OCTAVİA KONFOR PAKETİ ÖZELLİKLERİ

Forum kuralları
Forumlarımızda siyasi, dini yada toplumun hassasiyeti bulunan konulara değinmek yasaktır.

OCTAVİA KONFOR PAKETİ ÖZELLİKLERİ

İleti ilgazdr » 12 Arl 2009, 14:01

Arkadaşlara paylaşımları için teşekkür ederim.Bahsettiğiniz silecek ile ilgili özelliği bende daha önceden fark etmemiştim.Benim aracım elegance ve yağmur sensörü var.Genelde manuelde kullanmıyorum.Ama ilk fırsatta hem manüelde hemde otomatik modda deneyip gözlemimi aktarırım.
Aracımdaki hill holder devreye girdiğinde gösterge panelinde herhangi bir uyarı ışığı yanmıyor.Bilginize...

ilgazdr
CLASSIC
CLASSIC

İleti ilgazdr » 12 Arl 2009, 14:03

Hız sabitleyici uyarı ışığı 2006 fsı elegancelarda yok.Bu özelliği olan arkadaşlar araçlarının modelinide belirtirlerse sevinirim.
ilgazdr
CLASSIC
CLASSIC

İleti jenq » 12 Arl 2009, 22:20

Ben hız sabitleyici sonradan taktırmıştım. Hız sabitleyiciyi devreye aldığımda uyarı ışığı yanıyor.

Kullanıcı avatarı
jenq
CLASSIC
CLASSIC

Nereden: Konya
Arabanız: Skoda Octavia III Optimal 1.6 TDI DSG

İleti ilgazdr » 13 Arl 2009, 15:21

Silecek meselesini dün deneme fırsatı buldum.
1-Yağmur sensörü devredeyken hareket halinde ve dururken silecekler yağmurun şiddetine göre çalışıyor

2-Diğer iki manuel modda hareket halinde birinde 1 sn ara ile diğerinde 0,5 sn ara ile çalışan silecekler araç durduğunda yaklaşık 2 dk ara ile çalışır hale geliyor.Yani süre belirgin uzuyor

3-Birde eğer silecekler manuel modda araç dururken çalıştırıldığında,sanki hareket halindeymiş gibi 1 ve 0,5 sn aralıklar ile çalışmaya başlıyor.

Umarım bilgiler faydalı olur...
ilgazdr
CLASSIC
CLASSIC

İleti alpino » 13 Arl 2009, 15:26

hız sabitleyicinin gösterge panelinde ışığı bende de var. ama göstergede zaten hill-hold sisteminin ışığı yok.

bu arada sileceklerinizi sensör konumunda bırakıp yağmur yağarken geri vitese takarsanız arka cam sileceği otomatik olarak arka camı siliyor.
Kullanıcı avatarı
alpino
ELEGANCE
ELEGANCE

Ad Soyad: Alper YOLAL
Nereden: Ankara
Arabanız: 2009 Octavia Elegance MPI

İleti ilgazdr » 15 Şub 2010, 21:52

Az önce forum konuları içinde dolaşırken bu seferde A5 elegance araçlarda var zannettiğimiz ama normalde olmayan bir özelliği arkadaşlardan öğrendim.Bunuda bu başlığa taşımak istedim.
HİLL HOLDER (yokuşta kalkış destek sistemi)ÖZELLİĞİ SADECE DSG ŞANZIMANLI ARAÇLARDA MEVCUTMUŞ

Ben aldığım günden itibaren aracımda hep yokuşta kalkış destek sistemi var zannediyordum.
ilgazdr
CLASSIC
CLASSIC

İleti isikayhan » 15 Şub 2010, 22:02

[quote="ilgazdr"]Az önce forum konuları içinde dolaşırken bu seferde A5 elegance araçlarda var zannettiğimiz ama normalde olmayan bir özelliği arkadaşlardan öğrendim.Bunuda bu başlığa taşımak istedim.
HİLL HOLDER (yokuşta kalkış destek sistemi)ÖZELLİĞİ SADECE DSG ŞANZIMANLI ARAÇLARDA MEVCUTMUŞ

Ben aldığım günden itibaren aracımda hep yokuşta kalkış destek sistemi var zannediyordum.
[/QUOTE]

o bilgi doğru değil

bakınız:

Octavia(A4/A5) Teknik ve Donanım Özellikleri

dsg şanzıman henüz octavia'da yokken bile hill holder özelliği elegance donanımda standarttı
Eğitimli insanlar topluma borçludurlar. Bir işin nasıl yapılabileceğini biliyorken bir başkasının yapamadığını görüp susmaları kendilerini yetiştiren o topluma ihanettir.

Bilgi paylaştıkça çoğalır.

M.Niyazi Saral
Kullanıcı avatarı
isikayhan
AMBIENTE
AMBIENTE

Nereden: İstanbul (Avr.)
Arabanız: Skoda Octavia 2009 1.6 MPI Facelift Elegance Tipt.

İleti ilgazdr » 15 Şub 2010, 23:44

Bilgilendirme için teşekkür ederim sn isikyhan.Benim aracım 2006 fsı tript. Aracım çok dik yokuşlarda hafif bir geri salınım yaptıktan sonra duruyor.Ben hill holder devreye griyor diye düşünüyordum.Yıllarcada böyle kullandım.Fakat diğer bir başlık altında arkadaşların tartışmasını okuyunca (Servise sorarak böyle bir bilgi aldıklarını yazmışlar) aracımın tript. özelliği nedeniyle geri kaçırmadığını düşündüm ve bu bilgiyi buraya aktardım.Bende sizin gibi bu özelliğin aracımda olduğunu düşünüyorum.Neticede aracım DSG değil.

