araba gitmiyor ya frene basıyorum yada burun buruna sollamamı tamamlıyorum.Bu gibi olayları yaşayan var mı MPI motorlu octavia'sında?
fever2006
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti fever2006 » 29 Eyl 2008, 22:06

yardım edecek yokmuDisapprove
fever2006
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti ayhani » 29 Eyl 2008, 22:18

[quote="fever2006"]yardım edecek yokmuDisapprove
[/QUOTE]
Genelde pek araç sollamam ama solladığımda octim hiç beni mahçup etmedi.

Sollamaya genelde vitesi 4'e düşürüp yaparım. O zaman roketler octi.

Yinede 102 hp biraz az gibi. Ama yeterli.
Benzine kıyarsanı kalkışlarda hiç mahçup etmiyor. :)

ayhani
AMBIENTE
AMBIENTE

İleti fever2006 » 29 Eyl 2008, 22:34

peki park sensörleri radyo ekranına yansıyormu?
fever2006
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti tivoli » 30 Eyl 2008, 01:29

aracım 2005 fsi elegance.. geçen gün gebze şekerpınar gişelerinden çıktım hemen önümde vw jetta adam beni arkasında görünce gazladı bende peşinden ama çok güzel uzadı vw..hatta koptu bile..esp'den dolayı vw'i virajın içinde yakaladım..dar virajda yan yana getirebildim ancak viraj çıkışışında vw yine ufak ufak uzamaya başladı. vw mpi motordu bu onun için avantaj oldu tabiki. fsi motorlar her ne kadar 0-100 hızlanması mpi'a göre daha üstün gibi görünsede bu skoda modelleri içerisinde geçerli.. motor aracın ağırlığına göre biraz hantal kalıyor buna birde 97 oktan benzinin düşen performansıda ekleniyor ancaaak...uzun yolda süper.. ayhani arkadaşın dediği gibi vitesi bir kademe düşürerek sollamaya çıktığınızda sizi hiç mahçup etmediği gibi solladığınız aracın şoförünüde zor duruma sokmuyor.. park sensörlerine gelince evet radyo ekranına yansıyor ve de aynı zamanda sesli uyarı veriyor ayrıca şunu diyebilirim ki çok kısa zaman aralıklarında uyarı sinyallerini alabiliyorsunuz.. park sensörleri için harika diyebilirim. Ben güvenlik ve konfor aradığım için elegance modelini tercih etmiştim.
**AIKIDO** 4.KYU
Kullanıcı avatarı
tivoli
AMBIENTE
AMBIENTE

Nereden: İstanbul (And.)

İleti fever2006 » 30 Eyl 2008, 13:03

[quote="tivoli"]aracım 2005 fsi elegance.. geçen gün gebze şekerpınar gişelerinden çıktım hemen önümde vw jetta adam beni arkasında görünce gazladı bende peşinden ama çok güzel uzadı vw..hatta koptu bile..esp'den dolayı vw'i virajın içinde yakaladım..dar virajda yan yana getirebildim ancak viraj çıkışışında vw yine ufak ufak uzamaya başladı. vw mpi motordu bu onun için avantaj oldu tabiki. fsi motorlar her ne kadar 0-100 hızlanması mpi'a göre daha üstün gibi görünsede bu skoda modelleri içerisinde geçerli.. motor aracın ağırlığına göre biraz hantal kalıyor buna birde 97 oktan benzinin düşen performansıda ekleniyor ancaaak...uzun yolda süper.. ayhani arkadaşın dediği gibi vitesi bir kademe düşürerek sollamaya çıktığınızda sizi hiç mahçup etmediği gibi solladığınız aracın şoförünüde zor duruma sokmuyor.. park sensörlerine gelince evet radyo ekranına yansıyor ve de aynı zamanda sesli uyarı veriyor ayrıca şunu diyebilirim ki çok kısa zaman aralıklarında uyarı sinyallerini alabiliyorsunuz.. park sensörleri için harika diyebilirim. Ben güvenlik ve konfor aradığım için elegance modelini tercih etmiştim. [/QUOTE]

Yani sizinki de MPI motor olsaydı, O jetta size daha mı çok fark atardı?

***cevap veren herkese teşekkürler ve tüm skodacıların bayramını kutlarım...

fever2006
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti picco » 01 Ekm 2008, 02:50

selam.
burada yeniyim.

size birşey sormak istiyorum.

skoda octavia alacağım. amaaa

yeni octavia, octavia a4, octavia a5 gibi

modeller çıkıyor bazı sitelerde.

benim gücüm octavia classic.e yetiyor.

böyle modeller varmı.

ve octavia classic 1.6 102 hp de sıkıntı çekermiyim...

bilgilendirirmisiniz.
picco
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti yexplorer » 01 Ekm 2008, 14:10

[quote="picco"]selam.
burada yeniyim.

böyle modeller varmı.

bilgilendirirmisiniz.
[/QUOTE]

beklentiye ve daha önceki arabana bağlı bende de aynı motor var. daha önce polo 1,6 75 hp vardı. kalkışta sıkıntı çekiyorum polo ışıkta hiç bırakmıyordu geride ama bunda güvenemiyorum kasa ağır geliyor motora
yexplorer
CLASSIC
CLASSIC

Nereden: Balıkesir
Arabanız: 2003 Business

İleti SEAHAWK » 01 Ekm 2008, 19:51

FSI'nin alt devirlerde MPI'den daha iyi olma ihtimali çok da yüksek değil. FSI'nin torku HER DEVİRDE MPI'den yüksek. Ancak şanzıman oranları farklı ise, ki farklıdır muhtemelen, çok abartılı bir uzun oran seçimiyle hantallık yaratılmış olabilir.