TARTIŞILMASI GEREKEN BİR KONU İLE KARŞI KARŞIYAYIZ.2 FARKLI GÖRÜŞ MEVCUT.

Konu ile ilgili bilgisi olan arkadaşlar paylaşırsa sevinirim.
ilgazdr
CLASSIC
CLASSIC

İleti isnilgiz » 16 Şub 2010, 02:51

Aracım 2006 MPI (1.6 manuel vites benzinli) ve hill holder oldukça iyi çalışıyor. Yokuş ne kadar dik olursa o kadar hassaslaşıyor. Ancak bazen eğim hafif olunca devreye girmiyor. Bu sefer frene iki kere pompalarsam hill holder devreye giriyor. 
isnilgiz
CLASSIC
CLASSIC

İleti isikayhan » 16 Şub 2010, 15:44

kafaları karıştıran ifade Octavia kataloğundaki şu yazılardır:

http://new.skoda-auto.com/TUR/Documents ... atalog.pdf

burada anlatılmak istenen; 1.4 TSI DSG Şanzımanlı araç aldığınızda donanım seviyesi ne olursa olsun (Classic, Ambiente, Elegance) Hill Hold fonksiyonu standart olarak dahildir

dikkat ederseniz * (yıldız) işareti donanım özelliğinin yanında verilmiştir. eğer Elegance'taki S işaretinde verilseydi, o zaman sadece 1.4 TSI DSG Şanzıman ve Elegance donanımlı araçlarda bu özellik olurdu

Eğitimli insanlar topluma borçludurlar. Bir işin nasıl yapılabileceğini biliyorken bir başkasının yapamadığını görüp susmaları kendilerini yetiştiren o topluma ihanettir.

M.Niyazi Saral
Kullanıcı avatarı
isikayhan
AMBIENTE
AMBIENTE

İleti aekaragoz » 16 Şub 2010, 18:29

Manuel şanzımanda da var arkadaşlar.

aekaragoz
CLASSIC
CLASSIC

Arabanız: Skoda Superb

İleti ilgazdr » 17 Şub 2010, 01:40

En kısa zamanda aracımda ayrıntılı bir inceleme yapıp burada paylaşırım. Paylaşımda bulunan arkadaşlara teşekkürler.
ilgazdr
CLASSIC
CLASSIC

İleti yns_emr » 17 Şub 2010, 14:38

MERHABA

OCTAVİA ELEGANCE LARDA İSTER DÜZ İSTER OTOMATİK VİTESLERDE HİLL HOLD ÖZELLİĞİ STANDARTTIR.
yns_emr
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti ilgazdr » 19 Şub 2010, 21:37

HERKESE MRB;
Aracımda yaptığım testler sonucunda hill holder özelliğinin bulunduğunu,Aynı yerde eşimin arabasını da deneyerek saptamış bulunuyorum.
Ayrıca diğer konu başlığından edindiğim bilgileri aktarmak istiyorum:
1-ESP'li araçlarda hill holder standart

2-
                    Yokuşta kalkış yardımcısı

Yokuşta kalkış yardımcısı eğimlerin çıkılmasını kolaylaştırır. Sistem, ayak fren pedalından çekildikten sonra yaklaşık 2 saniye süre ile oluşmuş fren basıncını tutarak yokuş yukarı sürüşü destekler Böylece sürücü yokuşta kalkarken ayağını fren pedalından gaz pedalına, el frenini kullanmadan değiştirebilir. Gaz verildiği oranda fren basıncı da azalır. Araç 2 saniye içinde kalkmazsa, geriye doğru kalkmaya başlar.
Yokuşta kalkış yardımcısı %5'lik eğimlerden sonra ve sürücü kapısı kapalı ise devreye girer. Eğimlerde ileri veya geri yönde kalkışlarda devrededir. Yokuş aşağı inişlerde devrede değildir.

(BİLGİLER İÇİN AHMET EMRE BEYE TEŞEKKÜRLER)
ilgazdr
CLASSIC
CLASSIC

İleti isikayhan » 19 Şub 2010, 22:32

bir yanlış anlama nelere neden oluyor
geçen yıl da bu konu forumda tartışılmıştı, orada konu ile ilgili bir çok bilgi verilmişti:

A5 HIlL HOLDER (Yokuş Kalkış Destek Sistemi)
http://www.skodam.com/forum_posts.asp?TID=16510

M.Niyazi Saral
Kullanıcı avatarı
isikayhan
AMBIENTE
AMBIENTE

İleti myolive » 22 Şub 2010, 15:46

benim aracım a5 elegance  far yıkama , hafızalı koltuk, orjinal mercekli adaptif xenon far var ama  hill holder yok arkadaşlar.Sleepy
myolive
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti isikayhan » 22 Şub 2010, 15:54

[quote="myolive"]benim aracım a5 elegance  far yıkama , hafızalı koltuk, orjinal mercekli adaptif xenon far var ama  hill holder yok arkadaşlar.Sleepy[/QUOTE]

aracınızın model yılı nedir?

M.Niyazi Saral
Kullanıcı avatarı
isikayhan
AMBIENTE
AMBIENTE

İleti ilgazdr » 22 Şub 2010, 16:31

Yukarıdaki bilgilere göre aracınızda ESP varsa,bunun bir paçası olan hill holder da olmalı...
ilgazdr
CLASSIC
CLASSIC

ÖncekiSonraki

Octavia

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyenler: Kayıtlı kullanıcı yok ve 2 misafir