Ama ben gene de o kadar da uzun bir şanzıman seçilmiş olacağını düşünmüyorum. "Alt devir daha zayıf" ifadesi muhtemelen kulaktan dolma...

Alt devirlerde MPI'den daha zayıf olan motor 105 hp'lik 16V modelidir; FSI değil.
SEAHAWK
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti ayhani » 01 Ekm 2008, 22:36

[quote="picco"]selam.
burada yeniyim.

böyle modeller varmı.

bilgilendirirmisiniz.
[/QUOTE]
Hocam sakın octi classic almayın. Çok boş bir araba. Valla octi classic alana gidip linea falan alın daha iyi.
Sitede biraz araştırın neden octi classic almayın dediğimizi daha iyi anlarsınız.
ayhani
AMBIENTE
AMBIENTE

İleti octaviaman » 02 Ekm 2008, 17:46

dün uzun yoldaydım mpı mla biraz gaza dokundum baktım 180 olmuşuz hadi be dedim tekrar tatlı tatlı dokundum pedela baktım halen ileri atılıyor.Maşallah.Daha fazlası zaten bana lazım değil.Ama yinede 1330 kgluk tosunumun şehir içinde 1.6 corsa gibi pire gibi gitmesini beklemek haksızlık olur.
Kullanıcı avatarı
octaviaman
AMBIENTE
AMBIENTE

Nereden: İzmir
Arabanız: Octavia Ambiente 1.9TDI

İleti elegance » 02 Ekm 2008, 23:39

[quote="octopus"] dün uzun yoldaydım mpı mla biraz gaza dokundum baktım 180 olmuşuz hadi be dedim tekrar tatlı tatlı dokundum pedela baktım halen ileri atılıyor.Maşallah.Daha fazlası zaten bana lazım değil.Ama yinede 1330 kgluk tosunumun şehir içinde 1.6 corsa gibi pire gibi gitmesini beklemek haksızlık olur.[/QUOTE] octiye sırf o yüzden jız sabitleyici taktırcam arabaya bende hiç farketmiyorum süratı gecen radar arabasını tepede bekliyor gördüm surata bi baktım 150yi biraz daha gecmiş öle uzun bi yolda degildi ama ucmaya başlamış gazada bastıgımı hatırlamıyorum.birde1.6 mpi leri yabanaatmayın 2004 octi ambantesi olan veteriner bi abim var 233de radara yakalanmış kalanında size kalmış
elegance
CLASSIC
CLASSIC

Ad Soyad: uğur
Nereden: Kırşehir
Arabanız: Octavia TDI

İleti armagan » 03 Ekm 2008, 01:39

Aracın donanımındaki özellikler  kişiden kişiye değişir. Octavia Classic sahibi olarak bana yetiyor ABS klima ve airbag. Boş demek biraz yersiz ama linea ilede karşılaştırılması bence yersiz. Kesinlikle linea dan daha sağlam.
armagan
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti tivoli » 03 Ekm 2008, 02:05

[quote="fever2006"] [quote="tivoli"]aracım 2005 fsi elegance.. geçen gün gebze şekerpınar gişelerinden çıktım hemen önümde vw jetta adam beni arkasında görünce gazladı bende peşinden ama çok güzel uzadı vw..hatta koptu bile..esp'den dolayı vw'i virajın içinde yakaladım..dar virajda yan yana getirebildim ancak viraj çıkışışında vw yine ufak ufak uzamaya başladı. vw mpi motordu bu onun için avantaj oldu tabiki. fsi motorlar her ne kadar 0-100 hızlanması mpi'a göre daha üstün gibi görünsede bu skoda modelleri içerisinde geçerli.. motor aracın ağırlığına göre biraz hantal kalıyor buna birde 97 oktan benzinin düşen performansıda ekleniyor ancaaak...uzun yolda süper.. ayhani arkadaşın dediği gibi vitesi bir kademe düşürerek sollamaya çıktığınızda sizi hiç mahçup etmediği gibi solladığınız aracın şoförünüde zor duruma sokmuyor.. park sensörlerine gelince evet radyo ekranına yansıyor ve de aynı zamanda sesli uyarı veriyor ayrıca şunu diyebilirim ki çok kısa zaman aralıklarında uyarı sinyallerini alabiliyorsunuz.. park sensörleri için harika diyebilirim. Ben güvenlik ve konfor aradığım için elegance modelini tercih etmiştim. [/QUOTE]

Yani sizinki de MPI motor olsaydı, O jetta size daha mı çok fark atardı?

***cevap veren herkese teşekkürler ve tüm skodacıların bayramını kutlarım...

[/QUOTE]

hayır tam tersine ben jettaya iyi bir fark atardım :-)
**AIKIDO** 4.KYU
Kullanıcı avatarı
tivoli
AMBIENTE
AMBIENTE

Nereden: İstanbul (And.)

İleti murathalit » 03 Ekm 2008, 18:20

walla benımki mpı jettalar hıkaye passatları hatta abartmıorum boluda e200 komp gazlayabılıorum ısın dogrusu :D
murathalit
Yeni Üye
Yeni Üye

Sonraki

Octavia

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyenler: Kayıtlı kullanıcı yok ve 6 misafir